پایگاه خبری خانه فوتبال:

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: باید نهاد ضابطی زیرمجموعه دستگاه قضایی شکل بگیرد تا بر سایت‌های همسریابی نظارت شود و حتی مجوزهای لازم صادر و با مجموعه‌های متخلف برخورد شود.
 محمدمهدی تندگویان معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: اجباری شدن بعضی مسائل منجر به ایجاد تخلفاتی نیز می‌شود، از این رو ممکن است حتی با اجباری شدن مشاوره پیش از ازدواج برخی بدون طی کردن دوره مشاوره گواهی‌نامه آن را تهیه کنند. اگر بحث اجباری شدن مشاوره پیش از ازدواج به درستی انجام شود و تخلفی در آن انجام نشود به طور حتم با فرهنگ‌سازی در این حیطه شاهد افزایش آمار ازدواج نیز خواهیم بود.
وی با بیان اینکه به علت کمبود نیروی انسانی و روانشناس برای حضور در روستاها و ارائه خدمات پیش از ازدواج نمی‌توان مشاوره پیش از ازدواج را حداقل در شرایط فعلی اجباری کرد، ادامه داد: روانشناسان و مشاوران از هیچ‌گونه معافیت و بیمه‌ای برخوردار نیستند و از سوی دیگر مشوق و امتیازی برای حضور آنها در مناطق محروم در نظر گرفته نشده است، از این رو حضور آنها در مناطق محروم و ارائه مشاوره عملا ایثارگری و کار خیر بدون مزد محسوب می‌شود.
وی افزود: مکاتباتی برای مشمول بیمه قرار گرفتن خدمات مشاوره و روانشناسی توسط این معاونت انجام شده است که البته نهاد اصلی که باید این مساله را پیگیری کند سازمان نظام روانشناسی و مشاوره است. این معاونت تنها به عنوان دستگاه همکار، به تعلق گرفتن این تسهیلات کمک می‌کند و به اندازه وظایف خود مکاتبات و پیگیری‌های خود را انجام داده است.

طرحی برای حضور روانشناسان در مناطق محروم

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: اگر مساله کمبود نیروی انسانی، اعطای مشوق‌ها و امتیازاتی برای حضور روانشناسان در مناطق محروم و روستایی، معافیت‌ها و ایجاد پوشش بیمه حل شود، می‌توان طرحی نظیر طرح حضور پزشکان در مناطق محروم را برای حضور روانشناسان در مناطق محروم و ارائه خدمات مشاوره و روانشناسی پیش از ازدواج اجرایی کرد.

در برخورد با آسیب‌های اجتماعی نظیر ازدواج سفید به روز نیستیم

وی در بخش دیگر سخنان خود درباره علت روی آوردن جوانان به ازدواج سفید گفت: اگر روزی که این مساله با عناوین مختلفی نظیر ازدواج سفید یا هم‌باشی، هم‌خانگی و... شکل گرفت؛ شناسایی، تحلیل درست و ورود سریعی برای رفع آسیب انجام می‌دادیم به طور حتم به نتیجه می‌رسیدیم.

تندگویان افزود: متاسفانه ما در برخورد با آسیب‌های اجتماعی به روز نیستیم و معمولا برای پیشگیری اقدام نمی‌کنیم و مقابله ما با آسیب نیز دیر شکل می‌گیرد. ما زمانی به آسیب‌ها ورود می‌کنیم که آسیب‌ها در بخشی از کشور فراگیر شده است. دستگاه‌ها در مواجهه با آسیب بسیار کند و ناهماهنگ عمل می‌کنند.

پیشنهادهای مبتنی بر پیوست مطالعاتی در امر فرزندآوری اثرگذار است

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مصوبه اخیر مجلس مبنی بر اعطای یک میلیون تومان به سرپرست متولدین ۱۴۰۰ برای خرید سهام بورس را در امر فرزندآوری موثر می‌دانید، تصریح کرد: اگر پیشنهادات نهادهای مختلف در راستای افزایش جمعیت و فرزندآوری مبتنی بر پیوست مطالعاتی باشد اثرگذار خواهد بود، در غیر این صورت نگران صرف منابع کشور با اجرای مشوق‌های مقطعی و بی‌تاثیر هستیم.

معاون ساماندهی امور جوانان همچنین این را هم گفت که زمانی یک خانواده به امر فرزندآوری توجه نشان می‌دهد که نسبت به توانایی اداره فرزند خود تا زمان تحت تکفل بودن و تامین هزینه‌ها با توجه به مشوق‌های دائمی اطمینان حاصل کند چراکه مشوق‌های مقطعی کمکی به ساختار پایه‌دار فرزندآوری نمی‌کند.

اخاذی سایت‌های همسریابی از مردم

همسریابی

وی همچنین در بخش دیگر سخنان خود درباره سایت‌های همسریابی اظهار کرد: صحت سوابق و اطلاعات ارائه شده در سایت‌ها و کانال‌های همسریابی مشخص نیست. در حال حاضر هیچ نهادی برای صدور مجوز این مجموعه‌ها وجود ندارد و از این رو نظارتی بر آنها شکل نمی‌گیرد و همین امر منجر به اخاذی این سایت‌ها از مردم شده است.

وی ادامه داد: این مجموعه‌ها صرفا سایت‌هایی شخصی یا وابسته به موسسه‌ای هستند که مجوزی برای این فعالیت ندارند و کار غیر قانونی انجام می‌دهند. فعالیت آنها عمدتا به ازدواج پایدار و زندگی مشترک و دائمی ختم نمی‌شود.

قوه قضائیه و مسئله نظارت بر سایت‌های همسریابی

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، افزود: باید ساختار و ضابطی قضایی در این راستا شکل گیرد که با دسترسی مستقیم، اطلاعات مشخص افراد را در اختیار داشته باشد که به طور حتم به جز قوه قضائیه نهاد دیگری نمی‌تواند چنین ساختاری را ایجاد کند.

تندگویان افزود: این معاونت با دادستان و پلیس فتا مکاتبات لازم را انجام داده است چراکه تنها دستگاهی که می‌تواند اشراف کامل به فضای مجازی داشته باشد دادستانی و پلیس فتا است. باید نهاد ضابطی زیر مجموعه دستگاه قضائی شکل گیرد تا نظارت بر روی چنین مجموعه‌هایی انجام شود و حتی مجوزهای لازم صادر و با مجموعه‌های متخلف برخورد شود.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: اگر ساختاری ایمن در نهاد قضائی ایجاد شود که مراجعه‌کنندگان به چنین سایت‌هایی پیش از در اختیار قرار دادن اطلاعات خود در سایت یا به یکدیگر، در سیستمی رصد و پایش و راستی‌آزمایی شوند و اطلاعاتشان در آن سیستم محفوظ و ایمن بماند، همچنین نهاد قضایی مسئولیت تبعات ناشی از کتمان برخی موضوعات توسط مراجعه‌کنندگان را بر عهده گیرد، می‌توان درباره فعالیت این سایت‌ها و حمایت از آنها صحبت کرد./منبع: ایسنا

ازدواج سفید یا همباشی سیاه|مجازات قانونی

مجازات قانونی ازدواج سفید چیست؟

ازدواج سفید و سیاست شیوع لذت جویی برای رسیدن به اهداف، از جمله سیاست‌های ضد فرهنگی است که توسط غرب تبلیغ می‌شود و ترویج ازدواج سفید نیز از مصادیق این نوع سیاست هاست. هیچ چیز به اندازه رسیدن به لذات جنسی توانایی ایجاد تزلزل در عقیده را ندارد؛ ازدواج سفید در نگاه اسلام از جایگاه شرعی برخوردار نیست ازدواج سفید از حیث قانونی نیز جرم محسوب شده و مجازات دارد.ازدواج سفید امن و در اصول مسئولیت پذیری نیست.

از جمله ویژگی‌های دین اسلام، توجه به نیازهای گوناگون انسان است و آنچه سبب کامل خواندن این دین دانسته شده، پاسخگویی همه جانبه ی قوانین آن است؛ ازدواج، آن هم در چهارچوب قواعد دینی، تنها راه برگزیده دین در برابر نیازهای جنسی انسان است و در آموزه‌های اسلام بسیار مورد سفارش قرار گرفته است.

پیامبر اکرم (ص) فرموده است که «در پیشگاه الهی چیزی دوست‌داشتنی‌تر از خانه‌ای نیست که براساس آیین اسلام با ازدواج آباد شود.»

امروزه ادعای جوامع غربی از طریق ارائه سبکهای مدرن به جامعه جهانی، گوش فلک را کر کرده اما نگاهی موشکافانه به این سبکها، بساط این ادعاها را به راحتی بر می‌چیند.

از جمله سبکهای ارائه شده در امر ازدواج توسط غرب، ازدواج سفید یا سپید است بدین معنا که زن و مرد می‌توانند در قالب روابط دوستانه و بدون ازدواج با یکدیگر همخانه شوند و از یکدیگر بهره ی جنسی ببرند؛ گویا تنها هدف از این روابط لذت جنسی بوده و اطلاق ازدواج بر این روابط تنها سرپوشی جهت به رسمیت شناختن آن است.

ازدواج در نگاه اسلام امری روشمند و قانون مند بوده و هرچیزی که به آن مربوط شود دارای احترام و اعتبار است چرا که ازدواج شرعی همسو با شرع و قانون است و افراد، ملزم به رعایت قوانین فردی و اجتماعی هستند.

نقش زن و مرد نیز معین و جایگاه آنها واضح و برای هر یک از آنها در امر ازدواج شرعی، حقوق و وظایفی تعریف می‌شود.

فرزندان حاصل از ازدواج شرعی نیزدارای حق می‌باشند و والدین موظف به نگهداری آنها و تامین نیازهایشان هستند.در این ازدواج حق حیات برای فرزندان محفوظ است وبه همین دلیل حتی سقط جنین حرام می‌باشد و این در حالی است که در ازدواج سفید جایگاه زن بودن و مرد بودن و حقوق و وظایف آنها در برابر یکدیگرهیچ اعتباری ندارد و هر یک از زن و مرد هر موقع که دلشان بخواهد می‌توانند همخانگی با یکدیگر را متوقف نمایند.

از جمله آسیب‌های این روابط، آمار بالای سقط جنین است، زیرا وقتی کسی خودش را در جایگاه مادری و پدری تصور نمی‌کند و رویای والد شدن ندارد به راحتی می‌تواند فرزند خود را نادیده بگیرد بنابراین فرزندان نیز در این ازدواج پشتوانه اخلاقی، حقوقی، مادی و معنوی ندارند و مسئولیت نفقه و حضانت آنها را هیچ یک از والدین برعهده نمی‌گیرند.

سیاست شیوع لذت جویی برای رسیدن به اهداف، از جمله سیاست‌های ضد فرهنگیست که توسط غرب تبلیغ می‌شود و ترویج ازدواج سفید نیز از مصادیق این نوع سیاست‌هاست چرا که هیچ چیز به اندازه ی رسیدن به لذات جنسی توانایی ایجاد تزلزل در عقیده را ندارد.

با توجه به تاثیرات نامطلوب این ازدواج، ازدواج سفید در نگاه اسلام از جایگاه شرعی برخوردار نیست و از حیث قانونی نیز جرم محسوب شده و مجازات دارد.

تن دادن به ازدواج سفید در واقع به معنی این است که زن و مرد تمایلی به رعایت قواعد و قوانین جامعه ندارند و این عدم تمایل خودش نشان دهنده این است که اصولا کسانی زیر بار این ازدواج می‌روند که افراد بی‌مسئولیتی هستند لذا پیشنهاد این ازدواج توسط افراد خودش می‌تواند هشداری باشد مبنی بر نامناسب بودن آن شخص، چرا که مهم‌ترین شرط در امر ازدواج مسئولیت‌پذیری است.

خانم‌ها توجه کنند که افرادی که پیشنهاد دهنده ازدواج سفید به آنها هستند اکثرا افرادی مسئولیت ناپذیر می‌باشند که فقط هدفشان رسیدن به تمتعات جنسی و شانه خالی کردن از بار مسئولیتهاست.

ازدواج در اسلام با هدف تبدیل شدن «من» به «ما» شکل می‌گیرد و انگیزه این است که انسان با تشکیل خانواده از منیت‌ها گذر کرده و جز خود، به دیگری نیز بیاندیشد به همین دلیل سهم مادی و معنوی در این ازدواج محفوظ است.گویا زن و مرد سهم روزانه از محبت دیدن و محبت کردن دارند و این عواطف به فرزندان نیز منتقل می‌شود اما در ازدواج سفید زن و مرد هر موقع که دلشان بخواهد می‌توانند به همه چیز پشت پا زده و خانه راترک نمایند چرا که هیچ مسئولیت عاطفی و مادی و معنوی بر عهده ی یگدیگر ندارند.

عدم امنیت روانی برای زنان

عدم امنیت روانی برای زنان از دیگر اثرات سوء این نوع ازدواج قلمداد می‌شود و با توجه به وجود احساسات و عواطف فراوان در زنان، این گروه بیش از مردان در معرض آسیب می‌باشند.

برخی ازدواج سفید را شبیه ازدواج موقت می‌دانند در حالی که هیچ قرابتی بین این دو نیست چراکه در ازدواج موقت نیز همچون دائم تمام حقوق و وظایف معین و مشخص و تکلیف فرزند نیز در این ازدواج روشن است.

اگرچه وجود مشکلات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در کشور شرایط ازدواج را بر جوانان بسیار سخت نموده است اما قطعا ازدواج سفید نمی‌تواند راه مناسبی برای رهایی از این مشکلات باشد.

درازدواج سفید، زن و مرد حاضر به تعهد دادن در هیچ محضری نیستند و پای هیچ قانونی را درامر ازدواج امضا نمی‌کنند، همین مسئله می‌تواند دلیلی بر عدم مسئولیت‌پذیری آنها باشد؛ تبیین فلسفه چرایی ازدواج فارغ از مباحث جنسی برای جوانان از طریق خانه و اجتماع می‌تواند در انتخاب درست موثر باشد اما ازدواج سفید با روابط آزاد و بی‌قید و بند در جامعه هیچ فرقی ندارد و صرف اضافه کردن یک عنوان بر یک رابطه نمی‌توان لباس مشروعیت و یا حتی مقبولیت بر آن پوشاند.

ازدواج سفید، از یک طرف محصول عدم توجه خانواده‌ها به آسان گیری ازدواج جوانان است و از سوی دیگر مولود بی‌کفایتی برخی مسئولان می‌باشد چراکه وقتی خانه و جامعه بستر مناسب را فراهم نکند، روش‌های جایگزین ولو غیر شرعی مورد استقبال قرار می‌گیرد. البته کم رنگ بودن معنویت و سستی در اعتقادات برخی از جوانان نیز مزید بر علت است.متاسفانه از حیث تربیتی نیز دچار مشکل هستیم وخویشتن داری در شرایط گناه را به فرزندانمان آموزش نداده‌ایم.

اگرچه در این ازدواج شناسنامه‌ها سفید می‌ماند اما سیاه‌ترین سرنوشت می‌تواند در انتظار علاقمندان به این ازدواج باشد.

زندگی مجردی جوانان مخصوصا مردان، بستر مناسبی را برای ازدواج‌های سفید فراهم می‌کند. برخی از خانواده‌ها خیلی راحت به جدا زندگی کردن فرزندشان در خانه ی مجردی تن می‌دهند و از عوارض این امر غافلند.

اینکه مطابق با آمار، در سال‌های اخیر از تعداد ازدواجهای رسمی کم شده می‌تواند زنگ خطری باشد مبنی بر اینکه حواسمان به ازدواجهای جایگزین باشد.

اگرچه این پدیده هنوز در جامعه ما پررنگ نشده و افراد کمی درگیر آن هستند اما با استمرار مشکلات تربیتی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی، وجود چنین سبکی در جامعه ی ما میتواند با گذشت زمان قوت بگیرد.

مجازات قانونی ازدواج سفید چیست؟

این روزها هستند جوانانی که برای خوش گذرانی آن هم با چاشنی رهایی از قید و بند رو به سمت ازدواج سفید یا همان هم باشی‌های سیاه آورده‌اند اما آیا در قانون برای چنین اقدامی مجازاتی در نظر گرفته شده است.

در سال‌های اخیر پدیده «ازدواج سفید» یا «هم‌باشی سیاه» به شکلی نمایان‌تر از گذشته در جامعه رواج یافته تا جایی که برخی از دختران یا پسران جوان برای این امر به انتشار آگهی روی آورده‌اند.

آگهی‌هایی که در آن بی‌پروا و آزادانه درخواست خود را برای هم‌خانه شدن با جنس مخالف ارائه داده و شرایط حضور در این نوع رابطه را تمام و کمال قید می‌کنند.

در این نوع از هم‌باشی که به ازدواج سفید معروف شده، دو طرف هیچ تعهدی برای کنار هم ماندن ندارند و در واقع به شکلی غیررسمی زندگی دو نفره خود را آغاز می‌کنند.

ازدواج سفید از کجا آمد؟

شروع زندگی مشترک بدون تبعیت از رسوم و قوانین قضایی و تنها با توافق طرفین، یکی از شیوه‌های مرسوم زندگی در غرب است.

این پدیده نخستین بار در ایالات متحده امریکا و در پی جنبشی پدیدار شد که «جنبش آزادی زن» نام داشت، این جنبش ظاهراً با هدف ایجاد تحول در نظام اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جامعه امریکا انجام شد و هدف آن برقراری شرایط عادلانه و برابر برای زنان بود اما آنچه واقعا اتفاق افتاد پدیده‌ای بود که بعدها «انقلاب جنسی» نام گرفت و نتیجه آن رواج رفتارهای ناهنجار و نامتعارفی بود که به غلط آزادی زنان نام گرفت.

عدم تعهد و وفاداری، خیانت جنسی، وقت گذرانی و تفریحات مجردی، بروز مشکل در روابط خانوادگی و عدم پذیرش و حمایت عاطفی و مالی از طرف خانواده‌ها از جمله مواردی است که در ازدواج سفید بیشتر از ازدواج‌های رسمی گزارش می‌شود.

روال آزمایشی، موقت وبی‌تعهد ازدواج سفید مانع می‌شود که بسیاری فواید ازدواج رسمی را برای دو طرف داشته باشد، از طرفی زندگی کردن با یک نفر به جای ازدواج کردن با او، جذابیت ازدواج را برای افراد کاهش می‌دهد و حتی در صورت پذیرش ازدواج دائم با همان فرد یا فرد دیگر، احتمال موفق شدن این افراد کمتر است.

آیا ازدواج سفید جرم است؟

اما سوال اینجاست که آیا در ازدواج سفید زن از حقوق قانونی که در ازدواج رسمی از آنها برخوردار می‌شود بهره می‌برد یا نه؟ به طور کلی آیا این سبک از زندگی زناشویی جرم تلقی می‌شود و مجازاتی در پی دارد؟

برای پاسخ به این پرسش‌ها به سراغ محمدعلی نجفی توانا، جرم شناس و رئیس اسبق کانون وکلای دادگستری مرکز رفتیم و ازدواج سفید را از بعد حقوقی مورد بررسی قرار دادیم.

وی اظهار کرد: ازدواج، توافق دو جنس مخالف برای شروع زندگی مشترک در چارچوب قانون کشوری است که در آن این اقدام انجام می‌شود، نخستین شرط ازدواج کردن رعایت قانون است و ازدواج بدون لحاظ شرایط قانونی و در کشور ما شرعی موجب حلال شدن زوجین نسبت به یکدیگر نخواهد شد.

ازدواج سفید در کشورهای غربی

این وکیل دادگستری ادامه داد: در کشورهای غربی و شاید بیشتر کشورهای جهان دو نوع ازدواج امکان زندگی زناشویی را فراهم می‌کند، یکی از آنها ازدواج رسمی و دیگری ازدواجی است که زن و مرد بر اساس علاقه و یا تفاهم زندگی را بدون ازدواج رسمی آغاز می‌کنند و در آنجا مواردی که ما به عنوان خطبه ازدواج داریم و جاری شدن آن شرط حلال شدن از لحاظ شرعی برای زن و شوهر است، وجود ندارد.

نجفی‌توانا ادامه داد: در کشورهای غربی، فرزند حاصل از این نوع ازدواج قانونی است و مشکلی هم ایجاد نمی‌شود، حتی در برخی از ممالک مثل فرانسه اگر دختر و پسر بخواهد زندگی مشترک خود را بدون ثبت رسمی آغاز کنند، به شهرداری محل مراجعه کرده و در آنجا از امکانات یک زندگی خانوادگی برخوردار می‌شوند و فرزندان ناشی از رابطه زناشویی آنها نیز قانونی هستند، البته باید تشریفات مربوط به ثبت رسمی رابطه پدر و مادر با فرزند از طریق مجاری رسمی طی شود.

این جرم‌شناس تصریح کرد: در کشور ما ازدواج یا می‌تواند ثبت شود و یا به صورت غیررسمی اما شرعی صورت گیرد و در صورت تولد طفلی که حاصل از این ازدواج است، باید این رابطه با اثبات زوجیت ثبت شود تا به طور رسمی فرزندان ناشی از این ازدواج بتوانند از امکانات لازم استفاده کنند.

ازدواج سفید نامشروع و در صورت اثبات در حکم «زنا» خواهد بود

این وکیل دادگستری با بیان اینکه در کشور ما پدیده ازدواج سفید از دو بعد می‌تواند مورد ارزیابی قرار گیرد، گفت: یک بعد جامعه‌شناسی و بعد دیگر بعد قانونی و شرعی است، از دیدگاه جامعه‌شناسی علت اصلی عدم امکان ازدواج به صورت رسمی مشکلات اقتصادی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: از لحاظ قانونی و شرعی هم رابطه‌ای که خارج از شرع قاون باشد مورد پذیرش نیست چرا که از لحاظ قانونی، ازدواج سفید نامشروع و در صورت اثبات در حکم «زنا» خواهد بود و فرزند حاصل از این رابطه نامشروع تلقی می‌شود و مشکلات و مسائل خاص خود را دارد.

مجازات قانونی ازدواج سفید چیست؟

رئیس اسبق کانون وکلای دادگستری تأکید کرد: رابطه نامشروع برای هر طرف مجازات دارد و در صورتی هم که زنا ثابت شود ۹۹ ضربه شلاق به عنوان مجازات قانونی در نظر گرفته می‌شود، همچنین در صورتی که یکی از طرفین ازدواج کرده باشد به عنوان زنای مُحصنه مجازات مخصوص خود را دارد.

این استاد دانشگاه گفت: بر اساس قانون اگر مرد مجرد با زن شوهر دار زنا کند، حد زن رجم است اما حد مرد تازیانه است چون زنای در حق مرد زنای غیرمحصنه است و نیز اگر دختر مجردی با مردی که همسر دارد زنا کند. تنها مرد را سنگسار می‌کنند و بر زن تازیانه می‌زنند.با وجود این اگر زن یا شوهر، دور از شهر سکونت همسرش باشند و اقدام به این کار نامشروع کرده باشند رجم اجرا می‌شود.

تسهیل‌کننده رابطه غیرشرعی قابل تعقیب و مجازات است

وی در پاسخ به این سوال که آیا فردی که به دو نفر با انتخاب ازدواج سفید خانه‌ای را اجازه می‌دهد مجرم است یا نه؟ گفت: در قانون اجاره دادن ملک به اشخاص جرم نیست اما در صورتی که کسی با نوعی برنامه‌ریزی و به صورت سازمان‌یافته محلی را برای برقراری رابطه جنسی غیرقاونی و غیرشرعی اجاره دهد آن شخص به عنوان دلال یا تسهیل‌کننده رابطه غیرشرعی قابل تعقیب است و مجازات خواهد شد.

این جرم شناس اظهار کرد: اینکه دو نفر مراجعه کنند و چیزی نگویند یا حقیقت را کتمان کنند، هیچ تکلیفی متوجه صاحب خانه نیست، متأسفانه پدیده خانه مجردی آنقدر رواج پیدا کرده که بسیاری از خانه‌ها در تهران به یک فرد اجاره داده می‌شود و آن فرد روابطی را برقرار می‌کند و در این میان نه صاحبخانه میلی به سلب امتیاز کسب درآمد و نه آن فرد الزامی به گفتن حقیقت دارد.

کسی که با علم به هم‌باشی سیاه خانه‌ای را اجاره دهد به اشاعه فحشا کمک کرده است

هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضاییه هم در خصوص ازدواج سفید، ‌گفت: برخی از این موارد غیرقانونی است اما برخی دیگر ممکن است به شکلی باشد که نتوانیم به صراحت عنوان غیرقانونی بودن را به آن بدهیم.

وی افزود: پدیده سیاهی در سطح دنیا وجود دارد که مقداری از آن هم به کشور ما رسیده، پدیده‌ای به تقلید از فرهنگ غلط غربی که به آن هم‌باشی سیاه می‌گویند، یعنی کسانی بدون رابطه شرعی و قانونی ازدواج با یکدیگر زندگی می‌کنند.

وی افزود: این امر خلاف شرع و قانون است، اگر کسی مقدمات این موضوع را فراهم کند و یا به هر نحوی زمینه این کار را تسهیل کند و از این موضوع اطلاع داشته باشد او هم کار غیرقانونی و غیرشرعی انجام داده و به اشاعه فحشا کمک کرده و به طور مسلم باید با او برخورد شود، اما افرادی ممکن است از این موضوع اطلاع نداشته باشند و بدون آگاهی به فردی خانه‌ای را اجاره دهند و آن فرد هم بعدها آگهی داده که به دنبال همخانه می‌گردد.

معاون فرهنگی قوه قضاییه گفت: در این صورت فردی که خانه را اجاره داده تقصیری ندارد و به لحاظ قانونی گناهی متوجه او نیست، به هر حال باید نسبت به این پدیده‌های غلط و غیرمشروع حتماً حساس بود و مردم، رسانه‌ها و هر کسی که از این داستان مطلع می‌شود باید نسبت به این موضوع حساسیت لازم را داشته باشد تا این فرهنگ غلط بیش از پیش گسترش نیابد./منبع: رکنا

ا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: