پایگاه خبری خانه فوتبال:

علت ریزش بورس

بورس رو به پایان و نابودی است؟. بورس در سال 99 به اوج رشد خود رسید. بورس و سوددهی بالای آن باعث شد اکثریت مردم در آن سرمایه گذاری کنند.بورس متاسفانه چند ماهی است که سیر نزولی به خود گرفته است. بورس دوباره زنده و پر هیجان می شود؟

تحلیل کامل از نفس دوباره بورس

​شاخص کل بورس در روز دوشنبه ۱۷ خرداد و در پایان معاملات روز با رشد ۸ هزار و ۵۸۷ واحدی همراه شد و به یک میلیون و ۱۵۷ هزار و ۲۲۹ واحد رسید.
شاخص هم وزن امروز نیز همانند شاخص کل رشد داشت و با ۱ هزار و ۷۹۲ واحد عدد ۳۸۳ هزار و ۸۲۹ واحد را نشان داد.
ارزش معاملات نیز ۴۶ هزار و ۸۴۰ میلیارد شد
در معاملات امروز نمادهای " فولاد "، " تاپیکو " و " شپدیس " به ترتیب با ۱۲۴۵، ۸۱۵ و ۶۴۳ واحد بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را ثبت کردند.

بورس
در جریان معاملات مثبت گروه خودرویی‌ها نماد خودرو در قیمت ۱۸۲ تومان رشد بالغ بر ۴ درصد را تجربه کرد. خساپا در محدوده ۱۶۴ تومان با جهش بیش از ۴ درصدی قیمت داد و ستد شد و خگستر نیز در قیمت ۱۹۸ تومان تشکیل صف خرید داد. خدیزل، خزامیا، ورنا و خکرمان نیز در بازار امروز پرتقاضا دنبال شدند.
در معاملات فلزات اساسی گرایش ها مثبت بود. فولاد, ذوب, فخوز, فاسمین, فمراد,کاوه,فنورد,فنوال وارفع رد معاملات امروز درخشان و مثبت معامله شدند. ضمن اینکه فگستر و فسپا با افزایش تقاضا روبرو شدند  و فملی تنها نماد بزرگ قرمزپوش امروز بورس بود.
در روز خوب بازار سرمایه نمادهای بانکی‌نیز با روند مثبت روبرو شدند، امرو وبملت در قیمت ۳۷۵ تومان به کار خود پایان داد وتجارت در محدوده ۲۱۱ تومان با پیشروی بالغ بر ۳ درصد آرام گرفت. وبصادر در قیمت ۱۹۵ تومان رشد حدود ۴ درصد را تجربه کرد. وپست نیز امروز در صف خرید قرار گفت. وپاسار و وپارس نیز در همانند نمادهای بالا همگی بر مدار مثبت قرار گرفتند.

بورس
پالایشی‌ها نیز امروز تماما سبز پوش بودند. شپنا با پیشروی بیش از ۲ درصدی قیمت در محدوده ۱۱۴۰ تومان به کار خود پایان داد. شتران در محدوده ۸۳۰ تومان قرار گرفت و شبریز در قیمت ۲۵۰۸ تومانی به کار خود پایان داد.
پرتراکنش‌ترین نمادهای بورسی نیز " غکورش "، " شپنا " و " غزر " بودند.
 نویسنده: اختصاصی گسترش نیوز

علت ریزش بورس

بورس-تهران

با افت معاملات خرید حقیقی ها در بازار سهام و خروج استمرار پول حقیقی‌ها، زنگ هشدار برای سیاست‌گذار به صدا درآمده است.
بازار روز نخست هفته را با افت بیش از ۹۱۰۰ واحد به کار خود پایان داد. ارزش صف های فروش در انتهای بازار به ۵۸۰۰ میلیارد تومان رسید و ارزش معاملات خرد ۱۲۰۰ میلیارد تومان ثبت شد که کمترین مبلغ از آذر سال ۹۸ است.

ریزش شاخص بورس اگر چه از دید ناظران متاثر از افت ادامه‌دار قیمت دلار در مختصات امیدواری‌ها به احیای برجام قابل بررسی است اما این دست از تحلیل ها بیشتر سعی میکند چگونگی دلایل موجود را با ریزش بازار انطباق دهد. مختصات فعلی بازار سهام گویای جریان مستمر غلبه هیجان بر منطق در موقعیت فروش و بی اعتمادی نسبت به دورنمای اقتصاد ایران است. از دید بازیگران تا زمانی که این منظومه و جریان حاکم بر بازار که بیشتر همسو با ادامه بدبینی‌ها و سردرگمی ها در شرایط انتظاری باشد، نمیتوان رفتار عاقلانه ای انتظار داشت.

پیش بینی روزهای بعد فعلا تا زمانی که مسئله بازگشت امریکا به برجام به یک نقطه قطعی نرسد از دید تحلیلگران مصداق وضعیت انجمادی خواهد بود. با این وصف همه مولفه‌ها در هم تنیده و پیچیده نشانگر این است که در این دو ماه باقی مانده به انتخابات ریاست جمهوری تمامی فشارها از ناحیه سیاست‌گذار به سمت مهار بازارهاست و از این حیث انتظار رسیدن شاخص به نقطه‌های هدف سال گذشته حداقل تا زمان انتخابات ریاست جمهور غیرمحتمل مینمایاند، هر چند که به همان نسبت اتفاقات و رویدادهای غیرمنتظره میتواند روند را برعکس نماید.

مشکل فعلی بازار سهام درست در همین نقطه است که رفتارها چون تابعی از هیجان فراتر از منطق و عقلانیت هستند، نمی‌توانند تصمیم صحیح را بگیرند و همین عامل موجب می‌شود در یک فضای بدور از عقلانیت، مسیر هیجانی استمرار یابد.

تاثیر دلار در افت شاخص

بورس اولین روز از سومین هفته معاملاتی فروردین را تحت تاثیر اخبار پیرامون مذاکرات طرفین برجام در وین، با کاهش حدود ۹هزار واحدی شاخص کل آغاز نمود. با توجه به خوشبینی‌ها در خصوص احتمال بازگشت ایران و آمریکا به برجام و احتمال کاهش فشارهای سیاسی و اقتصادی و در پی آن کاهش قیمت دلار، بازار بورس در ادامه روند نزولی شکل گرفته از ابتدا سال جدید به عدد ۱میلیون ۲۴۰هزار واحد رسید.

روند نزولی شکل گرفته تحت تاثیر کاهش قیمت دلار اگر چه در کوتاه مدت می‌تواند بر سودآوری سهم‌های صادراتی و جو کلی بازار اثر بگذارد، ولی در صورت بازگشت طرفین به توافق و برداشته شدن تحریم‌ها می‌تواند اثرات مثبتی بر اقتصاد و بازار بورس در بلند مدت داشته باشد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: