پایگاه خبری خانه فوتبال:

گرفتن وام مسکن آسانتر شد.بانک تخصصی بخش مسکن طرح های جدید وام مسکن از محل انواع سپرده‌گذاری را اعلام کرد. بانک عامل بخش مسکن اقدام به طراحی وام مسکن و سبد متنوعی از طرح‌های ویژه سپرده‌گذاری شامل ۸ طرح ویژه کرده است که مشتریان و متقاضیان وام مسکن می‌توانند متناسب با شرایط و هدفی که از سپرده‌گذاری دارند اقدام به انتخاب یک یا چند مورد از این طرح‌ها برای سپرده‌گذاری کنند و دریافت وام مسکن کنند.

 بر اساس آخرین آمارهای منتشر شده از قیمت اوراق مسکن، این اوراق شاهد افزایش قیمت بوده‌اند به 109 هزار تومان رسیده‌اند. به این ترتیب، هزینه دریافت وام مسکن برای متقاضیان با رشد مواجه شده است.

روند قیمتی اوراق مسکن

قیمت هر برگ اوراق مسکن که با نام تسه شناخته می‌شود، در فروردین ماه سال 1400 معادل 110 هزار تومان بود اما در اردیبهشت و خرداد ماه، به 107 هزار و 800 تومان کاهش یافت.

این اوراق در ماه‌های آینده روندی صعودی به خود گرفتند و به ترتیب در تیر، مرداد و شهریور ماه سال گذشته، قیمت 108 هزار تومان، ۱۰۹ هزار و ۴۰۰ تومان و ۱۰۷ هزار و ۷۰۰ تومان را به ثبت رساندند.

اوراق مسکن در پاییز سال گذشته نیز در بازه 107 هزار و 400 تومان تا 107 هزار و 700 تومان قیمت خوردند. همچنین اوراق مذکور در دی‌ و بهمن سال گذشته نیز با قیمت‌های ۱۰۷ هزار و ۸۰۰ تومان و ۱۰۸ هزار و ۴۰۰ تومان معامله می‌شدند.

وام مسکن 280 میلیونی مجردها چقدر تمام می‌شود؟

هر فرد مجرد تهرانی، می‌تواند تا سقف 280 میلیون تومان وام بگیرد. البته 200 میلیون تومان از این مبلغ مربوط به وام مسکن و باقی آن، وام جعاله است.

به این ترتیب، هر متقاضی برای دریافت وام مسکن 200 میلیون تومانی، باید 400 برگه اوراق مسکن خریداری کند که قیمت آن به 43 میلیون و 600 هزار تومان می‌رسد. همچنین هزینه وام 80 میلیونی هم معادل 17 میلیون تومان است. به این ترتیب مجموع هزینه خرید اوراق بیش از 61 میلیون تومان است.

هزینه 104 میلیونی دریافت وام مسکن برای زوج‌های تهرانی

زوج‌های ساکن تهران نیز می‌توانند 480 میلیون تومان وام دریافت کنند که شامل 200 میلیون تومان وام مسکن برای هر یک از زوجین و 80 میلیون تومان وام جعاله است. در نتیجه، هزینه دریافت این وام 200 میلیون تومانی معادل خرید 800 برگه اوراق مسکن و معادل ۸۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. بنابراین، مجموع وام مسکن و جعاله هر زوج برابر با 104 میلیون و 640 هزار تومان است.

وام مسکن در شهرستان‌ها چقدر آب می‌خورد؟

از آن جا که سقف تسهیلات در مراکز استان‌ها و شهرهایی با جمعیت بیش از 200 نفر، کمتر از تهران است، هزینه دریافت وام در این مناطق نیز کمتر است.

به طوری که هر فرد مجرد باید برای دریافت وام 160 میلیون تومانی، 34 میلیون و 880 هزار تومان بپردازد و این هزینه برای زوج‌هایی که وام 320 میلیون تومانی می‌گیرند، 69 میلیون و 760 هزار تومان است./تجارت نیوز

معاون امور بازسازی بنیاد مسکن گفت: بنیاد مسکن در حال تکمیل پرونده و اطلاعات متقاضیان تسهیلات روستایی است و به زودی پرداخت این تسهیلات آغاز می‌شود. 

شرایط دریافت وام مسکن 200 میلیونی

 آقای مجید جودی گفت: کار ارسال و تکمیل پرونده‌های تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی در حال انجام است و به زودی این پرونده‌ها به بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات ارسال می‌شود.

به گفته معاون امور بازسازی بنیاد مسکن سالیانه باید ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در کشور بازسازی شود که بسیاری از متقاضیان که از ۲۵ آبان پرونده ۱۰۰ میلیون تومانی داشته دست نگه داشته تا این تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی را دریافت کنند.

رئیس‌جمهور در روز‌های اخیر طی نامه‌ای در۴ بند خطاب به رئیس سازمان برنامه و بودجه خواستار مساعدت این سازمان با پیشنهاد افزایش سقف وام مسکن روستایی شد. سازمان بودجه نیز موافقت کرد که سقف تسهیلات مسکن روستایی با نرخ سود ۵ درصد از ۱۰۰ به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یابد.

طبق اعلام بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، از شنبه ۸ مرداد با ابلاغ رسمی بانک مرکزی به تمامی بانک‌های عامل، فرآیند پرداخت تسهیلات آغاز می‌شود. پیش از این سازمان برنامه به دلایلی همچون تورم‌زا بودن و افزایش پایه پولی، ضمانت‌نامه پرداخت مابه‌التفاوت ۱۳ درصدی سود مسکن روستایی را ارائه نمی‌کرد.

بررسی آخرین وضعیت قیمت اوراق مسکن نشان می‌دهد که هر برگ اوراق وام مسکن (تسه)  در فروردین ماه ۱۳۷ هزار و ۹۰۰، در اردیبهشت ماه ۱۳۸ هزار  و در خردادماه نیز ۱۴۱ هزار و۸۰۰ تومان قیمت دارند. هر برگ اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن در تیر سال گذشته ۱۴۲ هزار و ۸۰۰، در مرداد سال گذشته ۱۳۹ هزار و ۸۰۰  و در شهریور سال گذشته با قیمت ۱۳۷ هزار و ۸۰۰ تومان داد و ستد می‌شود. این اوراق در ماه مهر سال گذشته ۱۳۸ هزار تومان، در آبان‌ماه ۱۳۹ هزار تومان و در آذرماه ۱۴۰ هزار و ۹۰۰ تومان قیمت داشتند.

اوراق تسهیلات مسکن در دی‌ و بهمن سال گذشته نیز با قیمت‌های ۱۳۸ هزار و ۷۰۰ و ۱۳۹ هزار و ۸۰۰  تومان معامله می‌شود. این اوراق در فروردین ماه سال جاری ۱۳۹ هزار و ۶۰۰ تومان قیمت دارد که این گزارش بر اساس همین قیمت نوشته شده است.

بر این اساس، مجردهای ساکن تهران می‌توانند تا ۲۸۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله می‌شود؛ لذا برای دریافت ۲۰۰ میلیون تومان وام باید ۴۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه این تعداد اوراق با تسه ۱۳۹ هزار و ۶۰۰، ۵۵ میلیون و۸۴۰ هزار تومان می‌شود. همچنین با در نظر گرفتن ۸۰ میلیون تومان وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ ورق به مبلغ ۲۲ میلیون و ۳۳۶هزار تومان خریداری کنند، مجموع هزینه خرید اوراق به ۷۸ میلیون و ۱۷۶ هزار تومان می‌رسد.

زوج‌های تهرانی نیز بر همین اساس می‌توانند تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند؛ بنابراین زوجین باید ۸۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه آن ۱۱۱ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان می‌شود که همراه با هزینه ۲۲ میلیون و۳۳۶ هزار تومانی وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ ورق تسهیلات مسکن خریداری کنند، در مجموع باید ۱۳۴ میلیون و ۱۶ هزار تومان پرداخت کنند.

سقف این تسهیلات برای مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر برای مجردها به ۱۶۰ و برای زوجین به ۳۲۰ میلیون تومان رسیده است که با توجه به اینکه مجردها باید ۳۲۰ و متاهل‌های ساکن این شهرها نیز باید ۶۴۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، مجردها باید ۴۴ میلیون و ۶۷۲ و و متاهل‌ها نیز باید ۸۹ میلیون و ۳۴۴ هزار تومان پرداخت کنند.

 دولت با وجود مشکلات عدیده اقتصادی و در شرایطی که بار مالی سنگین پرداخت یارانه‌های نقدی را به دوش می‌کشد، با هدف رونق بخشیدن به ساخت و ساز مسکن مقاوم در روستاها در برابر حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله، نوسازی بافت فرسوده روستایی و ارتقا سطح کیفی زندگی روستاییان تصمیم گرفت، سقف تسهیلات ساخت مسکن در مناطق روستایی را از ۱۰۰ به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش دهد.

حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران دیروز در نامه‌ای به رئیس سازمان برنامه بودجه خواستار مساعدت این سازمان با پیشنهاد افزایش سقف وام مسکن روستایی شد و سازمان برنامه و بودجه نیز در اجابت دستور رئیس جمهور، با وجود برنامه جدی دولت برای جلوگیری از هرگونه فشار بودجه‌ای تورم زا موافقت کرد که سقف تسهیلات مسکن روستایی افزایش یابد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: