پرسپولیس مقابل سایپا در اولین دیدار فصل بیستم به تساوی بدون گل رضایت داد و بدون اینکه موفق به گلزنی مقابل این حریف نه چندان قدرتمند شود، به رختکن بازگشت. آنها هفته نخست را بدون گل و شیرینی به اتمام رساندند تا هواداران را نگران کنند اما در این بازی، اتفاقاتی هم رقم خورد که از چشم مخاطبان دور ماند اما خواندنش را به شما توصیه می‌کنیم.

 یک) پرسپولیس به زمین سفت خورد

اولین موضوعی که باعث عصبانیت بازیکنان بود، به غرولند آنها نسبت به کیفیت پایین زمین چمن این بازی برمی‌گردد. پرسپولیسی‌ها در دقیقه ۱۰ بازی این پیام را به یحیی گل‌محمدی سرمربی تیم‌شان رساندند که زمین سفت و چمن بلند است و آنها نمی‌توانند فوتبال سرعتی و روی زمین را ارائه کنند. این‌طور بود که یحیی دستور داد بازی مستقیم و ارسال‌ها آغاز شود. 

 دو) طعنه‌های پیروز

ابراهیم صادقی سرمربی سایپا از پیروز قربانی دستیار خود خواست کنار خط بایستد و بازیکنان را هدایت کند. پیروز که صدای بلند و رسایی دارد و البته سال‌ها بازیکن استقلال بود، مقابل پرسپولیس انگیزه بیشتری برای صحبت با بازیکنانش داشت. او بارها به پرسپولیسی‌ها طعنه زد و در چند صحنه، به شکل خاصی، از بازیکنان سایپا خواست بازی را ادامه دهند. مثلاً در صحنه‌ای از بازی، وقتی پرسینگ سایپایی‌ها باعث شد سعید آقایی پاس رو به عقب بدهد، پیروز با صدای بلند از کنار زمین داد زد: «همین که به دروازه‌بان‌شان پاس می‌دهند، یعنی ترسیده‌اند!» 

 سه) شکایت از لحن داور

بعد از بازی، پرسپولیسی‌ها اعتقاد داشتند تیم داوری روی اعصاب آنها بود و نمی‌گذاشت روی بازی تمرکز داشته باشند. البته مشخص نیست دلیل این امر، دقیقاً چیست و سرخپوشان به کدام یک از رفتارهای داور یا صحبت‌های او معترض بودند اما یکی از بازیکنان پرسپولیس به ما گفت: «ما نمی‌گوییم داور حرف بدی زده بلکه حرف‌مان این است‌؛ حسن اکرمی لحن بدی هنگام صحبت با بازیکنان پرسپولیس داشت.» این در حالی است که در فوتبال ایران، بازیکنان پرسپولیس مشهور به این موضوع هستند که با داوران به شکل خاص و معمولاً با پرخاشگری حرف می‌زنند. 

چهار) گزارش مثبت برای داوران

با توجه به اینکه اکثر بازیکنان پرسپولیس نسبت به مدل قضاوت حسن اکرمی اعتراض داشتند اما شنیدیم رحیم رحیمی‌مقدم ناظر داوری این دیدار، هیچ موضوع منفی را در گزارش داوران وارد نکرده و از عملکرد اکرمی و همکارانش کاملاً راضی بود. البته سایپایی‌ها هم گلایه‌هایی داشتند اما به خاطر متوقف کردن پرسپولیس، در پایان کار حرفی نزدند. 

پنج) تذکر مهم یحیی در رختکن

بین دو نیمه هنگامی که بازیکنان پرسپولیس راهی رختکن شدند، یحیی گل‌محمدی به شاگردانش یک تذکر و هشدار مهم داد. شنیدیم او گفت: «دیدید سایپا چقدر در خط دفاع فشرده بازی کرد؟ این همان موضوعی بود که در جلسات آنالیز تأکید داشتم. ما باید با استفاده از خلاقیت و تاکتیک‌هایی که در طول هفته تمرین کردیم، دفاع‌شان را باز کنیم. پاس کوتاه، شوتزنی، ارسال به تیر اول و دوم، عرض دادن به بازی و اورلپ‌های مؤثر داشته باشیم. نه تنها سایپا، از این به بعد همه تیم‌ها مقابل شما این‌طور دفاعی و بسته بازی می‌کنند و اگر اینجا گل نزنیم، کارمان سخت می‌شود.» البته پرسپولیس در این بازی گلی به ثمر نرساند!

 شش) چطور توپ‌ها را مهار می‌کنی!

ستاره بازی اما هیچ یک از بازیکنان پرسپولیس نبودند بلکه محمدحسین اکبرمنادی بود. دروازه‌بانی که به نظر می‌رسید یک گلر متوسط و معمولی باشد اما مقابل پرسپولیس، لشکر یک نفره بود و به تنهایی شش بار برابر ضربات به چهارچوب سرخپوشان ایستادگی کرد. عملکرد فنی اکبرمنادی به قدری خوب بود که همه بازیکنان پرسپولیس در پایان کار از او تعریف کردند و حضور این دروازه‌بان را مانع گل شدن توپ‌های‌شان خواندند. جالب اینکه پس از مهار ضربه سر محمدحسین کنعانی‌زادگان، پرسپولیسی‌ها با تعجب خطاب به اکبرمنادی می‌گفتند: «چطور این توپ‌ها را مهار می‌کنی؟» 

 

هفت) صحبت دوستانه با مهاجم قوی

اوایل نیمه دوم بود که صادقی دست به تعویض زد و محمدرضا سلیمانی مهاجم بلندقامت و تنومند خود را به میدان فرستاد. سلیمانی از لحظه‌ای که وارد زمین شد، به درگیری با مدافعان پرسپولیس به خصوص سیدجلال حسینی پرداخت و بارها کاپیتان سرخپوشان را به زمین کوبید. در چند صحنه که بازی با تصمیم داور متوقف شده بود، بازیکنان پرسپولیس از این بازیکن خواستند با آرامش بیشتری کار را دنبال کند و در پی انجام بازی خشن نباشد. 

 هشت) تماشای فوتبال از روی بام

اطراف ورزشگاه دستگردی در محله اکباتان، آپارتمان‌های مسکونی وجود دارد که برخی از این منازل، چشم‌انداز خوبی به داخل زمین دارند. به همین علت حدود ۲۰ تا ۲۵ نفر از علاقه‌مندان فوتبال، به پشت بام منازل خود رفتند و تماشاگر بازی شدند. تا اینجا اصلاً موضوع عجیبی نیست اما وقتی آنها شروع به تشویق بازیکنان پرسپولیس کردند، همه دچار تعجب شدند زیرا به یاد روزهایی افتادند که سکوهای ورزشگاه سرتاسر پر از تماشاگر بود. حتی برخی فکر می‌کردند این تماشاگران داخل استادیوم هستند!

 نه) پرسپولیس بالاخره متوقف شد

روند صعودی پرسپولیسی‌ها از فصل پانزدهم آغاز شد اما در اولین بازی آن فصل، سرخپوشان مقابل پدیده مشهد مساوی کردند. بعد از آن، در فصل‌های شانزدهم، هفدهم، هجدهم و نوزدهم موفق به کسب پیروزی مقابل رقبای خود در «اولین هفته» از هر فصل شدند. این اتفاقات به دست برانکو ایوانکوویچ و سپس گابریل کالدرون رقم خورد اما یحیی ریل را تغییر داد زیرا پرسپولیس با هدایت او در اولین هفته از فصل بیستم باخت تا بعد از پنج سال، دوباره در ایستگاه اول متوقف شود. 

 ده) انتقاد از مدیر تازه‌نفس

به محض پایان بازی، برخی هواداران پرسپولیس حمله عجیبی به کادرمدیریتی باشگاه داشتند. آنها معتقد بودند جعفر سمیعی از زمانی که وارد باشگاه شده تا به حال، اقدام مؤثری به خصوص در جریان جذب بازیکنان جدید نداشته و این موضوع باعث تضعیف تیم است به خصوص که فصل جدید شروع شده و سرخپوشان در دفاع چپ، دفاع مرکزی و مهاجم نوک نیاز مبرمی به بازیکن دارند. انتقادات از مدیر تازه‌نفس باعث شد معاونش یعنی ابراهیم شکوری طی مصاحبه‌ای بگوید: «به زودی با لیست کادر فنی، بازیکنان جدیدی جذب می‌کنیم هر چند نمی‌توانیم از یاران جدید در فینال لیگ قهرمانان آسیا استفاده کنیم.»

 

منبع: خبرورزشی

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: