پایگاه خبری خانه فوتبال:

علیرضا فغانی داور ۴۳ ساله کشورمان که در سالهای اخیر در زمره بهترین داوران دنیا بوده و قضاوت‌های مهمی از جمله دیدار رده بندی جام جهانی و فینال المپیک را بر عهده داشته و با موفقیت از عهده آن بر آمد، قضاوت دربی ۹۶ را هم برعهده گرفت که این هفتمین قضاوت او در دربی است تا به رکورد محسن ترکی برسد. پیش از این ترکی با ۷ بار قضاوت در دربی رکورددار بود که حالا علیرضا فغانی در این رکورد با او برابری می‌کند.

در ۶ بازی گذشته که فغانی قضاوت دربی را بر عهده داشت، ۲ بار استقلال و یک بار پرسپولیس پیروز شده‌اند و ۳ دیدار هم با تساوی به پایان رسیده است. در این دیدارها پرسپولیس ۵ و استقلال ۶ بار به گل رسیده‌اند.

در ۶ دیداری که قضاوت آن بر عهده فغانی بوده، صفر – صفر ۳ بار، ۳-۲ دو بار و یک بر صفر یک بار تکرار شده است که این نشان می‌دهد تساوی بدون گل پر تکرار ترین نتیجه این دیدارها بوده است.

فغانی تاکنون در دربی‌ها اعلام ضربه پنالتی نکرده است. او ۲ بار در ۶ دربی قبلی با کارت قرمز بازیکنان را جریمه کرد که یک قرمز سهم پرسپولیس (زنده یاد مهرداد اولادی) و یک قرمز سهم استقلال (سید مهدی رحمتی) بود. هر بار ترکی یکی از بازیکنان را در دربی اخراج کرده، تیمی که بابت این اخراج متضرر شده با نتیجه ۳ بر ۲ برنده بازی شده است.

اولین قضاوت فغانی در دربی‌ها به سال ۹۰ و دربی شماره ۷۵ باز می‌گردد که نتیجه آن بازی ۳ بر ۲ به سود پرسپولیس شد و آخرین قضاوت وی نیز دربی شماره ۸۹ در سال ۹۷ که نتیجه آن بازی تساوی بدون گل بود.

در بین دربی‌هایی که فغانی قضاوت آن را برعهده داشته، دو دربی را می‌توان انتخاب کرد که با نتایج مشابه ۳-۲ برای سرخابی‌ها به پایان رسید.

نخستین قضاوت فغانی بین استقلال پرسپولیس، در دیداری اتفاق افتاد که بعدها به دربی ایمون زاید معروف شد. در آن دربی در حالی که استقلال ابتدا با گل‌های میداودی و زندی از حریف پیش افتاد و مهرداد اولادی از پرسپولیس هم اخراج شد و خیلی‌ها استقلال را تیم پیروز آن بازی می‌پنداشتند، ایمون زاید مهاجم ایرلندی سرخ پوشان در ۱۰ دقیقه پایانی ۳ بار دروازه استقلال را باز کرد تا پرسپولیس برنده آن بازی شود.

دربی شماره ۸۵ هم یک دربی کاملاً خاطره‌انگیز برای استقلالی‌ها بود که بعد از آن به دربی منصوریان شهرت پیدا کرد. آبی پوشان در حالی در آن بازی پیروز شدند که قبل از بازی شرایط خوبی نداشتند و کمتر کسی پیروزی آنها را پیش بینی کرد.

در جریان بازی هم ابتدا تیم پرسپولیس با گلزنی سروش رفیعی پیش افتاد که این کار را برای استقلال دشوار تر می‌کرد. اما آتش بازی استقلالی‌ها در ۲۵ دقیقه منجر به ۳ گلی شد که توسط فرشید اسماعیلی، علی قربانی و کاوه رضایی به ثمر رسید تا آبی پوشان ۳ بر یک پیش بیفتند. پرسپولیس در دقایق تلف شده بازی توسط سید جلال حسینی به گل رسیدند تا نتیجه این بازی هم ۳ بر ۲ به سود آبی پوشان شوند. در این بازی هم سید مهدی رحمتی دروازه‌بان استقلال با کارت قرمز فغانی اخراج شده بود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: