پایگاه خبری خانه فوتبال:

بعد از پایان کار تیم ملی در مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۲۲ و بازماندن دوباره از صعود به مرحله حذفی، نظرات و عقیده‌های مختلفی در خصوص عملکرد شاگردان کی‌روش مطرح شده است. علی اصغر مدیرروستا، یکی از افرادی است که عقیده دارد، عملکرد این مربی پرتغالی در قطر موفقیت‌آمیز نبود و همکاری دوباره با او اشتباه است. حرف های تازه مخالف کی روش و عضو سابق کمیته فنی فدراسیون فوتبال را در زیر بخوانید:

*وضعیت آقای کی‌روش که در جام جهانی ۲۰۲۲ مشخص شد. وقتی او بعد از ۱۰ سال مربیگری در تیم ملی، هیچ خروجی خاصی ندارد، اشتباه است که دوباره با او همکاری کنیم. اصلاً همان زمان که دوباره او را به تیم ملی برگرداندند هم تصمیم اشتباهی اتخاذ شد. از طرفی باید خدا را شکر کنیم که مربی دیگری نیامد که نتایج ضعیف بگیرد. آن وقت مهدی تاج مدام بهانه می‌آورد و می‌گفت چون اینچنین و آنچنان شد، تیم ملی نتوانست نتیجه بگیرد. احتمالاً تاج به این نکته هم اشاره می‌کرد که اگر کی‌روش را می‌آورد، نتایج بهتری کسب می‌شد.

*ما باید بدانیم که این بار تیم ملی کارلوس کی‌روش را به جام جهانی برد، نه او ما را. از آنجایی که آقای کی‌روش با خلوص نیت ورود نکرد، استحقاق چنین نتایجی را هم داشت. همه بازیکنانی که در زمین بازی کردند، زحمت خودشان را کشیدند اما ایشان نشان داد خصومت‌های قدیمی را فراموش نکرده و حتی برای موفقیت تیم ملی هم اتفاقات گذشته را کنار نگذاشته است.

*تمام کارشناسان هم معتقدند شجاع و کنعانی‌زادگان باید در ترکیب اصلی بازی می‌کردند. حتی مربیان بزرگ دنیا هم نمی‌آیند در آستانه جام جهانی ترکیب مرکز خط دفاع خود را تغییر بدهند. این دو، حدود دو سال در ترکیب اصلی تیم ملی بازی کردند و هماهنگی بالایی هم داشتند. کی‌روش اما آنها را بازی نداد و به نظرم دلیلش هم خصومت‌های قبلی و تلافی اتفاقات گذشته بود. او بازیکنانی را به اردوی نهایی دعوت کرد که در لیگ خیلی آماده نبودند. ۲۵ بازیکن را به جام جهانی برد که ۴ تا از آنها دروازه‌بان بودند. متأسفانه بحث‌هایی که در کمیته فنی انجام دادیم، همه‌اش درست از آب در آمد.

*نظر ما این بود که فکر کارلوس کی‌روش فقط فوتبال نیست. قطعاً یک اتفاقاتی افتاد که ایشان یک جای خالی در لیست گذاشت و از بازیکنانی ناآماده در ترکیب استفاده کرد. در جام جهانی قبلی هم این مسأله مشهود بود. او بازیکنانی را برد که اصلاً در حد بازی در جام جهانی نبودند.

کی‌روش فوتبال ایران را نابود کرد/ کارلوس عمدا از بازیکنان ناآماده در تیم ملی استفاده کرد/ تیمی که مقابل ما بازی کرد ولز نبود؛ ول بود!

*من معتقدم انتخاب‌های کی‌روش در لیست و ترکیب اصلی شائبه‌های بسیاری به وجود آورد. ضمن اینکه ولز جلوی ما ولز نبود، بلکه «ول» بود. آنها نتوانستند اصلاً بازی کنند و البته در این مسیر بازیکنان تیم ملی هم تلاش بسیاری انجام دادند. با این حال مقابل انگلیس ضعیف‌ترین نتیجه تاریخ تیم ملی رقم خورد و برابر امریکا هم دیدیم که ایران برنامه‌ای نداشت. من معتقدم کی‌روش می‌توانست برخی بازیکنان ناآماده را همراه خود نبرد و به ستاره‌های لیگ نظیر محمد محبی و امید نورافکن اعتماد کند. او فوتبال ما را نابود کرد و چند سال به عقب برگرداند.

*من می‌گویم باید مربی خوب و پرانرژی خارجی بیاوریم که اسم و رسمی هم داشته باشد. شما به تیم ملی عربستان نگاه کنید. جدا از نتیجه‌ای که آنها در دیدار اول به دست آوردند و آرژانتین را شکست دادند، سبک بازی‌شان هم تغییر کرده بود. دلیل این موضوع هم فقط مربی خارجی‌شان بود. اگر قطر را فاکتور بگیریم، تیم‌های آسیایی یک سر و گردن از ما بالاتر بودند. ما هم باید مربی بزرگ خارجی بیاوریم و البته در کنارش چندین مربی جوان ایرانی را به کار بگیریم تا تجربه کسب کنند. در این ۱۰ سال که کی‌روش روی نیمکت تیم ملی نشست، خروجی کادرفنی چه بود؟ کدام مربی ایرانی را تربیت کردیم؟

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: