پایگاه خبری خانه فوتبال:

قیمت برنج امروز اعلام شد.قیمت برنج در نوسان است.قیمت برنج این کالا را در سبد مردم دست نیافتنی تر می کند.قیمت برنج به دلیل افزایش حضور دلالان گران تر شد.قیمت برنج شاید ترسناک تر هم بشود.

سقف عجیب قیمت برنج ایرانی

به گزارش اقتصادآنلاین، بر اساس جدیدترین قیمت برنج ایرانی در آبان ۱۴۰۲، قیمت برنج شمال از برند صدری هاشمی گلبهار در وزن ۱۰ کیلوگرمی به یک میلیون و ۷۶۸ میلیون تومان رسیده است. همچنین قیمت قیمت برنج طارم دوباره کشت هانیه دِلبِستو  در همین وزن حوالی یک میلیون و ۷۳۰ هزارتومان است.
قیمت برنج دودی سنتی آقاجانیان در کیسه ۱۰ کیلوگرمی نیز یک میلیون و ۵۹۰ هزارتومان اعلام شده است. بررسی قیمت برنج مازندران امروز نشان می‌دهد که برنج طارم معطر موحد یکی از گرانترین برنج ایرانی بازار است که در کیسه ۱۰ کیلوگرمی به قیمت یک میلیون و ۸۰۰ هزار و در کیسه ۲۰ کیلوگرمی به ۳ میلیون و ۶۰۰ هزارتومان فروخته می‌شود. قیمت برنج هاشمی ناظران گیلان نیز یک میلیون و ۷۴۰ هزار است.
قیمت برنج ایرانی در بازار
نوع محصول وزن قیمت(تومان)
برنج طارم معطر موحد ۲۰ کیلوگرم ۳,۶۰۰,۰۰۰
​برنج ایرانی صدری هاشمی گلبهار ۱۰ کیلوگرم ۱,۷۶۸,۰۰۰
برنج طارم هاشمی ناظران گیلان ۱۰ کیلوگرم ۱,۷۴۰,۰۰۰
برنج طارم دوباره کشت هانیه دِلبِستو ۱۰ کیلوگرم ۱,۷۳۰,۰۰۰
برنج طارم فریدونکنار تک و توک فلاح بازرگانی ناظران کشت دوم ۱۰ کیلوگرم ۱,۵۴۰,۰۰۰
برنج طارم فریدونکنار  جمشید فلاح بازرگانی برنج ناظران کشت اول تک و توک ۱۰ کیلوگرم ۱,۴۵۰,۰۰۰
برنج طارم استخوانی آقاجانیان ۱۰ کیلوگرم ۱,۳۸۰,۰۰۰
برنج هاشمی زرگیس ۱۰ کیلوگرم ۱,۳۰۰,۰۰۰
برنج دودی سنتی آقاجانیان ۱۰ کیلوگرم ۱,۵۹۰,۰۰۰
برنج طارم خوشبخت ۱۰ کیلوگرم ۱,۲۹۰,۰۰۰
سایت خانه فوتبال دخل و تصرفی در قیمت‌ها ندارد و قیمت‌های درج شده مربوط به سایت‌های فروش اینترنتی است.
قیمت برنج درجه یک پاکستانی طبیعت در وزن ۱۰ کیلوگرمی هم ۷۲۰ هزارتومان است. قیمت برنج هندی درجه یک خاطره ۶۰۵ هزارتومان اعلام شده است.

قیمت برنج خارجی از برنج ایرانی بالاتر رفت | پیامد ممنوعیت واردات برنج خارجی

جزئیات تغییرات قیمت برنج منتشر شد.
قیمت برنج به عنوان یکی از مهمترین محصولات کشاورزی در جهان، تحت تاثیر عوامل متعددی قرار می‌گیرد. این عوامل شامل عوامل داخلی و خارجی می‌شوند. عوامل داخلی شامل مواردی مانند تولید و عرضه برنج در کشورهای مختلف، تقاضای داخلی و صادرات برنج، هزینه‌های تولید و نگهداری برنج، تغییرات قوانین و مقررات داخلی و ... می‌باشند.
دبیر انجمن تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان برنج ایران با اشاره به گران شدن قیمت برنج خارجی در بازار گفت: شرایط باید طوری فراهم شود که تا پایان سال حداقل ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تن برنج وارد شود که آرامش بازار بر هم نریزد.  
در حالی که بازار برنج ایرانی به ثبات رسیده و قیمت‌ها کاهش یافته است، برنج خارجی گران شده است. به گفته فعالان این بازار،‌ کمبود عرضه برنج خارجی باعث گرانی قیمت آن در بازار شده به طوری که قیمت برنج خارجی در برخی برندها از برنج ایرانی بالاتر رفته است.
گرانی قیمت برنج خارجی در گزارش مرکز آمار هم مشهود است. طبق گزارش مهرماه مرکز آمار که جزئیات نرخ تورم در این ماه را شامل می‌شود، برنج ایرانی از جمله کالاهایی است که در مهرماه امسال نسبت به شهریورماه ارزان‌تر شده است اما در عوض، برنج خارجی از جمله کالاهایی بوده که بیشترین رشد قیمت را در مهرماه نسبت به شهریور ثبت کرده است.
بر اساس این گزارش قیمت برنج ایرانی درجه یک در مهر ماه امسال نسبت به ماه قبل(شهریور ماه) ۳.۲ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل (مهر ماه ۱۴۰۱) ۰.۴ درصد کاهش قیمت داشته است اما در مقابل قیمت برنج خارجی درجه یک در مهر ماه امسال نسبت به ماه قبل ۴.۶ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۴.۸ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است.
دبیر انجمن تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان برنج ایران در مورد علت گرانی اخیر برنج خارجی گفت: امسال همزمان با آغاز فصل برداشت برنج، دوره ممنوعیت واردات شروع شد و از آن زمان دیگر برنجی وارد کشور نشد بر این اساس از ابتدای سال تا امروز بخش خصوصی حدود ۵۵۰ هزار تن برنج وارد کرده است که اگر بخواهیم با سال‌های قبل مقایسه کنیم مشابه آمار سال ۱۴۰۰ است چون در سال ۱۴۰۰ هم ممنوعیت واردات برنج داشتیم و بخش خصوصی آن زمان تقریبا همین مقدار برنج وارد کرده بود.

مسیح کشاورز با اشاره به تاثیر ممنوعیت واردات بر نوسانات قیمت برنج در سال ۱۴۰۰ بیان کرد: در سال ۱۴۰۰ ممنوعیت واردات برنج منجر به کمبود برنج خارجی در بازار شد و این کمبود، بازار برنج ایرانی را هم تحت الشعاع قرار داد و باعث شد قیمت برنج ایرانی به صورت افسارگسیخته افزایش یابد که این مسئله در سال ۱۴۰۱ منجر به رکود هم در بازار برنج خارجی و هم در بازار برنج ایرانی شد.

کشاورز ادامه داد: در سال ۱۴۰۱ ممنوعیت واردات برداشته شد و بخش خصوصی تا مدت مشابه امسال حدود ۸۹۶ هزار تن برنج وارد کردند یعنی به طور متوسط حدود ۱۱۰ هزار تن در ماه واردات انجام می‌شد که میزان مصرف واقعی برنج خارجی در کشور ما است اما امروز که مقایسه می‌کنیم تا الان ۵۵۰ هزار تن وارد شده است که به طور متوسط ماهیانه ۷۰ هزار تن است و این آمار برای کشور خیلی کم است.
دبیر انجمن تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان برنج ایران به پیامدهای ممنوعیت واردات برنج خارجی اشاره و عنوان کرد: کمبود عرضه برنج خارجی باعث گرانی قیمت آن در بازار شده و کار به جایی رسیده که قیمت برنج خارجی در برخی برندها از برنج ایرانی بالاتر برود. درواقع در حالی که قیمت هر کیلو برنج خارجی قبل از دوره ممنوعیت واردات حدود ۴۵ تا ۵۰ هزار تومان بود در حال حاضر با قیمت حدود ۶۵ هزار تومان هم خرید و فروش می‌شود که این اتفاق خوبی نیست.
کشاورز ادامه داد: به هر حال بخشی از مردم برنج خارجی مصرف می‌کنند و نباید به آنها اجحاف شود برای همین ما به دولت اعلام کرده‌ایم که باید ثبت سفارش‌ها زودتر شروع شود تا از اول آذرماه که ممنوعیت برداشته می‌شود، واردات شروع شود و با افزایش عرضه، قیمت‌ها به قیمت سابق برگردد. البته در این میان باید به قیمت‌های بازار جهانی هم توجه داشت اما به هر حال بازار از این وضعیتی که دارد بهتر می‌شود.

برای آرامش قیمت برنج به واردات ۶۰۰ هزار تن برنج نیاز داریم

دبیر انجمن تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان برنج ایران به ثبات قیمت‌ها در بازار برنج ایرانی هم اشاره و عنوان کرد: در حال حاضر بازار برنج ایرانی خوب است و قیمت‌ها متعادل شده و به نوعی از تولید به مصرف است چون شرکت‌های عرضه‌کننده بدون واسطه و دلال‌بازی‌ محصول را با قیمت توافقی از کشاورز خریداری می‌کنند و به دست مصرف‌کننده می‌رسانند و ما شاهد َآن هستیم که بازار هم رونق یافته و میزان خرید مردم بیشتر شده است.
کشاورز ادامه داد: اما اگر قرار باشد برنج خارجی گران شود اثرش را روی برنج ایرانی هم می‌گذارد و ممکن است دوباره مانند سال ۱۴۰۰ شرایط از کنترل خارج شود و دلالان بازار را دست بگیرند و برنج ایرانی دوباره گران شود. بر این اساس، ما این تذکر را به دولت داده و درخواست کرده‌ایم که شرایط طوری فراهم شود که تا پایان سال حداقل ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تن برنج وارد شود که نیاز این چند ماه و شب عید و ماه رمضان را پوشش دهد و آرامش بازار بر هم نریزد.

جزئیات تقلب برای کاهش قیمت برنج

قیمت برنج

نامرغوب های وارداتی در کیسه های برنج ایرانی

مسیح کشاورز گفت: هنگامی که قیمت برنج در بازار بالا می‌رود برای متعادل‌سازی قیمت‌ها اقدام به اختلاط برنج کیفی با نوعی برنج ارزان‌تر می کنند. ۲ نوع تخلیط برنج ایرانی با خارجی و برنج ایرانی با ایرانی را در کشور داریم. برنج‌های پاکستانی که از نظر ظاهری نزدیک به برنج ایرانی هستند برای تخلیط وارد می‌شوند و این بستگی به انصاف افراد دارد که به چه میزان این تخلیط را انجام دهند.
نزدیک به یک دهه است که از تخلیط برنج ایرانی با خارجی و برنج درجه ۱ و ۲ می گذرد. درحالی که باید واردات برنج خارجی به شهرهای شمالی ممنوع باشد و با متخلفان برخورد شود اما به راحتی برنج هندی و پاکستانی در شمال ایران در دسترس است و گاهی محلی‌های این شهرها اقدام به تخلیط برنج های خود با این برنج های وارداتی می‌کنند. گسترش نیوز پیرامون این موضوع با مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج به گفتگو پرداخته است. با ما همراه باشید.

مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج پیرامون تخلیط برنج در ۳ استان شمالی کشور به گسترش نیوز گفت: هنگامی که قیمت برنج در بازار بالا می‌رود برای متعادل‌سازی قیمت‌ها اقدام به اختلاط برنج کیفی با نوعی برنج ارزان‌تر می کنند. ۲ نوع تخلیط برنج ایرانی با خارجی و برنج ایرانی با ایرانی را در کشور داریم. برنج‌های پاکستانی که از نظر ظاهری نزدیک به برنج ایرانی هستند به استان‌های شمالی ما برای تخلیط وارد می‌شوند و این بستگی به انصاف افراد دارد که به چه میزان این تخلیط را انجام دهند اما در مجموع این موضوع درست نیست که در استان‌های شمالی ما که مصرف برنج خارجی بسیار کم است، برنج خارجی وارد شود و مسئولان باید به این موضوع رسیدگی کنند.

تصمیمات ناگهانی آرامش بازار را برهم می زند

مسیح کشاورز در رابطه با رفع ممنوعیت واردات برنج بیان کرد: زمانی که بازار در آرامش است ورود دولت تنها آرامش این بخش را بهم می‌زند. تصمیم ناگهانی ممنوعیت برنج تصمیمی غیر کارشناسانه بود که باعث برهم خوردن نظم در بازار برنج شد. هنوز مشخص نیست که این تصمیمات یک شبه و غیر کارشناسی را چه افرادی می‌گیرند که پاسخگوی بی‌نظمی بازار باشند.

وی در رابطه با تاثیر ممنوعیت واردات برنج بر بازار خاطر نشان کرد: همیشه در زمان ممنوعیت واردات برنج شاهد افزایش و گرانی این محصول هستیم. بعد از مدتی دچار کمبود برنج می شویم که برنج ایرانی هم متاثر از این موضوع افزایش قیمت پیدا می‌کند. ما همه این موارد را با مسئولان مربوطه در میان گذاشتیم و امیدواریم دیگر شاهد تصمیمات این‌چنینی نباشیم.

پاکستان رفیق نیمه راه بازار برنج

دبیر انجمن واردکنندگان برنج افزود: در زمان ممنوعیت واردات برنج ما کمبود بازار را از پاکستان تامین می کردیم. این در حالی است که ما در جلسه‌ای که ممنوعیت واردات برنج از هند اعلام شد، اعلام کردیم که با وزارت جهاد کشاورزی همراهی کرده و سعی می‌کنیم این بخش از نیاز کشور را از پاکستان وارد کنیم اما در همان زمان نگرانی این موضوع را داشتیم که ‌پاکستانی‌ها از این فضا سوء‌استفاده نکنند و ما دوباره دچار مشکل بشویم. متاسفانه طرف‌های پاکستانی قیمت‌ها را مقداری افزایش دادند و ما هم نتوانستیم مقدار مورد نیاز را از پاکستان وارد کنیم. تا زمانیکه ثبت سفارش برای پاکستان نیز بسته شد و دیگر امکان واردات برنج از پاکستان ممکن نبود.

کشاورز در انتقاد از صحبت‌های اخیر شهیاد آبنار، مدیرکل دفتر بازرگانی کالاهای کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر اینکه با لغو ممنوعیت واردت برنج ظرف حدود ۲۴ ساعت حدود ۱۰۰ هزار تن ثبت سفارش انواع برنج خارجی صورت گرفته است، اظهار داشت: اگر این ۱۰۰ هزار تن انجام شده باشد، ویرایش ثبت سفارش‌های قدیمی واردات برنج بوده است. در واقع واردکنندگان اصلاحیه ثبت سفارش خود را انجام دادند. این در حالی است که تا این لحظه هیچ ثبت سفارش برای واردات برنج هنوز انجام نشده و ثبت سفارش برنج همچنان متوقف مانده است.
دبیر انجمن واردکنندگان برنج درباره تایید نشدن ثبت سفارش‌های قدیمی در پایان ادامه داد: بانک مرکزی به تمام کالاها ارز اختصاص داده است. اگر ثبت سفارش‌های قدیمی ما تایید شده است به دلیل عدم تخصیص ارز است که هنوز به برنج تعلق نگرفته است. علت این موضوع نیز این است که وزارت جهاد کشاورزی از بانک مرکزی خواسته تا زمانی که از شرایط عرضه برنج‌های وارد شده مطمئن نشدند ارزی به واردکنندگان برنج تعلق نگیرد. اکنون حدود ۴۰ هزار تن برنج خارجی در بنادر در حال وصول است و امکان ترخیص آن فراهم می‌شود. این تصمیم نیز اشتباه است زیرا نظارت باید در کنار فعالیت‌های دیگر باشد نه موردی که بازار را به طور کامل تعطیل کند.

حمله برای کنترل قیمت برنج

دبیر انجمن واردکنندگان برنج بیان کرد: در سال جدید متاسفانه تنها ۴۰۰ هزار تن ثبت سفارش داشتیم. در شرایط مطلوب حدود ۲۷۰ هزار تن آن توسط بخش خصوصی برای زمان اوج مصرف محقق شد.
چند روزی است که خبر افزایش نرخ برنج شنیده می‌شود. در صورتیکه قرار بر این بود نرخ بالای ۱۰۰ هزار تومان را برای برنج نداشته باشیم اما مشاهدات حاکی از این است که برخی برندها با نرخ حدود ۱۴۰ هزار تومان به فروش می‌رسند.
گسترش نیوز در خصوص افزایش نرخ برنج به گفت‌وگو با مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج پرداخت.
کشاورز در ادامه به دلایل کاهش واردات برنج در سال جاری اشاره کرد و گفت: دولت سود بازرگانی و عوارض گمرکی واردات برنج را تعیین نکرده بود. تا هفته قبل هنوز قانون بودجه در گمرکات کشور اجرایی نشده بود و هیچ یک از واردکنندگان این ریسک را نمی‌کردند که برمبنای محاسبات سال ۱۴۰۰ برنج وارد کشور کنند و بفروشند تا پس از آن بخواهند این اختلاف نرخ را جبران کنند.
وی با اشاره به جلسه قرارگاه امنیت غذایی که هفته گذشته با حضور معاونان وزیر صمت، سازمان حمایت و اعضای هیات مدیره انجمن واردکنندگان در خصوص مشکلات مربوط به بازار برنج تشکیل شد، گفت: در این جلسه که با مسئولیت سردار کاظمینی، قائم مقام وزارت جهاد در امنیت غذایی تشکیل شد به آسیب شناسی بازار برنج پرداختیم که التهاب این بازار دلایلی دارد که دولت باید هر چه سریع تر به رفع آن بپردازد.

قیمت برنج

کسری برنج باید جبران شود

دبیر انجمن واردکنندگان برنج با بیان نخستین مشکل، افزود: زمانیکه دولت کاهش ثبت سفارش را مشاهده کرد باید خیلی زود این جلسه را ترتیب می‌داد. در سال جدید متاسفانه تنها ۴۰۰ هزار تن ثبت سفارش داشتیم. در شرایط مطلوب حدود ۲۷۰ هزار تن آن توسط بخش خصوصی برای زمان اوج مصرف که فروردین و ماه مبارک رمضان است، محقق شد. در نتیجه باید با افزایش واردات کسری این دوران را جبران کرد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج در ادامه اظهارکرد: شرکت بازرگانی دولتی با عرضه ذخایر احتیاطی خود برای عید و ماه مبارک رمضان به‌طور مقطعی  وارد بازار شد که متاسفانه به اهداف کاهش قیمت برنج ایرانی و خارجی نرسید. اما با خرید خود در حجم بالا موجب افزایش نرخ برنج در بازار جهانی شد.

حمایت از برنج ایرانی کافی است

وی با بیان موضوع دیگر مطرح شده در جلسه اظهارکرد: قیمت‌گذاری دستوری برنج در سال ۱۴۰۰را نیز در این جلسه مطرح کردیم. واردکننده هر کیلو برنج را با نرخ ۳۵ هزار تومان ترخیص می‌کرد، اما با نرخ ۳۱ هزار تومان می‌فروشد. با وجود اینکه درحال‌حاضر قیمت‌های جهانی به علت جنگ اوکراین و روسیه با ۲۰ درصد افزایش همراه بوده است.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج همچنین گفت: از سوی دیگر به دوره ممنوعیت واردات که مرداد ماه است نزدیک می‌شویم. دولت باید زود تر به دنیا اعلام می‌کرد که امسال به اندازه کافی از برنج ایرانی حمایت کردیم که نرخ هر کیلو آن به مرز ۱۵۰ هزار تومان رسیده است و نیازی به حمایت با جلوگیری از واردات برنج خارجی نیست. اما هنوز این را اعلام نکردند تا کشورهای دیگر با مشاهده اوضاع بد نخواهند برنج را گران تر به ما بفروشند. درنهایت همه این‌ موارد باعث تکرار تجربه تلخ ۱۴۰۰ در افزایش نرخ برنج خارجی و ایرانی خواهد شد.

قیمت برنج

ممنوعیت واردات برنج و تاثیر بر بازار

کشاورز در خصوص ممنوعیت واردات برنج گفت: ممنوعیت واردات برنج، کنترل بازار برنج ایرانی را از دستتان خارج می‌کند. در این جلسه شفاهی با دلایل ما موافقت کردند. همچنین حذف برنج تایلندی از لیست واردات توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران که دلیل آن عدم استقبال مردم از برنج های درجه پایین وارد شده است باعث ایجاد انحصار در بازار خرید هند و پاکستان می‌شود که این‌ها به ضرر کشور است. بخش خصوصی می تواند با واردات برنج های با کیفیت منابع جدیدی را برای کشور ایجاد کند.

دولت چاره کند!

دبیر انجمن واردکنندگان برنج در پایان با بیان اینکه ما اطلاعات و آگاهی خود را در اختیار دولت گذاشتیم امیدواریم که چاره‌ای اندیشیده باشند، افزود: اگر شرایط مساعد باشد و با موارد گفته شده موافقت شود، یک میلیون و سیصد هزار تن برنج وارد کشور می‌شود و با رقابت سالم بین واردکنندگان کاهش نرخ رخ می‌دهد به طوری که افزایش نرخ جهانی برنج حس نشود. امیدواریم با موارد اعلام شده در این جلسه شاهد تکرار تجربه تلخ سال ۱۴۰۰ در کمبود و گرانی برنج خارجی و غیر قابل کنترل بودن برنج ایرانی نباشیم.​

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: