پایگاه خبری خانه فوتبال:

سهمیه بنزین یا افزایش و کاهش آن همیشه مردم را درگیر کرده است.سهمیه بنزین نوروزی در راه است یا خیر؟
امسال نیز مانند سال گذشته و طبق گفته‌های وزیر نفت، سهمیه نوروزی بنزین نداریم اما تلاش می‌شود هموطنان در نوروز بدون بنزین نمانند.
میزان مسافرت‌ها هر سال با شروع فصل بهار و تعطیلی نوروز افزایش می‌یابد و این موضوع بعضا نگرانی‌هایی را برای تامین بنزین ایجاد می‌کند، با این حال وزیر نفت صراحتا اعلام کرده که مشکلی برای تامین بنزین نوروزی وجود ندارد.

پیش‌بینی میزان مصرف سهمیه بنزین ، همانند سال گذشته خواهد بود

آنطور که اوایل اسفندماه مطرح شد، متوسط مصرف بنزین در مقایسه مدت مشابه سال گذشته ۱۲ تا ۱۳ درصد افزایش یافته و در حال حاضر تمامی بنزین از پالایشگاه‌های داخل تحویل گرفته می‌شود و واردات نداریم؛  میانگین مصرف روزانه بنزین در سال ۱۴۰۲ حدود ۱۱۵ میلیون لیتر بوده است. در اوج سفرهای نوروزی در روزهای ۲۶ و ۲۷ اسفند سال ۱۴۰۱، ۱۴۳ میلیون لیتر بنزین توزیع شد که پیش بینی می‌شود امسال نیز این اعداد و ارقام را مجددا ثبت کنیم.
آنطور که جعفر سالاری نسب - مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرده با توجه به تقارن ایام ماه مبارک رمضان با نوروز امسال، پیش بینی دقیقی از مصرف بنزین نوروزی قابل احصاء نیست، اما فرآورده مورد نیاز را پیش بینی کردیم و در انبارهای نفت آماده توزیع است. در همین چند روز گذشته مصرف بنزین ۱۲۷ و ۱۳۳ میلیون لیتر را هم ثبت کرده‌ایم.
به گفته وی، مشکلی از نظر تأمین فرآورده نداریم و در توزیع باید بر مسئله کارت‌های آزاد جایگاه‌ها نظارت شود که از مردم درخواست می‌کنیم، حتما  کارت سوخت شخصی همراه خود داشته باشند. هر کارت سوخت شخصی دارای ۶۰ لیتر سهمیه ۱۵۰۰ تومانی و ۱۰۰ لیتر اعتبار ۳۰۰۰ تومانی است و اگر فردی نیازی بیش از این داشت، می‌تواند از کارت‌های آزاد جایگاه‌ها استفاده کند که تعداد این کارت‌ها را هم ویژه ایام نوروز در جایگاه‌ها افزایش داده‌ایم.
 مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تاکیده کرده است که تعداد کارت‌های آزاد جایگاه‌های سوخت ویژه ایام نوروز را افزایش داده‌ایم، اما از مردم تقاضا داریم که حتما کارت سوخت شخصی خود را همراه داشته باشند. این طرح با هدف نظارت بر توزیع فرآورده‌ها در جایگاه‌ها آغاز شده زیرا در نوروز حجم بالایی از مسافرت‌ها را داریم و مردم نیاز دارند که خدمات بهتری را در جایگاه‌های مسیر دریافت کنند.
وی افزود: نظارت بر نحوه توزیع بنزین، میزان کارت آزاد موجود در جایگاه‌های سوخت، موارد مرتبط با ایمنی که باید حتما رعایت شود و همچنین خدمات جانبی که در جایگاه‌ها انجام می‌شود، از اهداف این طرح است. حدود ۱۰۰ گروه عملیاتی به سراسر کشور اعزام می‌شوند تا جایگاه‌ها را بررسی کنند و پیش بینی می‌شود که حدود ۲۵۰۰ نفر ساعت عملیات نظارتی انجام شود. این طرح تا ۱۵ فروردین ادامه خواهد داشت و گروه‌های نظارتی فعالیت ۲۴ ساعته خواهند داشت.

تلاش می‌کنیم هموطنان در نوروز بدون سهمیه بنزین نمانند

سهمیه بنزین

هرچند که تدابیر لازم برای تامین بنزین نوروزی اندیشیده شده است اما به اعتقاد کارشناسان ناترازی بنزین را هم نمی‌توان کتمان کرد؛ درحال حاضر میزان تولید و مصرف معادل است البته برای حل ناترازی پیش‌بینی‌های لازم انجام شده و باتوجه به اینکه برای تعمیرات اساسی در پالایشگاه‌های کشور برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شده است، یکی از واحدهای ستاره خلیج فارس در مرحله تعمیرات اساسی بود که از ابتدای ماه جاری وارد مدار سرویس شد و اکنون در ظرفیت کامل قرار دارد.
اکنون غیر از ستاره خلیج فارس شرایط برای بقیه پالایشگاه‌ها نیز مساعد است و انتظار می‌رود با وضعیتی که در حوزه تولید پالایشگاهی صورت می‌گیرد و با  پشت سر گذاشتن تعمیرات اساسی  مشکلی بابت تامین سوخت وجود نداشته باشد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: