پایگاه خبری خانه فوتبال:

رویارویی با پرسپولیس این موقعیت را برای سومین مرتبه به فرهاد مجیدی خواهد داد تا تحت عنوان سرمربی استقلال رکورد شکست‌ناپذیری خود در دربی پایتخت را تداوم بخشد. چهره‌ای که حضورش در دربی‌ها تحت عنوان بازیکن دو نیمه کاملاً متفاوت داشت. نیمه اول، سرشار از اتفاقات حاشیه‌ای و ناکامی اما نیمه دوم، مملو از شادی و پیروزی.

داستان سرمربیگری اما با روزهای بازیگری اصلاً قابل مقایسه نیست و مجیدی آنقدر با تجربه شده که تفاوت آن را درک کند. اتفاقاً سرمربی جوان آبی‌پوشان تا اینجای کار به عنوان مرد شماره یک نیمکت استقلال ناکامی مقابل پرسپولیس را تجربه نکرده و روز جمعه نیز می‌خواهد همچنان روند مذکور را تداوم ببخشد.

استارت با ناکامی

فرهاد مجیدی اولین بار در تابستان سال ۷۶ فضای دربی پایتخت را تجربه کرد. بازیکنی که ۴۸ ساعت قبل از جدال با پرسپولیس رضایت‌نامه او برای پیوستن به جمع استقلالی‌ها صادر شد و ناصر حجازی فقید از وجود او در ترکیب ثابت استفاده کرد.

استقلال شکست تلخ سه بر صفر را در آن بازی متحمل شد و رسانه‌ها از سرمربی وقت آبی‌پوشان بابت میدان دادن به فرهاد تحت عنوان مهره ثابت انتقاد کردند.

مجیدی در مسابقه مورد نظر خوب نبود ولی انصافاً در آن بازی که مسابقه خداحافظی فرشاد پیوس هم تلقی می‌شد تقریباً هیچ کدام از بازیکنان استقلال در حد و اندازه‌های خود ظاهر نشدند و نمی‌توان شکست را فقط گردن یک نفر انداخت.

بازیکن جوان مورد علاقه ناصرخان پس از آن ناکامی تلخ، آرام‌آرام در استقلال جا افتاد و به یک مهره کلیدی بدل شد.

مصدومیت عجیب و غریب

استقلال در تابستان سال ۷۷ قهرمان لیگ آزادگان شد و به جام باشگاه‌های آسیا راه پیدا کرد ولی ناگهان فرهاد مجیدی حرف از جدایی زد و حتی تا آستانه پیوستن به پرسپولیس هم پیش رفت ولی با تلاش مدیران وقت باشگاه استقلال، قضیه جمع‌وجور شد و چهره مورد علاقه هواداران در پاییز همان سال مجدداً به تمرینات آبی‌پوشان پایتخت بازگشت.

البته استقلال در همان مقطع دربی پایتخت را به پرسپولیس واگذار کرد و مجیدی به خاطر مصدومیت از ناحیه بینی در آن مسابقه، نتوانست تیم ملی را در بازی‌های آسیایی بانکوک همراهی کند و از یک افتخار بزرگ محروم شد. ملی‌پوشان کشورمان توانستند عنوان قهرمانی بازی‌های آسیایی را به خودشان اختصاص بدهند.

روزهای بدون پیروزی

مجیدی تا اوایل پاییز سال ۷۹ در استقلال ماندگار شد (البته غیر از یک مقطع چند ماهه که به تیم راپیدوین اتریش پیوست و دوباره به استقلال بازگشت ) ولی تا آن زمان با وجود کسب افتخارات ارزشمند همراه با آبی‌پوشان، هنوز نتوانسته بود طعم شیرین پیروزی در دربی پایتخت را بچشد. او در حالی راهی الوصل امارات شد که آرزوی برتری مقابل پرسپولیس هنوز برایش محقق نشده بود.

آغاز روزهای خوب

دوران حضور فرهاد در رقابت‌های لیگ حرفه‌ای امارات، پاییز سال ۸۶ به اتمام رسید و این بازیکن دوباره استقلالی شد تا زیر نظر ناصر حجازی فوتبال خود را دنبال کند ولی روند پیروز نشدن او مقابل پرسپولیس با پیراهن استقلال تا پاییز سال ۸۹ تداوم پیدا کرد.

سرانجام این طلسم در مهر ماه آن سال شکست و استقلال با تک گلی که خود مجیدی در آخرین دقایق وارد دروازه علیرضا حقیقی کرد، توانست پرسپولیس را شکست بدهد. آن پیروزی در واقع آغاز روزهای خوب فرهاد همراه با استقلال مقابل حریف سنتی خود بود. روزهایی که هواداران این تیم همچنان از آنها به نیکی یاد می‌کنند.

پیروزی‌های رویایی

طلسم نبردن پرسپولیس برای فرهاد مجیدی شکسته شده بود و حالا او همراه با استقلال روی نوار پیروزی در دربی قرار داشت. آبی‌پوشان در فروردین سال ۹۰ دوباره پرسپولیس را شکست دادند و این اتفاق را تابستان و پاییز همان سال نیز تکرار کردند تا طی کمتر از ۱۵ ماه، چهار مرتبه فاتح دربی تهران شوند.

در تمام این بازی‌ها فرهاد مجیدی نقش بسیار مؤثر و مثبتی برای کامیابی شاگردان پرویز مظلومی ایفا کرد و همین مسئله موجب شد محبوبیتش نزد هواداران به مراتب بیشتر از قبل شود.

ماجرای نماد

فرهاد زمستان سال ۹۰ برای مقطعی از استقلال جدا و راهی الغرافه قطر شد. اتفاقی که خیلی‌ها هنوز هم معتقدند اگر رخ نمی‌داد، استقلال قطعاً عنوان قهرمانی فصل ۹۰ – ۹۱ را به دست می‌آورد.

به ‌هرحال مجیدی چند ماه پس از پیوستن به تیم قطری در چارچوب لیگ قهرمانان آسیا به تهران سفر کرد تا برابر پرسپولیس صف‌آرایی کند. در همان مسابقه بود که سرمربی کنونی استقلال هنگام خروج از میدان در پاسخ به اعتراض گروهی از هواداران پرسپولیس، انگشتان خود را به نشانه عدد چهار (اشاره به چهار پیروزی متوالی استقلال مقابل پرسپولیس) نشان داد. کاری که سروصدای بسیار زیادی راه انداخت.

درگیری داخل رختکن

زمستان سال ۹۷ اتفاق عجیبی در استقلال رخ داد که البته با واکنش مثبت طرف‌داران این تیم مواجه شد. نتایج پرفرازونشیب آبی‌پوشان مدیران این باشگاه را مجاب کرد تا فرهاد مجیدی را بازگردانند و از وجود او به عنوان دستیار اول شفر استفاده کنند.

فرهاد در آن مقطع یک بار دربی تهران را تجربه کرد که اتفاقاً تجربه تلخی هم بود. استقلال در آن مسابقه با یک گل شکست خورد و حاشیه‌های بسیار عجیب و غریبی را به چشم دید. از عوض شدن پنالتی زن تیم در داخل میدان تا کتک‌کاری چند بازیکن درون رختکن در بین دو نیمه. البته مجیدی پس از پایان بازی مورد انتقاد رسانه‌ها قرار نگرفت ولی سرمربی آلمانی استقلال به نداشتن اقتدار متهم شد. اتهامی که کاملاً هم درست بود و در نهایت آبی‌ها چوب آن را خوردند.

شکست‌ناپذیری

فرهاد زمستان سال ۹۸ پس از اینکه سرمربی ایتالیایی استقلال دیگر حاضر به بازگشت نشد، ریسک بسیار بزرگی انجام داد و هدایت استقلال را پذیرفت. او طی آن چند ماه دو مرتبه در چارچوب لیگ برتر و جام حذفی شاگردانش را به مصاف پرسپولیس فرستاد و در هر دو مسابقه موفق ظاهر شد .

استقلال بهمن ماه سال ۹۸ در حالی دربی تهران را با تساوی دو بر دو خاتمه داد که انصافاً نمایش خوبی ارائه کرده و فقط به خاطر اشتباهات فردی برخی از نفرات پیروزی را در آخرین دقایق از دست داد.

شهریور ماه پارسال نیز مردان مجیدی با شکست دادن شاگردان یحیی گل محمدی در نیمه نهایی جام حذفی، راهی مسابقه فینال شدند.

حالا باید ببینیم رکورد سال‌های شکست‌ناپذیری فرهاد مقابل پرسپولیس در مقام سرمربی استقلال جمعه‌شب تداوم پیدا خواهد کرد یا خیر؟

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: