پایگاه خبری خانه فوتبال:

نامه سپاهان که درخواست افزایش سقف بودجه برای حضور در رقابت‌های این فصل را داشت، ممکن است تاثیرات دامنه‌داری در این باشگاه طلایی‌پوش داشته باشد.
به گزارش "ورزش‌سه"، تیم فوتبال سپاهان نایب قهرمان فصل گذشته لیگ با اتمام تعطیلات با بهترین پیش بینی ممکن و با حضور فعال در بازار نقل و انتقالات شرایط مناسبی را برای درخشش در رقابت‌های این فصل لیگ برتر برای خود مهیا کرده است. آن‌ها اگر مدعی اول قهرمانی نباشند، در شرایطی کاملا بهتر نسبت به سال گذشته حمله به سه جام را در دستور کار دارند و شرایط فنی و تیمی و وضع نیمکت آن‌ها نیز به این باشگاه این فرصت را می‎‌دهد که با آرزوهای بزرگ این فصل از رقابت‌های لیگ را آغاز کنند.

با این حال برخی اتفاقات شاید ناگهانی و پیش بینی نشده در فوتبال ایران تبدیل به مانعی برای درخشش تیمی خواهد شد که مدیریت سپاهان برای این فصل تجهیز کرده است.

روز گذشته سازمان لیگ در یک خبر مهم اعلام کرد که با درخواست باشگاه سپاهان برای افزایش سقف بودجه مخالفت کرده است. در حاشیه این نامه قید شده بود که سایر باشگاه‌های لیگ برتری نیز با این مسئله مخالفند (از جمله تیم‌هایی که در لیگ قهرمانان آسیا حضور دارند و رقیب سپاهان در رقابت‌های داخلی نیز محسوب می‌شوند).

*یقینا درخواست سپاهان از سازمان لیگ به این معناست که آن‌ها در عقد قرارداد با بازیکنان از سقف بودجه بالاتر رفته‌اند.

*سپاهان این فصل از معدود تیم‌های این فصل فوتبال ایران است که در بازار داخلی پول رضایت‌نامه پرداخت کرده و رضا شکاری و هادی محمدی را برای تقویت تیم در مسابقات این فصل به خدمت گرفته است.

*خروجی‌های سپاهان در این فصل بازیکنان آنچنان شاخصی نبوده‌اند و این باشگاه از ناحیه فروش بازیکن نیز درآمد خاصی نداشته، تا بتواند در اینجا بخشی از هزینه‌ها را جبران کند.

*همچنین سپاهان تعدادی بازیکنان مازاد و تعیین تکلیف نشده (محمدرضا حسینی، جلال‌الدین علی‌محمدی و محمد علی‌نژاد) را در فهرست خود دارد، که حضور آن‌ها بار مالی اضافی را بر باشگاه تحمیل خواهد کرد. مگر آنکه این نفرات تا قبل از اتمام فصل نقل و انتقالات تعیین تکلیف شوند.

*سپاهانی‌ها در آخرین خرید خود کوین دابو را از باشگاه آریس یونان به استخدام خود درآورده‌اند، که با این خرید تعداد خارجی‌های سپاهان در این فصل به عدد 7 می‌رسد.

با در نظر داشتن این مفروضات و با توجه به اینکه یقینا سپاهان از مبلغ سقف قراردادی که سازمان لیگ برای آن‌ها در نظر داشته ( 325 میلیارد تومان)، عبور کرده است، چه راهی پیش روی مدیران این باشگاه قرار دارد. 

به نظر می‌رسد اگر سازمان لیگ بخواهد سفت و سخت موضوع رعایت سقف قرارداد در لیگ برتر را پیش ببرد، سپاهان مجبور است تعدادی از بازیکنان این فصل خود را که تازه استخدام کرده، از لیست خود بیرون بیاورد. اما آن‌ها برگ برنده‌ای هم دارند و آن هم اینکه سه باشگاه رقیب آن‌ها برای قهرمانی (استقلال، پرسپولیس و تراکتور) نیز با وجود اعلام بیلان مالی و اصرار به رعایت سقف قرارداد، ممکن است از این سقف بالا زده باشد. البته استقلال رسما این موضوع را اعلام کرده، اما دو باشگاه پرسپولیس و سپاهان قراردادهای خود را در قالب سقف قرارداد به سازمان لیگ عرضه کرده‌اند، که همین موضوع می‌تواند باعث نامه‌نگاری‌های بعدی و تصمیم گیری عاجل در این مورد بشود؛ به خصوص اینکه امسال در عربستان رکوردهای بزرگی در فوتبال شکسته و همه بیم آن را دارند که تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان کیسه گل نشوند.

با این شرایط شاید سپاهان بتواند از این پیچ عبور کند، اما آن‌ها فعلا با سخت‌گیری سازمان لیگ در مخمصه گیر کرده‌اند. 

پایان بندی این مطلب اما اشاره به سنت‌های دیرینه در فوتبال ایران است؛ اینکه قوانینی مثل سقف قرارداد و تهدیدهای انضباطی با توجه به مخاطبان این تیم‌ها، هواداران و فشارهای بیرونی خم شده و از حالت اولیه خود دور شده و به مرور به دست فراموشی سپرده‌ شده‌اند. شاید در لیگ برتر امسال هم همین آینده در پیش باشد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: