پایگاه خبری خانه فوتبال:

بورس کالا شرایط خرید خودرو فیدلیتی، دیگنیتی و دیگنیتی پرستیژ را که به ترتیب در روزهای ۲۱، ۲۲ و ۲۳ آذر عرضه می‌شود، اعلام کرد.

از پایگاه خبری بورس کالا، در جدیدترین نامه مدیر بازرسی و امور اعضا بورس کالای ایران درخصوص خرید خودرو فیدلیتی که قرار است ۲۱ آذر روی تابلو بیاید، آمده است: مهلت ثبت سفارش ساعت ۱۷ روز یکشنبه ۲۰ آذر است.

این زمان برای خودرو دیگنیتی که قرار است ۲۲ آذر عرضه شود ساعت ۱۷ روز دوشنبه ۲۱ آذر و دیگنیتی پرستیژ که قرار است ۲۳ آذر روی تابلو معاملات برود ساعت ۱۷ روز سه‌شنبه ۲۲ آذر اعلام شده است.

میزان پیش دریافت خرید برای تمامی خودروها ۲۵ درصد است و اشخاصی که در عرضه‌های قبلی موفق به خرید خودرو سواری شده‌اند امکان ثبت سفارش نخواهند داشت.

همچنین هر کد بورسی صرفاً امکان ثبت سفارش روی یک کد عرضه از مجموع عرضه‌های روز انجام معامله را دارد.

بهمن موتور

۲۱ آذر امسال، ۴۸۶ دستگاه فیدلیتی ۷ نفره شامل ۲۴۳ دستگاه سفید و ۲۴۳ دستگاه مشکی عرضه می‌شود.

روز ۲۲ آذر هم ۲۱۴ دستگاه دیگنیتی روی تابلو می‌رود و ۲۳ آذر ۱۰۶ دستگاه دیگنیتی پرستیژ در تالار خودرو عرضه می‌شود.

بهمن موتور فیدلیتی ۷ نفره را با قیمت پایه ۷۷۲ میلیون تومان روز ۲۱ آذر روی تابلو می‌برد، در حالی که قیمت پایه دیگنیتی ۸۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام شده است. علاوه بر این، شرکت مذکور دیگنیتی پرستیژ را با قیمت ۹۹۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان عرضه می‌کند.

خریداران ملزم به واریز وجه مالیات بر ارزش افزوده و سایر هزینه‌ها هم‌زمان با تسویه اصل مبلغ به شماره حساب اعلامی به نام بهمن موتور هستند.

هزینه‌ها برای تمامی خودروها شامل ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده و سایر هزینه‌ها مربوط به مالیات و عوارض شماره‌گذاری، هوشمندسازی کارت خودرو، هزینه خدمات پست، تولید پلاک و شماره‌گذاری و بیمه شخص ثالث است که در خصوص خودرو فیدلیتی ۷ نفره این عدد ۱۷۳ میلیون و ۹۱۹ هزار و ۲۷ ریال است و برای دیگنیتی ۳۹۴ میلیون و ۴۱۹ هزار و ۲۷ ریال و برای دیگنیتی پرستیژ ۳۳۹ میلیون و ۸۳۹ هزار و ۲۷ ریال است.

همه هزینه‌های فوق صرفاً باید توسط شخص خریدار و از حساب بانکی شخص خریدار به حساب بهمن موتور واریز شود.

منبع: ایرنا

خودروهای اقتصادی با قیمت میلیاردی!

بحث واردات خودرو همچنان با ایرادات و ابهاماتی همراه است. پس از مشخص شدن گزینه‌های احتمالی برای واردات، گفته می‌شود که امکان واردات از ژاپن وجود ندارد. از سوی دیگر گرچه قرار بود خودروهای وارداتی اقتصادی باشند، اما گویا قرار است با قیمت میلیاردی عرضه شوند.

به گزارش تجارت‌نیوز، ابهام و بلاتکلیفی به دو جزء جدانشدنی در بحث واردات خودرو تبدیل شده‌اند. تقریبا از زمانی که شرایط ورود خودروهای خارجی به کشور مطرح شد، کارشناسان حوزه صنعت خودرو و واردکنندگان بخش خصوصی بر این عقیده بودند که اجرای این طرح با شرایطی که وزارت صمت در نظر گرفته ممکن نیست.

به‌رغم انتقادات و ایراداتی که به آیین‌نامه تدوینی وزارت صمت وارد شد، اما این نهاد همچنان با عزمی جزم اصرار بر اجرای آن دارد.

پس از اینکه اسامی شرکت‌های واردکننده توسط وزارت صمت اعلام و مشخص شد که بازار خودرو ایران همچنان در انحصار خودروسازان قرار دارد، رفته‌رفته نام خودروهای وارداتی را این شرکت‌ها اعلام کردند. یکی از گزینه‌های اصلی برای واردات، خودروسازان ژاپنی بودند. اما حالا گفته می‌شود که امکان واردات خودروهای ژاپنی وجود ندارد.

رئیس کمیته مشترک بازرگانی ایران و ژاپن در گفتگو با ایلنا اعلام کرد که امکان واردات خودروهای ژاپنی به صورت مستقیم وجود ندارد.

بهرام شکوری با اشاره به وجود تقاضای بالا برای خودروهای ژاپنی در سطح جهانی توضیح داد: ژاپنی‌ها با اعمال تحریم‌ها علیه ایران، اشتیاقی برای تجارت با ایران از خود نشان ندادند، تنها راه ممکن برای تجارت با ژاپن واردات خودرو با واسطه کشور ثالث است.

اقتصادی‌ها لوکس می‌شوند؟

پیش از تدوین آیین‌نامه واردات خودرو گمانه‌هایی مبنی بر بالابودن قیمت خودروهای وارداتی در بازار ایران زده شد و واردکنندگان و فعالان صنعت خودرو معتقد بودند که خودروهای وارداتی کمتر از یک میلیارد و 500 میلیون تومان نخواهند بود. اما وزارت صمت این وعده را به مردم داد که تنها خودروهای اقتصادی به کشور می‌آیند و قرار نیست خودرویی با بهای بیش از 20 هزار یورو وارد شود.

وزارت صمت به وعده خود عمل کرد و در آیین‌نامه آورد که تنها خودروهای اقتصادی به ایران وارد شوند. اما مساله اصلی این است که همین خودروهای اقتصادی وارداتی هنگام ورود به بازار ایران، تبدیل به خودرو لوکس می‌شوند.

در آیین‌نامه واردات خودرو این موضوع مطرح نشد که شرکت‌های واردکننده  تنها از کارخانه‌های خودروساز می‌توانند خودرو خریداری کنند یا بازار آزاد کشورهای خارجی هم برای خرید مجاز است.

پیش از این گفته می‌شد که شرکت‌های منتخب واردکننده در حال مذاکره با خودروسازان خارجی برای واردات هستند. انتشار این خبر موجب شد که تخمین بهای خودروهای وارداتی با احستاب هزینه‌های حمل‌ونقل، تعرفه و سود شرکت واردکننده به دو برابر ارزش اصلی آن خودرو یا همان یک میلیارد تومان بازگردد.

صحبت‌های رئیس کمیته مشترک بازرگانی ایران و ژاپن حاکی از آن است که شرکت‌های واردکننده قصد دارند از بازار کشورهای خارجی و با واسطه خودرو وارد کنند. این اقدام واردکنندگان را می‌توان به عنوان یک عقبرگرد در نظر گرفت. زیرا با این اتفاق بازار خودرو یک شوک جدیدی را تجربه خواهد کرد.

واردات خودرو از طریق واسطه ضربه جدی را به بازار خودرو کشور خواهد زد. با این روش، خودروها علاوه بر قیمت اصلی محصول در درب کارخانه، سود واسطه، سود واردکننده و هزینه‌های وارد کردن آن‌ها به کشور، بهای نهایی را به‌طور قابل توجهی بالا خواهد برد./ تجارت نیوز

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: