پایگاه خبری خانه فوتبال:

قیمت دلار ترسناک تر شد. قیمت دلار دوباره صعودی شد. قیمت دلار به روشی جدید و در بازاری جدید اعلام می شود. قیمت دلار در هفته گذشته افزایشی شد. در هفته‌های اخیر انتظارات تورمی در حال بازی با قیمت دلار بوده است

جزئیات فروش جدید ارز به مردم بعد از صعود قیمت دلار

براساس آخرین جزئیات اعلام شده از مصارف ارزی خدماتی ۶۳ گانه اعلام شده از سوی مرکز مبادله ارز و طلای ایران، تغییراتی در نحوه و چگونگی دریافت ارز مسافری توسط مردم اعمال شده است که می‌توان به تعیین ارز برای سفرهای زمینی - ریلی و دریایی و کاهش شرط سنی دریافت ارز مسافرتی اشاره کرد.
به گزارش ایسنا، در جدیدترین مجموعه مقررات ارزی ابلاغ شده از سوی بانک مرکزی، تعداد سرفصل‌های مصارف ارز خدماتی (غیربازرگانی) از ۳۸ مورد به ۶۳ مورد افزایش پیدا کرده و تغییراتی در این سرفصل‌ها اعمال شده است. یکی از سرفصل‌های مصارف ارزی ۶۳ گانه مرکز مبادله ارز و طلای ایران ارز مسافرتی است که با تغییراتی از سوی بانک مرکزی نسبت به آخرین بروزرسانی قوانین و مقررات که در مرداد ماه امسال انجام شده بود، مواجه شده است.
مهم‌ترین تغییر در این زمینه، تفکیک ارز مسافرتی هوایی و زمینی - ریلی و دریایی است که در بروزرسانی جدید که در دوم اسفندماه امسال انجام شد، اتفاق افتاده است.
چهل‌وچهارمین سرفصل نیازهای ارز خدماتی مربوط به ارز مسافرتی هوایی است که براساس آن، مسافران هوایی یکبار در سال می‌توانند به میزان ۵۰۰ یورو یا معادل آن نسبت به سایر ارزها، ارز دریافت کنند. همچنین مدارک  مورد نیاز در زمان مراجعه به بانک و ارائه درخواست خرید ارز، گذرنامه معتبر، بلیت مسافرت هوایی اعم از یکسره یا دو سره (کاغذی یا الکترونیکی) و رسید پرداخت عوارض خروج از کشور است. همچنین مدارک مذکور برای نظارت بازرسان در بانک نگهداری خواهد شد.
یکی دیگر از تغییراتی که در ارز مسافرتی اعمال شده کاهش سن قانونی برای دریافت ارز است که در مقررات ارزی گذشته مسافران با سن قانونی کمتر از ۱۸ سال نمی‌توانستند این ارز را دریافت کنند، اما در قوانین جدید این سن به پنج سال کاهش پیدا کرده است.
این تغییرات در حالی اتفاق افتاده که در مقررات ارزی گذشته که از مرداد ماه امسال ابلاغ شده بود ۵۰۰ یورو ارز مسافرتی برای کشورهای با ویزا بود و همه ارزها براساس آنچه اعلام شده و برای مسافران هوایی در نظر گرفته شده بود. همچنین مسافران هوایی می‌توانستند برای کشورهایی که نیازی به ویزا ندارند ۳۰۰ یورو یا معادل آن نسبت به سایر ارزها دریافت کنند.

اما در تغییرات جدید صورت گرفته که هفته گذشته انجام شد مسافران زمینی، ریلی و دریایی می‌توانند تا ۳۰۰ یورو یا معادل آن نسبت به سایر ارزها به صورت اسکناس ارز دریافت کنند مدارک مورد نیاز برای مسافران با مسافران هوایی تفاوتی ندارد و هر دو نوع ارز مسافرتی از هوایی تا زمینی، ریلی و دریایی در صورت امکان قابلیت پرداخت به صورت کارت، حواله و غیره را نیز دارند.

یکی دیگر از تغییرات صورت گرفته در این زمینه این است که در مقررات ارزی ابلاغ شده در مردادماه بانک‌های ملی، ملت، سامان، تجارت و پارسیان به عنوان تامین کنندگان این نوع ارز معرفی شده بودند اما در ابلاغیه جدید اسمی از بانک‌های عامل نیامده است.

البته یکی دیگر از تغییراتی که بانک مرکزی و مرکز مبادله در این سرفصل ارز خدماتی به آن اشاره کرده بودند، دریافت ارز مسافرتی پس از گیت خروجی در فرودگاه‌های بین المللی مانند فرودگاه امام خمینی (ره) از طریق خودپردازهای تعبیه شده در آن سالن‌هاست.

از ابتدای آغاز به کار مرکز مبادله ارز و طلا در هفته گذشته، متقاضیان ارز دچار سردرگمی شده‌اند. در همین حال قیمتی که وبسایت بازار متشکل ارزی به عنوان قیمت دلار مرکز مبادله ارز و طلا اعلام می‌کند، ثبات مانده است. در بازار آزاد اما قیمت‌ها حرف دیگری می‌زنند.

قیمت دلار این روزها به معما تبدیل شده است

قیمت دلار

بانک مرکزی فضای بازار را به شدت بسته و در عین حال عملکرد شفافی از روند معاملات و کشف قیمت در مرکز مبادله ارز و طلا ارائه نمی‌دهد.
این وضعیت سرگردانی متقاضیان ارز را به دنبال داشته و در عین حال نتوانسته روند رو به رشد قیمت‌ها در بازار آزاد را متوقف کند.
در حالی که قیمت دلار مرکز مبادله ارز و طلا از همان روز نخست در سطح 41 هزار تومانی باقی مانده، قیمت دلار در بازار آزاد نه تنها کانال عوض کرده که در حالا بالا رفتن از پله‌های کانال جدید است. نرخ حواله دلار هم 36 هزار و 312 تومان است.
در حالی قیمت دلار مرکز مبادله ارز و طلا در جا می‌زند که بانک مرکزی مدعی شده بود این مرکز، محلی برای رقابت و کشف قیمت است اما نتیجه، امر دیگری را حکایت می‌کند.
در این میان اما بانک مرکزی تنها به ایجاد محدودیت برای صرافی‌ها پرداخته که موجب ایجاد هیجان بیشتر در میان خریداران و فروشندگان دلار در بازار آزاد شده است.

گفتنی است قیمت دلار در صرافی‌ها دیروز ۴۵ هزار و ۲۰۷ تومان بوده است.

در همین حال اکنون انواع سهمیه‌های تخصیص ارز حذف شده و تنها ارز مسافرتی آن هم پشت گیت فرودگاه به متقاضیان پرداخت می‌شود.

قیمت دلار در بازارهای همسایه

امروز در بازارهای همسایه، قیمت دلار روندی صعودی داشته است. دلار هرات خود را به کانال 55 هزار تومانی نزدیک کرده و در حال معامله روی قیمت 54 هزار و 700 تومان است.
در بازار سلیمانیه هم قیمت دلار وارد کانال جدید شده و به سطح 54 هزار تومانی رسیده است. دلار سلیمانیه در این کانال روی قیمت 54 هزار و 100 تومان معامله می‌شود.

قیمت ارزهای خارجی

بررسی معاملات بازار ارز حاکی از رشد قیمت ارزهای بااهمیتی نظیر درهم و یورو است. قیمت درهم که طی روزهای اخیر روند صعودی پرشتابی را طی کرده امروز به خود را به کانال 15 هزار تومانی نزدیک کرده و با قیمت 14 هزار و 945 هزار تومان معامله می‌شود.

در همین حال قیمت یورو هم که طی روزهای اخیر به سرعت بالا رفته حالا به سطح 58 هزار تومانی رسیده و با قیمت 58 هزار و 105 تومان معامله می‌شود.

هنوز مشخص نیست بانک مرکزی از سرکوب قیمت دلار در مرکز مبادله ارز و طلا چه هدفی را دنبال می‌کند؛ به ویژه اینکه این عملکرد طی هفته اخیر در تعدیل قیمت دلار در بازار آزاد نتیجه‌بخش نبوده است.

در همین حال اطلاع‌رسانی درباره نحوه عملکرد این مرکز خالی از شفافیت است. از سوی دیگر نیز عملکرد بانک مرکزی در محدود کردن بازار ارز و حذف ارزهای سهمیه‌ای این سیگنال را به بازار داده که دست بانک مرکزی خالی است و از همین رو هیجان در بازار آزاد تشدید شده است.

قیمت دلار

حالا این سوال مطرح است که بازارساز این بار چه فکری برای بازار داغ دلار خواهد کرد؟

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: