پایگاه خبری خانه فوتبال:

خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی.متقاضیان مسکن ملی بخوانند.متقاضیان مسکن ملی باید بخشی از آورده خود را در ابتدا واریز کنند.متقاضیان مسکن ملی نباید هیچ خانه ای داشته باشند.جزئیات جدید برای متقاضیان مسکن ملی را بخوانید.

تأمین مسکن کارگران در قالب نهضت مسکن ملی با همکاری وزارت راه

به گزارش تجارت‌نیوز، علی‌حسین رعیتی‌فرد امروز در حاشیه اولین همایش ملی ایمنی و بهداشت شغلی در جمع خبرنگاران در مورد اینکه آیا حداقل دستمزد قرار است با توجه به تورم افزایش یابد؟ گفت: طبق قانون میزان افزایش حداقل حقوق با توجه به تورم و نه الزاما به اندازه تورم است. سال گذشته تورم 41 درصد بود درحالی‌که حداقل حقوق 57 درصد افزایش یافت، امسال هم در یک فرایند سه جانبه‌گرایی افزایش حداقل حقوق مشخص شد.
وی گفت: البته قبول دارم با توجه به تورم شرایط کارگران و حتی کارمندان دچار مشکل شده است اما اینکه صرف نمایندگان کارگران پیشنهاد برگزاری جلسه افزایش حداقل حقوق را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشته باشند، کافی نیست. باید در یک فرایند سه جانبه‌گرایی اجماع حاصل شود. کارفرما هم دغدغه‌هایی دارد که در تامین حقوق کارگران به مشکل برخورد می‌کنند.
معاون روابط کار اظهار داشت: شورای عالی کار قبلاً هر چهار ماه یکبار برگزار می‌شد، الان هر ماه یک بار برگزار می‌شود و جلسه این شورا تا آخر مهرماه برگزار می‌شود، اما هنوز مطلبی در مورد تجدیدنظر در حقوق کارگران در دستورکار قرار نگرفته است.
رعیتی فرد در مورد اینکه نمایندگان کارگران می‌گویند از 5 ماه قبل پیشنهاد تجدیدنظر حداقل حقوق را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داده‌اند، افزود: دستور جلسات را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ قبلاً رئیس و دبیرخانه شورای عالی کار تصمیم می‌گیرد و هنوز اجماعی در مورد اینکه تجدیدنظر در حداقل حقوق باشد صورت نگرفته، البته در جلسات کارشناسی بحث شده است، اما در شورای عالی کار در دستورکار قرار نگرفته است.
وی در مورد اینکه آیا با مزایای جانبی مانند بن کارگری و یا سبد معیشت نمی‌توان به جبران قدرت خرید کارگر پرداخت؟ گفت: ما مانع این نیستیم که کارفرما حقوق بیشتری به کارگر بدهد، شورای عالی کار طبق ماده 41 قانون سالانه کف و حداقل حقوق را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مشخص می‌کند. برای سقف حقوق مانعی وجود ندارد و کارفرما می‌توان میزان بیشتری بدهد یا سبد معیشت در نظر بگیرد، در این زمینه مشکلی وجود ندارد.

معاون روابط کار اظهار داشت: قبول دارم که معیشت کارگران در شرایط تورمی سخت شده است، اما حداقل حقوق کارگران سالی یک بار مشخص می‌شود. اگر قرار باشد تصمیم جدیدی گرفته شود، باید در یک فرایند سه‌جانبه‌ باشد که هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ایم.

رعیتی فرد افزود: اگر قرار باشد حداقل دستمزد بدون سه‌جانبه‌گرایی اضافه شود، 50 درصد کارگاه‌های ما دارای اشتغال زیر 10 نفر و کوچک هستند و هزینه دستمزد در آنها گاهی به 50 درصد هم می‌رسد. البته در کارگاه‌های بزرگ و شرکت‌هایی مانند پتروشیمی و نفت نسبت هزینه دستمزد زیر 10 درصد است، اما در کارگاه‌های کوچک نسبت دستمزد به تولید 50 درصد است و اگر قرار باشد حداقل حقوق زیاد شود منجر به تعدیل نیرو می‌شود. در آن صورت هزینه‌ای بر صندوق مستمری و بازنشستگی وارد می‌شود.

وی در مورد اصلاح قانون کار هم گفت: لایحه اصلاح قانون کار در کارگروه‌ها نهایی شده و مورد توافق شرکای اجتماعی هم قرار گرفته و قرار است به زودی به صحن دولت ارسال شود.

معاون روابط کار در مورد اینکه با توجه به هزینه مسکن در سبد خانوار آیا دولت قرار است برای کارگران تسهیلات ویژه‌ای بدهد، اظهار داشت: معاون تعاون از طرف وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی متولی مسکن کارگران شده است و در این زمین تفاهم‌نامه‌ای با وزارت راه و شهرسازی امضا شد‌ که از ظرفیت نهضت ملی مسکن برای مسکن کارگری استفاده شود.

طرح استاد-شاگردی به کجا رسید؟

رعیتی فرد در مورد طرح استاد-شاگردی گفت: این طرح ابتدا در لایحه برنامه هفتم در ماده 15 بود، اما بعدا حذف شد، پیشنهاد کمیسیون اجتماعی یک بند الحاقی است که امیدواریم در جریان رسیدگی به لایحه برنامه در صحن مجلس اضافه شود.

در ادامه اینه مراسم، مهدی اسلام‌پناه، رئیس سازمان ملی استاندارد هم‌ گفت: استاندارد ایزو 45001 مربوط به ایمنی و استاندارد محیط کار است.

وی گفت: همایش ملی ایمنی و بهداشت شغلی بنا دارد مسئله ایمنی و استاندارد محیط کار را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ علاوه بر محیط کارگری و بنگاه‌ها به حوزه کارمندی هم تسری دهد.

به گفته رئیس سازمان استاندارد، ایمنی کارگران و کارمندان در هر محیط بر عهده نفر اول سازمان یا کارگاه و بنیاد تولیدی قرار دارد و در صورت بروز حوادث نفر اول نمی‌تواند از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند.

وی افزود: 18 نهاد ارزیابی برای تأیید صلاحیت محیط‌های کاری در انطباق با استاندارد 45001 ایزو هستند و بند 7 و 8 این آیین نامه همگان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در مورد حفظ ایمنی محیط کار و رعایت استانداردها دعوت می‌کند.

اسلام‌پناه در پایان گفت: سازمان ملی استاندارد به عنوان بیست و هفتمین سازمان در الحاق به سازمان جهانی استاندارد قرار دارد.

 

متقاضیان مسکن ملی در شوک یک پیامک

اداره راه و شهرسازی استان تهران (جنوب غرب) با ارسال پیامکی عجیب به متقاضیان نهضت ملی مسکن به آنها هشدار حذف از این طرح ملی را تا ۲۰ مهرماه ۱۴۰۲ داد.
راه و شهرسازی استان تهران (جنوب غرب) با ارسال پیامک به متقاضیان نهضت ملی مسکن به آنها در خصوص حذف این پروژه ملی در صورت عدم واریز ۲۴۰ میلیون تومان تا ۲۰ شهریور  هشدار داد. متن پیام مذکور به شرح زیر است؛

«اخطار حذف از پروژه،‌به‌علت عدو واریز آورده اعلامی: متقاضی محترم نهضت ملی مسکن آقا/خانم... ؛ عدم واریز سهم آورده موجب توقف پروژه شده است.چنانچه تا تاریخ ۱۴۰۲/۰۷/۲۰ ساعت ۰۰:۰۰ مبلغ ۲/۴۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال به شماره حساب ... واریز ننمایید از پروژه حذف شده و جایگزینی برای شما انتخاب خواهد شد.»
مسکن ملی

یکی از متقاضیانی که این پیامک برای او ارسال شده گفت: حدود ۳ سال قبل اولین واریزی را برای طرح اقدام ملی یا همان نهضت ملی مسکن کنونی داشتم و تا امروز ۱۵۰ میلیون تومان را واریز کرده‌ام.

وی افزود: متوجه نمی شوم چرا برای بنده که آورده را تقریباً به موقع واریز کرده‌ام این پیامک ارسال شده است.

قیمت پروژه‌های نهضت مسکن ملی استان تهران

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران با اعلام اینکه قیمت پروژه‌های نهضت مسکن ملی پایتخت یکسان است، گفت: پیشرفت فیزیکی نهضت ملی مسکن ۴ شهر ۵ درصد است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حسین جنتی مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران با اشاره به اینکه قیمت نهضت ملی مسکن در شهرهای جدید استان مثل پرند با سایر شهرها یکسان است اظهار کرد: آورده متقاضیان متناسب با متراژ برای هر پروژه متفاوت است و علاوه بر مبلغ آورده برای هر واحد میزان 550 میلیون تومان تسهیلات ساخت توسط دولت به پروژه ها پرداخت می شود.
وی ادامه داد:  طرح های نهضت مسکن ملی در شهرهای اسلامشهر ، پاکدشت ، شهریار و رباط کریم با میانگین پیشرفت فیزیکی 60 درصد، قرچک با پیشرفت فیزیکی 25 درصد و همچنین پروژه های جدید در شهرهای اسلامشهر ، پاکدشت ، رباط کریم ، نصیرشهر با میانگین 5 درصد (در مرحله خاکبرداری و تجهیزکارگاه) در حال اجرا است. 
جنتی با بیان اینکه در حال حاضر در استان سمنان شهر جدید ایوانکی امکان ثبت نام به صورت محدود برای متقاضیان استان تهران وجود دارد،افزود:تعداد کل متقاضیان تایید نهایی شده در استان تهران 160 هزار و 109 نفر هستند.
مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران تصریح کرد: براساس تایید کمیسیون ماده 5 استان و تاییدیه نقشه های معماری توسط این اداره کل متراژ واحدها از 50 مربع متر تا 90 متر مربع به پیمانکاران ابلاغ شده است.
وی ادامه داد: مراحل واریز براساس پیشرفت فیزیکی پروژه ها از متقاضیان اخذ می شود،پس از تایید اولیه و افتتاح حساب 40 میلیون تومان و سایر اقساط براساس فونداسیون ، اتمام فونداسیون ، اسکلت ، سقف ، سفت کاری ، نازک کاری و کارهای پایانی از متقاضیان اخذ خواهد شد.
جنتی گفت:قرارداد مسکن با متقاضیان نیز پس از مشخص شدن قیمت نهایی واحدها تنظیم و با متقاضیان امضا می شود.

مسکن ملی

 عواقب واریز نکردن اقساط نهضت مسکن ملی چیست؟

متقاضیان نهضت مسکن ملی بخوانند

وزیر راه و شهرسازی گفت: واحدهای مسکونی در شهرک‌ها و شهرهای جدید با مشارکت انبوه‌سازان احداث می‌شود و یک میلیون و ۵۵۰ هزار واحد مسکونی نهضت ملی در حال ساخت است.
به گزارش مشرق، مهرداد بذرپاش در نشست هم‌اندیشی اعضای کانون انبوه‌سازان ضمن تاکید بر اینکه نهضت ملی مسکن یکی از اولویت‌های اصلی وزارتخانه است، گفت: در بخش تولید مسکن برای تسریع و تسهیل در ساخت و ساز نیازمند مشارکت بیشتر بخش خصوصی و انبوه‌سازان هستیم که برنامه‌ریزی شده تا با روش‌هایی مناسب حضور بخش خصوصی در تولید مسکن در کنار دولت تقویت شود.

وی با اشاره به اینکه سیاست دولت قبل در بخش مسکن مبتنی بر ساخت و تولید مسکن نبوده است، اظهار داشت: تولید مسکن قانون مجلس بوده و با شروع به کار دولت سیزدهم به عنوان یکی از سیاست‌های اصلی دولت در نظر گرفته شد و هم‌زمان برنامه ریزی برای تأمین و تخصیص زمین و دیگر مواردی که مرتبط با ساخت مسکن است در این باره آغاز شد.

عضو کابینه دولت سیزدهم یکی دیگر از اقدامات وزارت راه و شهرسازی را در کنار اجرای قانون جهش تولید مسکن و ساخت مسکن برای متقاضیان واقعی آن، ساماندهی بازار اجاره مسکن عنوان کرد و توضیح داد: لایحه ساماندهی بازار اجاره با تلاش‌های ۵ تا ۶ ماهه مراحل تصویب خود را می‌گذراند و در صورت تصویب می‌تواند کمک قابل توجهی در بازار اجاره و ساماندهی آن داشته باشد.

بذرپاش گفت: ساخت مسکن نیاز سالانه کشور است و چنانچه بخواهیم تقاضای مسکن را پاسخ بدهیم و رشد اقتصادی مسکن و تولید ناخالص داخلی را افزایش بدهیم نیازمند مشارکت بیشتر بخش خصوصی و مشارکت مردمی در رونق دهی به بازار تولید مسکن هستیم.

حذف قیمت زمین برای متقاضیان مسکن ملی

وی تصریح کرد: با نگاه توسعه اقتصادی یکی از اهرم‌های وزارت راه و شهرسازی و اولویت‌های این وزارتخانه تولید مسکن است.

بذرپاش ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی برای تولید مسکن تلاش کرد تا با ابزارهای قانونی و وضع مقررات لازم در همکاری با مجلس و سایر ارکان دولت تولید مسکن را رونق بدهد. استراتژی وزارتخانه در بخش مسکن تأمین زمین و حذف قیمت زمین از ساخت مسکن و افزایش تسهیلات مسکن بود.

کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی از ۲۳ به ۱۸ درصد

وزیر راه و شهرسازی توضیح داد: تشکیل جلسات منظم شورای عالی مسکن و حضور رئیس‌جمهور و سایر دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مرتبط امکانی را فراهم کرده است تا تولید مسکن در همراهی با سایر ارکان دولت تقویت شود.
وی رایزنی برای کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی مسکن از ۲۳ به ۱۸ درصد را بخش دیگری از این تلاش‌ها عنوان کرد و گفت: افزایش میزان تسهیلات ودیعه مسکن، رشد ۳۵ درصدی تسهیلات صنعتی‌سازی بخشی از تلاش‌های مجموعه دولت برای رونق بخشی به تولید مسکن بوده است.
بذرپاش با اشاره به اینکه هم اکنون الحاق زمین در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت بر عهده شورای مسکن استان است؛ از برنامه‌ریزی برای دادن اختیارات به استان‌ها برای الحاق زمین به محدوده شهرها برای شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر جمعیت خبر داد.

استفاده از تجربه مسکن مهر در نهضت ملی مسکن

وزیر راه و شهرسازی بر اهمیت مکانیابی مناسب برای احداث مسکن تاکید کرد و افزود: همانگونه که تولید مسکن حائز اهمیت است اینکه کجا و با چه کیفیت بسازیم نیز برای ما در اجرای طرح نهضت ملی مسکن نیز دارای اهمیت بوده، بنابراین تلاش خواهیم کرد تا از تجربیات مسکن مهر در تولید مسکن بهره لازم را ببریم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: مسکن از سخت‌ترین و پیچیده‌ترین موضوعات کشور است که در آن مشارکت مردم دارای اهمیت است. هم اکنون تأمین آورده توسط متقاضیان مسکن یکی از مشکلات پیش‌روست که تلاش خواهیم کرد تا مشارکت مردم را در این خصوص تقویت کنیم.

بذرپاش تعدد مراکز تصمیم گیری در تولید مسکن را بخش دیگری از مشکلات عنوان کرد و از انبوه سازان خواست تا بخشی از بار تولید مسکن را برعهده بگیرند و در این میان نفع مردم را در نظر داشته باشند.

تشکیل کارگروه تولید مسکن با انبوه سازان

وی توضیح داد: هم اینک بیش از یک میلیون و ۵۵۰ هزار واحد مسکونی نهضت ملی در حال ساخت است که در مراحل مختلف قرار دارند؛ بنابراین در کنار برنامه‌ریزی و سیاستگذاری، کار ساخت و نظارت بر ساخت و ساز نیز دنبال شده و دولت در این بخش تمامی اهتمام خویش را به کار بسته است.

وزیر راه و شهرسازی از موافقت خود برای تشکیل کارگروه تولید مسکن با انبوه سازان خبر داد و افزود: در برنامه است تا زمین در اختیار انبوه سازان برای تولید مسکن قرار بگیرد و انبوه سازان بخشی از تولید مسکن را برای نهضت ملی عهده دار شوند.

بذرپاش با اشاره به اینکه تولید یک میلیون واحد مسکونی در مشارکت بخش خصوصی و انبوه سازان انتظاری است که دولت و وزارت راه و شهرسازی از بخش خصوصی دارد، گفت: در برنامه است تا تولید مسکن در شهرک‌ها و شهرهای جدید در مشارکت با انبوه سازان باشد.

مسکن ملینحوه استعلام فرم ج سبز ثبت نام مسکن ملی

به عبارت دیگر، سبز شدن فرم ثبت نام وام مسکن افراد، نشان دهنده این است که فرد متقاضی و افراد تحت تکفل وی، در پنج سال گذشته، به بعد ملکی به نامشان نبوده و از فروردین ۱۳۸۴، وامی در خصوص ساخت و خرید مسکن دریافت نکرده،اند و از تاریخ ۱۳۵۷/۱۱/۲۲ به بعد، از هیچ یک از امکانات مسکن موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی استفاده نکرده‌اند. در صورت قرمز شدن فرم ج، فرد می‌تواند از قسمت پیگیری درخواست سامانه، نسبت به موضوع اعتراض کند.

اما چگونه می‌توان فرح ج را استعلام کرد؟ دولت، جهت اجرایی کردن هریک از طرح های حمایتی خود، اقدام به راه اندازی سامانه مخصوص آن طرح می‌کند. سامانه مخصوص طرح های حمایتی مسکن، با عنوان سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن است که متقاضیان جهت ثبت نام و پیگیری های بعدی، برای اطلاع از استعلام دولت در خصوص فرم ج و به عبارتی، اطلاع از سبز شدن فرم ج ثبت نام مسکن یا قرمز شدن آن، می توانند به آن مراجعه کنند. نحوه استعلام فرم ج سبز ثبت نام مسکن، از قرار زیر است:

 ابتدا آدرس سایت مورد نظر را در مرورگر خود جست و جو کنید.

سپس از بین گزینه های موجود، گزینه مشاهده و پیگیری درخواست ها یا مشاهده درخواست متقاضی را انتخاب کنید.

در این مرحله، اقدام به وارد نمودن شماره ملی فرد متقاضی کنید.

سپس رمز عبوری که در مرحله اول ثبت نام دریافت کرده اید را وارد کرده و درصورت فراموشی آن، با انتخاب گزینه رمز عبور خود را فراموش کرده ام، اقدام به دریافت رمز جدید کنید و سپس، وارد سامانه پیگیری شوید.

 در این مرحله اطلاعات ثبت نام شما موجود است و در صورت واجد شرایط شناخته شدن، عبارت حائز شرایط، برای شما نمایان می شود که به معنای فرم ج سبز ثبت نام مسکن، است

۱.۴ میلیون متقاضی واجد شرایط شناخته شدند

در همین رابطه امروز فارس گزارش داده است که تا امروز شش میلیون نفر متقاضی واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن در سامانه تعبیه شده، ثبت نام کرده‌اند که تاکنون ۱.۴ میلیون متقاضی برای حضور در طرح نهضت ملی مسکن واحد شرایط شناخته شده‌اند.

بر اساس آمار سامانه نهضت ملی مسکن، تا لحظه انتشار خبر، ۶ میلیون نفر متقاضی واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن در سامانه تعبیه شده، ثبت نام کرده‌اند.

متقاضیان برای حضور در طرح نهضت ملی مسکن باید دارای فرم «ج»، دارای سابقه سکونت، فاقد مسکن و در زمان تحویل واحد مسکونی در وضعیت تاهل باشند و با توجه به این شرایط، تا این لحظه ۱.۴ میلیون متقاضی برای حضور در طرح نهضت ملی مسکن واحد شرایط شناسایی شدند.

هم اکنون برای ۸۰۰ هزار متقاضی واحد شرایط نهضت ملی مسکن افتتاح حساب بانکی شده است اما تا این لحظه تنها ۱۷۰ هزار مشترک دارای قرارداد پرداخت تسهیلات هستند، همچنین در بخش خودمالکی نیز اکنون ۴۰۰ هزار متقاضی واحد شرایط به بانک معرفی شده اما ۱۰۰ هزار متقاضی قرارداد پرداخت تسهیلات با بانک دارند.

با توجه به آمار ارائه شده از ۱ میلیون ۲۰۰ هزار متقاضی در بخش خودمالکی و سایر بخش‌ها به بانک تنها ۲۷۰ هزار مشترک دارای قرارداد تسهیلات هستند که معادل ۲۳ درصد است و ۷۶ درصد متقاضیان واجد شرایط معرفی شده به بانک، قرارداد پرداخت تسهیلات از سوی نظام بانکی ندارند.

قیمت پروژه های نهضت مسکن ملی

روح الله اکبری مشاور وزیر راه و شهرسازی در خصوص قیمت تمام شده پروژه های نهضت ملی مسکن گفت: پروژه های طرح نهضت ملی دارای قیمت ثابتی نیست و ما تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم که قیمت تمام شده را کاهش دهیم.
او افزود: قیمت مسکن در طرح نهضت ملی مسکن ثابت نیست و به استان ها با تایید با شورای مسکن استان ها قیمت ها اعلام می شود و در صورتی که اراضی تامین شود سرعت ساخت افزایش می یابد و ما سعی داریم از پراکندگی و به هم ریختگی جلوگیری کنیم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: