پایگاه خبری خانه فوتبال:

قیمت دلار در بازار امروز 7 آبان 1402 عجیب شده. یکی از عوامل افزایش ناگهانی قیمت دلار بدلیل تاثیر عملیات طوفان الاقصی در بازار ارز بود. قیمت دلار به روشی جدید و در بازاری جدید اعلام می شود. قیمت دلار در ماه گذشته تقریبا ثابت شده بود اما بز روند افزایشی به خود گرفت.در هفته‌های اخیر انتظارات تورمی در حال بازی با قیمت دلار بوده است.

یک کارشناس ارزی گفت: با وجود اینکه منابع ارزی بانک مرکزی دست نخورده و تقاضا کنترل شده است، اما واقعیت سیاسی و جنگ در منطقه توانست در حدی که شاهد آن هستیم بر بازار ارز تاثیر بگذارد.

پشت پرده افزایش قیمت دلار فاش شد

 «مجید شاکری» درباره نوسان نرخ ارز و افزایش آن اظهار داشت: به‌طور طبیعی وقتی اتفاقاتی با این سطح اهمیت (منظور عملیات «طوفان الاقصی» و تحولات سیاسی منطقه) رخ می‌دهد، با وجود اینکه در حوزه منابع ارزی بانک مرکزی هیچ اتفاقی نیفتاده است و هیچ کدام از منابع ارزی آن دست نخورده و مشکلی برای دسترسی به منابع بانک مرکزی وجود ندارد، همچنین در شرایطی که در سطح تقاضا با کارهای فنی که انجام شده تقاضا در بازار به صورت جدی کنترل شده است، اما اتفاق سیاسی به این مهمی تنشی بر بازار آزاد وارد می‌کند.

وی تاکید کرد: تنشی که این واقعیت‌ها بر بازار وارد می‌کند، در حد تاثیری است که هم اکنون شاهد آن هستیم، اما در مورد آینده نمی‌توانم اظهار نظر و صحبتی داشته باشم.

این کارشناس اقتصادی و مسائل ارزی درباره ادعای منتقدان دولت مبنی بر رشد پایه پولی نیز توضیح داد: این بحث فنی است، با وجود کنترل ترازنامه رشد پایه پولی اهمیتی ندارد، زیرا کل رشد پول و نقدینگی کنترل شده است فارغ از اینکه در لایه بین بانک‌ها و بانک مرکزی و دولت چه اتفاقی رخ داده است.

وی تاکید کرد: هم اکنون اشکالی وجود دارد و آن این است که در دولت قبل همه با هم به دولت انتقاد می‌کردند که به لحاظ فنی این انتقادها اشکال داشت، در دولت کنونی حالت معکوس شده است و طرفداران دولت قبلی همان انتقادات فنی غلط را به دولت وارد می‌کنند و این کار اشتباهی است.

براساس این گزارش، نرخ ارز در کشور متاثیر از عوامل درونی و بیرونی است و در شرایطی که سیاست‌های بانک مرکزی برای کنترل بازار موجب ثبات و آرامش در بازار شده بود، تنش میان فلسطین و رژیم اسرائیل که از نیمه مهرماه شروع شد به عنوان عامل بیرونی موجب نوسان بازار ارز شد.

در این شرایط، سوداگران بازار ارز و طلا از لحظه شروع طوفان الاقصی و با شروع تنش در منطقه به کمک فضای مجازی موفق شدند با سوار شدن بر موج هیجانات، نرخ دلار را در بازارهای غیررسمی ۲ تا سه‌هزار تومان بالا ببرند. اما این شرایط دوام نداشت و همان‌طور که پیش‌بینی شده بود، قیمت‌ها روند نزولی به خود گرفت و هم اکنون قیمت دلار در بازار آزاد و تلگرامی در کانال ۵۱ هزار تومان در نوسان است./ ایرنا

قیمت دلار / قیمت ارز خدماتی

قیمت دلار خدماتی امروز یکشنبه هفتم آبان تا ساعت ۱۱ و ۱۵ دقیقه ۴۱ هزار و ۲۶۰ تومان اعلام شد. قیمت دلار خدماتی به این ترتیب درمقایسه با دیروز پنج تومان افزایش داشته است.

یورو خدماتی اما ۴۳ هزار و ۶۰۰ تومان عرضه شد که به معنی کاهش ۹۰ تومانی قیمت یورو خدماتی درقیاس با دیروز است.

قیمت انواع ارز تا ساعت ۱۱:۱۵

انواع ارز توافقی و خدماتی

شنبه

امروز

دلار

41 هزار و 255 تومان

41 هزار و 260 تومان

یورو

43 هزار و 690 تومان

43 هزار و 600 تومان

شروع طوفانی بازار دلار / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 7 آبان

اقتصادنیوز: قیمت دلار در معاملات نقدی روز گذشته تا مرز ۵۲ هزار و ۲۰۰ تومان بالا رفت. سؤال مهم این است که افزایش قیمت دلار در دومین روز هفته جاری ادامه دارد؟

به گزارش اقتصادنیوز، بررسی هسته مرکزی بازار ارز تهران نشان می‌دهد که با شروع بازار در صبح روز شنبه و انتشار هم‌زمان اخبار نگران‌کننده از درگیری‌های نظامی در نوار غزه، قیمت دلار فعالیت خود را افزایشی آغاز کرد. در معاملات پیش از ظهر روز شنبه نرخ دلار در بازه قیمتی ۵۱ هزار و ۷۰۰ تا ۵۱ هزار و ۹۰۰ تومان معامله می‌شد. اما با عبور بازار از ساعات میانی خود شیب سرعت افزایشی اسکناس آمریکایی تند شد و نرخ این ارز وارد کانال ۵۲ هزار تومان شد. سقف نوسان روزانه اسکناس آمریکایی در بازار روز گذشته حوالی رقم ۵۲ هزار و ۲۰۰ تومان بود که پس از برخورد دلار با این نرخ، روند مجدداً تغییر کرد و بازار کاهشی شد و در نهایت در کف کانال ۵۲ هزار تومان بسته شد. البته در معاملات پشت خطی شنبه‌شب اندکی رشد کرد و به ۵۲ هزار و ۱۵۰ تومان رسید. 

از سوی دیگر، قیمت درهم امارات که روز پنجشنبه با نرخ ۱۴ هزار و ۷۰ تومان بسته شده بود در روز شنبه با گپ مثبت، با قیمت ۱۴ هزار و ۲۳۰ تومان آغاز به کار کرد و پس از افزایش ۵۰ تومانی، از این نقطه پایین پرید و روی ۱۴ هزار و ۱۷۰ تومان بسته شد.

این نکته حائز اهمیت است که نرخ دلاری درهم و دلار تهران به هم نزدیک شده‌اند و حباب درهم به سمت صفر میل می‌کند. بازارساز معامله‌گران درهم را ناکام نگذاشته و تتر هم در معاملات شب گذشته در آستانه مقاومت ۵۲ هزار و ۳۰۰ تومانی متوقف شد. در چنین شرایطی دلار تهران برای روز جاری از سمت معاملات شبانه تتر سیگنالی ندارد.

در چنین شرایطی دلار تهران اگر میل صعودی داشته باشد مقاومت ۵۲ هزار و ۵۰۰ تومان را پیش‌رو دارد در غیر این صورت حمایت ۵۱ هزار و ۴۰۰ تومان در برابر دلار قرار گرفته است.

قیمت دلار در بازار ارز هرات هم روز گذشته در محدوده ۵۱ هزار و ۵۵۰ تومان بسته شد. در حال حاضر تحلیل‌گران فنی معتقدند اگر قیمت دلار در بازار مذکور بالای ۵۱ هزار و ۶۰۰ تومان تثبیت دهد در مرحله بعد برای شکستن مقاومت ۵۲ هزار و ۲۰۰ تومان تلاش خواهد کرد. در صورت تثبیت قیمت دلار بالای این سطح خریدار جدید وارد بازار خواهد شد. اما اگر قیمت دلار سطح حمایتی ۵۱ هزار و ۶۰۰ تومان را از دست بدهد حمایت پایین‌تر آن ۵۱ هزار و ۲۰۰ تومان خواهد بود. به عقیده فنی‌ها تا زمانی که قیمت درهم امارات بالای ۱۴ هزار تومان باشد دلار در کانال ۵۱ هزار تومان خواهد بود. سطح مقاومت مهم درهم ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان است که اگر بازار بالای این رقم تثبیت شود راه ورود قیمت دلار به کانال ۵۲ هزار تومان باز می‌شود. در تحلیل میان‌مدت هم معامله‌گران معتقدند تا زمانی که قیمت دلار بالای ۵۰ هزار تومان باشد بر مدار صعود است.  

در معاملات امروز مرکز مبادله طلا و ارز ایران، دلار آمریکا به ۴۱ هزار و ۲۵۸ تومان و نرخ حواله دلار نیز به ۳۷ هزار و ۵۰۷ تومان رسید.

بر اساس معاملات بازار مبادله ارز و طلای ایران، قیمت هر اسکناس دلار امروز ۴۱ هزار و ۲۵۸ تومان و نرخ حواله دلار نیز به ۳۷ هزار و ۵۰۷ تومان اعلام شد.

در تابلوی معاملاتی مرکز مبادلات ارزی در روز جاری، نرخ اسکناس یورو ۴۳ هزار و ۶۰۴ تومان و نرخ حواله یورو نیز به ۳۹ هزار و ۶۴۰ تومان اعلام شده است.

همچنین در مرکز مبادله ارز و طلا، نرخ اسکناس درهم ۱۱ هزار و ۲۳۴ تومان ارزش‌گذاری شده و نرخ حواله درهم نیز ۱۰ هزار و ۲۰۱ تومان اعلام شده است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: