پایگاه خبری خانه فوتبال:

با پیروزی شب گذشته العین برابر النصر، سهمیه ایران در لیگ نخبگان آسیا برای فصل 2025 – 2026 رسما کاهش یافت.
به گزارش "ورزش سه"، اتفاقی که پیش از این و در این خبر به آن اشاره کرده بودیم، رخ داد. پیروزی العین برابر النصر در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا کاملا به ضرر فوتبال ایران تمام شد و حالا برای دو فصل بعد که دومین دوره مسابقات باشگاهی در آسیا با فرمت و سبک و سیاق جدیدی قرار است برگزار شود، ایران در سطح اول پیکارها، یک نماینده خود را از دست داد.

شب گذشته و در یکی از دیدارهای مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا، العین در استادیوم هزاع بن زاید میزبان النصر بود و توانست با تک گل سفیان رحیمی از سد حریف قدرتمند خود عبور کرده و با روحیه بالایی پای به دیدار برگشت بگذارد. حتی اگر نماینده امارات در ریاض هم شکست بخورد و از دور مسابقات کنار برود، اما این تیم توانست که سهمیه فوتبال کشورش را افزایش دهد.

پیروزی العین برابر النصر سبب شد تا فوتبال امارات در جدول تعبیه شده توسط AFC برای تعیین میزان سهمیه کشورها جهت حضور در رقابت‌های آسیایی 1.5 امتیاز مثبت دشت کرده و شمار امتیازات امارات به عدد 68.873 برسد و این یعنی فوتبال این کشور بالاتر از ایرانی قرار می‌گیرد که 68.840 امتیاز دارد.

از آنجایی که شکست یک تیم در لیگ قهرمانان آسیا امتیاز منفی برای کشورها در پی ندارد، در نتیجه امارات برای دو فصل بعد، در لیگ نخبگان سهمیه 2+1 خواهد داشت و سهمیه ایران نیز در این پیکارها به 1+1 کاهش پیدا کرد. موضوعی که نمی‌تواند به هیچ وجه برای فوتبال کشور خبر خوبی باشد.

از سال آینده، رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا در فرمت جدیدی برگزار می‌شود. 12 تیم از غرب و 12 تیم از شرق آسیا در بالاترین سطح مسابقات موسوم به لیگ نخبگان شرکت می‌کنند که تعداد کرسی‌های ایران برای فصل 2024 – 2025 همان سهمیه 2+1 است ولی از برای دو فصل بعد و فصل 2025 – 2026 سهمیه ایران به 1+1 کاهش یافته است.

به طور قطع باید گفت که حذف تراکتور در مرحله پلی آف امسال مسابقات لیگ قهرمانان مقابل تیم اماراتی الشارجه ضربه بزرگی به امتیازات فوتبال ایران وارد کرد و نه تنها امتیاز مثبتی به فوتبال کشور نرسید بلکه شارجه به طور کلی 8.9 امتیاز را برای امارات به ارمغان آورد که همین موضوع سبب پیشی گرفتن فوتبال این کشور از ایران شد.

Ns9txnns7DYd

حذف استقلال و پرسپولیس در فصل قبل لیگ قهرمانان و عدم حضور دوباره آبی پوشان در رقابت‌های امسال نیز یکی از عوامل کاهش فاصله ایران و امارات بود که ضربه جبران ناپذیری بابت میزان سهمیه در لیگ نخبگان را به فوتبال ایران وارد آورد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: