پایگاه خبری خانه فوتبال:

آلزایمر بیماری‌ هولناکی که بشر را می ترساند.آلزایمر یا از دست دادن حافظه می تواند زندگی روزمره هر فردی را مختل کند و ممکن است یکی از دلایل آن بیماری زوال عقل یا آلزایمر باشد . البته چیزی که بیشتر از آلزایمر می تواند به سلامت روان افرادی که به خصوص در سنین میانسالی هستند ، آسیب وارد کند ، استرس و ترس از ابتلا به آلزایمر است.

کشف بزرگ پژوهشگران درباره آلزایمر

سیناپرس/ نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که افراد مسن با سطوح پایین ویتامین ب ۹ در معرض خطر بیشتری برای زوال عقل و آلزایمر هستند. داشتن سطوح پایین این ویتامین، همچنین با مرگ زودرس مرتبط است.

​ به طور کلی سطح ویتامین ب ۹ یا همان اسید فولیک باید به طور معمول در میان افراد مسن کنترل شده و کمبودهای مرتبط با این ویتامین، اصلاح شود. این ویتامین که در برخی از موادغذایی یافت می شود به بدن کمک می کند تا گلبول های قرمز خون و سلول های عصبی سالم بسازد.

تیمی از محققان بین المللی در ایالات متحده آمریکا طی یک پروژه تحقیقاتی به پژوهش در این رابطه پرداختند. آنها داده های بیش از ۲۷ هزار فرد مختلف بین ۶۰ تا ۷۵ ساله را بررسی کردند. شرکت کنندگانی که پیش از شروع مطالعه، هیچ نشانه ای از زوال عقل نداشتند، برای سنجش کمبود ویتامین ب ۹ آزمایش دادند و سپس بین ژانویه ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ میلادی وضعیتشان مورد ردیابی قرار گرفت. آزمایش ها نشان داددند حدود ۳ هزار و ۴۱۸ نفر از این افراد دچار کمبود ویتامین ب ۹ بودند.    

محققان دریافتند که کمبود ویتامین ب ۹ با افزایش قابل توجه خطر زوال عقل و مرگ زودرس به هر دلیلی مرتبط است. خطر ابتلا به زوال عقل در افراد مبتلا به کمبود ویتامین ب ۹، 1.68 برابر و در طول دوره پیگیری، 2.98 برابر افزایش یافت. 

به گفته محققان، ممکن است غلظت سرمی فولیک اسید (ویتامین ب ۹) به عنوان یک نشانگر زیستی مورد استفاده برای اصلاح خطرات زوال عقل و مرگ و میر در سنین بالا عمل کند. به نظر می رسد باید نظارت غلظت سرمی فولیک اسید در افراد مسن در دستور کار سیاست بهداشت عمومی قرار گیرد تا به عنوان اقدامی پیشگیرانه و یا به عنوان بخشی از استراتژی های درمانی برای افراد در خطر ابتلا به زول عقل مورد استفاده قرار گیرد. 

در حال حاضر به زنان باردار توصیه شده است که مکملی از اسید فولیک مصرف کنند. به گزارش سیناپرس، این تجویز برای کمک به رشد صحیح مغز، جمجمه و نخاع کودک در حال رشد لازم است تا از مشکلات رشدی به نام نقص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا جلوگیری شود.

شرح کامل این پژوهش ها و نتایج حاصل از آن در آخرین شماره مجله سلامت روان مبتنی بر شواهد (Evidence Based Mental Health) منتشر شده و قابل دسترس است.

پیش‌بینی خطر بروز آلزایمر با کمک یک الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی 

پژوهشگران آمریکایی، نوعی الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع کرده‌اند که می‌تواند خطر بروز آلزایمر را به دقت پیش‌بینی کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشگران "دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون"(BUSM)، نوعی الگوریتم رایانه‌ای مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع کرده‌اند که می‌تواند با بررسی ام‌آرآی، آزمایش نقص شناختی و داده‌های مربوط به سن و جنسیت، خطر ابتلا به آلزایمر را به دقت پیش‌بینی کند.
این راهبرد هوش مصنوعی که مبتنی بر یک الگوریتم یادگیری عمیق است، نوعی چهارچوب یادگیری ماشینی را به نمایش می‌گذارد. یادگیری ماشینی، یکی از کاربردهای هوش مصنوعی است که به رایانه کمک می‌کند تا داده‌ها را یاد بگیرد و ارتقا پیدا کند. بیماری آلزایمر، دلیل اصلی فراموشی در سراسر جهان به شمار می‌رود. از هر ۱۰ نفری که ۶۵ سال یا بالاتر از آن هستند، یک نفر به این بیماری دچار می‌شوند. آلزایمر، ششمین دلیل اصلی مهم مرگ و میر در آمریکا به شمار می‌رود.

آلزایمر

دکتر "ویجایا کولاچالاما"(Vijaya Kolachalama)، استادیار پزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون و از نویسندگان این پژوهش گفت: اگر رایانه‌ها بتوانند بیماری‌هایی مانند آلزایمر را با استفاده از داده‌های در دسترس مانند اسکن ام‌آرآی پیش‌بینی کنند، چنین فناوری‌هایی، قابلیت گسترده‌ای به خصوص در شرایطی که محدودیت منبع وجود دارد، خواهند داشت. این الگوریتم نه تنها می‌تواند خطر ابتلا به آلزایمر را پیش‌بینی کند، بلکه می‌تواند تجسمات قابل تفسیر و قابل درکی در مورد خطر بروز آلزایمر ارائه دهد که به تشخیص دقیق کمک می‌کنند.

پژوهشگران، اسکن‌های ام‌آرآی مغز و اطلاعات بالینی افراد مبتلا به آلزایمر و کسانی که شرایط عادی داشتند را مورد بررسی قرار دادند. آنها با استفاده از این داده‌ها، یک مدل جدید یادگیری عمیق را برای پیش‌بینی خطر بیماری آلزایمر ابداع کردند. سپس نشان دادند که این مدل می‌تواند وضعیت بیماری را به دقت پیش‌بینی کند.

پژوهشگران پس از این مراحل، از یک گروه بین‌المللی از متخصصان علوم اعصاب خواستند تا به تشخیص آلزایمر در میان همین مجموعه بیماران بپردازند. در این مقایسه، الگوریتم ابداع شده توانست پیش‌بینی بهتری نسبت به میانگین متخصصان علوم اعصاب ارائه دهد. پژوهشگران نشان دادند که نواحی پر خطر شناسایی شده توسط این مدل، با گزارش‌های کالبدشکافی مغز چند نفر که از دنیا رفته‌اند نیز مطابقت دارد.
 
 
آلزایمر

به گفته پژوهشگران، این پژوهش می‌تواند پیامدهای گسترده‌ای برای توسعه کاربرد داده‌های مربوط به تصویربرداری عصبی از جمله ام‌آرآی و تشخیص دقیق خطر آلزایمر داشته باشد.

آنها در این باره گفتند: اگر ما ابزار دقیقی برای پیش‌بینی خطر بیماری آلزایمر داشته باشیم که به راحتی در دسترس هستند و از داده‌هایی مانند اسکن ام‌ارآی استفاده می‌کنند، می‌توانیم آنها را برای آزمایش‌های بالینی به کار ببریم.

پژوهشگران باور دارند که روش آنها می‌تواند برای کاربرد در اندام‌های دیگر بدن نیز گسترش یابد و به ابداع مدل‌های پیش‌بینی برای تشخیص دیگر بیماری‌های عصبی کمک کند.

این پژوهش، در مجله " Brain" به چاپ رسید.

علائم اولیه آلزایمر را ببینید(Alzheimer's disease)

 

آلزایمر

منبع: جام‌جم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: