پایگاه خبری خانه فوتبال:

حقوق کارگران با تغییر زیادی همراه شده. حقوق کارگران مشمول مالیات شد. حقوق کارگران کفاف هزینه جاری زندگی را نمی دهد. حقوق کارگران با نرخ تورم فاصله چشمگیری دارد. حقوق کارگران در سال 1402 اعلام شد.

حقوق کارگران 17 میلیون می شود؟

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگری کشور با اشاره به جلسه امروز کمیته مزد گفت: رقم محاسبات معیشتی کارگران ۱۷میلیون و ۴۴۷هزار و ۱۶۰تومان بوده است. رقم ۱۲میلیون و ۴۷۹هزار و ۵۰۰ تومان رقم دولت و کارفرمایان است.

سمیه گلپور، رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگری کشور در گفت وگو با خبرنگاراقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اختلاف نظر کارگران و کارفرمایان و دولت درباره رقم عدد معیشت گفت:رقم محاسبات معیشتی کارگران حدود 17 میلیون و 447هزار و 160تومان بوده است اما اعضای کمیته دستمزد رقم هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران را 12میلیون و 479هزار و 500 تومان اعلام کرده اند  که این رقم محاسبات دولت و کارفرمایان است. یعنی آنچه در محاسبات کارشناسی کارگران دیده می شود اختلاف قیمت حدود 5میلیونی با کارفرمایان و دولت است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در جنگ اقتصادی به سر می بریم گفت: متأسفانه در شرایطی هستیم که هر روز نرخ تورم افزایش و عدم ثبات محصولات دیده می شود و عواملی مانند نوسانات قیمت ارز و ناپایداری نرخ تورم تأثیر مستقیم برروی افزایش هزینه سبد معیشت خانوار کارگری می کند

گلپور با اشاره به قاعده فورس ماژور و اجرای آن در برخی کشورها برای افزایش قدرت خرید جامعه گفت:سال گذشته بعد از افزایش قیمت ها دولت به منظور جبران مشکلات معیشتی کارمندان رقمی را در نیمه دوم سال به حقوق آنها افزود. با توجه به اینکه پیش بینی کارشناسان اقتصادی این است که سال آینده تورم افزایش چشمگیر خواهد داشت، درخواست جامعه کارگری این است که دولت حداقل هر 6ماه با استفاده از قاعده فورس ماژور دستمزد کارگران را ترمیم کند. مردم از دولت مردمی انتظار عدالت را دارند و استفاده از فورس ماژور تنها راهکار است.

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگری کشور با اشاره به ماده 41قانون کار در تعیین مزد گفت: دراین ماده قانونی اشاره به اینکه دستمزد تنها یک باردر سال افزایش یابد نشده است، بنابراین ظرفیت قانونی برای این وجود دارد که دستمزد کارگران در سال 1402 ترمیم شود. چرا که دستمزد کارگران در حال حاضر با تورم امسال در حال چانه زنی است و بدون شک در سال 1402 مشکلات معیشتی و کاهش قدرت خرید کارگران بیشتر هم خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه کارگران در جنگ نابرابر اقتصادی ،سرباز میدان و در خط مقدم این جبهه  هستند گفت: بنابراین  باید برای پایداری در این نبرد مسلح باشند و تأمین سبد معیشت خانواده این سرباز جنگ اقتصادی با توجه به واقعیت‌های موجود در نرخ تورم و ناپایداری ارز و...از حداقل های حقوق کارگر می باشد.

 گلپور گفت: کارگران علاوه بر اینکه به رقم محاسبه معیشتی خود یعنی رقم 17میلیون و 447هزار و 160تومان تأکید دارند، از دولت مردمی انتظار اجرای قاعده فورس ماژور در این جنگ اقتصادی را برای ترمیم مزد خود دارند./ تسنیم

افزایش 25 تا 30 درصدی حقوق کارگران

جلسه اخیر شورای عالی کار در حالی پایان یافت که مذاکرات دستمزد در مرحله تعیین سبد معیشت به چالش خورده است، در این میان محاسبات کمیته مزد، کارگران و خط فقر اعلامی وزارت کار، ارقام متفاوتی را نشان می دهد!

در شرایطی که کمتر از یک هفته به پایان سال جاری باقی مانده، خبرهای به دست آمده نشان می دهد هنوز اختلاف نظرها درخصوص تعیین سبد معیشت کارگران به عنوان پایه مهم مذاکرات تعیین دستمزد ادامه دارد. به طوری که کمیته دستمزد شورای عالی کار، رقم سبد معیشت را 12.4 میلیون تومان محاسبه کرده، در صورتی که محاسبات کارگران 17.4 میلیون تومان را نشان می دهد. با این شرایط، ادامه مذاکرات به روز جمعه موکول شده است.خبرگزاری ایسنا در این باره گزارش داد که نشست دستمزد شورای عالی کار دو شب قبل بدون نتیجه پایان یافت. در این نشست، با وجود آن که کمیته دستمزد شورای عالی کار پس از هفته ها بررسی و کار کارشناسی و تشکیل جلسات هفتگی، گزارش هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری را ارائه و رقم آن را 12 میلیون و 479 هزار و 500 تومان اعلام کرد اما نمایندگان گروه کارگری آن را نپذیرفتند و از رقم پیشنهادی خود یعنی 17 میلیون و 447 هزار و 160 تومان رونمایی کردند که آن هم حاصل محاسبات کارشناسی و جمع بندی گزارش های نهایی بود. این اختلاف نظر موجب شد نشست اخیر شورا بدون نتیجه پایان یابد و ادامه مذاکرات به جمعه 26 اسفند موکول شود.

حقوق کارگران / چالش سبد معیشت با تفاوت خط فقر مناطق مختلف

به گزارش خراسان، اختلاف محاسبات سبد معیشت بین کارگران و کارفرمایان در شورای عالی کار در شرایطی رخ می دهد که چند ماه قبل وزارت تعاون، کار  و رفاه اجتماعی در گزارشی رسمی، خط فقر برآوردی برای سال 1401 را اعلام کرد. بر این اساس، برآوردها نشان می دهد که خط فقر برای سال 1401 به طور متوسط در کل کشور، به سرانه 2 میلیون و 850 هزار تومان رسیده است. این رقم برای خانوار 4 نفره حدود 7 میلیون و 700 تومان است اما رقم یادشده برای خانوار 4 و 3 نفره در شهر تهران بسیار بیشتر از متوسط کشوری و به ترتیب به 14.7 و 11.9 میلیون تومان رسیده است.با وجود این، به نظر می رسد در صورتی که خط فقر را مبنایی برای تعیین سبد معیشت قرار دهیم، یک چالش اصلی بین کارگران و کارفرمایان، می تواند به منطقه جغرافیایی که کارگاه/بنگاه اقتصادی در آن جا فعالیت دارد، بر گردد. در این خصوص ملاحظه می شود سبد معیشت محاسبه شده توسط نمایندگان گروه های کارگری یعنی 17.4 میلیون تومان، از هر دو خط فقر متوسط کشوری (7.7 میلیون تومان) و نیز خط فقر تهران (14.7 میلیون تومان) برای خانوارهای 4 نفره بالاتر است اما سبد معیشت محاسبه شده توسط کمیته دستمزد شورای عالی کار یعنی 12.4 میلیون تومان، اگر چه از خط فقر متوسط کشوری بالاتر است اما جوابگوی هزینه های زندگی خانوار 4 نفره در شهرهایی مانند تهران نخواهد بود.از سوی دیگر همه این ها در حالی است که سبد معیشت با حداقل دستمزد متفاوت است. به طوری که سال گذشته سبد معیشت 8.9 میلیون تومان محاسبه شده بود اما طبق محاسبات (با فرض های معمولی)، دریافتی یک خانوار کارگری با دو فرزند به حدود 6.650 میلیون تومان می رسید!

گمانه هایی درخصوص حقوق کارگران در 1402

همان طور که بیان شد، برای تعیین دستمزد سال آینده باید منتظر نتیجه نهایی جلسات شورای عالی کار باقی ماند. با وجود این، می توان گمانه هایی را با اطلاعات موجود مطرح کرد. در این خصوص و در صورتی که سبد معیشت کمیته دستمزد شورای عالی کار یعنی 12.479 میلیون تومان را نهایی در نظر بگیریم، ملاحظه می شود که این رقم نسبت به سبد معیشت سال گذشته یعنی 8.979 حدود 40 درصد افزایش را نشان می دهد. در صورتی که همین میزان رشد را برای دستمزد سال آینده در نظر بگیریم، میزان دریافتی یک خانوار کارگری بدون فرزند (بدون کسر حق بیمه) از 5.8 میلیون به 8.1 میلیون تومان، خانوار کارگری با یک فرزند از 6.2 میلیون به 8.7 میلیون تومان و خانوار کارگری با دو فرزند از 6.6 میلیون به 9.3 میلیون تومان خواهد رسید.  این گمانه در حالی است که به گزارش ایرنا، حمیدرضا سیفی نماینده کارفرمایان دوشنبه شب در گفت و گوی تلویزیونی پیش بینی کرده که دستمزد کارگران بین 25 تا 30 درصد افزایش یابد./ خراسان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: