پایگاه خبری خانه فوتبال:

قیمت دلار با نوسانات زیادی روبه رو شده است. قیمت دلار بی ثبات است. قیمت دلار با پیش رفتن مذاکرات وین روند کاهشی به خود گرفت اما دوام نیاورد. قیمت دلار در هفته گذشته افزایشی شد. در هفته‌های اخیر انتظارات تورمی در حال بازی با قیمت دلار بوده است

قیمت دلار امروز - آخرین نرخ دلار در بازار

امروز دلار در بازار آزاد مانند روز قبل رشد قیمت را تجربه کرد. قیمت دلار در بازار آزاد که روز قبل تا ۳۸,۶۷۰ (سی و هشت هزار و ششصد و هفتاد ) تومان رسیده بود، امروز - سه شنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۱ مصادف با ۲۰ دسامبر ۲۰۲۲ - با رشد ۰.۲۳ درصدی به ۳۸,۷۶۰ (سی و هشت هزار و هفتصد و شصت ) تومان رسید.

جدول قیمت دلار

عنوان قیمت بروزرسانی
دلار در بازار آزاد 38,760 تومان 14:47
دلار در صرافی ملی 36,602 تومان 11:31
دلار در بازار متشکل 36,250 تومان 15:39
دلار در سامانه سنا 30,351 تومان 11:30
دلار کانادا 28,461 تومان 15:20
دلار در بازار آزاد در بازار امروز نسبت به روز قبل ، با ۹۰ تومان افزایش، ۳۸,۷۶۰ تومان نرخ گذاری شد.
دلار در صرافی ملی، امروز به ۳۶,۶۰۲ تومان رسید که نسبت به روز قبل ، کاهش ۰.۰۱ درصدی داشته است.
دلار در بازار متشکل، امروز به ۳۶,۲۵۰ تومان رسید که نسبت به روز قبل ، کاهش ۰.۰۲ درصدی داشته است.
دلار در سامانه سنا در بازار امروز نسبت به روز قبل ، با ۱۱ تومان کاهش، ۳۰,۳۵۱ تومان نرخ گذاری شد.
دلار کانادا، امروز به ۲۸,۴۶۱ تومان رسید که نسبت به روز قبل ، افزایش ۰.۵۳ درصدی داشته است.
 
دلار ۴۰ هزار تومانی در راه است؟

قیمت دلار در بازار غیررسمی در حالی با سیگنال افزایشی حرکت می‌کند که شاهد ممنوعیت خرید و فروش دلار و ارز در خیابان از روز پنجشنبه هستیم. سید مرتضی افقه، اقتصاددان معتقد است قیمت دلار در آذر ماه با ادامه روند فعلی، احتمالا سقف تاریخی ۴۰ هزار تومانی را پشت سر بگذارد.

قیمت دلار در بازار غیررسمی تا بالای کانال ۳۶ هزار تومان پیش روی کرد. اعلام خبر ممنوعیت خرید و فروش دلار و ارز در خیابان از سوی رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران، موجب احتیاط معامله‌گران در معاملات شده و تقاضای ارزی را به خفا برده است. هرچند اعلام شده که هرگونه خرید و فروش ارز در خارج از شبکه صرافی و بانکی دلالی و جرم است، اما باید دید متقاضیان ارزی چگونه نیاز خود را تامین می‌کنند و بر قیمت‌ها در بازار اثرگذارند.

اگر نگاهی به جریان قیمتی دلار در آبان ماه که نوسانات غیرطبیعی دلار آغاز شد داشته باشیم، دقیقا روز ۱۶ آبان ماه بود که دلار با رسیدن به سقف تاریخی خود یعنی ۳۶۸۰۰ تومان آژیر خطر را به صدا درآورد. روند قیمتی دلار در آبان ۱۴۰۱ نشان می‌دهد این نوسان غیرطبیعی از دوشنبه ۹ آبان ماه بود که آغاز شد و لحظه به لحظه با افزایش تقاضای ارزی، سقف‌های جدیدی را زد تا آبان ماه را با دلار ۳۵ هزار تومانی به پایان بریم.

آذر ماه، اما دلار به تدریج شروع به صعود از ۳۵ هزار تومان کرد و بیشتر روز‌های این ماه را در کانال ۳۶ هزار تومان به پایان برده تا خود را در این کانال تثبیت کند؛ اما سوال اصلی این است که دلار در روز‌های آینده به چه سمت و سویی می‌رود؟

تلاش بازارساز برای کنترل سرکشی دلار 

سید مرتضی افقه به اقتصاد ۲۴ می‌گوید: بازارساز برای کنترل قیمت دلار تا هفته اول دی ماه روز‌های سختی را در پیش خواهد داشت، زیرا تقاضای دلار پس از جام جهانی کاهش یافته و در اواسط آذر ماه دوباره افزایش می‌یابد.

این اقتصاددان در مورد پیش بینی قیمت دلار در روز‌های آینده نیز گفت: دلار ۴۰ هزار تومانی زیاد دور نیست و باید ببینیم بازارساز تا چه میزان سعی خود را به کار می‌بندد تا مانع از رسیدن دلار به این سقف قیمتی شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اینکه در حال حاضر متغیر روانی فعال‌ترین متغیر اثرگذار بر قیمت دلار در بازار است، گفت: بی ثباتی‌های بین المللی و ادامه تحریم‌ها و بن بست مذاکرات، کار را به جایی رسانده که قیمت دلار در مسیر جهش قرار گرفته است؛ به طوری که قیمت دلار در هفته ابتدایی آذرماه ۲.۷۹ درصد بوده و ۹۸۰ تومان نسبت به هفته پایانی آبان ماه ۱۴۰۱ رشد داشته است.

به اعتقاد افقه، گرچه هنوز کورسوی امید به برجام سوسو می‌زند، اما هر روز علائم منفی تری از آن می‌رسد مبنی بر اینکه راه توافق بسته شده است. اخیرا نیز اظهارنظر رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز بر تنش‌ها دامن زده، زیرا از گزینه نظامی علیه ایران سخن گفته است.

روز‌های سختی در انتظار بازارساز است

این استاد دانشگاه تصریح کرد: در برهه کنونی در بازار دلار و ارز، آرامش روانی کارگزاران اقتصادی به هم خورده است. البته منظور از کارگزاران اقتصادی تنها بخش تولید و سرمایه‌های کلان نیست، بلکه آرامش کارگزاران کوچک نیز به هم خورده و همه نگران ارزش پول خود هستند و به نظر می‌رسد این مساله بر افزایش تقاضا تاثیر داشته است.

افقه ادامه داد: دولت بعد از هر جهش قیمت دلار تلاش کرده با ابزار‌های بسیار محدودی که در اختیار دارد آن را کنترل کند؛ هرچند آثار این کنترل‌ها هم محدود است و هم کوتاه مدت؛ کما اینکه در جهش اخیر، قیمت دلار تا محدوده کانال ۳۷ هزار تومان رسید، ولی با اقدامات کنترلی، مقداری کاهش یافت.

دلار بخریم یا نه؟

این اقتصاددان معتقد است: در حال حاضر همچنان اثر متغیر روانی بر قیمت دلار فعال است و هم تنش‌های داخلی ادامه یافته و هم تنش‌های خارجی به اوج خود رسیده اند؛ بنابراین به نظر می‌رسد این روند به مرور و آرامی ادامه پیدا می‌کند مگر اینکه شوک روانی جدیدی وارد شود.

افقه با بیان اینکه دلار ۴۰ هزار تومانی تا پایان آذر ماه غیرمحتمل نیست، ادامه داد: دولت در کشور ما برخلاف همه کشور‌هایی که در اینگونه موارد فعال هستند، منفعل است، زیرا بخش قابل توجهی از دلایل جهش قیمت ارز از تحولات بیرون کشور سرچشمه می‌گیرد؛ بنابراین دولت تنها ابزاری که برای کنترل قیمت در دست دارد همین مواردی است که تاکنون به کار گرفته و آثارش هم محدود و کوتاه مدت است.

منبع: اقتصاد24

قیمت دلار

دلار باز هم سقف‌شکنی می‌کند؟

در حالی بازار ارز امروز کار خود را آغاز کرده که روی لبه حساس قیمتی قرار دارد و هر تکانی احتمالا قیمت دلار را وارد کانال جدید خواهد کرد.

خبرآنلاین نوشت: بازارساز تمام توان خود را به کار بسته تا بلکه بتواند جلوی رشد نرخ ارز را بگیرد. گفته می‌شود جدیدترین تصمیم ارزی بانک مرکزی اجرایی خواهد شد، به نحوی که از امروز ۱۲ آذر ماه تجار می‌توانند برای خرید ارز تا سقف ۶ هزار یورو به بانک‌های ملی ایران، سپه، تجارت، ملت و صادرات ایران مراجعه کنند.

براساس اعلام این بانک، برای تامین هزینه‌های مرتبط با امور تجاری، سقف فروش ارز به صورت اسکناس به اشخاص دارای کارت بازرگانی معتبر، از ۲ هزار یورو به ۶ هزار یورو افزایش یافته است.

مصطفی قمری‌وفا، سخنگوی بانک مرکزی ضمن اعلام این خبر گفت: بازرگانان (اشخاص حقیقی) می‌توانند از ۱۲ آذر ۱۴۰۱ با ارائه «کارت بازرگانی دارای حداقل یک ماه اعتبار» و «گواهی سابقه فعالیت تجاری از وزارت صنعت، معدن و تجارت، حداقل به مدت یک سال» به متصدیان شعب منتخب بانک‌های یاد شده، نسبت به خرید ارز به‌صورت اسکناس تا سقف ۶ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارز‌ها در سال با نرخ توافقی اقدام کنند.

به گفته سخنگوی بانک مرکزی، این امکان به محض مهیا شدن امکان استعلام کارت‌های بازرگانی، فروش اسکناس در سرفصل مزبور برای صرافی‌های مجاز نیز میسر خواهد شد.

هفته گذشته نیز مصطفی قمری‌وفا، سخنگوی بانک مرکزی در حساب توئیتری خود نوشت: با هدف تسهیل خرید و فروش ارز به صورت اسکناس در شبکه صرافی‌های عضو بازار متشکل، سقف مجاز صرافی‌ها برای دریافت روزانه ارز مورد نیاز از بانک، ۵۰ درصد افزایش یافت و از ۱۰۰ هزار یورو به ۱۵۰ هزار یورو رسید.

بنا به این گزارش، بانک مرکزی از نیمه دوم امسال تاکنون برای مهار قیمت ارز و کنترل بازار، اقدام‌هایی، چون راه‌اندازی سامانه نوبت‌دهی اینترنتی برای دریافت ارز، فروش اوراق ارزی و… را اجرایی کرده است، اما کارشناسان اعتقاد دارند که باید شرایط به گونه‌ای پیش رود که نرخ تورم کاهش یابد تا بازار ارز نیز تغییر رفتار دهد.

تحلیلگران اقتصادی عنوان می‌کنند که ریسک‌های بازار موجب شده که مردم برای حفظ سرمایه‌های خود به سمت خرید سکه و ارز بروند و به همین دلیل، این دو کالا در بازار در مسیر جهشی قرار گیرند.

گزارش نقدینگی کشور که در هفته گذشته منتشر شد، نشان داد که سهم پول از نقدینگی افزایش پیدا کرده است. این گزارش یک هشدار تورمی برای بازار‌های موازی است.

خرید و فروش ارز در خیابان جرم است؟

در این میان، خریدو فروش ارز در خیابان جرم تلقی می‌شود. در این ارتباط، افرادی که با حضور در کنار خیابان و … اقدام به خرید یا فروش ارز به شهروندان در خارج از این چرخه می‌کنند، مرتکب عملی مجرمانه شده‌اند.

در همین رابطه رییس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ درباره ممنوعیت فروش ارز در کنار خیابان یا به عبارتی دستفروشی ارز گفته است: هرگونه خریدوفروش ارز در خارج از شبکه صرافی و بانکی دلالی محسوب شده و جرم است؛ بنابراین افرادی که با حضور در کنار خیابان و … اقدام به خرید ارز از شهروندان یا فروش ارز به شهروندان در خارج از این چرخه می‌کنند مرتکب عملی مجرمانه شده‌اند.

هدایت بهرامی با بیان این‌که لازم است شهروندان نیز برای تهیه ارز موردنیاز خود یا حتی فروش ارز خود به صرافی‌ها و بانک‌های مجاز مراجعه کنند، عنوان کرده؛ معامله ارز حتما باید در شبکه بانکی و صرافی‌های مجاز انجام شود.

او درباره اینکه برخی از دلالان ارزی ادعا می‌کنند که فروش جزئی ارز یا اصطلاحا خرده‌فروشی آن بلامانع است، متذکر شده؛ چنین مواردی صحیح نیست. برخی از این افراد ادعا دارند که فروش کمتر از ۱۰ هزار دلار، یا مثلا ۱۰۰۰ دلار نیازی به صرافی و … ندارد. چنین مواردی اصلا صحیح نیست و اگر ثابت شود که فردی دلالی کرده در واقع مرتکب اقدام مجرمانه شده و با وی برخورد خواهد شد.

از سوی دیگر، با توجه به نزدیکی قیمت دلار آزاد با سقف تاریخی قیمت خود به هم نظر می‌رسد بازارساز نظارت را افزایش داده و با انتظامی کردن فضای حاکم بر بازار، به دنبال کنترل قیمت‌هاست. به همین دلیل تحلیلگران معتقدند که انتظار رشد نرخ ارز با سیاست سخت‌گیرانه بازارساز در اول هفته کم خواهد بود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: