پایگاه خبری خانه فوتبال:

کمسیون تلفیق مجلس که پیش از این با واردات ۵۰ هزار خودرو سواری به کشور موافقت کرده بود. زمان واردات خودرو هم اعلام شد.اخیرا خبری مبنی بر عقب‌نشینی کمیسیون تلفیق از واردات ۵۰ هزار خودرو سواری منتشر شد.حدود سه هفته قبل از عید در جریان بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق، سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی عضو این کمیسیون از تصویب واردات ۵۰ هزار خودرو، خبر داد. اما با پایان توافق سران واردات خودرو با آئین نامه جدید آزاد شد.

جزئیات لو رفته واردات خودرو

وزارت صمت پس از تصویب واردات خودرو در دولت تا کنون جزئیاتی از این طرح ارئه نکرده و تاخیر در اعلام جزئیات موجب سردرگمی مشتریان و فعالان حوزه خودرو و بازار شده است. عصرخودرو روز گذشته به اطلاعاتی دست پیدا کرد که احتمالا جزئیات طرح واردات خودرو است که به زودی در دولت مصوب و به صورت عمومی اعلام خواهد شد.
 بر اساس گزارش های رسیده به عصرخودرو خودروهای بنزینی با سه ردیف حقوق ورودی و عوارض در این طرح تفکیک شده اند. نخستین دسته خودروهای با حجم پیشرانه زیر ۱۵۰۰ سی‌سی خواهند بود که تعرفه ۵۵درصدی برای آن ها تعریف شده و در درجه بعد خودروهای با حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی سی با حقوق ورودی و عوارض ۷۵ درصد قرار دارند و تعرفه واردات خودروهای ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی سی نیز ۹۵ درصد تعریف خواهد شد.
خودروهای هیبریدی (بنزینی-الکتریکی) با حجم پیشرانه بنزینی زیر ۱۵۰۰ سی سی به گزارش «عصرخودرو» در این طرح مشمول ۵درصد حقوق و عوارض گمرکی خواهد شد و حقوق ورودی دیگر خودروهای هیبریدی تا حجم موتور ۲۵۰۰ سی سی نیز ۲۵ درصد خواهد بود.

همچنین حقوق ورودی و عوارض خودروهای هیبریدی با قابلیت شارژ مستقیم برقی(Plug-in)، دیزل-الکتریکی و ... نیز مشمول تعرفه ۵ تا ۴۵ درصدی خواهد شد که هنوز جزئیات دقیقی از آن مشضخص نیست.

اطلاعات رسیده نشان می دهد که دولت علاوه بر حقوق ورودی و عوارض، ۹درصد مالیات بر ارزش افزوده(روی جمع ارزش گمرکی +حقوق ورودی)، ۴درصد مالیات علی الحساب (جمع ارزش گمرکی+حقوق ورودی)، یک درصد عوارض هلال احمر روی حقوق ورودی، ۵درصد روی ارزش فوب خودرو به عنوان عوارض خاص واردات خودرو، ۸درهزار از ارزش CIF به عنوان هزینه استاندارد و گواهی اسقاط بر اساس قواعد تعیین شده را نیز در ازای واردات خودرو اخد می کند.

جزئیات اسقاط در این طرح برای خودروهای با مصرف سوخت زیر ۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر معاف از اسقاط تعیین شده و برای خودروهای با مصرف بین ۵ تا ۶ لیتر اسقاط ۲ خودرو فرسوده، مصرف بین ۶ تا ۷ لیتر چهار خودرو فرسوده، مصرف بین ۷ تا ۸ لیتر شش خودرو فرسوده و مصرف سوخت بالای ۸ لیتر نیز اسقاط ۸ خودرو فرسوده تعیین شده است و دولت هیچ هزینه ای به عنوان هزینه اسقاط هر خودرو را اعلام نکرده و این مساله بر عهده واردکننده گذاشته شده است.

خودروهایی که در این طرح مشمول قوانین واردات می شوند شامل سواری معمولی، استیشن، سواری کار و با ظرفیت تا ۱۵ نفر اعلام شده است.

همچنین از دیگر هزینه هایی که به قیمت خودروهای وارداتی افزوده خواهد شد می توان به ده درصد ارزش گمرکی طبق سند ترخیصی برای شماره گذاری، سه درصد ارزش گمرکی برای شماره گذاری به عنوان هزینه نقل و انتقال و ۳۰۰ تا ۷۰۰هزار تومان هزینه عوارض شهرداری متغیر بسته به نوع خودرو در هنگام شماره گذاری اشاره کرد.

منبع: عصر خودرو

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: