پایگاه خبری خانه فوتبال:

طراحی برنامه جدید طرح ترافیک تهران.تغییرات عمده در طرح ترافیک اجرایی می شود.محدوده طرح ترافیک شاید حذف یا گسترش یابد.تغییر طرح ترافیک به صورت جدی دنبال می شود.

رقم جدید عوارض ورود به طرح ترافیک اعلام شد

مبلغ پایه عوارض در محدوده طرح ترافیک ۱۰۰ هزار تومان اعلام و با ۲۰ رای موافق به تصویب رسید.
عوارضی که در محدوده طرح ترافیک اعمال می‌شود، ممکن است شامل هزینه‌های ورود و خروج وسایل نقلیه به این مناطق باشد. این هزینه‌ها معمولاً به منظور کنترل تردد و کاهش ترافیک در محدوده مشخص تعیین می‌شوند. این اقدامات می‌توانند به عنوان ابزاری برای مدیریت ترافیک و کنترل تقاضا برای استفاده از این مناطق مورد استفاده قرار گیرند. هدف اصلی از اعمال عوارض در محدوده طرح ترافیک معمولاً بهبود ترافیک، کاهش آلودگی هوا و تشویق به استفاده از حمل و نقل عمومی است.
در دویست و سیزدهمین جلسه شورای شهر تهران، محمد آخوندی در پی بررسی لایحه شهرداری تهران برای تعیین عوارض تردد به‌منظور مدیریت ترافیک و تقاضای سفر در سال ۱۴۰۳، اظهار نمود که مباحث مفصلی در زمینه عوارض طرح ترافیک در کمیسیون مورد بحث قرار گرفته است. نظر مشترک کمیسیون این بود که هزینه پایه ورود وسایل نقلیه به محدوده‌های طرح ترافیک در هر روز ۱۰۰ هزار تومان باشد و همچنین باید شامل سه ضریب نیز شود.
وی با اعلام اینکه براساس جدول ضرایب مربوط به آلایندگی وسایل نقلیه، ضریب برای خودروهای هیبریدی و برقی صفر است، یادآور شد: وسایل نقلیه دارای معاینه فنی برتر تهران ضریب ۰.۸، وسایل دارای معاینه فنی برتر از مراکز معاینه فنی تهران بر اساس دسترسی لازم به سامانه سیمفا، وسایل نقلیه دارای معاینه فنی معتبر ۱، وسایل نقلیه با عمر بیش از ۲۰ سال ۱.۲ است.
آخوندی با بیان اینکه پیشنهاد شهرداری تهران ۷۳ هزار تومان بود، خاطرنشان کرد: پس از مباحث صورت گرفته در کمیسیون، این موضوع مطرح شد که شهرداری از طرح ترافیک به دنبال درآمد نیست و این طرح قرار است بازدارنده باشد.
وی افزود: رفت و برگشت افراد با تاکسی در طرح ترافیک کمتر از ۲۰۰ هزار تومان نخواهد بود و وقتی رقم کمتر برای طرح در نظر گرفته شود، افراد تشویق می شوند که با خودروهای خود در طرح تردد کنند و این شرایط را برای کسانی که با وسایل حمل و نقل عمومی نیز تردد می کنند، به دلیل ایجاد ترافیک ناشی از تردد خودروهای شخصی سخت تر خواهد کرد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا تأکید کرد: از این لایحه چنین پیامی مخابره می شود که اگر قرار است ترافیک و آلودگی هوای یک محدوده کنترل شود ما به دنبال درآمد از آن نیستیم.
رئیس شورای  شهر تهران با بیان اینکه برخی خودروها در سایر شهرها به راحتی معاینه فنی می گیرند و در تهران تردد می کنند، یادآور شد: در تهران فرآیند سخت گیرانه و طولانی برای دریافت معاینه فنی اعمال می شود؛ درست است که پلیس خودروهای دودزا را متوقف می کنند اما باید ضوابطی مشخص شود که بر اساس آن خودروهایی که از تهران معاینه فنی دریافت کرده اند، در پایتخت تردد کنند.

وی با بیان اینکه تردد خودروهای با عمر ۲۰ سال باید در طرح ترافیک ضریب ۱.۵ داشته باشند، خاطرنشان کرد: باید از عمر ۱۰ سال به بعد از ضریب ۱.۱ آغاز کنیم و تا ۲۰ سال به ضریب ۱.۵ برسیم.
مهدی عباسی رئیس کمیسیون شهرسازی شورای  شهر تهران با بیان اینکه بسیاری از لایحه ها و تجدیدنظرخواهی هایی که در قوه قضاییه انجام می دهیم برای شهرداری هزینه های قابل توجه و سنگینی دارد و ممکن است برای شهرداری چالش برانگیز باشد، اظهار کرد: در حال تدبیر اندیشی هستیم که به جای پرداخت پول در حساب فی مابین با قوه قضایی، ارقام تهاتر شود.

وی ادامه داد: یکی از ظرفیت های کمک کننده در این زمینه، طرح ترافیک و هزینه های ناشی از آن است. بسیاری از مجتمع های قضایی نیز در طرح ترافیک قرار دارند و می توان این پیشنهاد را لحاظ کرد.

مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا نیز با بیان اینکه خودروهای آژانس باید ۶۰ درصد هزینه طرح را بپردازند و پیشنهاد بنده این است که تخفیف برای این خودروها از ۴۰ به ۶۰ درصد برسد، یادآور شد: تخفیف به ساکنان محدوده طرح ترافیک ۵۰ درصد است و پیشنهاد می شود که به ۷۵ درصد برسد.

علیرضا نادعلی سخنگوی شورا نیز با اشاره به زمان شرایط اضطرار که مدارس و در نهایت ادارات تعطیل می شوند، خاطرنشان کرد: بعد از چند روز تصمیم گرفته می شود که طرح فروخته نشود. باید از زمان شروع شرایط اضطرار، ممنوعیت تردد خودروها را بلافاصله اعمال کنیم.

وی ادامه داد: شهرداری وظیفه خود را در توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی جهت کاهش آلودگی هوا انجام داده و این ممنوعیت تردد می تواند پیوست خوبی باشد.

علی اصغر قائمی عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا هم با بیان اینکه در بودجه سنواتی برای پلیس راهور اعتبار در نظر گرفته می شود، گفت: با توجه به اینکه بیان شد فروش طرح ترافیک برای بازدارندگی است و برای کسب درآمد نیست، نباید پلیس را به سمت این موضوع سوق دهیم و پیشنهاد ما این است رقم بودجه برای پلیس از محل فروش طرح ترافیک حذف شود.

محسن بیات رئیس اداره املاک و حقوقی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهردرای تهران نیز در این جلسه با بیان اینکه باید بر اساس نرخ تورم اقدام کنیم و اگر بر این اساس نباشد، مصوبه ما در هیئت تطبیق تأیید نخواهد شد، گفت: مصوبه ما مبنی بر ۳۵ درصد افزایش بود اما در کمیسیون مباحثی مطرح و ۱۰۰ هزار تومان به عنوان رقم پیشنهاد شد که اگر این رقم اعمال شود، بازدارندگی خواهد داشت.

وی افزود: رقم نهایی با اعمال ضرایب در نهایت ۱۸۵ هزار تومان خواهد بود و اگر بر اساس افزایش ۴۵ درصدی نرخ تورم باشد، این عدد کمتر از نرخ تورم خواهد بود.

بیات ادامه داد: وجود وزارت خانه ها و ارگان های مهم و دانشگاه ها در محدوده طرح ترافیک، باعث شده که دستگاه های اجرایی تقاضاهای زیادی در خصوص طرح ترافیک داشته باشند. اگر قرار باشد برای دانشگاه ها و حوزه های علمیه، تخفیف طرح ترافیک را در نظر بگیریم، دیگر دستگاه ها نیز مجدداً تقاضای این تخفیف را خواهند داشت و اعمال آن شاید عادلانه نباشد.

طرح ترافیک

وی همچنین تصریح کرد: ارقام در صورتی به پلیس اختصاص داده می شود که عملکرد داشته باشد و این عملکرد در معاونت حمل و نقل و ترافیک تأیید شود، در آن صورت رقم درآمدی آن به پلیس اختصاص خواهد یافت.

بیات با بیان اینکه پلیس هیچ گونه جریمه ای را برای خودروهایی که طرح ترافیک ندارند، اعمال نمی کند، گفت: عدم فروش طرح ترافیک باعث نمی شود که خودروها در محدوده های طرح تردد نکنند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: