پایگاه خبری خانه فوتبال:

اجاره مسکن هر روز سخت تر می شود.اجاره مسکن تبدیل به مشکل اصلی مستاجرها شده است.اجاره مسکن بخش عمده درآمد خانوار را می بلعد.اجاره مسکن بسیار سنگین است.با گرفتن قیمت مسکن در تهران و کرج، لیستی از مقایسه متوسط نرخ اجاره مسکن در برخی از محلات این دو شهر به دست آمده است.

خبر مهم درباره هزینه کد رهگیری اجاره مسکن

نماینده وزارت راه و شهرسازی گفت: دریافت کد رهگیری اجاره‌نامه در سامانه ملی املاک و اسکان وزارت راه و شهرسازی برای مستاجران رایگان شد.
علیرضا مهلی با بیان اینکه اگر مردم املاک‌شان را در سامانه ثبت نکنند، مشمول قانون خانه‌های خالی می‌شوند ، اظهار کرد: گشت مشترک تعزیرات حکومتی باید از حالت سنتی خارج و آمار شناسایی خانه‌های خالی هم باید اعلام شود

جدول قیمت اجاره مسکن کوچک در تهران

 در شرایطی که این بازه جزو یکی از پرتقاضاترین بازه‌‌‌‌‌‌های مسکونی در بازار اجاره شهر تهران است همواره عرضه این فایل‌‌‌ها نسبت به تقاضای موجود کمتر است.
دنیای‌اقتصاد نوشت: این موضوع در مناطقی که به دلیل تیپ متراژی ساخت واحدها، عرضه آپارتمان‌‌‌های ریزمتراژ در آنها کمتر بوده پررنگ‌‌‌تر است. اگر چه آپارتمان‌‌‌های تا ۶۰ مترمربع در همه مناطق شهر تهران (۲۲ منطقه) ساخته شده‌‌‌اند اما برخی از مناطق به دلیل عرضه سهم بیشتری از واحدهای مسکونی ریزمتراژ نسبت به سایر مناطق به عنوان کانون عرضه آپارتمان‌‌‌های با مساحت کم، شناخته می‌‌‌شوند.

عرضه فایل ریزمتراژ در نیمه شرقی تهران از جمله مناطق ۴، ۷ و ۸ بیش از مناطق غربی است با این حال در برخی از محله‌‌‌های غربی نیز می‌توان تنوع نسبتا مناسبی از این فایل‌‌‌ها را در بازار اجاره جست و جو کرد.

تازه‌‌‌ترین بررسی‌‌‌ها از مشخصات فایل‌‌‌های عرضه شده به بازار اجاره مسکن شهر تهران نشان می‌دهد در حال حاضر کف رهن کامل یک آپارتمان ریزمتراژ (۴۰ تا ۵۰ مترمربع) در مناطق مصرفی و متوسط شهر به حول و حوش متوسط ۴۰۰ میلیون تومان رسیده است. به عبارت دیگر برای رهن هر مترمربع از این واحدها متقاضی به طور متوسط باید ۱۰ میلیون تومان در نظر بگیرد که این میزان در مناطق مرغوب‌‌‌تر بعضا بالاتر نیز هست.

در مناطق ارزان‌‌‌تر (عمدتا مناطق مصرفی شرق تهران) با ۳۰۰میلیون تومان نیز می‌توان یک واحد مسکونی معمولی ۴۰ مترمربعی که البته در عمده موارد فاقد یک یا چند مورد از امکانات متعارف یک واحد مسکونی (پارکینگ، انباری، آسانسور) است را اجاره کرد.اجاره مسکن

اجاره خانه های زیر ۵۰ متر در تهران به حداقل ۲۰۰ میلیون تومان بودجه برای رهن نیازمند است.
به گزارش اقتصاد آنلاین، اجاره یک واحد زیر ۵۰ متر در تمام مناطق تهران از زعفرانیه که منطقه گران قیمت شمال پایتخت به شمار می رود تا شرق، غرب و جنوب شهر را بررسی کرده و توصیه می‌کنیم اگر مبلغی حدود ۲۰۰ میلیون تومان برای رهن (پول پیش) در نظر گرفته اید، خیالتان راحت باشد.
از این رو جدولی را تهیه کرده ایم تا بدانید برای اجاره خانه زیر ۵۰ متر در تهران به چه بودجه ای برای رهن و اجاره نیازمند هستید.
 با توجه به سال ساخت، منطقه و برخورداری از امکاناتی مانند آسانسور، پارکینگ و انباری قیمت ها متغیر است.
با مطالعه جدول زیر اطلاعات بیشتری درباره هزینه اجاره خانه و سوییت‌های زیر ۵۰ متر در تهران به دست می آورید.

قیمت اجاره آپارتمان‌های زیر ۵۰ متر تهران

محله متراژ مشخصات سال ساخت رهن(تومان) اجاره(تومان)
آجودانیه ۵۰ ۱خوابه،پارکینگ،آسانسور،انباری ۱۳۸۵ ۱٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ---
زعفرانیه ۴۵ ۱خوابه،پارکینگ،آسانسور،انباری ۱۳۹۷ ۹۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ---
جردن ۲۹ سوییت، پارکینگ ۱۳۷۹ ۲۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ۱۵٬۰۰۰٬۰۰۰
ونک ۴۵ ۱خوابه،پارکینگ،آسانسور،انباری ۱۳۹۰ ۷۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ۶٬۰۰۰٬۰۰۰
سعادت آباد ۴۹ ۱خوابه،پارکینگ،آسانسور،انباری ۱۴۰۰ ۲۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ۲۱٬۰۰۰٬۰۰۰
استاد معین ۴۸ ۱خوابه،آسانسور ۱۳۹۶ ۳۱۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ---
جمهوری ۴۰ ۱خوابه،انباری ۱۳۸۵ ۳۵۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ---
پیروزی ۴۵ ۱خوابه،پارکینگ،آسانسور ۱۳۹۸ ۳۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ۱٬۰۰۰٬۰۰۰
تهران نو ۴۳ ۱خوابه،پارکینگ،انباری ۱۳۹۴ ۴۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ---
نارمک ۴۶ ۱خوابه،آسانسور،انباری ۱۳۹۳ ۵۴۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ---
توجه داشته‌ باشید این ارقام براساس واحدهایی است که در شهر تهران برای اجاره گذاشته شده، سایت خانه فوتبال دخل و تصرقی در قیمت ها ندارد و نرخ ها ذکر شده قطعا به طور دقیق قیمت مسکن در محله‌های یاد شده را تبیین نمی‌کند. قیمت اجاره مسکن در هر منطقه مطابق با سن بنا، امکانات واحد، کوچه و خیابان، شرایط مالک و فروشنده و... متفاوت خواهد بود.

قرارداد اجاره مسکن رایگان شد

بر اساس اطلاعات مندرج در سامانه املاک و اسکان کشور، سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور راه‌اندازی شد.

این سامانه در راستای وظایف قانونی وزارت راه و شهرسازی از جمله ماده ۱۸ قانون جهش تولید مسکن تهیه شده و بر مبنای این بند قانونی «رصد و نظارت بر بازار مسکن، ثبت همه معاملات املاک و مستغلات اعم از خرید، فروش، پیش خرید، پیش فروش، رهن و اجاره مسکن برای متعاملین در بنگاه‌های مشاوران املاک توسط بنگاه‌ها و برای سایر متعاملین خارج از بنگاه‌های مشاوران املاک توسط خود متعاملین، در سامانه معاملات املاک و مستغلات کشور و ثبت قرارداد، أخذ شناسه (کد) رهگیری بدون أخذ هزینه الزامی است.»

سقف افزایش اجاره‌ مسکن اعلام شد

به نقل از ایسنا، هفتمین جلسه شورای عالی مسکن به ریاست سید ابراهیم رئیسی ـ رئیس جمهور برگزار شد که در این نشست طبق رویه سالهای گذشته سقف مجاز افزایش اجاره‌بها در شهر تهران ۲۵ در صد و سایر شهرها ۲۰ درصد تعیین شد.
در این جلسه گزارشی از اقدامات انجام شده در خصوص ساماندهی بازار اجاره‌بها، ساماندهی و نظارت بر مشاوران املاک، آخرین وضعیت اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی و همچنین عملکرد بانک‌ها در ارائه تسهیلات ساخت مسکن ارائه شد.

رییس جمهور در این نشست ضمن تاکید بر برگزاری جلسات منظم شورای مسکن در استان‌ها و حداقل دو بار در ماه، استانداران را به  حساب‌کشی از دستگاه‌های مختلف در انجام وظایف محوله در زمینه ساخت مسکن مکلف کرد.

بنابراین گزارش از سال ۱۳۹۹ با آغاز اپیدمی ویروس کرونا دولت سقف مجاز افزایش اجاره بها را ۲۵ درصد اعلام کرد که این رویه از آن زمان تا کنون ادامه یافته است. دولت همچنین به مستاجران در تهران ۱۰۰ میلیون تومان، کلانشهرها ۷۰ میلیون تومان و سایر شهرها ۴۰ میلیون تومان تسهیلات کمک ودیعه مسکن پرداخت می‌کند که پرداخت این وام در سال جاری تا پایان شهریورماه ادامه دارد.

دولت سیزدهم چهار اقدام شامل شناسایی خانه‌های خالی، پرداخت وام اجاره، تعیین سقف مجاز افزایش اجاره بها و الزام به ارایه کد رهگیری را برای کنترل این بازار در دستور کار قرار داده است.

یکی از موضوعاتی که دولت این روزها با جدیت دنبال می‌کند عرضه واحدهای خالی به بازار اجاره است. طی روزهای اخیر در تهران و شهرهای اقماری، گشت‌هایی متشکل از وزارت راه و شهرسازی، شهرداری، سازمان امور مالیاتی برای شناسایی میدانی خانه‌های خالی در مناطق مختلف شهری برقرار شده است. مهم‌ترین ملاک وزارت راه و شهرسازی برای خالی نبودن خانه‌های خالی، پرکردن اطلاعات در سامانه ملی املاک و اسکان است.

همچنین به منظور کاهش هزینه‌ها امکان ثبت و استعلام قراردادهای اجاره برای موجران و مستاجران توسط وزارت راه و شهرسازی فراهم شد. در این خصوص نسخه آزمایشی سامانه ثبت اجاره مسکن راه‌اندازی شده که متقاضیان باید به سامانه املاک و اسکان به نشانی amlak.mrud.ir قسمت «سامانه ثبت رایگان اجاره مسکن (نسخه آزمایشی)» مراجعه کنند.

رشد زودهنگام اجاره مسکن در 1402

امسال اما برخلاف سال‌های گذشته، هنوز بیش از چند هفته از آغاز سال جدید نگذشته بود که خبرها از افزایش نرخ‌های پیشنهادی اجاره در مناطق مختلف شهر تهران حکایت داشت.
اجاره مسکن به صورت اشتراکی!

بررسی‌ها نشان داده است که کمتر کسی خانه خود را می‌فروشد و از سوی دیگر تقاضای خرید خانه نیز افزایش پیدا کرد. از این رکود مستأجران هم بی نصیب نمانند و صاحبخانه ها براساس نیاز خود خانه را اجاره می‌دهند.
یکی از مشاورین املاک در محدوده تهرانپارس گفت: روزانه حدود ۱۰ نفر برای خرید خانه مراجعه می‌کنند اما تنها جواب ما این است که خانه برای فروش کم شده است و افرادی حاضر به فروش خانه هستند که خانه قدیمی را با قیمت نوساز معامله می‌کنند. که از این جهت خریدار هم پشیمان از خرید می‌شود.

وی در ادامه در خصوص وضعیت اجاره بها گفت: در این منطقه اجاره بها نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته اما نکته‌ای که جلب توجه می‌کند این است که دو یا سه خانواده یک خانه ۱۲۰ متری را اجاره می‌کنند تا هم رهن و هم اجاره بها را نصف پرداخت کنند.

بعضی‌ها فکر می‌کنند هر چه صبر کنند اوضاع بهتر خواهد شد
یکی دیگر از مشاورین املاک گفت: در حال حاضر مشتری برای اجاره و خرید نداریم که شاید این اتفاق باعث شود تا برخی از مشاورین املاک که مغازه اجاره‌ای دارند تعطیل شود چرا که با یک مشتری فروش داشتن در ماه نمی‌توان زندگی را اداره کرد. صاحبخانه ها همه بر این باورند که خانه‌هایشان طلاس و اگر مدتی بگذرد و بفروشند سود می‌کنند در صورتی که هر زمان که بفروشند باید با همان قیمت نیز خانه بخرند این نیست که گران بفروشند و ارزان بخرند.

اجاره مسکنوی در ادامه در خصوص وضعیت اجاره بها گفت: برخی از مستأجران می آیند قیمت می‌گیرند که سر سالشان قیمت‌ها چطور خواهد بود و افزایش قیمت‌ها چگونه است؟ از سوی دیگر صاحبخانه ها نیز براساس نیازشان خانه را اجاره می‌دهند و قانونی هم برای ساماندهی این اوضاع نیست و مستأجران هم کاری نمی‌توانند بکنند باید از منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگر بروند یا اینکه وضعیت گرانی را تحمل کنند.

خبر بد برای مستاجران|افزایش تند اجاره مسکن 

براساس گزارش مرکز آمار، ۲۴ میلیون و ۴۲۰ هزار نفر در ایران مستاجر هستند و این افراد در پاییز سال ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل، با رشد ۴۶ درصدی اجاره‌بها مواجه شده‌اند.

طبق آمار بانک مرکزی بیش از ۳۷ درصد از خانواده‌های شهرنشین کشور، اجاره‌نشین هستند و هزینه اجاره‌بها بیشترین سهم را در سبد هزینه‌های آنها دارد. این آمار در کلانشهرهای کشور از عدد ۳۷ درصد فراتر است و مطابق پایش انجام شده در تهران ۵۱ درصد خانواده‌ها مستاجر هستند.

از سوی دیگر بررسی آمار اجاره‌نشینی و تطبیق آن با نیاز جدید مشخص می‌کند بیشتر از ۷۰ درصد تقاضای جدید بازار مسکن که عمدتا از زوج‌های جوان تشکیل شده‌اند، توان خرید یا ساخت مسکن را نداشته و مجبور به اجاره‌نشینی شده‌اند.

بر مبنای آمار به دست آمده از سرشماری سال ۱۳۹۵، تعداد خانواده ۲۴ میلیون و ۱۹۶ هزار خانوار بوده است. بر اساس ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار خانوار ایرانی رسما مستاجر به حساب می‌آیند. با فرض تعداد اعضای هر خانواده شهری بر اساس بعد خانوار ارائه شده از سوی مرکز آمار، ۲۴ میلیون ۴۲۰ هزار نفر در ایران درگیر بازار اجاره هستند.

بر همین اساس، سهم هزینه مسکن در هزینه‌های خانوارهای شهری برای دهک‌های متوسط به ۵۰ درصد رسیده است. به عبارت دیگر، از هر ۱ میلیون تومان هزینه خانوارها، ۵۰۰ هزار تومان مربوط به تامین اجاره‌بها است.

* مستاجران آسیب‌پذیرترین قشر از ناحیه افزایش تورم هستند

با توجه به جزئیات آماری ارائه شده، مردم بسیاری درگیر بازار اجاره مسکن هستند و افزایش نرخ اجاره‌بها ضربه سنگینی به مردم وارد کرده است.

در همین راستا، مهدی شجاعی، کارشناس حوزه مسکن در رابطه با فشار وارد شده به مردم از ناحیه افزایش اجاره‌بها به خبرنگار فارس، گفت: آسیب‌پذیرترین قشر ایران از تورم مستاجران هستند، زیرا بیشترین اثر در شاخص تورم از ناحیه مسکن است و این اثر به طور کامل در زندگی مستاجران تخلیه می‌شود.

این کارشناس مسکن گفت: حفظ مستاجران از تورم یکی از مهمترین تصمیمات دولت باید باشد اما اهتمام به این مسئله ویژه نیست و مشخص نیست چه زمانی تصمیم اثرگذار برای کنترل بازار اجاره اخذ می‌شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: