پایگاه خبری خانه فوتبال:

قیمت دلار صعودی شد.قیمت دلار دست ناخدا افتاد. قیمت دلار با پیش رفتن مذاکرات وین روند کاهشی به خود گرفته بود.قیمت دلار در هفته گذشته افزایشی شد. در هفته‌های اخیر انتظارات تورمی در حال بازی با قیمت دلار بوده است

قیمت دلار امروز - آخرین نرخ دلار در بازار

امروز دلار در بازار آزاد برخلاف افت قبلی خود، رشد قیمت را تجربه کرد، بطوری که دلار در بازار آزاد که ۲ روز پیش تا ۴۱,۵۰۰ (چهل و یک هزار و پانصد ) تومان رسیده بود، امروز - شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ مصادف با ۲۸ ژانویه ۲۰۲۳ - با رشد ۴.۲۲ درصدی به ۴۳,۳۳۰ (چهل و سه هزار و سیصد و سی ) تومان رسید.
جدول قیمت دلار
عنوان قیمت بروزرسانی
دلار در بازار آزاد 43,330 تومان 15:44
دلار در صرافی ملی 43,632 تومان 11:31
دلار در بازار متشکل 43,330 تومان 15:44
دلار در سامانه سنا 30,693 تومان 11:34
دلار کانادا 32,542 تومان 15:20
دلار در بازار آزاد در بازار امروز نسبت به ۲ روز پیش، با ۱۸۳۰ تومان افزایش، ۴۳,۳۳۰ تومان نرخ گذاری شد.
دلار در صرافی ملی، امروز به ۴۳,۶۳۲ تومان رسید که نسبت به ۲ روز پیش، افزایش ۳.۹۳ درصدی داشته است.
دلار در بازار متشکل در بازار امروز نسبت به ۲ روز پیش، با ۱۷۳۰ تومان افزایش، ۴۳,۳۳۰ تومان نرخ گذاری شد. 
دلار در سامانه سنا، امروز به ۳۰,۶۹۳ تومان رسید که نسبت به ۳ روز پیش، بدون تغییر ۰ درصدی داشته است.
دلار کانادا در بازار امروز نسبت به ۲ روز پیش، با ۱۵۷۹ تومان افزایش، ۳۲,۵۴۲ تومان نرخ گذاری شد.

جزئیات نرخ گذاری جدید قیمت دلار با ناخدا

اکوایران: رئیس کل بانک مرکزی در توئیتی اعلام کرده از امروز بانک مرکزی و صرافی‌ها اقدامات مشترکی در احیای ثبات اقتصادی در کشور انجام می‌دهند. فرزین تاکید کرد که بانک مرکزی از این به بعد به بازار آزاد ورود پیدا خواهد کرد و نرخ‌ساز خواهد بود.

به گزارش اکوایران، قیمت دلار امروز در بازار ارز  هرات با گپ مثبت باز شد اما در ادامه معاملات نقدی یاد شده به سمت پایین حرکت کرد و در مقایسه با روز قبل نزدیک به 500 تومان پایین آمد.

در سلیمانیه اما نرخ دلار بر خلاف مسیر هرات رشد کرد. اسکناس آمریکایی در بازار مورد اشاره، ظهر امروز نزدیک به 400 تومان بالاتر از روز قبل معامله شد. 

حذف قیمت دلار و یوروی بازار متشکل ارزی

در تهران هم از امروز دلار توافقی از معاملات بازار متشکل ارزی حذف شده و صرافان می‌گویند هنوز بخشنامه‌ای از بانک مرکزی نیامده و‌ نمی‌دانیم ارز را با چه نرخی به مردم بفروشیم!

ساعاتی بعد از آن، بانک مرکزی اعلام کرد: «از امروز (سه‌شنبه، 4 بهمن) کلیه صرافی‌ها مجازند نسبت به فروش ارز به صورت اسکناس با نرخ منتشرشده تحت عنوان «آخرین نرخ صرافی‌ها» در سایت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران به آدرس www.ice.ir اقدام نمایند.»

ورود رسمی ناخدا به بازار و قیمت دلار ایران

قیمت دلار

فرزین رئیس کل بانک مرکزی در توئیتر نوشت که از امروز بانک مرکزی و صرافی‌ها اقدامات مشترکی در احیای ثبات اقتصادی در کشور انجام می‌دهند. او تاکید کرد که بانک مرکزی از این به بعد به بازار آزاد ورود پیدا خواهد کرد و نرخ‌ساز خواهد بود.

پیش از این نیازهای ارزی مردم در صرافی‌ها براساس معاملات توافقی دلار و یورو پوشش داده می‌شد. از اواخر خردادماه سال 1401 بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز و در تعامل با کانون صرافی‌ها، صرافی‌های معتبر و صادرکنندگان، بازار توافقی عرضه و تقاضای ارز را راه‌اندازی کرد و امکان معاملات توافقی ارز در صرافی‌ها و بازار متشکل ارزی نیز فراهم شده بود.

قیمت‌ها در بازار متشکل غیب شد

فرزین مشابه حرف‌هایش در توئیتر را در گفت‌وگوی تلویزیونی یکشنبه شب خود بیان کرده بود. حوالی ساعت 12:15 ظهر سه‌شنبه (4 بهمن) مراجعه به سایت بازار متشکل ارزی نشان می‌داد که تنها یک نرخ بر روی سایت دیده می‌شود: دلار در بازار به قیمت 43 هزار و 400 تومان. 

کمی پیش از آن، قیمت دلار بازار به مبلغ 43500 تومان درج شده بود و قیمت یورو در بازار هم با مبلغی ارزان‌تر، 42722 تومان قید شده بود.

علت تغییرات رخ داده در بازار دلار

به نظر می‌رسد تغییرات رخ‌داده در راستای حذف نرخ‌های متعدد، تشکیل سامانه‌ای تازه برای مبادله ارز و طلا، ورود رسمی بازارساز به بازار آزاد و نرخ‌سازی بانک مرکزی باشد. در حال حاضر در سامانه بازار متشکل نرخ دلار 42 هزار و 745 تومان درج شده و توضیح بیشتری داده نشده است؛ اما در سایت بانک مرکزی تاکید شده که صرافی‌ها باید از این به بعد از همین قیمت برای فروش استفاده کنند.

تزریق دلار صورت گرفت؟

معامله‌گران بازار ارز تهران می‌گفتند ناخدا وارد بازار دلار شد. برخی از معامله‌گران مدعی بودند با ورود ناخدا به بازار ارز عده‌ای از معامله‌گران ترسیده‌اند و به صورت هیجانی در موقعیت فروش قرار گرفته‌اند. عده‌ای از معامله‌گران مدعی بودند که تزریق هم صورت گرفته است. 

دلار صرافی ملی پرواز کرد

امروز دلار صرافی ملی هم قد کشید. قیمت دلار صرافی ملی در ابتدای معاملات امروز در کانال 39 هرار تومان قرار داشت اما ظهر امروز بالای کانال 40 هزار تومان معامله شده است. بر این اساس قیمت خرید دلار آمریکا 42 هزار و 320 و قیمت فروش دلار آمریکا 42 هزار و 748 اعلام شد.

قیمت طلا کاهشی شد

در بازار داخلی ایران قیمت طلای 18 عیار ظهر امروز اندکی نزولی شد. آنطور که سایت اتحادیه طلا و ارز اعلام کرده قیمت طلای 18 عیار امروز تا 2 میلیون و 102 هزار و 300 تومان بالا رفته است. قیمت طلای 18 عیار ظهر امروز در زمان نگارش این گزارش 2 میلیون و 80 هزار و 300 تومان بود که در مقایسه با عصر دیروز نزدیک به 4 هزار تومان کاهش را نشان می‌دهد.

قیمت سکه ریخت

سایت اتحادیه امروز همچنین اعلام کرده که قیمت سکه امامی در مقایسه با دیروز 300 هزار تومان ریزش کرده و به ابتدای کانال 24 میلیون تومان برگشته است.

لفظ فروش زیاد شد؛ این حال و روز بازار ارز پس از صحبت‌های رئیس کل مبنی بر نرخ‌سازی توسط بانک مرکزی در بازار آزاد است. این سیاست ارزی باعث شده تا فضای بازار ارز با ترس از ریزش قیمت‌ها مواجه شود و در نتیجه بسیاری از نوسان‌گیران و دلالان ارزی، در موقعیت فروش قرار بگیرند. این در شرایطی است که صبح امروز محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی در صفحه شخصی خود در توییتر اعلام کرد: از امروز، بانک مرکزی و صرافی‌ها، اقدامات مشترکی در احیای ثبات اقتصادی در کشور انجام می‌دهند. وی تاکید کرد: بانک مرکزی زین پس به بازار آزاد ورود پیدا خواهد کرد و نرخ‌ساز خواهد بود.

بانک مرکزی با مدیریت جدید تلاش دارد تا سیاست‌های جدید ارزی خود را با محوریت ثبات شاخص ارزی در سامانه نیما و تامین نیاز‌های ارزی متقاضیان در بازار مبادله‌ای، اجرایی کند. هدف گذاری مهم که در گام نخست به ثبات نرخ نیمایی دلار در میانگین ۲۸۵۰۰ تومان و توجه به افزایش سقف عرضه ارز در صرافی‌ها منجر شده است.

تامین همه نیاز‌های ارزی مردم

در این راستا، یکشنبه شب رئیس کل بانک مرکزی در گفتگوی ویژه خبری شبکه یک سیما اظهار داشت: صرافی‌ها را آزاد کرده‌ایم که بتوانند خرید و فروش کنند و در حالی که قبلا تا ۲۰۰۰ یورو می‌توانستند به افراد بفروشند، اکنون این رقم به ۵ هزار یورو افزایش داده‌ایم. فرزین تاکید داشت: اگر صرافی‌ها کسری داشتند، ما در بانک مرکزی آن را تامین خواهیم کرد. رئیس کل بانک مرکزی همچنین در پاسخ به کسانی که فکر می‌کنند بانک مرکزی قادر به تامین اسکناس بازار نیست گفت: ما در بانک مرکزی با راه‌اندازی سامانه ناخدا، همه نیاز‌ها را بر اساس مستندات تامین خواهیم کرد.

این صحبت‌های عالی‌ترین مقام پولی و ارزی کشور باعث شد تا بازار ارز عقب نشینی کند. زیرا از یک سو بازارساز اجازه افزایش ۲.۵ برابری عرضه اسکناس در صرافی‌ها (۵۰۰۰ اسکناس یورو) به اشخاص حقیقی و حقوقی از روز سه شنبه (چهارم بهمن ماه ۱۴۰۱) را صادر کرد و از سوی دیگر رئیس کل بانک مرکزی به صراحت از ورود بانک مرکزی به بازار آزاد ارز در جهت نرخ‌سازی خبر داد. اقدامی که منجر به خروج سفته‌بازان و نوسان‌گیران از بازار غیررسمی و آزاد شد.

در این میان اشاره فرزین به راه‌اندازی بازار مبادله ارز و طلا تا دو هفته آینده نیز خبری بود که نشان‌دهنده برنامه‌ریزی بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز است. به گفته رئیس کل بانک مرکزی "در این بازار نه تنها اسکناس‌های فعلی عرضه می‌شود بلکه از طریق سامانه «ناخدا» نیز تامین ارز نیاز‌های ارزی انجام خواهد شد، مثلا افرادی که فرزند آن‌ها خارج از کشور دانشجو است، افرادی که بیماری در خارج کشور دارند، آژانس‌های گردشگری و سایر موارد نیاز‌های ارزی خود را در این بازار که نرخ و تابلو مخصوص به خود را خواهد داشت، تامین خواهند کرد. فرزین تاکید کرد که تخصیص ارز به این گروه‌ها بر اساس مستندات ارائه شده خواهد بود."

وضعیت ارزی کشور خوب است

امروز (سه شنبه چهارم بهمن ماه) نیز خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت در نشست خبری گفت: همانطور که رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد وضعیت ارزی کشور خوب است. در بخش کنترل مصرف هم با همکاری وزارت صمت اقدامات خوبی صورت گرفته است. وی با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد نیاز‌های ارزی در بازار‌های رسمی نیما و بازار متشکل ارزی تأمین می‌شود گفت: بانک مرکزی تغییراتی در بازار متشکل ارزی صورت داده که بزودی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

خاندوزی تاکید کرد: درشبکه‌های مجازی قمار ارز صورت می‌گیرد. افزایش نرخ در شبکه‌های مجازی متناسب با وضعیت اقتصادی و ذخایر ارزی کشور نیست. سهم این بازار‌های قمار نسبت به بازار رسمی زیاد نیست. تاکید رئیس جمهور بر این است که بانک مرکزی هم در بازار رسمی و هم غیررسمی ثبات ایجاد کند. سخنگوی اقتصادی دولت ادامه داد: رئیس کل بانک مرکزی اخیرا سفر‌هایی به کشور‌های شریک اقتصادی داشته که در روز‌های آتی ادامه می‌یابد تا تامین ارز واردات باز هم بهتر انجام شود. بانک مرکزی همچنین تمهیداتی در حوزه صرافی‌ها انجام داده است که مجموعه این اقدامات زمینه ایجاد ثبات در بازار ارز را فراهم خواهد کرد.

آزادسازی دارایی‌های ارزی مسدود شده 

روز دوشنبه نیز مخبر معاون اول رئیس جمهور در آیین تجلیل از فعالان پیشتاز اقتصاد ایران اظهار داشت: امروز دشمنان با تمام توان خود برای ضربه زدن به اقتصاد کشور بسیج شده اند و در همین چند روز گذشته با وجود اینکه چند میلیارد دلار از دارایی‌های ارزی مسدود شده کشور آزاد شده و در چرخه اقتصاد قرار گرفته و علیرغم آنکه کل نیاز‌های ارزی کشور از طریق سامانه نیما با قیمت ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان تأمین می‌شود، اما شاهد نوسانات نرخ ارز و افزایش قیمت‌ها در بازار آزاد هستیم که دلیل آن نه معاملات واقعی بلکه همین فضاسازی‌های رسانه‌ای و روانی دشمن است که موجب هراس‌افکنی در میان مردم و بخش خصوصی شده است.

کاهش تقاضا و افزایش عرضه ارز در بازار آزاد

مسلما با توجه به تجربه سال‌های اخیر در حوزه فراز و فرود نرخ ارز، پیش بینی تکرار این تجربه و ریزش قیمت‌ها در بازار ارز، دور از دسترس نیست؛ هرچند در معاملات امروز نیز این پیش بینی تا حدودی محقق شده و قیمت دلار در بازار آزاد با کاهش قابل توجه و نزدیک شدن به نرخ صرافی‌ها، مواجه شده است. این در حالی است که مشاهدات میدانی خبرنگار ایبِنا از بازار ارز در محدوده میدان فردوسی، بیانگر کاهش تقاضا و افزایش عرضه ارز به ویژه دلار است. روندی که باعث شده تا بسیاری از افراد که در هفته گذشته و در فضای هیجانی به خرید ارز اقدام کرده بودند، به یکباره با زیان مواجه شوند و در صف فروش قرار بگیرند. به گفته فعالان بازار ارز،  بازارساز با توانایی قابل توجه در عرضه ارز، خیال متقاضیان خرید ارز از شبکه صرافی‌های مجاز را راحت کرده است و تقاضایی در بازار آزاد شکل نخواهد گرفت.

کاهش انتظارات تورمی

کارشناسان ارزی و اقتصادی معتقدند با توجه به سیاست‌های جدید ارزی بانک مرکزی همچون افزایش قابل توجه عرضه اسکناس ارز در صرافی ها، تنوع عرضه ارز از یوان چین تا درهم امارات و آزادسازی منابع ارزی کشورمان در عراق و امارات (همزمان با مذاکرات منطقه‌ای فرزین در هفته‌های اخیر)، انتظارات ارزی کاهش یافته و قیمت ارز چشم انداز کاهشی دارد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: