پایگاه خبری خانه فوتبال:

امیر حاج‌رضایی اعتقاد دارد برکناری یا ابقای اسکوچیچ تا جام جهانی، دردی از مشکلات فوتبال ایران دوا نمی‌کند. او همچنین بر این باور است که کی‌روش و برانکو به ایران نمی‌آیند.

امیر حاج‌رضایی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت تیم ملی فوتبال ایران و شکست این تیم مقابل الجزایر که باعث افزایش موج انتقادها از دراگان اسکوچیچ شده که در گذشته مورد حمایت او بود و عملکردش را قابل قبول می‌دانست گفت: من به صورت فردی به فوتبال ایران نگاه نمی‌کنم. فرض کنید سرمربی کنونی را تغییر دهند. در فوتبالی که ساختار، تجهیزات و ساختمان ندارد، طبعا تغییر سرمربی نمی‌تواند پیشرفتی به دنبال داشته باشد. طی ۱۵ سال اخیر گفتم، مدیران مختلفی در فوتبال بودند و هر گاه به جام جهانی رفتیم، فکر کردند فوتبال ما هیچ مشکلی ندارد. من ترجیح می‌دادم به جام جهانی نمی‌رفتیم اما همه چیزمان رها نمی‌شد و برای فوتبال کاری می‌کردیم.

با تغییر اسکوچیچ، صاحب سازمان و تشکیلات نمی‌شویم

وی ادامه داد: ما تنها کشوری در آسیا هستیم که سیستم VAR نداریم و ورزشگاه ملی ما شماره گذاری نشده است. نمی‌خواهم قصه بگویم. اعتقادم این است که اگر تصور جامعه این است که تغییر سرمربی و آوردن یک مربی اسم و رسم‌دار و خیلی قوی، فوتبال ایران را درست می‌کند، این کار را بکنند. این کار بلامانع است و من هم هیچ حساسیتی ندارم. اگر می خواهند اسکوچیچ تغییر دهند یا ابقا کنند، بلامانع است. من هیچ حساسیتی ندارم اما می خواهم بگویم آدرس اشتباه می‌دهیم. با تغییر یک فرد، صاحب سازمان و تشکیلات نمی‌شویم.

فوتبال ما پول دارد اما وارد کانال آلوده می‌شود

این کارشناس فوتبال با اشاره به عزل شهاب‌الدین عزیزی خادم گفت: در طول دهه‌های زندگی خودم، هرگز سابقه نداشته یک رئیس فدراسیون را عزل کنند. من درستی یا نادرستی این کار را نمی‌دانم. زمانی که اسکوچیچ به عنوان سرمربی انتخاب شد، رئیس فدراسیون نداشتیم. در حال حاضر هم رئیس فدراسیون نداریم. این مساله نشان‌دهنده ضعف در سیستم مدیریتی است. به طور کلی می‌خواهم بگویم که ما مدیریت، برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری نداریم. پول هست اما وارد کانال آلوده می‌شود. وقتی عزیزی خادم برکنار می‌شود، صداهایی بلند می‌شود که پاداش‌ها و حقوق‌ها را به کسانی داده‌اند که سر کار نمی‌رفتند یا مبلغی دست رئیس سابق مانده است. این مسائل نمی گذارد فوتبال ایران رشد کند.

حاج‌رضایی با اشاره به مشکلات سیاسی و غیر ورزشی که مانع از رشد فوتبال ایران شده اظهار کرد: ما نمی‌توانیم بازی دوستانه برگزار کنیم. بعد از کانادا، حالا آرژانتین هم با ما بازی نمی‌کند. حالا اگر تصور بر این است که اگر اسکوچیچ برود و کسی را به جای او بیاورند، اوضاع درست می‌شود، پس این کار را بکنند.

اگر اسکوچیچ بماند یا برود، راه به جایی نمی‌بریم

این پیشکسوت فوتبال ایران با تاکید بر اینکه باید عمیق‌تر به مشکلات فوتبال ایران نگاه کرد، تاکید کرد: حرفم این نیست که اسکوچیچ را نگه دارند. اصلا او را کنار بگذارند اما با این کار هم راه به جایی نمی‌بریم.

فوتبال ایران را عاقبت به خیر نمی‌بینم

او در واکنش به اینکه موافقان برکناری اسکوچیچ، دنبال یک راهکار کوتاه مدت برای سازماندهی بهتر تیم ملی هستند و کسی به هدف بلند مدت فکر نمی‌کند گفت: من به این دیدگاه احترام می گذارم. باید در جامعه ما چند صدایی باشد و هر کسی دیدگاه خود را بگوید و از دل این دیدگاه ها به یک نتیجه مطلوب برسیم که برای فوتبال ما مفید باشد. همواره می‌توانیم به موفقیت مقطعی برسیم ولی به پیروزی پایدار نمی‌رسیم. از بس که از کلمه ساختار استفاده کردیم، نخ‌نما شده است. این مسائل، مثنوی هفتاد من کاغذ است. الان فوتبال ایران به گونه‌ای جلو می رود که عاقبت به‌خیری را در آن نمی‌بینم.

حاج‌رضایی یادآور شد: بعد از انتخابات فدراسیون فوتبال در اسفند ۹۹، گفتیم جوانی آمده که می‌خواهد کاری کند اما اتفاقاتی رخ داد که خودتان می‌دانید. شرایط به اینجا منجر شد که ما امروز می‌بینیم از سه شاخصه اصلی فوتبال یعنی سرمایه‌گذاری، برنامه‌ریزی و مدیریت، هیچ کدام را نداریم. شب‌ها که لیگ ملت‌های اروپا و بازی انگلیس و ولز را می‌بینم، می‌فهمم چقدر فاصله داریم. کاری به شکست انگلیس جلوی مجارستان ندارم.  

او درباره خواسته مخالفان اسکوچیچ برای برکناری او و روی کار آمدن کی روش، برانکو یا یک مربی خارجی دیگر گفت: دو نفری که اسم بردید قطعا به ایران نمی‌آیند. چند وقت پیش مطلب کوتاهی از برانکو خواندم که گفت مشکل مالیاتی دارم و به ایران نمی‌آیم. کی‌روش هم که فکر نمی‌کنم به ایران بیاید. بنابراین باید سراغ یک مربی بیکار بروند که او شرایط را فراهم کند. یک بار این دسته گل را به آب دادند و ویلموتس مبلغ زیادی از ما طلب‌کار است. این هیات رئیسه که نصفه و نیمه است. کسانی که خود را زرنگ می‌دانستند، قراردادی با ویلموتس بستند که پدرمان در آمده است.

برکناری اسکوچیچ ضعف‌ها را پنهان نمی‌کند

حاج‌رضایی تصریح کرد: اعتقادم بر این است که اگر اسکوچیچ را تغییر دهیم، تصور نمی‌کنم ضعف‌ها را پنهان کنیم، باید عمیق‌تر نگاه کرد. اگر می‌خواهید توپ را در زمین سرمربی بیندازید، چیزی عاید فوتبال ما نمی‌شود. می توانم بگویم رای من برای ماندن و رفتن اسکوچیچ ممتنع است. آرزوی هواداران این است که از دور اول جام جهانی به مرحله بعد برویم اما آرزوهای من اینطور نیست. آرزوی من این است که صاحب تشکیلات شود. برد و باخت از راه می‌رسد. فوتبال ما از انگلستان و ایتالیا جلوتر که نیست. آیا بعد از حذف ایتالیا، ساختار فوتبال این کشور ویران شد؟ خیر، دوباره معایب را برطرف می‌کنند و باز می‌گردند. اگر با تغییر یک فرد همه لباس عافیت به تن می‌کنند، اسکوچیچ را تغییر دهند.

جوانانی که در فدراسیون هستند، نمی‌توانند کاری کنند

این کارشناس فوتبال گفت: از کلمه امید استفاده می‌کنم و امیدوارم تیم ملی در قطر آبرومند بازی کند و در شأن ما باشد. توصیه من این است که وزات ورزش دخالت کند و نیروی سیاسی، اقتصادی و ورزشی این فدراسیون آشفته و فروپاشیده را جمع کنند و به جام جهانی برویم و به یک شکل آبرومندانه بازی کنیم. چند جوانی که مشغول کار هستند، توان لازم را که برای اینکه برای فوتبال ما کاری کنند، ندارند.

حساسیتی روی نام اسکوچیچ ندارم

حاج رضایی گفت: من حساسیتی روی اسکوچیچ ندارم. از اینکه ما برویم قطر و با وضع بدی حذف شویم، ناراحت می شوم. یادم می‌آید وقتی آلمان با هفت گل عربستان سعودی را شکست داد، برایشان وحشتناک بود. فکر می کنم که الان یک ترمیم کوچک می‌توانند انجام دهند. نمی گویم خدای نکرده مشابه این اتفاق برای ما رخ می‌دهد اما می‌گویم برخی مدیران، چند دهه بودند اما وضع تغییری نکرده و مشکلات بیشتر و بدتر شده و فساد بیشتری را می‌بینیم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: