واکسن کرونا واکسنی است که هدف آن تأمین ایمنی اکتسابی علیه بیماری کرونا است.واکسن کرونا چند ماهی است در حال تست و آزمایش است . واکسن کرونا هنوز ساخته نشده است .واکسن کرونا در آزمایشگاه ها درحال بررسی است . واکسن کرونا در بعضی از کشورها استفاده می‌شود


فاجعه کرونا در مازندران

کرونا

 روند صعودی آمار بیماران مبتلا به کووید۱۹ در مازندران طی یک هفته اخیر، وضعیت قرمز کرونایی را به چهار شهرستان این خطه شمال کشور برگردانده است.
مازندران ۲۲ شهرستان دارد که پیش از این وضعیت ۱۷ شهرستان نارنجی و پنج شهرستان زرد بود.
رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران هم روز شنبه هفته جاری در نشست ستاد مقابله با کرونای استان هشدار داده بود که با توجه به مجموعه عوامل اثرگذار بر وضعیت کرونایی هر منطقه ، شرایط ۱۲ شهرستان استان بسیار شکننده و به قرمز نزدیک شده است.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی مازندران صبح امروز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت که تبدیل وضعیت چهار شهرستان استان به قرمز را وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی به صورت رسمی اعلام کرده است.

دکتر سیمین بابایی این شهرستان را ساری ، آمل ، سوادکوه شمالی و رامسر معرفی کرد.

وی گفت که بر اساس ارزیابی جدید وزارت بهداشت ، وضعیت ۱۸ شهرستان دیگر استان هم نارنجی است و در حال حاضر هیچ شهرستان دارای وضعیت زرد نداریم.

بابایی گفت که تمامی محدودیت های کرونایی مرتبط با رنگ بندی از فردا پنجشنبه ۱۱ دی ماه در شهرستان های قرمز و نارنجی اجرایی خواهد شد.

وضعیت قرمز برای کل مازندران 

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران وضعیت کرونایی استان را نگران کننده توصیف کرد و اظهار داشت : اگر چه در ارزیابی وزارت بهداشت وضعیت تنها چند شهرستان با معیار بیماران قطعی بستری و ضریب خطر پذیری قرمز اعلام شده است ، ولی وضعیت کلی مازندران با توجه به روند افزایشی آمار بیماران جدید ، نکران کننده و شکننده است.

وی دلیل نگران کننده بودن وضعیت کرونایی مازندران را شرایط خاص این استان اعم از تعاملات اجتماعی زیاد ، گردشگر پذیری ، به هم پیوستگی جغرافیایی شهرها و روستاها و تراکم زیاد جمعیتی دانست و افزود : با توجه به این که مازندران همچنان روند ا فزایشی آمار بیماریابی را طی می کند و وارد پیک موج سوم نشده است ، باید همه رعایت کنند تا با کمترین خسارت و آسیب این مرحله را پشت سر بگذاریم.

دکتر بابایی اظهار نظر قطعی در مورد قرارگیری استان در دوره پیک موج سوم کرونا را به هفته آینده موکول کرد و گفت : آمار بیماران جدید بستری در یک هفته آینده وضعیت استان را از لحاظ ورود به پیک موج سوم و یا عدم ورود به این پیک مشخص خواهد کرد.

پیش از این در ارزیابی وزارت بهداشت و درمان که ۲۹ آذرماه منشتر شد از ۲۲ شهرستان مازندران ۱۷ شهرستان در وضعیت نارنجی و پنج شهرستان بابلسر، میاندورد، ، فریدونکنار ،  سواد کوه ، سیمرغ در وضعیت زرد قرار داشتند.

بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله تعطیلی تمام مشاغل به جز مشاغل سطح یک ، منع تردد از ساعت ۲۱ تا چهار بامداد ، ممنوعیت ورود و خروج خودروهای غیربومی و دورکاری یک تا دو سوم کارکنان ادارات از جمله محدودیت های جامع کرونایی برای مناطق دارای وضعیت قرمز است.

برای شهرستان های دارای وضعیت نارنجی هم مشاغل سطح چهار اجازه فعالیت ندارند ، مشاغل سطح دو و سه با محدودیت فعالیت تا ساعت ۱۸ مواجه هستند ، منع تردد شبانه از ۲۱ تا چهار بامداد و منع ورود و خروج خودروهای غیربومی برایشان اعمال می شود.

براساس آمار دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل که روز گذشته نهم دی ماه منشتر شد ،هم اکنون یک هزار و ۱۹۷ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در بیمارستان های استان بستری هستند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: