پایگاه خبری خانه فوتبال:

وام ودیعه پرداخت می شود. برخورد جدی با بانک های که وام ودیعه پرداخت نکنند. پرداخت وام ودیعه ادامه دارد. وام ودیعه شرایط جدیدی دارد. وام ودیعه از سود کارمزد مناسبی برخوردار است.

وام ودیعه مسکن دو برابر شد

معاون وزیر راه و شهرسازی در مورد افزایش مبلغ وام ودیعه مسکن توضیحاتی داد.

محمد آئینی، معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برنامه دولت برای حمایت از نوسازی بافت فرسوده، اظهار کرد:‌ برای تسهیل اسکان موقت ساکنان بافت‌های فرسوده در دوره نوسازی، ساکنان می‌توانند با وام ودیعه مسکن خانه‌ای را اجاره کنند.

وی افزود: بر این اساس دولت در قالب وام قرض‌الحسنه مبلغ تسهیلات ودیعه مسکن را 2 برابر کرد.

وی تصریح کرد: به این ترتیب وام ودیعه مسکن در تهران و سایر شهرها به ترتیب به 120 و 90 میلیون تومان افزایش یافت.

آئینی اوایل ماه جاری گفته بود: متقاضیان نوسازی بافت فرسوده می‌توانند در طول دوره مرمت از تسهیلات ودیعه مسکن برای اسکان موقت با سقف‌های 100، 70 و 40 میلیون تومان به‌ترتیب در شهرهای تهران، سایر کلان‌شهرها و سایر شهرها به‌شکل قرض‌الحسنه و بازپرداخت 5 ساله استفاده کنند.

با توجه به دوره بازپرداخت 5 ساله وام ودیعه مسکن بافت فرسوده، اقساط ماهانه این تسهیلات حدود 2.2 میلیون تومان است. سود این وام نیز حدود 13 میلیون تومان خواهد بود./تسنیم

خبر خوش برای سازندگان و مالکان واحدهای فرسوده

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: توسعه‌گران، سازندگان و مالکان واحدهای فرسوده در سراسر کشور می‌توانند همزمان با استفاده از حمایت‌ها، تسهیلات و تخفیفات در سامانه تسهیلات نوسازی مسکن بافت فرسوده از سامانه تسهیلات ویژه نهضت ملی مسکن نیز استفاده کنند. همچنین تا سقف ۱۲۰میلیون تومان وام ودیعه مسکن به متقاضیان نوسازی در بافت‌های فرسوده به شکل قرض الحسنه پرداخت می‌شود که نسبت به گذشته دو برابر شده است.

محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی در جلسه ستاد بازآفرینی شهری استان زنجان اظهار کرد: پیگیری مسایل مربوط به حوزه بازآفرینی شهری در ستادهای استانی باید با جدیت انجام شود. در استان زنجان ۲۶ هزار و ۴۰۰ واحد ناپایدار فاقد هرگونه سازه‌ وجود دارد که در صورت وقوع بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله جان ساکنان آن‌ها به خطر می‌افتد و این بناها بر سر ساکنان خود آوار می‌شوند، به همین دلیل چاره‌ای جز شتاب بخشی به روند نوسازی مسکن نداریم.

وی با اشاره به این که حدود ۱۰۰ هزار نفر در بافت‌های فرسوده استان زنجان ساکن هستند افزود: وزارت راه‌ و شهرسازی یکی از ۵ خط تلاش خود را برای تحقق برنامه نهضت ملی مسکن تولید مسکن در بافت‌های فرسوده به عنوان بهترین و سریع‌ترین روش با رعایت سرانه‌های شهرسازی قرار داده و به هیچ عنوان به دنبال افزایش تراکم ساختمانی بی‌ضابطه نیست.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان این که همه فعالیت‌های مربوط به بازآفرینی باید زیر چتر ستاد بازآفرینی انجام شود و جلسات این ستاد نیز به صورت منظم و مستمر در استان برگزار شود گفت: از ستادهای بازآفرینی شهری در شهرستان و استان‌ها انتظار می‌رود نسبت به شناسایی و تصویب  نیازهای محلات هدف در دو حوزه نوسازی مسکن و تامین خدمات اقدام کنند.

کمبود خدمات هفت‌گانه در سکونتگاه‌های غیررسمی

آئینی با اشاره به این که محلات هدف به ویژه سکونتگاه‌های غیررسمی در زمینه خدمات هفتگانه با کمبود مواجه‌اند، تصریح کرد: کمبود سرانه‌های آموزشی، بهداشتی، درمانی، انتظامی، ورزشی و نظایر آن بخشی از مشکلات موجود در سکونتگاه‌های غیررسمی  است. در این بخش متناسب با اعتبارات تخصیصی طرح های  تملک دارایی سرمایه‌ای به اعضای ستاد بازآفرینی شهری استان‌ها و شهرستان‌ها پیش می‌رود.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، مهم‌ترین عاملی که می‌تواند جریان بازآفرینی را شتاب بخشد، تشکیل منظم، مستمر و پیگیرانه ستادهای بازآفرینی شهری و استانی است.

وی افزود: تا امروز بیش از ۴۵۰ شهرداری اطلاعات خود در خصوص صدور پروانه ساخت را بر روی سامانه ستاد ملی بازآفرینی شهری ایران بارگذاری کرده‌اند و بر این اساس ۱۳۷ هزار و ۷۸۶ واحد پروانه ساخت در بافت‌های فرسوده صادر شده است؛ در حالی که هنوز برخی شهرداری اطلاعات خود را بر روی سامانه بارگذاری نکرده‌اند و در صورت بارگذاری آمار از این هم بالاتر خواهد بود.

رشد ۸۸ درصدی صدور پروانه در بافت‌های فرسوده ۵۵ شهر کشور

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار عنوان کرد: در سال ۱۴۰۰ این آمار ۶۰ هزار و ۶۳۴ واحد بود. در سال ۱۴۰۱ به ۶۴ هزار و ۵۲۴ واحد افزایش یافت که بدین معناست صدور پروانه به لحاظ واحدی ۶.۵ درصد و به لحاظ تعداد پروانه ۱۴ درصد رشد داشته است و انتظار جهش  و رشد بیشتری در سال جاری نیز می رود. هر چند موضوع بیمه تامین اجتماعی روند کار را کند نموده است. با این وجود در ۵۵ شهر شاهد رشد ۸۸ درصدی هستیم.

آئینی با اشاره به این که در چهار حوزه بسته تشویقی آماده کرده‌ایم، اظهارکرد: بسته اداری شامل تسریع در صدور پروانه ساختمان و ارایه به موقع پایان کار ساختمان است. همچنین بر اساس ماده ۱۶ قانون حمایت از نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده شهرداری‌ها می‌توانند در بافت‌های فرسوده ۵۰ تا ۱۰۰ درصد تخفیف ارایه کنند که امتیاز ویژه‌ای محسوب می‌شود. کاهش زمان برقراری انشعابات نیز از دیگر مواردی است که دستگاه‌های خدمات‌رسان باید در دستور کار خود قرار دهند.

پرداخت تسهیلات ۹۰ تا ۱۲۰ میلیون تومانی اسکان موقت در بافت‌های فرسوده

او ادامه داد: در حوزه تسهیلات نیز توسعه‌گران، سازندگان و مالکان واحدهای فرسوده می‌توانند همزمان با استفاده از حمایت‌ها، تسهیلات و تخفیفات در سامانه تسهیلات نوسازی مسکن بافت فرسوده از سامانه تسهیلات ویژه نهضت ملی مسکن نیز استفاده کنند. همچنین ۱۲۰میلیون تومان وام ودیعه مسکن به متقاضیان نوسازی در بافت‌های فرسوده به شکل قرض الحسنه در شهر تهران و ۹۰ میلیون تومان  در سایر شهرها تعلق می‌گیرد. که نسبت به سال قبل دو برابر شده است. همچنین بسته تشویقی شهرسازانه  ۱۹ بندی از دیگر مشوق هاست که اکنون در بیشتر شهرداری‌ها اجرا می‌شود.

 آئینی در ادامه طرح کلید به کلید که در هیات وزیران نیز به تصویب رسیده را دیگر بسته تشویقی نوسازی در بافت‌های فرسوده برشمرد و در این باره توضیح داد: بر اساس این طرح جهت تشویق ساکنان بافت فرسوده به مشارکت در نوسازی محله‌های فرسوده و حاشیه‌ای، وزارت راه و شهرسازی مجاز است در فرایند کلید به کلید واحدهای بافت فرسوده و حاشیه‌ای با واحدهای نوسازی یا اراضی تحت مالکیت خود تا سقف ۴۰ درصد  تخفیف در قیمت کارشناسی واحدهای نوساز یا اراضی مذکور اعمال کند.

آئینی نداشتن سند را مهمترین معضل ساکنان سکونتگاه‌های غیررسمی برشمرد وگفت: بر اساس بند م تبصره ۱۱ بودجه سال ۱۴۰۲  به وزارت راه و شهرسازی اجازه داده می‌شود، اراضی در مالکیت خود را با اولویت سکونتگاه‌های غیررسمی که قبل از سال ۱۳۹۴ به تصرف اشخاص درآمده و بر اساس طرح‌های مصوب شهری در آن ها ساخت و ساز صورت گرفته و در حال بهره‌برداری است را به مالکان اعیانی واگذار کند که این موضوع برای اولین بار در دولت مردمی سیزدهم اتفاق افتاده است.

او در ادامه به دیگر ظرفیت‌های قانونی مندرج در بودجه سال جاری در حوزه بازآفرینی شهری اشاره کرد و گفت: بر اساس بند ب تبصره ۱۱  ‌برای ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی ‌واقع در محدوده و خارج از محدوده شهرها و ‌تأمین زیرساخت‌های لازم در این مناطق اعم از مسجد، مدرسه، پاسگاه و کلانتری، روشنایی معابر، ‌ایستگاههای رادیویی و تلویزیونی، زیرساخت‌های بهداشتی، زیر ساخت ‌تامین آب و برق و سایر ‌تاسیسات شهری مورد نیاز در چهارچوب طرح آمایش، شورای برنامه‌ریزی و توسعه ‌استان‌ها مکلفند از محل عوارض ماده (۳۹) قانون مالیات بر ارزش‌افزوده، سهم این مناطق را بر اساس جمعیت ساکن، تعیین و صرف ‌محرومیت‌زدایی و بهسازی همان مناطق کنند ، این یکی از ظرفیت‌های خوبی است که در بودجه سال جاری گنجانده شده و باید از این ظرفیت به نحو مطلوب استفاد کنیم.

آئینی همچنین بند «ی» تبصره ۱۱ را دیگر ظرفیت قانونی در زمینه بازآفرینی شهری برشمرد.

منبع: ایسنا

وام ودیعه جدید ۱۵۰ میلیونی به مستاجران + اقساط و شرایط

در بهار امسال ۹۲ درصد مستاجران واجد شرایط موفق به دریافت وام ودیعه مسکن نشدند.

بر اساس آمار و اطلاعات وزارت راه و شهرسازی، در ۳ ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۲، تعداد ۱۳۳ هزار ۳۹۹ خانواده مستاجر در سامانه وزارت راه و شهرسازی برای اخذ تسهیلات ودیعه مسکن ثبت نام کرده‌اند.

از این تعداد، تاکنون ۵۶ هزار ۱۱۶ خانواده برای دریافت وام ودیعه مسکن واجد شرایط شناسایی شده و به بانک عامل معرفی‌ شده‌اند.

بر این مبنا، تاکنون فقط ۸ درصد از متقاضیان واجد شرایط وام ودیعه مسکن موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند که ۴ هزار ۳۷۵ متقاضی هستند و ۹۲ درصد مستاجران موفق به دریافت وام ودیعه نشدند.

* پرداخت وام ودیعه تناسبی با نیاز مردم ندارد

در این راستا، اقبال شاکری، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: طرح وام ودیعه مسکن در بازار اجاره انتظارات تورمی به وجود آورد اما پرداخت آن هیچ تناسبی با نیاز مستاجران ندارد.

* جزئیات تسهیلات وام ودیعه

وام ودیعه مسکن در سال ۱۴۰۲، در کلانشهرها ۱۵۰ میلیون تومان و در شهرهای کوچک و سایر شهرستان‌ها ۱۰۰ میلیون تومان خواهد بود.

اگر نرخ سود وام ودیعه مسکن برای این دسته متقاضیان هم ۲۳ درصد و مدت بازپردخت پنج سال باشد، آن‌ها باید به‌ترتیب ماهی چهار میلیون و ۲۳۰ هزار تومان و دو میلیون و ۸۲۰ هزار تومان قسط وام ودیعه مسکن پرداخت کنند.

پرداخت این تسهیلات پس از همه‌گیری کرونا توسط دولت دوازدهم مطرح شد و بنا بود با اتمام کرونا این تسهیلات دیگر پرداخت نشود اما همچنان دوره پرداخت وام ودیعه مسکن تمدید شده و البته پرداخت آن تناسبی با متقاضیان واجد شرایط ندارد./ فارس

شرایط جدید وام ودیعه مسکن 1402

شرایط دریافت وام ودیعه مسکن اعلام شد.

برای دریافت وام ودیعه مسکن داشتن شرایط زیر الزامی است:

افراد متاهل یا زنان مجرد بالای ۳۵سال یا مردان مجرد بالای ۴۵سال

دارا بودن کد رهگیری اجاره نامه و تاریخ قرارداد اجاره از اول فروردین سال ۱۴۰۱

ثبت اطلاعات سکونت و مالکیت در سامانه املاک و اسکان

نداشتن مسکن یا زمین مسکونی

مبلغ وام در تهران ۱۰۰میلیون تومان، در کلان‌شهرها ۷۰ و در سایر شهرها ۴۰میلیون تومان است.

مدت زمان بازپرداخت ۵ساله با سود ۲۳درصد است.

مهلت ثبت‌نام تا پایان شهریور ۱۴۰۲ است.

در آخرین مرحله و پس از ثبت نام در سامانه saman.mrud.ir ، تایید مدارک و تعیین شعبه، مراجعه به شعبه حداکثر ۱۵روز از زمان ارسال پیامک اتفاق می‌افتد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: