پایگاه خبری خانه فوتبال:

قیمت مرغ امروز نسبت به روز گذشته با اندکی کاهش مواجه شد. قیمت مرغ طی چند ماه گذشته همواره در مدار صعودی قرار داشت. قیمت مرغ پس از بین بردن جوجه های یک روزه افزایشی شد. قیمت مرغ در هفته های پیش همواره در نوسان بود. قیمت مرغ پس از افزایش نظارت نیز نتوانست متعدل شود.

قیمت مرغ امروز 

قیمت انواع مرغ در بیست و ششم مهر ۱۴۰۰ به شرح زیر است:

نوع مرغ 
قیمت(تومان)
ران مرغ بدون پوست بدون دنبالچه چربی سر ساق
۴۱,۰۰۰
مغز ران بدون پوست بدون استخوان
۴۳,۵۰۰
ساق مرغ بدون پوست و سر ساق
۴۸,۵۰۰
سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال
۴۹,۵۰۰
سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال، بازو
۴۸,۰۰۰
ران و سینه بدون پوست بدون دنبالچه شش گردن بال
۲,۱۰۰
بال کبابی ساده - بدون نوک بال
۳۹,۰۰۰
بازوی کبابی ساده
۳,۴۰۰
مخلوط بال و بازو کبابی ساده
۷,۳۰۰
فیله مرغ
۶۳,۵۰۰
گردن مرغ بدون پوست
۱۲,۹۰۰
شنیتسل بدون آرد
۵۱,۸۰۰
جوجه چینی
۶۳,۶۰۰
جوجه کباب بی استخوان و بدون بازو ساده
۵۴,۷۰۰
جوجه کباب بااستخوان ساده
۴۴,۰۰۰
پا چینی ۱۰ عددی مرغ
۴۱,۰۰۰
مرغ کنتاکی
۴۰,۱۰۰
دل مرغ پاک کرده
۱۳,۲۰۰
جگر مرغ
۷,۵۰۰
سنگدان مرغ
۱۲,۹۰۰
پای مرغ
۷,۳۰۰
بلدرچین منجمد بسته ۱۰۰۰گرمی
۹۹,۰۰۰
بلدرچین منجمد بسته ۵۰۰گرمی
۷۹,۰۰۰
بلدرچین کامل تازه(بسته ۱۰۰۰گرمی)
۹۹,۵۰۰
مرغ کامل منجمد، بسته بندی کیسه ای (پوشش کیسه نایلونی)
۲۴,۹۰۰
مرغ کامل تازه، بسته بندی کیسه ای(پوشش کیسه نایلونی)
۲۸,۵۰۰
مرغ کامل تازه پاک شده، بسته بندی بشقابی
۲۹,۰۰۰
تخم مرغ بسته بندی ۱۵ عددی بسته بندی شانه های خمیری شرینگ
۲۲,۵۰۰
تخم مرغ بسته ۲۰ عددی بسته بندی شانه های خمیری شرینگ
۲۸,۷۰۰
تخم مرغ بسته ۱۲ عددی بسته بندی شانه های خمیری شرینگ
۱۲,۹۰۰
تخم مرغ بسته ۹ عددی بسته بندی شانه های خمیری شرینگ
۱۳,۷۰۰

قیمت نهاده‌های دامی از یک طرف بالا است و از طرف دیگر خوراک مرغ در بازار آزاد کمیاب شده است. گویا دولت هم به مرغداران اجازه جوجه‌ریزی نمی‌دهد. حالا تولیدکنندگان می‌گویند دوباره عرضه مرغ در بازار کم شده و ممکن است قیمت آن التهاب پیدا کند.

بنابر اعلام مرکز آمار در شهریور ماه امسال تورم نقطه به نقطه گوشت سفید به ۵۶٫۹ درصد رسید و همچنین مرغ نسبت به مدت مشابه ماه قبل ۵٫۵ درصد گران شد.

مرغ باید ۳۱ هزار تومان شود

آیا با توجه به افزایش تورم مرغ هم مانند تخم مرغ گران می‌شود؟ به گفته دبیر انجمن تولیدکنندگان مرغ، به دولت پیشنهاد دادیم معادل مقدار رسمی تورم قیمت مرغ افزایش پیدا کند. اکنون قیمت واقعی مرغ ۳۱ هزار تومان است. هنوز دولت موافقتش را نسبت به پیشنهاد بخش خصوصی اعلام نکرده است.

رضا مبصری به تجارت‌نیوز گفت: قیمت مصوب مرغ ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان است اما به دلیل افزایش هزینه‌ها برخی فروشندگان مرغ را با این قیمت اعلام شده نمی‌فروشند. قیمت مرغ در میادین تهران کیلویی ۲۷ تا ۲۸ هزار تومان است و در بازار تهران هم با قیمت ۳۰ تا ۳۱ هزار تومان فروخته می‌شود.

او توضیح داد: در شهریور ماه نرخ تورم به ۴۵٫۸ درصد رسید. بنابراین در کشوری که ماهانه حدود چهار درصد تورم دارد، یعنی هزینه تولید ماهانه چهار درصد افزایش پیدا می‌کند. بنابراین شاخص تولید هم متغییر است.

مبصری بیان کرد: دولت با ارائه یارانه به نهاده‌های تولید عملا قیمت‌ها را سرکوب کرده است این در حالی که قیمت تمام شده تولید کالاها به شدت افزایش پیدا کرده است.

اکنون بعد از شیوع ویروس نیوکاسل بازار کمبود مرغ دارد. حبیب اسدالله‌نژاد، نائب‌رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی به ایسنا گفته: «علی‌رغم گذشت ۸۰ روز از جوجه‌ریزی برخی واحدهای مرغداری، اما سامانه سماصط به سختی مجوز جوجه‌ریزی می دهد چرا که به جهت کمبود جوجه، امکان دریافت مجوز جوجه‌ریزی وجود ندارد. بنابراین با توجه به کمبود عرضه، التهابات قیمت مرغ در بازار همچنان وجود دارد.»

بارگیری نهاده کند شد

بارگیری نهاده‌ها دوباره از بندر کند شد. به گفته رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ، کرایه حمل و نقل نهاده‌ها همچنان گران است. برخی از رانندگان با مرغداران برای افزایش قیمت کرایه به تفاهم نمی‌رسند و متاسفانه دولت هم زورش به راننده‌ها نمی‌رسد.

آخرین بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال ۹۷، شرایط اقتصادی به گونه‌ای بوده که هفت دهک جامعه نتوانسته‌اند کالری مورد نیاز خود را تامین کنند. نرخ تورم سالانه در شهریور١۴٠٠، به ۴۵,٨ درصد رسیده است. اما تورم خوراکی‌ها از این هم بیشتر است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» به ۶١.۶ درصد رسیده است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: