پایگاه خبری خانه فوتبال:

عادل فردوسی‌پور مجری برتر تلویزیون به انتخاب مردم متولد ۱۱ مهر ۱۳۵۳ در کرمان است. عادل فردوسی پور گزارشگر فوتبال، تهیه‌کننده، مجری تلویزیونی، گوینده، مترجم و مدرس دانشگاه صنعتی شریف اهل ایران است.عادل فردوسی پور مجری و تهیه‌کنندهٔ برنامهٔ ۹۰ بود که از شبکهٔ ۳ پخش می‌شد. عادل فردوسی پور تهیه‌کننده برنامه فوتبال ۱۲۰ است که از شبکه ورزش پخش می‌شود.عادل فردوسی پور کار رسانه‌ایِ خود را در سال ۱۳۷۲ با روزنامه‌نگاری در روزنامه ابرار ورزشی آغاز کرد.

تمجید و توصیه برای بازگرداندن عادل فردوسی‌پور 

رضا جاودانی مجری برنامه گزارش ورزشی در گفت و گویی درباره عادل فردوسی پور گفت: امیدوارم صدا و سیما به این نتیجه برسد که عادل فردوسی پور را به جایگاه خودش برگرداند. او هم سوادش را دارد هم آدم سالمی است.

عادل که نباشد، علیفر الگو می‌شود!

تا زمانی که عادل فردوسی‌پور در تلویزیون گزارش می‌کرد، بدون تردید ۹۹ درصد گزارشگران می‌خواستند فردوسی‌پور شوند.

 

در واقع این نسل از گزارشگران آموخته‌اند که خوب‌بودن برای صداوسیما در این زمینه ارزشی ندارد و می‌توان به همان سبک علیفر، سال‌ها در تلویزیون بازی‌ها را گزارش کرد!آن‌ها می‌دانستند با داشتن رقیبی توانمند باید خیلی تلاش کنند تا به جایگاه او برسند. 

رقابت با عادل باعث پیشرفت محسوسی شده بود، ولی رفتار عجیب با عادل باعث شده تا گزارشگران جدید بیشتر متمایل به علیفر شوند.

نمونه تازه‌اش را می‌شود در سبک گزارشگر بازی اخیر اسپانیا و کرواسی دید که با یک گزارش ضعیف، کل لذت مسابقه از دست رفت. 

عادل فردوسی‌پور دوباره به تلویزیون برمی‌گردد؟

عادل فردوسی پور

روزنامه ابتکار نوشت: انگار عادل فردوسی‌پور قرار است تا مدت‌ها مغضوب مدیران صدا و سیما باشد، چنان‌که حتی از پخش تصویر جایزه گرفتن و برنده شدن برنامه‌اش در یک جشنواره ورزشی هم امتناع کند. از سوی دیگر یکی از مدیران از اهمیت برند ۹۰ و فردوسی‌پور می‌گوید. حال پرسش این است که تا چه زمانی قرار است با این بلاتکلیفی در مورد فردوسی‌پور رفتار کنند؟

 

شایعه‌های مربوط با اختلافات عادل و فروغی همچنان ادامه داشتند اما چندان قوی نبودند. پس از ماجرای جنجالی رای‌گیری مردمی جشنواره تلویزیونی جام‌جم دیگر همه از ماجرا خبردار شدند. در اختتامیه همین جشنواره عادل به زبان آمد و در حالی که برای برنده شدن تندیس بخش تهیه‌کنندگی برای برنامه «نود» در بخش برنامه‌های ترکیبی و تندیس نگاه مردمی پشت میکروفن رفته بود، گفت: «خوشحالم که امسال در سخت‌ترین سال کاری‌ام دو جایزه گرفتم؛ یکی از هیئت داوران برای بهترین برنامه ترکیبی و دیگری از مردم. من فرزند رسانه ملی هستم. در این ۲۲ سال، در رسانه صادقانه و پاک کار کردم.برای سختی‌هایی که امسال کشیدم منقلب شدم، ولی این جایزه که لطف مردم و سازمان بود، مثل یک اکسیر است و تمام غم‌هایم را کنار می‌گذارم.»

تنها چند هفته پس از این اتفاق، فروغی عطای «۹۰» را به لقایش بخشید. کار آنقدر بالا گرفت که حدودا دو ماه بعد میز عادل در این برنامه سر از یک هندوانه‌فروشی کنار جاده‌ای درآورد و آنجا معلوم شد که دیگر «۹۰» به شبکه سه باز نخواهد گشت. به دلیل همین اقدامات، این مدیر جوان با گذشت ۲ سال هنوز که هنوز است به دلیل اقداماتش در سیبل انتقادات قرار دارد.

عادل فردوسی پور

به هر صورت فردوسی‌پور هنوز که هنوز است نتوانسته به عنوان مجری در صدا و سیما فعالیت کند، گرچه او با برنامه فوتبال ۱۲۰ که تهیه‌کنندگی آن را در شبکه ورزش برعهده دارد و به فوتبال جهان می‌پردازد اما به نظر می‌رسد فعالیت او حای در خارج از سازمان هم چندان به مذاق مدیران خوش نمی‌آید. در تابستان امسال او تصمیم به ساخت برنامه‌ای فوتبالی با نام ۹۹ بر بستر پلتفرم‌های نمایش خانگی گرفت اما مهرماه مشخص شد که این برنامه نتوانسته مجوزهای لازم را دریافت کند. علی سعد، مدیر روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر «ساترا» همان زمان در توضیحاتی درباره چرایی عدم اعطای مجوز به برنامه فردوسی‌پور نوشته بود: «شرط طرح برنامه‌ها در شورای موافقت کلی انتشار، عدم وجود موانع حقوقی، قضایی و امنیتی است که درمورد برنامه «۹۹» که به درخواست فیلیمو و کافه بازار مطرح شده بود به دلیل‌عدم دریافت مکتوب استعلام مراجع مسئول، عملاً موضوع قابل طرح و بررسی توسط شورای مذکور نبود. حیطه مسئولیتی ساترا فقط تصمیمات رسانه‌ای است. لذا درصورت وجود ملاحظات استعلامی، دعاوی حقوقی و یا پرونده‌های قضایی، ساترا امکان بررسی تقاضاهای رسیده را نخواهد داشت».

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: