پایگاه خبری خانه فوتبال:

شرایط جدید گرفتن وام مسکن .بانک تخصصی بخش مسکن طرح های جدید وام مسکن از محل انواع سپرده‌گذاری را اعلام کرد. بانک عامل بخش مسکن اقدام به طراحی وام مسکن و سبد متنوعی از طرح‌های ویژه سپرده‌گذاری شامل ۸ طرح ویژه کرده است که مشتریان و متقاضیان وام مسکن می‌توانند متناسب با شرایط و هدفی که از سپرده‌گذاری دارند اقدام به انتخاب یک یا چند مورد از این طرح‌ها برای سپرده‌گذاری کنند و دریافت وام مسکن کنند.

پرداخت وام مسکن ارزان ۴۰۰ میلیونی برای این دهکها

معاون وزیر راه و شهرسازی از تصویب پرداخت وام ۴۰۰ میلیون تومانی نهضت مسکن ملی با سود ۲ درصد برای دهک‌های یک تا ۴ خبر داد.

هادی عباسی چگونه به برنامه دولت برای حمایت از دهک‌های یک تا چهار متقاضی نهضت ملی مسکن اظهار کرد: در شورای عالی مسکن با حمایت رئیس جمهور 400 میلیون تومان وام نهضت ملی مسکن با سود 2 درصد برای دهک های 1 و 2 مصوب شد.

وی افزود: همچنین برای متقاضیان دهک 3 و 4 نیز وام 300 میلیونی با سود 2 درصد مصوب شده است.

وی بیان کرد: این وام‌ها برای اقشار خاص از جمله مددجویان کمیته امداد و بهزیستی است.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین گفت: تا کنون ساخت یک میلیون و 235 هزار واحد نهضت ملی مسکن آغاز شده است./ تسنیم

وام مسکن ۵۵۰ میلیون تومانی دولت برای تمامی شهرها

سرپرست مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی گفت: بر اساس پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و پیرو مصوبه شورای پول و اعتبار تسهیلات ساخت نهضت ملی مسکن در تمامی شهرها یکسان شده و به مبلغ ۵۵۰ میلیون تومان رسیده است.

به گزارش وزارت راه و شهرسازی، وحید قربانی سرپرست مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی اظهار کرد: به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی، شورای پول و اعتبار با افزایش سقف فردی تسهیلات ساخت نهضت ملی مسکن به عدد ۵۵۰ میلیون تومان موافقت کرد.

سرپرست مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: شورای پول و اعتبار در جلسه عصر روز گذشته، سقف فردی تسهیلات پروژه‌های حمایتی مسکن موضوع ماده ۴ قانون جهش تولید مسکن را معادل ۵۵۰ میلیون تومان در تمامی شهرهای کشور به صورت یکسان تعیین کرد.

وی افزود: پیش از این مبلغ تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن در شهرهای کوچک و کلان‌شهرها متفاوت بود که با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و این مصوبه به صورت یکسان ۵۵۰ میلیون تومان تعیین شده است./ایرنا

وام مسکن تهرانی ها 800 هزار تومان می شود

زمزمه هایی مبنی بر افزایش وام خرید مسکن با اوراق حق تقدم منتشر شده است. در صورت افزایش، جزئیات این وام و تفاوت آن با شرایط قبلی چگونه خواهد بود؟

خبرگزاری تسنیم خبر داده که بانک مسکن درخواست افزایش وام خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم را به بانک مرکزی ارائه کرده که در صورت موافقت با آن، سقف رقم این وام برای زوج های تهرانی از 400 به 700و نیز با احتساب وام جعاله، از 480 به 800 میلیون تومان خواهد رسید. با این حال این سوال مطرح می شود که در صورت تصویب، جزئیات این وام در شرایط فرضی جدید چگونه خواهد بود؟

وام مسکن / وام کهنه خرید مسکن با اوراق

24 شهریور سال 1400 بود که بانک مرکزی خبر از افزایش دو برابری وام خرید مسکن با اوراق داد. بر آن اساس ، این وام (در مدل انفرادی) با رشد دو برابری در تهران از 100 به 200 میلیون تومان، در مراکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر از 80 به 160 و در دیگر مناطق از 60 به 120 میلیون تومان افزایش یافت. این رقم برای زوج ها نیز دو برابر شد. در آن زمان، نرخ سود اوراق مسکن در حالت معمول 17.5 درصد بود و همچنین مدت بازپرداخت این وام تا 12 سال تعیین شده بود. با این اوصاف متقاضیان این وام در مدل انفرادی باید در تهران حدود 3 میلیون و 331 هزار تومان، در مراکز استان ها و شهرهای بالای  200 هزار نفر جمعیت 2 میلیون و 664 هزار تومان و در دیگر مناطق نیز حدود 2 میلیون تومان اقساط ماهانه (به روش ساده) می پرداختند. (برای زوج ها این ارقام در مجموع دو برابر می شد) از سوی دیگر سقف وام جعاله نیز 80 میلیون تومان تعیین شد که با شرایط بازپرداخت 5 ساله و نرخ سود 17.5 درصد، هر قسط آن به حدود 2 میلیون تومان می رسید.  همه این ها در شرایطی بود که طبق آمارهای مرکز آمار ایران، متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی در تهران در تابستان 1400، به 33 میلیون و 458 هزار تومان و همین رقم در مناطق شهری کشور به 11 میلیون و 362 هزار تومان رسیده بود. به این ترتیب می شد محاسبه کرد که به عنوان مثال، کل وام خرید مسکن در تهران از طریق اوراق (به صورت زوج ها و البته بدون محاسبه هزینه برای خرید اوراق) به همراه وام جعاله، پاسخگوی خرید تنها 14.3 متر مربع بوده است.

وام مسکن / انجماد 20 ماهه وام و رشد 2 برابری قیمت مسکن

از آخرین باری که میزان وام خرید مسکن با اوراق افزایش یافت تاکنون حدود 20 ماه می گذرد. این در حالی است که در این مدت و به خصوص در ماه های پایانی سال گذشته، قیمت مسکن افزایش شدیدی را تجربه کرده است. آخرین گزارش های مرکز آمار ایران درباره قیمت مسکن نشان می دهد که این رقم در تهران، تا دی سال گذشته به حدود 55 میلیون تومان رسیده و با توجه به رشد شدید نرخ ارز در ماه های پایانی سال گذشته، بعید نیست که این رقم از 60 میلیون تومان نیز گذر کرده باشد. با این اوصاف می توان محاسبه کرد که اکنون، قدرت خرید وام اوراق در تهران به حدود 8 متر مربع رسیده است.

وام مسکن / زمزمه های افزایش وام اوراق مسکن

در این شرایط، دیروز خبرگزاری تسنیم از پیشنهاد بانک مسکن به بانک مرکزی برای افزایش حدود 1.75 برابری وام خرید مسکن خبر داد و نوشت: بر اساس پیگیری‌های انجام شده وام خرید مسکن از 200 میلیون تومان کنونی (برای هر فرد) به 350 میلیون تومان افزایش می‌یابد. به عبارت دیگر یک زوج جوان می‌توانند 700 میلیون تومان وام دریافت کنند. همچنین قرار است وام تعمیر (جعاله) نیز از 80 میلیون تومان کنونی به 100 میلیون تومان افزایش یابد، در این صورت سقف مبلغ وام خرید مسکن به 800 میلیون تومان افزایش خواهد یافت.به این ترتیب با این مبلغ نیز بدون احتساب هزینه خرید اوراق حق تقدم یک متقاضی (زوج) می‌تواند تنها حدود 13.5 مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران با قیمت کنونی خریداری کند.

وام مسکن / جزئیات احتمالی برای وام احتمالی جدید!

در اطلاعاتی که از وام احتمالی جدید منتشر شده، دیگر جزئیات نیامده است. به عنوان مثال معلوم نیست آیا در صورت تصویب این وام جدید، مدت بازپرداخت آن نیز تغییر خواهد کرد یا خیر؟ همچنین این وام برای مناطق غیر از تهران چه میزان خواهد بود؟ با این حال آن چه که واضح است، نرخ سود این وام طبق شرایط جدید در بانک ها، احتمالاً 22.5 درصد خواهد بود. در این صورت و با فرض همان مدت بازپرداخت وام 12 ساله می توان گفت که اقساط این وام (350 میلیون تومان) به صورت انفرادی در تهران به بیش از 7 میلیون تومان خواهد رسید و این رقم برای زوج هایی که 700 میلیون دریافت می کنند، به 14 میلیون تومان افزایش خواهد یافت. همچنین اگر اقساط وام جعاله در شرایط احتمالی جدید را نیز بخواهیم در نظر بگیریم، وام 5 ساله 100 میلیونی با نرخ سود 22.5 درصد، قسطی در حدود دو میلیون و 800 هزار تومان خواهد داشت که به یک پلاک ثبتی تعلق می گیرد.

وام مسکن / وام در مراکز استان ها احتمالاً چگونه می شود؟  

اگر بخواهیم پیش بینی خود را کمی جلوتر ببریم، برای وام احتمالی در مراکز استان ها نیز می توان گفت که سقف انفرادی وام (با احتساب میزانی که برای متقاضیان تهرانی افزایش یافته یعنی  1.75 برابر) از 160 به 280 میلیون تومان افزایش خواهد یافت. در آن صورت اقساط این وام به 5 میلیون و 600 تومان (در مدل انفرادی) و بیش از 11 میلیون و 200 هزار تومان در مدل زوج ها خواهد رسید.  ضمن این که اقساط 2.8 میلیون تومانی وام جعاله نیز در صورت دریافت باید به این مبلغ در 5 سال اول دریافت وام اضافه شود.

یک نکته دیگر درباره جزئیات احتمالی این وام باید ذکر شود و آن هزینه ای است که باید برای خرید اوراق حق تقدم تسهیلات خرید مسکن پرداخت کرد. گزارش تسنیم حاکی از این است که با فرض قیمت حدود 90 هزار تومانی اوراق حق تقدم، به عنوان مثال دریافت کننده وام 800 میلیون تومانی (زوج ها در تهران به همراه وام جعاله) باید در حدود 144 میلیون تومان هزینه خرید این اوراق را بپردازد./ خراسان

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: