پایگاه خبری خانه فوتبال:

همشهری نوشت: امشب کمی زودتر بخوابید، چون این شانس را دارید که ساعت ۴:۳۰ فردا صبح فینال کوپا‌آمریکا بین برزیل میزبان و آرژانتین را از تلویزیون تماشا کنید. این فینال و فینال ۲۳:۳۰ فرداشب آخرین مسابقه‌های فوتبال در فصل جاری است و کلا فوتبال به‌مدت حدود یک‌ماه دیگر و بازگشایی رقابت‌های باشگاهی فوتبال در اروپا تعطیل می‌شود.

شاید اگر یکی از این دو تیم به فینال نمی‌رسیدند، دنبال‌کردن آن اینقدر هیجان‌انگیز نمی‌شد. رویارویی مسی و نیمار تنها یکی از جذابیت‌های این مسابقه است. شاید فردا صبح زود به وقت تهران مهم‌ترین اتفاق زندگی مسی رقم بخورد. او سال‌هاست به اتهام کم‌کاری برای تیم ملی آرژانتین مورد شماتت و انتقاد قرار می‌گیرد. آرژانتینی‌ها ادعا می‌کنند که ستاره تیم‌شان بهترین بازیکن تاریخ بارسلونا و نه آرژانتین است. او هنوز هیچ جامی با تیم ملی نبرده. یک‌بار در فینال جام‌جهانی ۲۰۱۴ در همین برزیل مقابل آلمان شانس کسب جام با پیراهن تیم ملی را داشت، اما آلمان برنده شد.

او ۲‌بار هم در فینال کوپا‌آمریکا به شیلی باخت و از رسیدن به جام باز ماند. همه نشانه‌ها از اهمیت بازی فردا صبح برای مسی خبر می‌دهند؛ او در بازی با کلمبیا که به پنالتی کشیده شد، با درد قوزک پای خونین به بازی ادامه داد، چون برایش مهم بود تیم به فینال برسد و شانس قهرمانی از دست نرود. بعد از پیروزی در ضربات پنالتی هم به سمت یری مینا رفت و برایش کری خواند.

مسی حتی به بلاتکلیفی‌اش در بارسلونا هم اهمیتی نمی‌دهد و فعلا برایش مهم نیست لالیگا با تمدید قرارداد او و ثبت قرارداد خرید‌های جدید به‌دلیل عبور از سقف پرداخت دستمزد بازیکنان توسط باشگاه مخالف است. مسی فقط یک چیز می‌خواهد؛ بردن تیم دوستش، نیمار و لمس‌کردن نخستین جام ملی؛ چیزی که بار‌ها درباره ارزش آن حرف زده و گفته حاضر است همه عنوان‌های شخصی‌اش را بدهد و یک جام برای آرژانتین بیاورد تا منتقدانش ساکت شوند.

با این دستاورد هم طرفداران تیم ملی آرژانتین ساکت می‌شوند هم رئالی‌ها که همیشه به او طعنه می‌زنند که بازیکن تک‌باشگاهی است و در هیچ تیم دیگری غیر از بارسلونا نمی‌تواند موفق شود. مسی که سال ۲۰۲۰ را چندان موفق سپری نکرد، در ۲۰۲۱ دوباره پوست انداخت و در ۳۴ بازی در سال جدید میلادی ۴۶ گل و پاس‌گل ثبت کرد و ۲۶ بار جایزه بهترین بازیکن زمین را گرفت. او در ۵ بازی آرژانتین در کوپای امسال ۴ گل و ۵ پاس‌گل ثبت کرده که در هر کدام آمارش دو‌برابر نیمار است.

برزیل ۹ قهرمانی در این تورنمنت دارد و درصورت تکرار عنوان قهرمانی دوره قبلش تعداد قهرمانی‌هایش را دورقمی می‌کند. آرژانتین درصورت قهرمانی از لحاظ تعداد جام‌های این تورنمنت به رکورد ۱۵ جام اروگوئه می‌رسد. پاراگوئه، شیلی و پرو هر کدام ۲ بار و کلمبیا و بولیوی هم هر‌کدام یک‌بار فاتح این جام شده‌اند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: