پایگاه خبری خانه فوتبال:

 

 

مهدی طارمی درحال حاضر در پورتو پرتغال می درخشد و یکی از بهترین بازیکنان حال حاضر آسیا است . او در ابتدای این فصل با قراردادی به ارزش پنج میلیون یورو از ریوآوه به پورتو پیوست اما یک نکته جالب درباره قرارداد مهدی طارمی  که هیچ رسانه ای به آن نپرداخت این است که باشگاه ریوآوه از قرارداد مهدی طارمی هیچ درصدی را به پرسپولیس نداد درحالی که طبق قوانین جدید فیفا که از سال ۲۰۲۰ اجرایی شده است ، در قراردادهای بازیکنان آپشنی با مضمون مکانیزم مشارکت وجود دارد .

“فدراسیون جهانی فوتبال در نتیجه مصوبات شورای فیفا در ۲۴ اکتبر ۲۰۱۹، اصلاحاتی در مقررات نقل و انتقال و وضعیت بازیکنان فیفا اعمال نموده است. این اصلاحات در بخش نامه شماره ۱۷۰۹ فیفا تبیین شده است. در این یادداشت، به بررسی این تغییرات پرداخته ایم. تغییرات در مقررات، از تاریخ ۱ مارس ۲۰۲۰ (۱۱ اسفند ۹۸) اجرایی می‌شوند. 

پرسپولیس طبق تغییرات جدید، در صورت انتقال بازیکنان در حین قرارداد (پیش از پایان مدت قرارداد) بین باشگاه هایی درون یک فدراسیون، باشگاه های آموزش دهنده آن ها از فدراسیون دیگر، مستحق دریافت سهم مکانیزم مشارکت خواهند بود. پیش از این تغییرات، باشگاه های آموزش دهنده از انتقال بازیکنانشان از باشگاهی به باشگاه دیگر درون یک فدراسیون خارجی، سهمی دریافت نمی‌کردند. برای مثال باشگاه های ایرانی آموزش دهنده سردار آزمون، از انتقال این بازیکنان از باشگاه روبین کازان به زنیت، سهمی دریافت نکردند چرا که این انتقال بین دو باشگاه از یک فدراسیون رخ داده بود اما درحال حاضر این قانون تغییر کرده است”

نکته مهم در این رابطه این است که مکانیزم مشارکت با حق رشد فرق می کند و راهکاری برای باشگاه های سازنده است و یک نکته دیگر هم که در آن وجود دارد این است که برای دریافت این پول شرط سن لازم نیست و بازیکن در هر سنی که پیش از پایان قرارداد انتقال یابد باید بخشی به باشگاه های سابق این بازیکن برگردد.

اما در شرایطی بسیار عجیب مدیریت وقت پرسپولیس و حتی مدیریت بعدی سرخپوشان هم اقدامی برای دریافت این پول انجام ندادند . این درحالی است که خود باشگاه پرسپولیس از قرارداد هفتصد هزار دلاری اش با آنتورپ بلژیک مبلغی را باید به نفت تهران می داد که با توجه به وجود خارجی نداشتن این باشگاه  این مبلغ از سوی آنتورپ بلژیک به حساب فدراسیون فوتبال ریخته شد که مبلغ آن هم ۳۵۰۰۰ هزار دلار معادل پنج درصد قیمت رضایتنامه بود .

یا باشگاه بارسلونا بعد از جذب میرالم پیانیچ پنج درصد از رضایتنامه قرارداد این بازیکن را که ۴ میلیون یورو می شد به باشگاه های قبلی این بازیکن پرداخت کرد.

اما پرسپولیس هیچ اقدامی را برای دریافت پول از رضایتنامه مهدی طارمی انجام نداد درحالی که پنج درصد از رضایتنامه پنج میلیون یورویی مهدی طارمی ، ۲۵۰ هزار یورو می شد که در آن اوضاع برای پرداخت مطالبات برانکو می توانست کمک شایانی کند .

نکته امیدوار کننده این است که مباحثی مانند حق رشد و یا مکانیزم حق مشارکت تا دو سال فرصت برای اقدام به جذب بازیکنان وجود دارد و باشگاه های مقصد طبق قانون باید این مبلغ را به تیم های قبلی بازیکنان بپردازند و فیفا هم طبق قوانین جدید اجازه شکایت را هم در این مباحث به باشگاه ها داده است .

مدیران پرسپولیس باید هرچه سریعتر برای دریافت این پول که می تواند کمک زیادی به پرداخت بدهی های خارجی و جذب بازیکنان از سوی سرخپوشان بکند ، نامه هایی را به باشگاه های پورتو پرتغال و ریوآوه بزنند .

حتی درباره شهاب زاهدی هم مدیران پرسپولیس می توانند چنین ادعایی را مطرح کنند و پنج درصد حق مشارکت را از باشگاه المپیک دونتسک دریافت کنند . پنج درصد از رضایتنامه زاهدی برابر با ۱۸ هزار یورو می شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: