پایگاه خبری خانه فوتبال:

دکتر سید علی فاطمی درباره زمان طلایی تزریق واکسن آنفلوآنزا، گفت: باید توجه کرد که زمان طلایی تزریق واکسن آنفلوآنزا از دهم شهریور ماه تا دهم آبان ماه است که افراد می‌توانند واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند و ایمنی‌زایی در بدن‌شان ایجاد شود. باید توجه کرد که حدود دو هفته زمان نیاز است تا سیستم ایمنی بدن به واکسن آنفلوآنزا پاسخ مناسب دهد. بنابراین باید قبل از شیوع بیماری تزریق انجام شود.وی افزود: البته تا اواسط زمستان هم تزریق این واکسن منعی ندارد و اگر کسی تا اواسط زمستان هم نتوانست واکسن آنفلوآنزا را تزریق کند، در آن زمان می‌تواند آن را استفاده کند. بنابراین اگر موفق به تزریق واکسن آنفلوآنزا در فصل پائیز نشدید، جای نگرانی نیست و  امکان تزریق این واکسن تا اواسط زمستان هم وجود دارد.

جزئیات مهم از واکسن آنفلوآنزا کودکان

دکتر فریبا شیروانی، فوق تخصص عفونی اطفال و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه شایعاتی که مبنی عوارض واکسن آنفلوانزا از جمله خطر فلج شدن شنیده می شود بر اساس جدید مقالات علمی رد شده و صحت ندارد، می گوید: بیماری آنفلوانزا با تب ،سرفه ، گرفتگی بینی و خستگی و بی حالی در کودکان بویژه دانش آموزان همراه است. برخی عوارض دیگر از جمله عفونت های تنفسی میکروبی و گوش درد هم در کودکان در موارد زیادی دیده می شود.
کسانی که مبتلا به آنفلوانزا می شوند ، نباید با دیگران در یکی دو روز اول بیماری مواجه داشته باشند . این افراد اگر طی ٢٤ساعت چه با مصرف دارو یا بدون آن تب نداشته باشد ، احتمال انتقال بیماری از آنها به دیگران بسیار کم خواهد بود. ابتلا به آنفلوانزا در کسانی که دیابت ، مشکلات ریوی ، کلیوی ، قلبی ، کبدی دارند یا داروهای تصعیف کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند یا بسیار چاق هستند خطرناک تر است و این افراد باید واکسن بزنند و مراقب عوارض بیماری در خود باشند . دوره نقاهت بیماری در صورتی که دانش آموزی عوارض شدیدی را بروز ندهد کوتاه بوده و برگشت به مدرسه در اینصورت منعی ندارد.
هشدار جدی در درمان آنفلوآنزا
رئیس جامعه متخصصان داخلی ایران گفت: درمان خودسرانه آنفلوآنزا باعث بروز عفونت میکروبی یا عفونت ریه (پنوموکوک) در بیماران می‌شود و اکنون بار مراجعه مبتلایان به مراکز درمانی را افزایش داده است.
ایرج خسرونیا افزود: درمان خودسرانه بیماری آنفلوآنزا به دنبال مصرف زیاد آنتی بیوتیک باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن شده و بهبودی در بیمار حاصل نمی شود بلکه منجر به ایجاد عفونت پنوموکوک شده و مشکلات ریوی را بوجود می آورد.
وی اظهار داشت: بر اساس باور غلط، افرادی که مبتلا به آنفلوآنزا می شوند بدون تجویز پزشک، آنتی بیوتیک زیاد مصرف کرده و اقدام به خود درمانی می کنند، در حالیکه بهترین راه بهبودی این بیماری، استراحت کامل و مصرف آبمیوه های طبیعی و غذاهای سالم است، در حال حاضر مشاهده می شود که شمار مبتلایان به پنوموکوک به مراکز درمانی زیاد شده است.
 پنوموکوک  یک بیماری عفونی شایع ریه  است که توسط باکتری، ویروس یا قارچ ایجاد می شود، این بیماری  اغلب توسط سرفه، عطسه، تنفس منتشر می شود و کسانی که علامت بیماری را ندارند می توانند ناقل بیماری باشندخسرونیا با تاکید بر اینکه مصرف زیاد آنتی بیوتیک اثری در درمان آنفلوآنزا ندارد، ادامه داد: پنوموکوک  یک بیماری عفونی شایع ریه  است که توسط باکتری، ویروس یا قارچ ایجاد می شود، این بیماری  اغلب توسط سرفه، عطسه، تنفس منتشر می شود و کسانی که علامت بیماری را ندارند می توانند ناقل بیماری باشند.
به گفته این متخصص داخلی، پنوموکوک در کودکان، سالمندان، افرادی با بیماری های مزمن و دارای ضعف سیستم ایمنی خطرناک تر است و وقتی فردی به این بیماری مبتلا شد، اکسیژن نمی تواند براحتی به خون برسد. اگر میزان اکسیژن خون کم باشد، سلول های بدن نمی توانند درست کار کنند که با گسترش عفونت در بدن، باعث مرگ هم می شود.
خسرونیا تصریح کرد: به مبتلایان آنفلوآنزا و بیماریهای تنفسی توصیه می شود به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزند تا دچار عوارض پنوموکوک نشوند.
به مبتلایان آنفلوآنزا و بیماریهای تنفسی توصیه می شود به پزشک مراجعه کرده و از خود درمانی بپرهیزند تا دچار عوارض پنوموکوک نشوندگزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نشان می دهد، از ابتدای امسال تاکنون ۲ هزار و ۷۷ نمونه آنفلوانزا در کشور مثبت اعلام شده است و در هفته اخیر از سه هزار و ۱۷۵ نمونه، یکهزار و ۹۹ مورد از نظر ابتلا به آنفولانزا مثبت گزارش شده است.
از ابتدای امسال تاکنون موارد مرگ ناشی از آنفلوانزا بین ۳۰ تا ۴۰ نفر در کشور بوده  و در گروه سنی زیر پنج سال نیز تنها یک مورد فوتی گزارش شد؛ این در حالیست که در سال ۹۶ شمار جانباختگان ۲۱ نفر بود.
مرگ و میر زیر ۱۰ سال ۶ نفر، بین ۱۰ تا ۲۰ سال دو نفر، بین ۲۰ تا ۳۰ سال سه نفر، بین ۳۰ تا ۴۰ سال ۴ نفر، بین ۴۰ تا ۵۰ سال ۳ نفر، بین ۵۰ تا ۶۰ سال ۵ نفر، بین ۶۰ تا ۷۰ سال یک نفر و بالای ۷۰ سال ۷ نفر بوده است.
وی درباره آمار مرگ و میرهای آنفلوآنزای زیر پنج سال نیز، گفت: در سال ۹۶ تعداد ۲۱ نفر، سال ۹۷ تعداد ۱۰ نفر، سال ۹۸ تعداد ۵۰ نفر، سال ۹۹ تعداد یک نفر، سال ۱۴۰۰ یک مرگ و امسال هم تاکنون یک مرگ کمتر از ۵سال داشتیم و این موارد به صورت دقیق بررسی و به مجامع بین‌المللی گزارش شده است.

عوامل مهم در انتقال ویروس آنفلوآنزا و واکسن آنفلوآنزا
واکسن آنفلوآنزا

سرماخوردگی و آنفلوآنزا، از بیماری‌های شایع فصول سرد سال هستند که امسال، شیوع آنفلوانزا زودتر از موعد از راه رسید؛ به طوری که این روزها شاهد افزایش مراجعات به مراکز درمانی هستیم که بیشترین موارد مربوط به بیماری آنفلوانزا است.
در چنین شرایطی که شاهد شدت گرفتن موج آنفلوانزا در کشور هستیم، بهترین راه مقابله با این بیماری، رعایت پروتکل‌های بهداشتی است. از همین رو، لازم است جهت پیشگیری از ابتلاء، با راه‌های انتقال ویروس آنفلوانزا آشنا شویم.

چهار عامل مهم انتقال بیماری آنفلوآنزا و جزئیات واکسن آنفلوآنزا

۱. فضاهای سرپوشیده با تهویه نامناسب و ناکافی
۲. شلوغی و تجمع افراد
۳. تماس نزدیک (فاصله کمتر از دو متر، دست دادن و روبوسی)
۴. حضور فرد بیمار بدون ماسک در بین جمعیت 
راه‌های پیشگیری از ابتلاء به آنفلوانزا
• تزریق واکسن در افراد واجد شرایط
• رعایت بهداشت دست
• استفاده از ماسک در فضای بسته
• برقراری تهویه و باز گذاشتن پنجره‌ها
• حفظ فاصله دو متری با افراد دارای علائم
• ماندن در خانه در صورت داشتن علائم
• رعایت بهداشت و استفاده از دستمال کاغذی یا عطسه و سرفه در قسمت بالای آستین)
• تقویت سیستم ایمنی با تغذیه مناسب (میوه و سبزیجات قرمز و نارنجی مانند هویج، چغندر، مرکبات، …)
• مصرف مایعات کافی
• داشتن خواب کافی شبانه
• پرهیز از استرس طولانی
• داشتن فعالیت بدنی منظم (۳ بار در هفته)
• گرم نگه داشتن فضای خانه به ویژه زمان خواب
• غرغره کردن آب نمک
افراد در معرض خطر ابتلاء به فرم شدید آنفلوآنزا
به طور کلی آنفلوانزا بیماری خفیف تا متوسط محسوب می‌شود اما در برخی از افراد می‌تواند بیماری شدید ایجاد کند.
• افراد دارای نقص ایمنی
• چاقی بسیار زیاد
• ام اس و برخی بیماری‌های عصبی مزمن
• کم خونی داسی شکل
• بیماری مزمن تنفسی، کبدی، کلیوی
• سکته مغزی
• بیماری‌های قلبی مزمن
• افراد مبتلا به قند خون بالا
• زنان باردار
• کودکان خردسال
نکته: فشارخون به تنهایی عامل خطر برای آنفلوانزای شدید نیست.

هشدار درباره مصرف آنتی بیوتیک در شروع آنفلوآنزا
واکسن آنفلوآنزا
رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: پرهیز از مصرف آنتی بیوتیک در شروع بیماری‌های ویروسی یک اصل است، اما بعد از هفته اول بیماری در صورت بروز عوارض میکروبی ممکن است با نظر پزشک تجویز شود.
ابراهیم قادری افزود: افراد مبتلا به بیماری آنفلوآنزا می‌توانند از یک روز قبل از شروع علایم تا ۵ الی ۷ روز بعد از آن، سایر افراد را آلوده کرده و کودکان به مدت طولانی تری می توانند ویروس را منتشر کنند.
وی، ترشحات تنفسی فرد بیمار و تماس با سطوح و اشیای آلوده به ویروس و سپس دست زدن به دهان، بینی و چشم ها را از راههای انتقال آنفلوآنزا به دیگران برشمرد و اظهار داشت: فضاهای سرپوشیده با تهویه نامناسب و ناکافی، شلوغی و تجمع افراد، تماس نزدیک فاصله کمتر از دو متر، دست دادن و روبوسی و حضور فرد بیمار بدون ماسک در بین جمعیت نیز باعث انتشار این بیماری می شود.قادری ادامه داد: مهمترین راه های پیشگیری بیماری های تنفسی ویروسی،  رعایت بهداشت دست و استفاده از ماسک در فضای بسته است و آنفلوآنزا در افراد دارای نقص ایمنی، ام اس و برخی بیماری های عصبی مزمن،  بیماری مزمن تنفسی، کبدی،  کلیوی،  سکته مغزی،  بیماری های قلبی مزمن،   افراد مبتلا به قند خون بالا،   زنان باردار و کودکان شدیدتر بوده، به همین دلیل تزریق واکسن آنفلوآنزا برای این گروه از افراد بسیار ضروری است.
وی، علایم شایع بیماری های تنفسی ویروسی مانند آنفلوآنزا را  آبریزش بینی،  عطسه،  سرفه، تب و لرز، بدن درد،  سردرد،  گلودرد،  گوش درد، ضعف و بیحالی، بی اشتهایی و تهوع،  اسهال بیان کرد و گفت: تشنج، درد قفسه سینه، تنگی نفس وکم آبی شدید بیان کرد که باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.قادری با اشاره به درمان و کنترل بیماری آنفلوآنزا، اظهار داشت: مصرف مایعات، داشتن خواب کافی، پرهیز از استرس، داشتن تغذیه مناسب مانندمیوه جات و سبزیجات قرمز و نارنجی  مانند هویج، چغندر، مرکبات و گرم و مرطوب نگه داشتن محل استراحت بیمار باعث کنترل و درمان این بیماری می شود.

آزیترومایسین و سایر آنتی بیوتیک ها نه تنها بر روی آنفلونزا و کرونا اثر درمانی ندارند بلکه می توانند با عوارض جسمی ناخواسته نیز همراه باشند.
این مقام مسوول در وزارت بهداشت به مبتلایان آنفلوآنزا توصیه کرد از مصرف مود غذایی پر چربی و شور بپرهیزند و بیشتر غذاهای آبکی حاوی سبزیجات و صیفی جات مصرف کنند.
بر اساس گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از ابتدای امسال تاکنون ۲ هزار و ۷۷ نمونه آنفلوانزا در کشور مثبت اعلام شده و در هفته اخیر از سه هزار و ۱۷۵ نمونه، یکهزار و ۹۹ مورد از نظر ابتلا به آنفولانزا مثبت گزارش شده است.

چه کسانی باید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند؟
وی با بیان اینکه توصیه شده که بهتر است همه افراد واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند، ادامه داد: خردسالان در محدوده سنی ۶ ماه تا ۹ سال، بهتر است دو بار در سال واکسن آنفلوآنزا دریافت کنند. فاصله بین این دو واکسن باید حداقل چهار هفته باشد. در عین حال ۷۰ تا ۸۵ درصد از مرگ‌ومیرهای ناشی از آنفلوآنزا در سالمندان بالای ۶۵ سال رخ می‌دهد. بنابراین تزریق این واکسن به این گروه را هم باید جدی بگیریم. همچنین تزریق واکسن آنفلوآنزا برای افراد با ریسک بالا شامل بیماران دارای نقص سیستم ایمنی یا افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای مانند بیماری‌های قلبی-عروقی، دیابت، آسم و ...با تجویز پزشک توصیه می‌شود. در زنان باردار نیز مصرف این واکسن صرفا با تجویز و نظارت متخصصان مربوطه مجاز خواهد بود.

فاطمی همچنین تاکید کرد: از آنجایی که در فرایند ساخت اغلب واکسن‌های آنفلوآنزا از پروتئین تخم‌مرغ استفاده می‌شود، افرادی که به تخم‌مرغ حساسیت دارند، باید تزریق را زیر نظر پزشک در مراکز درمانی انجام دهند. در عین حال واکسن آنفلوآنزا باید دور از نور و در دمای ۲ تا ۸ درجه سانتی‌گراد در یخچال نگهداری شود. دمای بالاتر یا پائین‌تر، از قدرت واکسن کم می‌کند. ساله

برای دریافت واکسن آنفلوآنزا از داروخانه به نسخه پزشک نیاز است؟
فاطمی درباره نحوه دریافت واکسن آنفلوآنزا از داروخانه ها، گفت: طبق قانون واکسن جزو داروهای نسخه‌ای محسوب می‌شود و افراد برای دریافت واکسن آنفلوآنزا از داروخانه باید نسخه پزشک به همراه داشته باشند. در عین حال از آنجایی که باید ارائه این خدمات را در سامانه تی‌تک ثبت کنیم، افراد کارت ملی هم به همراه داشته باشند. در عین حال همراهان بیمار هم با در دست داشتن نسخه بیمار می‌توانند واکسن آنفلوآنزا را دریافت کنند.

تزریق همزمان واکسن کرونا و آنفلوآنزا؛ آری یا خیر؟

فاطمی درباره تزریق همزمان واکسن کرونا و آنفلوآنزا، گفت: امکان تزریق همزمان واکسن کرونا و واکسن آنفلوآنزا وجود دارد، اما افرادی که مبتلا به کرونا هستند یا به آن مشکوک هستند نباید واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. در عین حال افرادی که به کرونا مبتلا شده‌اند و بهبود یافته‌اند، می‌توانند بعد از بهبودی، واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. البته باتوجه به اینکه ممکن است بعد از تزریق واکسن کرونا و آنفلوآنزا، برخی افراد تب کنند، بهتر است بین تزریق واکسن کرونا و آنفلوآنزا دو هفته فاصله باشد.  هرچند تزریق همزمان واکسن‌های آنفلوآنزا و کرونا با هم در یک روز منع ندارد و در اوج همه‌گیری‌ها مانند سال گذشته توصیه هم می‌شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: