پایگاه خبری خانه فوتبال:

ورزش و به خصوص فوتبال در سالهای اخیر شرایط خوبی را تجربه نکرده و بسیاری از اهالی فوتبال این دغدغه را دارند که بعد از انتخاب دولت آینده، فوتبال در چه مسیری قرار خواهد گرفت.

جمعی از اهالی و کارشناسان فوتبال متشکل از مدیران، پیشکسوتان استقلال و پرسپولیس و دیگر تشکل‌ها در نامه‌ای مشترک و سرگشاده به کاندیداهای ریاست جمهوری، خواسته‌ها و مطالبات فوتبالی شان را از رییس جمهور آینده عنوان داشتند. در این درخواست آمده است:

«به نام خداوند بخشنده مهربان

حضور محترم نامزدهای ریاست جمهوری

با اهدای سلام و احترام

در آستانه سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و در شرایطی که کشور عزیزمان ایران یکی از حساس‌ترین مقاطع تاریخی خود را پشت سر می‌گذارد، عطف به مسائل و مشکلات موجود جامعه ورزش به طور خاص در ورزش فوتبال، مجمع تشکل‌های مردم نهاد فوتبال کشور بر اساس وظیفه ذاتی و دغدغه جامعه شریف ورزش اقدام به ارائه این بیانیه می‌نماید.

در شرایطی که موضوعات اقتصادی و اجتماعی تبدیل به دغدغه اصلی جامعه شده و شادی را از مردم شریف ایران دور ساخته، فوتبال در سالهای اخیر توانسته نقشی مهم و موثری در ایجاد نشاط، شادی و امید جامعه داشته باشد. فوتبال با حمایت از دولت‌ها بار ناکارآمدی آنها در نشاط آفرینی و شادی بخشی جامعه را تا اندازه قابل توجهی به دوش کشیده و متاسفانه به جای حمایت از سوی دولت مردان، به ابزاری در جهت امیال صرفاً سیاسی و سوء استفاده‌های غیر ورزشی تبدیل شده است. از این رو، موفقیت‌های به دست آمده، عمدتاً مرهون تلاش نهادها و کنشگران عرصه فوتبال بوده که در واقع حضور مداخله گر دولت‌ها در فوتبال، مانع بزرگی در مسیر توسعه و تعالی آن بوده است.

بدیهی است راهبردها و راهکارهای خروج از مشکلات تلنبار شده و وضعیت رنج افزا و نیز گام نهادن در مسیر توسعه، مستلزم افزایش سرمایه اجتماعی در قلمرو این پدیده چند وجهی اجتماعی است که ریشه در اعتماد عمومی و مشارکت نهادهای تخصصی و صنفی فوتبال دارد.

نادیده گرفتن مطالبات جامعه ورزش، سوق دادن جامعه هواداری به سمت خشونت و بی احترامی، طرد شدن پیشکسوتان و نام آوران، ناکارآمدی در زمینه‌های تربیتی و فرهنگی و اقتصادی، تبعیض و محرومیت‌ها، گسترش فساد و بداخلاقی و تاراج بیت‌المال از جمله مسائلی است که عواقبی چون تشدید نابسامانی ساختاری، افزایش نومیدی، هدر رفت ثروت ملی و سرمایه‌های انسانی، دوری از کسب افتخارات بین‌المللی و مهاجرت ورزشکاران نخبه، افزایش نارضایتی و عقب ماندگی از برنامه‌های کلان کشور را در پی داشته است.

پیرو رسالت اجتماعی بزرگان و دلسوزان این ورزش مردم پسند، علی رغم دخالت‌های مخربانه دولت‌ها در فوتبال، به جای حمایت و نظارت بر حسن انجام کار، سازمان‌های مردم نهاد فوتبال کشور را از حضور در میدان سازندگی و اصلاح‌گری مایوس و خارج نساخته و امروز آنان با کار جمعی و مشارکت نهادی، با انگیزه تر از قبل در پی برون رفت از وضعیت موجود می‌باشند. لذا با حضور پیشکسوتان، مدیران، مربیان، داوران، هواداران، بازیکنان و اهالی متخصص دانشگاهی، ضمن دفاع از حقوق حقه همه ذی‌نفعان این ورزش، بر لزوم توجه کاندیداهای محترم ریاست جمهور بر این حقوق تاکید داشته و آمادگی خود را برای توانمندسازی ورزش و سامان دهی وضعیت موجود اعلام می‌نماید.

از این رو مجموعه نهادهای تخصصی و صنفی فوتبال کشور با بهره‌مندی از منابع سرشار انسانی، فکری و دانشی، چشم‌انتظار دولتی توانمند، خادم و متکی به مشارکت مردمی برای رسیدن به جایگاه ورزشی با اقتدار است.

آنچه مسلم است هواداران و پیشکسوتان و دیگر کنشگران حوزه ورزش با تحمل شرایط نابهنجار که ماحصل ناکارآمدی و سوء مدیریت‌ها بوده است، همچون سایر مردم جامعه؛ از شعار، فریب، پنهان کاری و ناکارآمدی خسته و نیازمند «تحول» همه‌جانبه و نظام‌مند برای نیل به «ایران قوی» هستند.

شعارگرایی، بازی‌های کلامی، زد و بندهای سیاسی و بده بستانی های جناحی به قدر کافی موجب دلسردی و نومیدی جامعه ورزش گردیده و فرصت‌های زیاد مادی و معنوی را سلب نموده است.

از این رو از کاندیداهای محترم ریاست جمهوری خواستار اهتمام ویژه به مقوله ورزش با پرهیز از هرگونه رفتار نمایشی بوده و از دولت آینده مجدانه خواهان رویکردهای تحول آفرین و برنامه‌های «توسعه محور» و همچنین بازگرداندن اعتماد، امید و نشاط به جامعه ورزش و سربلندی حوزه فوتبال می‌باشد.

دولتی که با مدیریت اصولی، خود را موظف به رشد و بالندگی علمی، فرهنگی، اخلاقی و اقتصادی ورزش بداند و به‌پشتوانه سرمایه‌های انسانی تحول گرا با رعایت اصول تخصص گرایی و شایسته سالاری در انتخاب مدیران ورزشی، زمینه نقش‌آفرینی ذی‌نفعان فوتبال و امکان پیشرفت و بالندگی فوتبال کشور را میسر سازد.

در پایان همه اعضای مجمع تشکل‌های مردم نهاد فوتبال ایران اعم از پیشکسوتان، مدیران، ورزشکاران، مربیان، هواداران، داوران، کارشناسان، اصحاب رسانه و دیگر آحاد جامعه ورزش که خیرخواه و دغدغه مند وضعیت موجود هستند، برای هم سنگری و کمک به اصلاحگری، آمادگی خود را اعلام نموده و امید است که به‌فضل خداوند رحمان، آینده‌ای روشن و چشم‌اندازی امیدبخش برای جامعه افتخارآفرین ورزش و ملت صبور و شایسته ایران عزیز رقم خورد.

با تجدید احترام و آرزوی سربلندی ایران عزیز

دبیرخانه مجمع تشکل‌های مردم نهاد فوتبال ایران

اعضای مجمع:

اتحادیه مدیران فوتبال ایران

شرکت پیشکسوتان پرسپولیس

شرکت پیشکسوتان استقلال

کانون بازیکنان فوتبال ایران

کانون داوران فوتبال ایران

کانون هواداران باشگاه‌های فوتبال ایران

نمایندگان مدرسین فوتبال

جمعی از مربیان فوتبال

انجمن جامعه و ورزش و فرهنگ ایران

انجمن ورزشی نویسان جوان ایران (اوج)

مجمع نخبگان ورزش ایران»

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: