پایگاه خبری خانه فوتبال:

 

اگر جزء افرادی هستید که تجربه اولین حضور در باشگاه بدنسازی را دارید لازم است ابتدا با تجهیزات ورزشی کاملا آشنا شوید. شناخت کامل لوازم ورزشی و کاربرد هر کدام از آن ها می ‌تواند به شما کمک کند تا در زمان ورزش نیازی به سوال کردن مداوم از دیگر افراد نداشته باشید و بتوانید متناسب با هدف ورزشی خود از بهتر‌ین تجهیزات ورزشی استفاده کنید. باشگاه‌ های ورزشی برای اینکه بتوانند خدمات رسانی شایسته ‌ای برای علاقمندان به ورزش داشته باشند لازم است تمامی تجهیزات مورد نیاز را فراهم کنند. در ادامه این مطلب با تجهیزاتی که هر باشگاه باید داشته باشد آشنا می‌شویم. باشگاه DM بهترین و مجهزترین باشگاه ورزشی در غرب تهران که دارای سالن های مجزا برای بانوان و آقایان میباشد.

 

تجهیزات مورد نیاز باشگاه ‌های بدنسازی

این روزها بدنسازی و تمارین تناسب اندام در بین بانوان و آقایان بسیار رایج شده است. باشگاه ‌های بدنسازی پذیرای حجم زیادی از مراجعین هستند که با اهداف متفاوت اقدام به ثبت نام می‌کنند. یک بدنساز برای اینکه بتواند نقاط مختلف بدن خود را درگیر ورزش کرده و به فرم و شکل دلخواه خود درآورد لازم است به تجهیزات مناسب دسترسی داشته باشد. به همین دلیل باشگاه ‌های بدنسازی برای اینکه بتوانند این امکان را برای علاقه‌ مندان فراهم کنند لازم است به بهترین و مدرن ترین تجهیزات ورزشی مجهز باشند. حال می‌خواهیم به معرفی لیست تجهیزات مورد نیاز باشگاه‌ ها بپردازیم.

 

7

 

دمبل و استند دمبل

یکی از تجهیزات بسیار مهم و پرکاربرد در باشگاه ‌های بدنسازی دمبل است. دمبل ‌ها در وزن‌ ها و مدل ‌های مختلفی وجود دارند و معمولا از آن ها برای تقویت و افزایش حجم عضلات در بخش ‌های مختلف بدن استفاده می ‌شود. برخی از دمبل ‌ها از نظر وزنی ثابت هستند و برخی نیز قابلیت تنظیم وزن دارند و می ‌توان بنابر اهداف ورزشی، وزن آن ها را افزایش داد.

دمبل ‌ها نمونه ‌ای از تجهیزات مهم باشگاه ‌های ورزشی هستند که می ‌توان به کمک آن ها انواعی از تمارین ورزشی را انجام داد. استند دمبل نیز به عنوان نظم دهنده در باشگاه‌ های بدنسازی محسوب می‌ شود که می ‌توان انواعی از دمبل ‌ها را روی آن قرار داد تا از شلوغی و بی ‌نظمی در محیط باشگاه جلوگیری به عمل آید.

هالتر

هالترها میله‌ های فلزی بلندی هستند که وزن آن ها چیزی در بازه ۱۵ الی ۲۰ کیلوگرم است. بدنسازان می‌توانند با قرار دادن وزنه ‌های مختلف در هالتر حرکات ورزشی مختلفی را انجام دهند. 

وزنه‌ های بشقابی و وزنه ‌های آزاد

به طور کل ورزشکاران و بدنسازان برای حجم گیری و ساخت عضلات نیاز دارند تا به انواع مختلفی از وزنه‌ های ورزشی دسترسی داشته باشند. معمولا از وزنه ‌های بشقابی بر روی دمبل ‌های قابل تنظیم یا اطراف هالتر استفاده می ‌شود. این وزنه ‌ها در اندازه‌ های مختلفی وجود دارند و ورزشکاران می ‌توانند متناسب با برنامه ورزشی خود از انواع آن استفاده کنند. 

منظور از وزنه‌ های آزاد نیز تجهیزاتی هستند که قابلیت اتصال به وسایل دیگر مانند قرقره‌ ها را ندارند و به صورت مستقل و آزادانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. وزنه ‌های آزاد به ورزشکاران کمک می‌کنند تا ثبات تمرینی بیشتری داشته و بتوانند تعادل خود را در انجام حرکات ورزشی افزایش دهند. توپ‌ های کوچک یوگا، دمبل ‌ها و… همگی در گروه وزنه ‌های آزاد قرار می‌گیرند.

نیمکت‌ قابل تنظیم

یکی از کاربردی ‌ترین و ضروری‌ ترین تجهیزات باشگاه ‌های ورزشی نیمکت ‌های قابل تنظیم هستند. ورزشکاران می ‌توانند با نشستن بر روی این نیمکت ‌ها و تنظیم کردن آن ها در ارتفاع و زوایای مختلف انواعی از حرکات ورزشی را به راحتی انجام دهند. علاوه بر این، نیمکت ‌ها بایستی به گونه ‌ای ساخته شده باشند که بتوانند افراد با وزن ‌های مختلف را به خوبی پشتیبانی کنند. هرچه نیمکت ‌های ورزشی استانداردهای بالاتری داشته باشند قطعاً رضایت ورزشکاران از کیفیت تمارین بیشتر خواهد بود.

دستگاه‌ های سیم‌کش

از دیگر تجهیزات مورد نیاز برای باشگاه‌ های بدنسازی دستگاه‌ های سیم‌کش یا ترینرهای کاربردی هستند. این دستگاه ‌ها مجهز به چند ردیف کابل بوده که از هر دو سمت کابل ‌ها وزنه ‌هایی آویزان هستند. ورزشکاران می ‌توانند با توجه به وزن خود و برنامه تمرینی، تعداد این وزنه ‌ها را کاهش یا افزایش دهند. معمولا بر اثر تمرین با دستگاه سیم‌کش قسمت ‌های بالاتنه و عضلات سینه ورزشکار درگیر خواهند شد.

دستگاه‌ اسکات

یکی دیگر از تجهیزات پرطرفدار باشگاه ‌های ورزشی دستگاه‌ های اسکات هستند. این دستگاه ‌ها نیز به ورزشکاران این امکان را می‌دهند تا تمارین متنوعی به کمک آن ها انجام دهند. روش کار با این دستگاه به صورت ایستاده است. دستگاه اسکات به دستگیره ‌های کششی مجهز است که افراد می‌توانند به کمک این دستگیره‌ ها موقعیت آن را برای خود تنظیم کنند. 

دستگاه‌ های جلو پا و پشت پا

معمولا اغلب تمارین مربوط به پا که برای تقویت عضلات پشت و جلوی پا انجام می ‌شوند توسط دستگاه ‌های جلو پا و پشت پا صورت می‌گیرند. این دستگاه‌ ها به تقویت عضلات پا کمک بسیار زیادی می‌کنند.

دستگاه پرس پا

یکی از دستگاه‌ های بسیار مهم که برای تقویت عضلات سرینی، همسترینگ، ساق پا و چهار سر مورد استفاده قرار می‌گیرد دستگاه پرس پا است که معمولاً در تمامی باشگاه ‌های بدنسازی نمونه هایی از آن مشاهده می ‌شود. این دستگاه قابلیت تنظیم وزنه دارد و بسیار ایمن است. افراد می‌توانند برای تقویت عضلات پایین تنه خود و فرم دهی به آن از این دستگاه استفاده کنند.

تردمیل

از مهم‌ ترین تجهیزاتی‌ که می‌ تواند لیست لوازم باشگاه را کامل کند تردمیل است. در واقع هیچ باشگاهی را نمی ‌توان مشاهده کرد که حداقل چند نمونه از انواع تردمیل را در اختیار ورزشکاران قرار ندهد. تردمیل ‌ها انواع بسیار گوناگونی دارند و طراحی و امکانات آن ها می ‌توانند بسیار متفاوت و متنوع باشند. این تجهیزات جزء بهترین تجهیزات باشگاه ‌های ورزشی هستند که می ‌توانند تا وزن  ۲۰۰ کیلوگرم را به خوبی تحمل کنند. 

دوچرخه باشگاه

دوچرخه‌ های ثابت نیز از دیگر تجهیزاتی هستند که تقریباً تمامی باشگاه‌ های ورزشی به انواع آن مجهز می ‌باشند. این دوچرخه ‌ها بهترین لوازم ورزشی برای گرم کردن قبل از تمارین بدنسازی هستند. 

8

 

دیگر تجهیزات باشگاه‌ ها

 لیست تجهیزات باشگاه‌ های ورزشی بسیار متنوع و بلند بالا هستند که در این بخش می‌خواهیم به معرفی دیگر لوازم آن بپردازیم:

 • توپ ‌های ورزشی
 • دستگاه ‌های پرس سینه و نیمکت مخصوص آن
 • دستگاه اسمیت
 • دستگاه های ساق پا ایستاده
 • قایقی
 • میله پارالل
 • دستگاه‌ های کرانچ، فیله و فلای
 • دستگاه ساعد
 • دستگاه دیپ
 • دستگاه الپتیکال 
 • کتل بل
 • طناب پرش
 • ترازو وزنه و موارد بسیار دیگر

 

برای دسترسی به لیست بهترین باشگاه های سعادت آباد با به روزترین و مجهزترین امکانات با ما همراه باشید.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: