پایگاه خبری خانه فوتبال:

 

 

بهترین ورزش های ریتمیک برای کودکان کدام ورزش‌ها هستند؟ ضرورت انجام ورزش‌های ریتمیک برای کودکان چیست؟ چرا باید کودک خود را در بهترین باشگاه ژیمناستیک در مشهد  ثبت نام کنید؟ حتماً به‌عنوان والدین شما هم به دنبال انواع ورزش برای سلامت و شادابی کودک دلبند خود هستید. ورزش‌های ریتمیک، ورزش‌هایی هستند که نه‌تنها کودک شما را سرحال و شاداب می‌کنند؛ بلکه جنبه آموزشی و تربیتی نیز دارند. اگر شما هم می‌خواهید با بهترین ورزش‌های ریتمیک برای کودکان دلبند و عزیز خود آشنا شوید، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

معرفی لیست بهترین ورزش های ریتمیک برای کودکان

2

بهترین ورزش‌های ریتمیک کودکان شامل موارد زیر می‌شود.

انجام بازی ایست با آهنگ

هدف اصلی از انجام این بازی افزایش تمرکز و توجه کودک به رویدادهای پیرامون خود است. گاهی اوقات کودکان آن قدر در بازی غرق می‌شوند که دیگر متوجه وضعیت اطراف خود نخواهند شد.

در این بازی آهنگ‌های شاد و موردعلاقه کودک پخش شده و کودک می‌تواند هر حرکتی را که بخواهد با آهنگ انجام دهد. نکته مهم این بازی اینجاست که ناگهان آهنگ قطع شده و کودک باید در همان حالت، باقی مانده و حرکت نکند!

در صورت حرکت کودک به‌عنوان بازنده بازی شناخته می‌شود. تنها کودکانی که توجه و تمرکز روی محیط اطراف دارند در لحظه قطع آهنگ، سریع می‌ایستند؛ اما کودکان دیگر نیز به مرور زمان و با تکرار این بازی، توجه و تمرکزشان روی رخدادهای محیط اطراف به‌شدت افزایش می‌یابد.

نقاشی با آهنگ برای بیان احساسات | بهترین ورزش های ریتمیک برای کودکان

دوران کودکی از مهمترین دوران‌هایی است که روی زندگی فرد تا آخر عمر او اثر می‌گذارد. با توجه به این موضوع والدین گرامی باید تلاش کنند تا در این دوران بعضی از مهارت‌ها را به کودک خود یاد بدهند. یکی از مهمترین مهارت‌هایی که کودک دلبند شما باید برای داشتن آرامش و اعتماد به نفس بیشتر در آینده یاد بگیرد، بیان احساسات خود است.

حتماً شما هم بزرگسالانی را دیده‌اید که قادر به بیان احساسات خود نبوده؛ زیرا این افراد به دلایل مختلف نتوانسته‌اند احساسات خود را در کودکی بیان کنند. برای انجام این بازی چند آهنگ پخش شده و از کودک خواسته می‌شود با شنیدن به آهنگ با مداد رنگی یا مداد شمعی نقاشی بکشد. با انجام این کار کودک با توجه به نوع آهنگ روی کاغذ احساسات خود را نقاشی خواهد کرد. به‌عنوان مثال بعضی از کودکان با شنیدن آهنگ‌های تند، برگه دفتر نقاشی خود را به‌شدت خط خطی می‌کنند.

افزایش توجه، تمرکز و رقابت سالم با مسابقه نشستن

یکی دیگر از بهترین ورزش های ریتمیک برای کودکان که به سلامت جسمی و افزایش تحرک آن‌ها کمک زیادی می‌کند، مسابقه نشستن است. در این مسابقه به‌دلیل تحرک زیاد کودک شما، انرژی زیادی صرف کرده و دچار معضل چاقی نمی‌شود.

همچنین با این بازی کودکان یاد می‌گیرند که چگونه توجه و تمرکز خود را روی کارها افزایش دهند و با دیگران به رقابت سالم در بزرگسالی بپردازند. برای انجام این بازی تعدادی صندلی بچه‌گانه به‌طور دایره‌ای و پشت به هم باید چیده شده و آهنگ پخش شود.

تعداد صندلی‌ها با تعداد کودکان نباید مساوی بوده و باید یکی کمتر در نظر گرفته شود. با قطع آهنگ کودکان روی صندلی نشسته و  کودک باقی مانده بازنده است و باید آهنگ را برای کودکان دیگر پخش و قطع کند.

در هر مرحله باید کودک بازنده توسط کودکان دیگر تشویق شده و بازی با هیجان برای همه کودکان ادامه یابد.

بازی با من برقص برای تخلیه هیجانات کودک

از بهترین ورزش های ریتمیک برای کودکان که بدون هیچ‌گونه هزینه‌ای شما می‌توانید آن را در منزل انجام دهید، بازی با من برقص است. کافیست، به یک مکان خلوت و بدون مبل و یا سایر وسایل بروید و با پخش آهنگ از کودک خود بخواهید برقصد و یا هرنوع هرحرکتی را که دوست دارد، انجام دهد.

این کار نه‌تنها به چربی‌سوزی و حفظ تعادل وزن بدن کودک شما کمک می‌کند، بلکه باعث تخلیه هیجانات او نیز می‌شود. این بازی ریتیمک برای کودکانی که به‌دلیل عدم تحرک و یا مصرف مواد غذایی زیاد دچار چاقی هستند، بسیار مناسب است.

تقویت حافظه، تمرکز و اعتماد به نفس با حدس‌زدن اسم آهنگ

یکی دیگر از بهترین ورزش های ریتمیک برای کودکان، حدس‌زدن آهنگ است. لیست آهنگ‌هایی را که کودکان دلبندتان علاقه دارد؛ تهیه کنید.

پس از پخش هر آهنگ، نام آن را از کودک بپرسید. این بازی که برای کودکان پیش‌دبستانی انجام می‌شود تاثیر زیادی روی تمرکز و تقویت حافظه کودکان دارد.

همچنین کودکان با انجام این بازی و به یادآوردن اسم آهنگ، به خود و توانایی‌های خود اعتماد بیشتری پیدا می‌کنند و اعتماد به نفسشان به‌شدت افزایش پیدا می‌کند.

تشکیل گروه موسیقی برای افزایش مهارت‌های هنری و خلاقیت

معمولاً در مهدکودک‌ها، مراکز پیش‌دبستانی و یا مکان‌هایی که برای رشد و خلاقیت کودکان در نظرگرفته‌ شده‌اند، یکی از بهترین ورزش های ریتمیک برای کودکان تشکیل گروه موسیقی است.

حتی این ورزش را می‌توانید در خانه نیز با داشتن ابزارآلات موسیقی انجام دهید. به کودک اجازه بدهید خود خلاقانه، ابزار موسیقی را بزند و خلاقیت به خرج دهد.

اگر در خانه هیچ ابزاری ندارید، می‌توانید از قاشق، تابه و وسایلی مانند این‌ها استفاده کنید. هرچه کودک نواخت؛ اجازه بدهید راحت بوده و به او ایرادگیری نکنید.

با این کار کودک از نواختن موسیقی در کنار دوستان و یا اعضای خانواده خود به‌شدت لذت می‌برد و حس خلاقیت و مهارت‌های شنیداری و موسیقی او نیز بسیار تقویت خواهد شد.

ورزش ژیمناستیک برای کودکان

یکی دیگر از بهترین ورزش های ریتمیک برای کودکان، انجام ورزش ژیمناستیک است. این ورزش نه‌تنها باعث انعطاف و برطرف‌کردن ایراد اندام کودک شما در بزرگسالی می‌شود، بلکه تاثیر زیادی در سلامت روان و جسم او در کودکی و بزرگسالی نیز دارد.

خشکی بدن و آرتروز از بدترین مشکلاتی است که در دوران بزرگسالی به سراغ بیشتر افراد می‌آید؛ شروع ورزش ژیمناستیک از کودکی به افراد در بزرگسالی کمک می‌کند تا دچار بیماری‌هایی مانند خشکی مفاصل و آرتروز در بزرگسالی نشوند.

البته حتماً باید کودکان را در یک کلاس ژیمناستیک خوب با مربیان متخصص و با تجربه در این زمینه ثبت‌نام کنید. همیشه جمعیت کلاس را بررسی کنید زیرا در صورت تعداد زیاد کودکان مربی نمی‌تواند به خوبی به آن‌ها رسیدگی کند.

همچنین وجود مربیان متخصص باعث می‌شود تا کودکان در حین تمرین و یادگیری ژیمناستیک هیچ آسیبی نبینند.

خلاصه

دوران کودکی از مهمترین دوران سرنوشت‌ساز برای ساخت دوران بزرگسالی است. یکی از مهمترین موارد برای تاثیرگذاری بیشتر روی کودکان انجام ورزش‌های ریتمیک در خانه و یا زیر نظر افراد آموزش‌دیده در این زمینه است. از بهترین ورزش های ریتمیک برای کودکان می‌توان به ورزش ژیمناستیک، تشکیل گروه موسیقی، انجام بازی ایست، نقاشی با آهنگ و... اشاره کرد.

اگر شما هم به دنبال پرورش استعدادها و خلاقیت‌های کودک خود هستید، حتماً موارد گفته‌شده در این مقاله را برای کودک دلبند خود اجرا کنید. اگر هم خودتان به تنهایی قادر به انجام این کارها نیستید، از افراد متخصص و با تجربه کمک بگیرید.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: