پایگاه خبری خانه فوتبال:

قیمت مرغ امروز نسبت به روز گذشته بدون تغییر ماند. قیمت مرغ طی چند ماه گذشته همواره در مدار صعودی قرار داشت. قیمت مرغ پس از بین بردن جوجه های یک روزه افزایشی شد. قیمت مرغ در هفته های پیش همواره در نوسان بود. قیمت مرغ پس از افزایش نظارت نیز نتوانست متعدل شود.

قیمت مرغ امروز 

قیمت مرغ

نوع محصول برند وزن قیمت (تومان)
گوشت چرخ کرده مرغ مهیا پروتئین  ۵۰۰ گرم ۳۲,۰۰۰
مغز ران  مهیا پروتئین ۱.۸ کیلوگرم ۹۰,۰۰۰ 
فیله سینه مرغ رویال طعم  ۷۰۰ گرم ۴۳,۰۰۰
مرغ کامل خرده شده بدون پوست  رویال طعم ۱.۵ کیلوگرم ۹۰,۰۰۰
ران با پوست مرغ   آریا بهار پروتئین ۹۰۰گرم ۳۶,۰۰۰ 
سینه دودی مرغ دارا  ۵۰۰ گرم ۸۰,۰۰۰
ساق ران مرغ بی پوست  زی پرو ۹۰۰ گرم ۵۵,۰۰۰
جوجه کباب سینه ساده مهیا پروتئین ۹۰۰ گرم ۶۸,۰۰۰
سینه بی پوست مهیا پروتئین ۱.۸ کیلوگرم   ۱۰۱,۰۰۰ 

براساس مشاهدات میدانی و گزارش های رسیده از محله های شهر تهران قیمت هر کیلو مرغ گرم آماده طبخ به زیر نرخ مصوب یعنی ۳۱ هزارتومان رسیده است. البته همچنان در برخی مغازه ها با نرخ بیش از ۳۱ هزار تومان هم به مصرف کنندگان عرضه می شود.

در میادین میوه و تره بار نیز قیمت هر کیلو مرغ تنظیم بازاری ۲۷هزار و۷۷۰ تومان و هر کیلو مرغ منجمد نیز  ۲۰ هزارتومان است.

پیش تر یعنی در آبان ماه و ابتدای آذرماه مرغ گرم کامل در مغازه ها با نرخ هر کیلو ۳۴ تا ۳۷ هزار تومان و مرغ تنظیم بازاری در میادین نیز با قیمت ۳۱ هزار تومان عرضه می شد.

رضا مبصری درباره بازار گوشت مرغ و تخم مرغ در کشور اظهار داشت: در ماه‌های اخیر با سیاست‌های دولت تولید گوشت مرغ در کشور به ثبات رسیده و الان هم تولید رو به افزایش است.

وی گفت: مسئله اصلی کشور در تولید مرغ، کمبود جوجه یکروزه بود که با واردات تخم مرغ نطفه‌دار تا حدود زیادی مشکل حل شد و الان در جوجه هم به ثبات نسبی رسیدیم و دیگر نیازی به واردات تخم مرغ نطفه‌دار هم نیست.

دبیر انجمن تولیدکنندگان زنجیره گوشت مرغ کشور خاطرنشان کرد: پیش بینی ما این است تا عید نوروز تولید گوشت مرغ در کشور با ثبات بوده و کمبودی در این زمینه نخواهیم داشت و حتی ممکن است مازاد عرضه داشته باشیم و شاید نیاز باشد صادراتی که اکنون ممنوع است در ماه‌های آینده از سرگرفته شود.

وی گفت: البته ما این موضوع  را طی نامه‌ای به معاونت امور دام وزارت جهادکشاورزی از طریق کمیسیون کشاورزی اتاق ایران اعلام کردیم که زودتر تمهیداتی بیندیشند تا صادرات گوشت مرغ آزاد شود. حالا بحث این است که ارز ۴۲۰۰ تومانی برای آن تأمین شود یا نه که در این خصوص هم دولت می‌تواند با اخذ عوارض صادرات این موضوع را جبران کند.

مبصری اظهار داشت: در گذشته به بسیاری از کشورها از جمله کشورهای همسایه صادرات گوشت مرغ داشتیم اما الان بیشتر از یکسال است که صادرات نداریم.

وی درباره تولید تخم مرغ و وضعیت بازار هم گفت: در تخم مرغ هم مازاد تولید داریم، اخیرا می‌شنویم که تولیدکنندگان می‌گویند تخم مرغ روی دست‌مان مانده است.

مبصری با بیان اینکه ایران جزو ۱۰ کشور نخست در زمینه تولید گوشت مرغ است، ادامه داد: سالانه حدود ۲.۶ میلیون تن گوشت مرغ و حدود یک میلیون تن تخم مرغ در کشور تولید می‌شود که در هر دو محصول مازاد تولید داریم، اما سیاست‌هایی که در گذشته اعمال شد سبب شد تا توازن مصرف به هم بریزد هرچند در گاهی مواقع کمبود تولید و عرضه داشتیم اما مشکلات اصلی در کشور، ناشی از عدم توازن مصرف بود. اما کنون توازنی در قیمت ایجاد شده و با توجه به افزایش تولید، قیمت به تعادل رسیده است.

سقوط قیمت مرغ به کمتر از نرخ مصوب

به گزارش همشهری، قیمت خرده‌فروشی انواع مرغ تازه و منجمد هم به ارقامی کمتر از نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار کاهش یافته است. افت شدید قیمت مرغ به‌دلیل تداوم توزیع مرغ منجمد وارداتی و تولید داخل و رشد عرضه مرغ تولید داخل موجب شده قیمت خرده‌فروشی مرغ تازه در مغازه‌های سطح شهر تهران به کمتر از نرخ مصوب 31هزار تومانی ستاد تنظیم بازار و به محدود 28 تا 29هزار تومان سقوط کند. با این شرایط اکنون بسیاری از مغازه‌های مرغ‌فروشی در کنار نرخ‌های مرغ کشتار روز، جمله «کمتر از قیمت مصوب تره‌بار یا تنظیم‌بازار» را درج می‌‌کنند. اگرچه هنوز هم عرضه چند‌نرخی مرغ ادامه دارد و برخی مرغ‌فروشی‌های سطح شهر تهران مرغ تازه را به نرخ 30 تا 32هزار تومان نیز به مشتریان عرضه می‌کنند. علاوه بر رشد عرضه، کیفیت مرغ تازه توزیع شده در مغازه‌ها نیز تغییر کرده و به‌دلیل نگهداری طولانی‌مدت مرغ توسط تولید‌کنندگان به امید افزایش قیمت‌ها، اکنون سهم مرغ‌های بیش از 2 تا 2کیلوو 700گرمی افزایش یافته است.

 این کاهش قیمت در انواع قطعات مرغ نیز مشهود بوده و قیمت هر کیلوگرم گوشت ران بدون کمرمرغ به ‌حدود 30هزار و ران با کمر به 27هزارو 500تومان کاهش یافته است. کاهش قیمت مرغ تازه به کمتر از نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار موجب رشد عرضه مرغ منجمد تنظیم بازاری شده است به‌نحوی که برخی مغازه‌های مرغ‌فروشی که این نوع مرغ را قبلا دپو کرده‌اند، با آب‌کردن یخ این نوع مرغ، آن را به‌عنوان مرغ‌تازه با نرخ 22 تا 25هزار تومان عرضه و به مشتریان اعلام می‌کنند مرغ تازه را 7 تا 8هزار تومان در هر کیلوگرم کمتر از نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار به فروش می‌رسانند.

  تأثیر عرضه مرغ منجمد بر افت قیمت‌ها

رئیس اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی هم در گفت‌وگو با همشهری از پیشی‌گرفتن تولید و عرضه از نیاز بازار مرغ خبر داد و گفت: مرغداران هر کیلوگرم مرغ تازه را با 2 تا 3هزار تومان زیان نسبت به نرخ مصوب خرده‌فروشی ستاد تنظیم بازار عرضه می‌‌کنند. به‌نحوی که نرخ مصوب هر کیلوگرم مرغ تازه 31هزار تومان است اما قیمت خرده‌فروشی این محصول در بازار به 28 تا 29هزار تومان کاهش یافته است. حبیب اسدالله‌نژاد‌ با اشاره به اینکه تولیدکنندگان هیچ مشکلی برای تامین نیاز بازار به مرغ در ماه‌های آینده نخواهند داشت و شرایط پایداری را در تولید و عرضه مرغ شاهد خواهیم بود، افزود: پیشی‌گرفتن میزان تولید و عرضه مرغ از تقاضای بازار عامل اصلی کاهش قیمت خرده‌فروشی مرغ به کمتر از نرخ مصوب 31هزار تومانی بوده است. به‌طور متوسط اکنون روزانه 6هزار و 500 تا 7هزار تن مرغ به بازار عرضه می‌شود و متوسط نیاز بازار مصرف 6هزارو500تن است که مازاد 500تنی مرغ در بازار مصرف را شاهد هستیم. او همچنین از تأثیر رشد و تداوم عرضه مرغ منجمد برای تنظیم بازار بر کاهش قیمت مرغ تازه به کمتر از نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار خبر داد و افزود: توزیع مرغ منجمد موجب کاهش قیمت مرغ تازه در بازار خرده‌فروشی شده و تولید‌کنندگان خواستار توقف توزیع مرغ منجمد در واحدهای صنفی، خرید و ذخیره‌سازی‌ مرغ مازاد موجود در بازار و توقف فروش اینترنتی مرغ هستند

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: