پایگاه خبری خانه فوتبال:

قیمت طلا در سال 1402 متغیر شدید شده است.قیمت طلا نوسان بدی دارد. قیمت طلا عجیب شده. قیمت طلا در  هفته گذشته صعودی بود. آخرین قیمت طلا را اینجا بخوانید.

امروز قیمت طلا روند نزولی داشت و قیمت دلار هم به ۴۰,۲۰۰ (چهل هزار و دویست ) تومان رسید که نسبت به روز گذشته بدون تغییر است.

قیمت طلا، سکه و دلار امروز دوشنبه 14 فروردین 1402

به گزارش اقتصادنیوز، در بازار امروز قیمت دلار مبادله ای  ثبات را تجربه کرد و قیمت طلا  جهانی هم افت  کرد.

بروز رسانی: دو‌شنبه 14 فروردین 12:58

نوع

قیمت لحظه (تومان)

گرم طلای 18 عیار

2 میلیون و 591 هزار

مثقال طلا

11 میلیون و 200 هزار

انس طلا(دلار)

1965

قیمت طلا / قیمت اونس طلا امروز

امروز هر اونس طلا  با کاهش ۰.۲۹ درصدی به ۱,۹۶۴ (یک هزار و نهصد و شصت و چهار ) دلار رسید.

جدول قیمت 3 روز اخیر هر اونس طلا
قیمت (دلار ) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۱,۹۶۴ -۵.۸۰ -۰.۲۹ 13:00
۱,۹۷۰ -۰.۳۰ -۰.۰۲ ۲ روز پیش
۱,۹۷۰ -۹.۶۰ -۰.۴۹ ۳ روز پیش

قیمت طلا / قیمت سکه امروز 14 فروردین

در بازار سبزه‌میدان، قیمت نیم‌سکه بهار آزادی 19 میلیون و 500 هزار تومان، ربع سکه بهار آزادی 11 میلیون و 500 هزار تومان و سکه یک‌گرمی 7 میلیون تومان تعیین شده است و به فروش می‌رسد.

بروز رسانی: دو‌شنبه 14 فروردین 12:58

نوع

قیمت لحظه (تومان)

قیمت سکه بهارآزادی

  30 میلیون 

قیمت سکه بهارآزادی(طرح جدید)

32 میلیون و 796  هزار

قیمت نیم سکه بهارآزادی

19 میلیون و 500 هزار

قیمت ربع سکه بهارآزادی

11  میلیون و 500 هزار

قیمت سکه گرمی

7 میلیون

قیمت طلا / آخرین نرخ دلار مبادله ای

امروز دلار مبادله ای به ۴۰,۲۰۰ (چهل هزار و دویست ) تومان رسید.

جدول قیمت 3 روز اخیر دلار مبادله ای
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۴۰,۲۰۰ ۰.۰۰ ۰ 12:30
۴۰,۲۰۰ ۰.۰۰ ۰ ۴ روز پیش
۴۰,۲۰۰ ۰.۰۰ ۰ ۵ روز پیش

قیمت طلا / آخرین نرخ یورو در بازار آزاد

امروز یورو در بازار آزاد  با رشد ۰.۲۹ درصدی به ۴۳,۸۵۸ (چهل و سه هزار و هشتصد و پنجاه و هشت ) تومان رسید.

جدول قیمت 3 روز اخیر یورو در بازار آزاد
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۴۳,۸۵۸ ۱۲۹ ۰.۲۹ 12:20
۴۳,۷۲۹ ۲۸ ۰.۰۶ ۴ روز پیش
۴۳,۷۰۱ ۱۹۳ ۰.۴۴ ۵ روز پیش

قیمت طلا / آخرین نرخ پوند

امروز پوند  با رشد ۰.۴۱ درصدی به ۴۹,۷۸۷ (چهل و نه هزار و هفتصد و هشتاد و هفت ) تومان رسید.

جدول قیمت 3 روز اخیر پوند
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۴۹,۷۸۷ ۲۰۹ ۰.۴۱ 12:20
۴۹,۵۷۸ -۱۲۹.۰۰ -۰.۲۷ ۴ روز پیش
۴۹,۷۰۷ ۱۶۱ ۰.۳۲ ۵ روز پیش

قیمت طلا / آخرین نرخ درهم امارات (حواله)

امروز درهم امارات (حواله) به ۱۰,۹۴۶ (ده هزار و نهصد و چهل و شش ) تومان رسید.

جدول قیمت 3 روز اخیر درهم امارات (حواله)
قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ
۱۰,۹۴۶ ۰.۰۰ ۰ 12:29
۱۰,۹۴۶ ۰.۰۰ ۰ ۴ روز پیش
۱۰,۹۴۶ ۰.۰۰ ۰ ۵ روز پیش

قیمت طلا / قیمت دلار کانادا امروز

دلار کانادا در بازار داخلی هم ۲۹,۷۰۷ (بیست و نه هزار و هفتصد و هفت ) تومان قیمت خورد.

پیش بینی قیمت طلا و سکه در سال 1402

قیمت طلا و سکه از آغاز معاملات در سال 1402 به‌رغم روند کاهشی در برخی مقاطع، اما به طور کلی مسیری صعودی را پشت سر گذاشته‌اند. با این شرایط فردا قیمت طلا و سکه با چه روندی بازگشایی می‌شود و در ماه‌های آینده چه مسیری را طی می‌کند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، با شروع معاملات در سال 1402 قیمت دلار و در پی آن طلا و سکه به طور کلی روندی صعودی را تجربه کرده‌اند.

در حالی که قیمت اسکناس آمریکایی در روزهای پایانی سال 1401 در بازار آزاد به محدوده ۴۵ هزار تومان عقب‌گرد داشت، اکنون از کانال پنجم هم عبور کرده است.

با وجود تعطیلی بازار در چند روز گذشته، اگر طلا و سکه مطابق با مسیر هفته گذشته پیش رود بازار با روندی افزایشی آغاز به فعالیت می‌کند.

اما قیمت دلار در معاملات پشت خطی در پله دوم کانال پنجم قرار گرفته است و این موضوع امکان دارد سیگنالی کاهشی برای قیمت دلار و در نهایت طلا و سکه باشد.

با این شرایط قیمت طلا و سکه در چه مسیری را در پیش دارد و چه نوساناتی را تجربه می‌کند؟

محرک‌های قیمت طلا و سکه کدامند؟

سجاد بوربور، کارشناس بازارهای مالی، در این خصوص به تجارت‌نیوز گفت: برای اینکه بتوان قیمت طلا و سکه را پیش‌بینی کرد دو محرک مهم وجود دارد؛ دلار بازار آزاد و انس جهانی طلا. در حال حاضر وزن بیشتر این محرک‌ها متعلق به دلار است.

او ادامه داد: اکنون دلار تا بیشتر از نیمه کانال پنجم رشد کرده است و انس نیز به حدود ۱۹۸۰ دلار رسیده است. اگر بخواهیم انس را بررسی کنیم باید نگاه اصلی به سیاست‌های انقباضی آمریکا باشد. تورم شهری آمریکا حدود شش درصد است و نرخ بهره بین بانکی نیز به حدود پنج درصد رسیده است.

قیمت طلا / رکود تورمی در انتظار اقتصاد آمریکا

این کارشناس بازارهای مالی در مورد وضعیت اقتصاد آمریکا در آینده توضیح داد: این نرخ بهره، نرخ بالایی است و آمریکا را به سمت رکود محض هدایت خواهد کرد. به‌زودی شاهد رکود تورمی در آمریکا خواهیم بود که نشانه‌های آن نیز قابل مشاهده است.

بوربور در این مورد گفت: در نتیجه تغییر نگرشی اقتصادی در آمریکا به وجود خواهد آمد که می‌تواند بلندمدت یا کوتاه‌مدت باشد، همچنین این مسئله باعث می‌شود انس طلا به سمت بالا حرکت کند و رشد خوبی را تجربه کند. پس این محرک کم‌اهمیت طلا نشان‌دهنده این است که می‌تواند انگیزه‌ای برای رشد سکه باشد.

قیمت طلا / پیش‌بینی قیمت دلار

این کارشناس بازارهای مالی در ادامه در خصوص روند دلار نیز گفت: دومین مورد همان‌طور که گفته دلار بازار آزاد ایران است. طبق بررسی‌های بنده‌ نقدینگی حدود ۶ هزار میلیارد تومان است (البته هنوز بانک مرکزی آن را تایید نکرده است) و با رشد ناپایدار اقتصادی ۳/۵ درصد دلار اکنون باید حدود ۴۴ تا ۴۵ هزار تومان باشد

او ادامه داد: و همچنین به‌واسطه خروج سرمایه سنگینی که داشتیم باید زیر ۵۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شود، اما اکنون از نیمه کانال ۵۰ هزار تومان گذشته است. رشد دلار در سال ۱۴۰۱ بیشتر از انتظارات پیش رفت و قسمتی از رشد خود را برای سال ۱۴۰۲ پیشخور کرد.

بوربور در مورد پیش‌بینی خود از قیمت دلار تا پایان سال 1402 بیان کرد: بودجه سال 1402 حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ همت کسری دارد که حدود ۴۴ تا ۴۵ درصد نقدینگی رارشد می‌دهد. این رشد نقدینگی نیز همراه با رشد اقتصادی ناپایدار حدود ۳/۵ درصد رشد اقتصادی است که می‌توان آن را پیش‌بینی کرد. به این ترتیب تورم نیز حداقل ۴۰ درصد پیش‌بینی می‌شود که ارزش دلار را به حدود ۶۲ هزار تومان می‌رساند.

این کارشناس بازارهای مالی توضیح داد: البته در سال ۱۴۰۲ خروج سرمایه نیز وجود دارد که باعث می‌شود قیمت دلار بتواند خود را تا ۷۰ هزار تومان نیز برساند. پس این فاصله بین ۶۲ تا ۷۰ هزار تومان ارزش واقعی دلار خواهد بود.

او ادامه داد: این رقم ۶۲ تا ۷۰ هزار تومان برای ۱۲ ماه آتی است و نمی‌توان گفت تمام این رشد در یک مدت محدود انجام می‌شود بلکه مقطعی پیش می‌رود.

قیمت طلا / پیش‌بینی کوتاه‌مدت طلا و سکه

بوربور در خصوص پیش‌بینی کوتاه‌مدت خود گفت: طبق تجربه سال گذشته و سال‌های پیش سه ماه آخر سال دولت با کسری بودجه جدی مواجه می‌شد و عمده رشد قیمت دلار نیز در آن بازه اتفاق می‌افتاد. بنابراین من متصور هستم در کوتاه‌مدت و در یک ماه آینده دلار رشد زیادی را تجربه نخواهد کرد و در همین محدوده نوسان می‌کند. از سوی دیگر انس نیز از افزایش قیمت طلا و سکه در آینده حمایت می‌کند.

او در مورد اتفاقات سیاسی کشور و تاثیر آن بر بازارهای مالی توضیح داد: اتفاقاتی نیز اکنون در جریان است. به طور مثال وزیر امور خارجه ایران برای بازگشایی وزارت ایران و عربستان در دو کشور در حال رایزنی است و رافائل گروسی نیز در مورد پیشنهاداتی که می‌توانند به ایران ارائه کنند کار می‌کند. اتفاقات کوتاه‌مدت مثبتی ممکن است به وقوع بپیوندد که می‌تواند قیمت دلار را کاهش دهد و به ارزش واقعی خود نزدیک کند.

او ادامه داد: بر این اساس احتمال اینکه یک ماه آینده قیمت دلار و در نتیجه طلا و سکه رشد جدی داشته باشد در نظر من کمرنگ است و اگر بخواهد کاهش قیمتی را نیز تجربه کند افت عجیب و غریبی نخواهد داشت. بنابراین به طور کلی روند طلا و سکه صعودی خواهد بود ولی در کوتاه‌مدت می‌تواند افتی داشته باشد که قطعا فعالین بازار منتظر آن هستند تا در سال جدید به موقع وارد بازار شوند.

به طور کلی کارشناسان معقتقدند ممکن است دلار و در نتیجه طلا و سکه در کوتاه‌مدت روندی صعودی و افزایش قیمت عجیبی را تجربه نکنند، اما به توجه به پیش‌بینی رشد نقدینگی و کسری بودجه دولت به‌ویژه اگر گشایشی در زمینه بین‌المللی به وجود نیاید قیمت‌ها در بازارهای مالی شیبی رو به بالا را تا پایان سال 1402 تجربه خواهند کرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: