در این روزهای پرالتهاب کرونایی که سرتاسر جهان و نیز کشورمان درگیر این همه گیری خطرناک شده است متأسفانه گاهاًمشاهده می شود تعدادی از بیماران مبتلا به کرونا بدون مراجعه به پزشک، به خود درمانی در منزل پرداخته‌ و در کمال تأسف برخی از بیماران با حال وخیم و رو به فوت به بیمارستان مراجعه می نمایند.

قرص

همانطور که می دانیم کرونا در ابتدا خفیف است و فرد آن را به عنوان یک بیماری شدید، جدی نمی‌گیرد.با گذر زمان علایم کم کم تشدید شده و بعد از یک هفته تا ۱۰ روز شرایط بیمار‌ وخیم‌تر خواهد شد و متأسفانه تعدادی موارد مرگ در بدو ورود به بیمارستان با همین وضعیت اعلام شده است.

در حال حاضر درمان ضدویروسی مشخصی برای کرونا پیشنهاد نشده است. افرادی که مبتلا هستند، می‌بایست مراقبت‌های پشتیبانی برای کاهش علایم دریافت کنند. برای حالت‌های بیماری شدید، درمان بایستی شامل مراقبت جهت ارتقای عملکرد ارگان‌های حیاتی باشد.

از طرفی برخی از دارو­های تجویز شده در دنیا، سنتی یا خانگی، ممکن است باعث تسکین و کاهش علائم ویروس کرونا شود، هیچ مدرکی مبنی بر اثربخش بودن این داروها در روند پیشگیری یا درمان بیماری وجود ندارد. سازمان جهانی بهداشت (WHO) برای پیشگیری یا درمان کرونا، مصرف خودسرانه هیچ دارویی (ازجمله آنتی‌­بیوتیک­‌ها) را توصیه نمی‌­کند. هرچند در حال حاضر، چندین آزمایش بالینی، شامل داروهای غربی و سنتی در حال انجام است. سازمان جهانی بهداشت به محض دستیابی به یافته­‌های بالینی جدید، اطلاعات به دست­‌آمده را منتشر خواهد ساخت.

به گفته تمام کارشناسان سلامت "درخانه‌مـاندن" مؤثرترین راه برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا است. این بهترین راه پیشگیری از کرونا به‌‌خصوص برای افرادی که دچار مشکلات آسم و بیماری‌‌های زمینه‌‌ای هستند البته باید دقت داشت ضمن رعایت اصول اولیه بهداشتی، از خوددرمانی جداً پرهیز کنند.

دکتر رضا چمن رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود دراین باره اظهارداشت:

در حـال حاضر شاهد مصرف داروهای تجویز نشده و خوددرمانی مردم برای درمان بیماری کرونا هستیم؛ درحالی‌که مقوله درمان کاملاً تخصصی و دارای فرآیندی پیچیده است.

وی عمل به دستورات علمی در زمینه درمان را یک ضرورت مهم و قابل توجه دانست و بیان کرد: یکی از مهم ترین توصیه های اعلام شده به افراد پرهیز از استفاده داروهای بدون تجویز علمی است؛ چراکه هر دارو و درمانی باید با مستندات تحقیقاتی لازم تجویز شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود مردم را به رعایت هرچه بیشتر دستورالعمل‌های بهداشتی دعوت نمود و خواستار شد:انتظار ما این است که مردم با رعایت اصول بهداشتی نهایت تلاش خود را برای پیشگیری از ابتلا به کار برند.

دکتر چمن افزود: همچنین لازم است از انجام فرآیند درمان که کاملاً تخصصی است پرهیز کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود از مردم خواست تا از حضور در تجمعات غیرضروری پرهیز کنند و در صورت نیاز به انجام کار ضروری حتماً از ماسک استفاده کرده و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت نمایند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: