پایگاه خبری خانه فوتبال:

به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، جلسه مشترکی با حضور مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان، رضا صالحی‌امیری رئیس کمیته ملی المپیک، مهدی علی‌نژاد معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای، شهاب‌الدین عزیزی خادم رئیس فدراسیون فوتبال، حمیدرضا آصفی و خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه درخصوص تصمیم اتخاذ شده از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا و عدم میزبانی ایران در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا و مسابقات انتخابی جام جهانی امروز (یکشنبه) در محل وزارت ورزش برگزار شد.

سلطانی‌فر در این جلسه با تاکید بر کارشکنی‌های کنفدراسیون فوتبال آسیا، نامهربانی‌های AFC با کشور ایران را پایان‌ناپذیر توصیف کرد و اظهار داشت: از تمام ظرفیت دیپلماسی، حقوقی و ورزشی برای تغییر تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا بهره می‌گیریم.

عالی‌ترین مقام ورزش کشور گفت: در سالی که گذشت به خاطر بحث تغییر اساسنامه و بلاتکلیفی فدراسیون فوتبال فشار زیادی را تحمل کردیم. بعد از چالش یک ساله توانستیم تایید اساسنامه فدراسیون فوتبال را از فیفا بگیریم و بعد از 13 سال فوتبال ما از بلاتکلیفی این موضوع خارج شد.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال افزود: با تلاشی که صورت گرفت، شاهد برگزاری یک انتخابات خوب و سالم و بدون حاشیه بودیم و برخلاف تصور برخی‌ها در یک فضای مناسب رئیس فدراسیون انتخاب شد.

وزیر ورزش و جوانان در ادامه با اشاره به رویدادهای پیش‌روی فوتبال در سال 1400 از رقابت‌های مقدماتی انتخابی جام جهانی درمرحله برگشت و مسابقات لیگ قهرمانان آسیا به عنوان مهمترین رویدادهای فوتبال نام برد و عنوان کرد: مسابقات مقدماتی دور رفت در یک مسابقات میزبان بودیم و در سه مسابقه به صورت میهمان حضور داشتیم، برای ما مهم است که در دور برگشت سه میزبانی داشته باشیم.

سلطانی‌فر با اشاره به بحث میزبانی عربستان در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا تصریح کرد: در چند سال گذشته به خاطر شرایطی که ایجاد شده بود، تیم‌های عربستانی به ایران نمی‌آمدند و بالطبع تیم‌های ایرانی نیز در عربستان حاضر نمی‌شدند و بازی‌های این دو کشور براساس تصمیم AFC در کشور ثالث برگزار می‌شد. حالا که AFC میزبانی برگزاری یک دوره مسابقات متمرکز را در عربستان قرار داده، معنایش این است که کنفدراسیون فوتبال آسیا از این تصمیم عدول کرده و طبیعتاً تیم‌های سعودی نیز باید به ایران بیایند.

وی گفت: همواره بازی‌هایی که بین نمایندگان ایران و عربستان برگزار شده با حساسیت خاصی همراه بوده است. ما با دو تصمیم ناعادلانه و غیرقابل پیش‌بینی مواجه شدیم. در خصوص برگزاری مسابقات مقدماتی جام جهانی هنگ‌کنگ، کامبوج و عراق متقاضی میزبانی نبودند. کشور ایران و بحرین فقط متقاضی بودند که در یک تصمیم چالش برانگیز AFC میزبانی را به کشور بحرین داد.

وزیر ورزش و جوانان با تاکید بر اینکه اعتقاد ما بر این است که میزبانی حق ایران است، اظهار داشت: در این خصوص یک هفته قبل مکاتبه‌ای را با اینفانتینو رئیس فیفا و شیخ سلمان رئیس AFC داشتیم که ایران به عنوان یک کشور بزرگ در هشت سال گذشته اکثراً در رنکینگ اول آسیا قرار داشته و درحال حاضر رتبه دوم را در اختیار دارد و عنوان کردیم فوتبال و تماشاگران ایران همیشه در آسیا سرآمد بودند. نتایجی که تیم ملی ایران در جام جهانی روسیه گرفت، یکی از طلایی‌ترین نتایج کسب شده توسط تیم‌های آسیایی بود و همچنین باشگاه‌های ما نیز در چند سال اخیر همیشه نتایج درخور کسب کردند

وی در خصوص اقدامات صورت گرفته گفت: در این خصوص صحبتی با ظریف وزیر امور خارجه داشتیم و موضوع را اطلاع دادیم. همچنین رئیس فدراسیون فوتبال نیز دیداری را با وزیر امور خارجه داشت و توضیحات لازم را ارائه داد. او نیز اقداماتی را در این خصوص انجام داد و مکاتباتی را با ریاست فیفا و AFC داشت.

سلطانی‌فر خاطرنشان کرد: مجموعه مدیریت ورزش کشور شامل وزارت ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک و فدراسیون فوتبال بر این باور هستیم که میزبانی حق مسلم ما است و پیگیری‌های لازم را در این خصوص انجام خواهیم داد. هنوز فرصت داریم که بخواهیم تصمیم گرفته شده را عوض کنیم، اما درباره مسابقات لیگ قهرمانان آسیا فرصت چندانی نداریم و باید تصمیم لازم را بگیریم. باید فضای منطقی‌تری ایجاد کنیم و عوارض حضور تیم‌های ایران در کشورهای دیگر را کم کنیم.

وی ادامه داد: کشور ایران از همه لحاظ امن است و هیچ‌گونه مشکلی برای میزبانی مسابقات با رعایت پروتکل‌های بهداشتی نداریم. تحریم‌ها نیز بخشی از پازل فشاری است که کنفدراسیون فوتبال آسیا روی آن دست گذاشته است و تصمیم ناعادلانه خود را توجیه می‌کنند.

سلطانی‌فر در پایان گفت: با وجود همه تصمیماتی که اتخاذ شده ما باید از موضع قدرت در مسابقات حاضر شویم، چون قدرت فوتبال ایران بیشتر از دیگر کشورهای همگروه ما است و بازیکنان تیم ملی باید این موضوع را بدانند که می‌توانند با قدرت از این گروه به مرحله بعدی صعود کرد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: