پایگاه خبری خانه فوتبال:

نان غذای اصلی ایرانیان است. نان از قدیم قوت لایموت بوده.نان مهمترین کالای سبد خانوار ایرانی است. نان انواع مختلف دارد.قیمت نان تغییرات عجیبی در راه دارد.

اوضاع خراب کارگاه های نان فانتزی

رئیس اتحادیه نان حجیم و نیمه حجیم گفت: بعد از افزایش نرخ آرد برای مراکز تولید نان‌های حجیم و نیمه حجیم، تولیدات این واحدها به یک سوم کاهش یافته و برخی به کارگرانشان مرخصی اجباری دادند.
محمد جواد کرمی در خصوص وضعیت مراکز تولید نان‌های فانتزی، اظهارکرد: پس از برداشته شدن سهمیه آرد دولتی از واحدهای تولیدی نان فانتزی این مراکز دچار مشکلات بسیاری شدند، درحال‌حاضر مشکل ما کمبود آرد نیست بلکه بحث اصلی ما تفاوت نرخ آردی است که به ما داده می‌شود.
وی با بیان اینکه آردی که به ما با نرخ ۱۲ هزار تومان عرضه می‌شود برای مراکز تولید نان‌های سنتی نرخ ۶۶۵تومان است، افزود: نرخ آرد برای ما ۱۰ برابر و نرخ نان نیز دو برابر شده است به همین دلیل خریداران نان فانتزی نیز کاهش یافته است.
رئیس اتحادیه نان حجیم و نیمه حجیم با عنوان اینکه این طرح بسیار خوب است در صورتی که به طور هماهنگ انجام شود، گفت: اجرای ناهماهنگ این طرح سبب شد ما در برابر رغیب بزرگ نان سنتی نتوانیم در وضعیت برابر قرار گیریم، این تصمیم، کاری عجولانه بود که مشکلات زیادی را برای ما به وجود آورد.

کرمی بیان کرد: ۲۰ روز است که از اجرای این طرح می‌گذرد و در این مدت تولیدات به یک سوم کاهش یافته و همچنین به بسیاری از کارگران مرخصی اجباری داده شده که در صورت تداوم امکان تعدیل نیروی کارگری این مراکز وجود دارد.

وی با عنوان اینکه رقابتی کردن فضای تولید بسیار خوب است، خاطرنشان کرد: اما باید موقعیت برای تمام اتحادیه‌های تولیدی یکسان باشد درحال‌حاضر این برنامه اجرا شده با اهداف ترسیم شده برنامه پنجم و ششم توسعه بسیار مغایرت دارد و نه تنها از ما حمایت نشده بلکه فضای نابرابری را جهت رقابت به وجود آورده است.

رئیس اتحادیه نان حجیم و نیمه حجیم عنوان کرد: در اجرای هر طرح باید زیرساخت‌ها فراهم شود و به همه وجوه آن توجه شود.

جدیدترین خبر قیمت نان و دارو

وزیر جهاد کشاورزی با اطمینان از کافی بودن ذخایر کالاهای اساسی گفت: ۲۰ هزار تن مرغ مازاد در انبارها ذخیره شده است.
وزیر جهاد کشاورزی در برنامه شکبه خبر با تأکید بر اینکه هیچ مشکلی در تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز وجود ندارد، گفت: شرکت پشتیبانی امور دام کشور تنها در اردیبهشت ماه ۲۰ هزار تن مرغ مازاد خریداری کرده و در انبارها ذخیره کرده است.
وی افزود: علاوه بر آن، ۱۳۰ میلیون جوجه‌ریزی در ماه‌های اسفند و همین میزان در فروردین انجام شده و در اردیبهشت نیز سقف جوجه‌ریزری همین میزان خواهد بود. بنابراین، نیاز کشور برای این کالای اساسی کاملا تأمین است.

ساداتی‌نژاد در خصوص دلیل صف‌های خرید گفت: به دلیل تغییر قیمتی که ایجاد شده، تقاضا افزایش یافته و هیچ کمبودی وجود ندارد، در حالی که پنج‌شنبه‌های گذشته کشتار مرغ انجام نمی‌شد، اما امشب کشتارهای مرغ فعال خواهند بود و فردا عرضه مرغ گرم در بازار خواهیم داشت.

 توزیع ۸۰ هزار تن روغن خام جدید به کارخانه‌ها

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه اخیرا ۱۲۰ هزار تن روغن خام به کارخانه‌های کشور توزیع شده بود، گفت: ۸۰ هزار تن روغن خام جدید هم به تازگی به کارخانجات توزیع شده و آنها با قدرت بیشتری تولید خود را انجام می‌دهند و با قیمت‌های جدید در بازار توزیع می‌شود.

ساداتی‌نژاد درباره دلیل صف‌های خرید روغن هم گفت: بخشی از آن به این دلیل است که فروشگاه‌ها روغن‌ را با قیمت قبلی عرضه می‌کردند و تقاضا بیشتر شد.

وی همچنان تأکید کرد که نان و دارو مشمول اصلاح یارانه‌ها نبوده و افزایش قیمتی نخواهند داشت.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ذخایر کالاهای اساسی بسیار مطلوب است، گفت:‌ از روز شنبه عرضه جدید نهاده در سامانه بازارگاه وجود خواهد داشت.

 "سید محمدهادی سبحانیان" معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد در یک گفت‌وگوی تلویزیونی اظهار کرد: با توجه به اینکه موضوع نان با سایر کالاها متفاوت است و محروم‌ترین افراد جامعه مصرف بیشتری دارند، این حقیقت، در سیاست گذاری های دولت در این حوزه، حتماً مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی افزود: سیاست قطعی دولت این است که نه‌تنها هیچ گونه افزایشی در قیمت نان سنتی برای مصارف طبیعی و عموم مردم در سراسر کشور رخ ندهد، بلکه دولت درصدد این است که مردم بتوانند نان را در سال۱۴۰۱  با همان کیفیت و اندازه سال گذشته و حتی با ۱۰ درصد ارزان‌تر دریافت کنند.

سبحانیان با بیان اینکه هیچ برنامه‌ای در دستور کار دولت برای افزایش قیمت نان وجود ندارد، گفت: تلاش خواهد شد که مردم بتوانند علی‌رغم همه افزایش هزینه‌هایی که در سایر موارد وجود دارند، نان را ارزان‌تر از سال ۱۴۰۰ خریداری کنند؛ برای همین، زیرساختی را برای اولین بار در کشور توسعه داده‌ایم که از یکسو، بتوانیم جلوی انحرافات و قاچاق را در زنجیره تولید و مصرف آرد بگیریم و از سوی دیگر نان را با قیمت مناسب و ارزان‌تر از سال گذشته به دست مردم برسانیم.

معاون وزیر اقتصادی بیان کرد: همواره آرد یارانه‌ای را به نانوا می‌دادیم و در سراسر کشور توزیع می‌کردیم که بخشی از آن تبدیل به نان می‌شد و ممکن بود بخش قابل توجهی از آن، به دلیل انگیزه فراوان ناشی از اختلاف سرسام آور قیمت بازار آزاد، قاچاق شود و یا از شبکه خارج و به مصرف تولید بیسکوییت و شیرینی برسد.

وی ادامه داد: در ساز و کار جدید، ما بجای توزیع آرد یارانه‌ای، یارانه را صرفاً به آردی تخصیص می‌دهیم که تبدیل به نان مصرفی مردم شود. پیش‌بینی این است که به این شکل، جلوی قاچاق گسترده آرد گرفته می‌شود و انشاالله مردم می‌توانند با همان کیفیت و چه بسا بهتر از گذشته، نان ارزان‌تر دریافت کنند.

سبحانیان در مورد اجرای طرح آزمایشی نان در استان زنجان به صورت پایلوت، گفت: پس از جلسات متعدد با استاندار و دیگر مسئولان استانی، از اوایل هفته جاری این طرح در استان زنجان اجرا  می‌شود که تمام جمعیت استان تحت پوشش قرار خواهد گرفت. مدت اجرای این طرح را دو الی سه هفته است که فقط نان سنتی را شامل می‌شود، البته ممکن است به طور هم‌زمان اجرای پایلوت در سایر استان‌ها نیز انجام شود.

معاون وزیر اقتصاد در پاسخ به سؤالی با رد احتمال سهمیه بندی نان، افزود: بحث سهمیه بندی در این موضوع مطرح نیست، زیرا ضعیف‌ترین مردم مصرف بالاتری دارند و در حال حاضر، دولت اصلاً بنای آن را ندارد که بخواهد مصرف نان مردم را کاهش دهد. اجرای این طرح صرفاً برای این است که جلوی زنجیره قاچاق گسترده آرد گرفته شود.

وی با بیان اینکه نظارت بر اجرای این طرح را کار خود صنوف مرتبط و وزارتخانه‌های مرتبط مثل جهاد کشاورزی و صمت، استانداری‌ها و.. است، گفت: با توجه به اصلاح قیمت‌ها، پیش بینی تخلف وجود ندارد و عملاً انگیزه قاچاق از بین خواهد رفت و نتایج آن به اطلاع مردم خواهد رسید.

سبحانیان در مورد پاسخگویی به سوالات مردم، گفت: در عین حال برای برطرف کردن ابهامات و سؤالات مردم، دوستان در وزارت صمت، جهاد کشاورزی، استانداری ها و افردی را بکار خواهند گرفت تا پاسخگوی مردم باشند و نتایج اجرای طرح در استان زنجان، در پایان و حین اجرا به اطلاع مردم و رسانه ها خواهد رسید و اجرای آزمایشی‌هم به همین دلیل است تا ایراد طرح مشخص شود.

معاون اقتصادی وزیر اقتصاد در مورد اتصال کارتخوان نانوایی‌ها و پرداخت مابه التفاوت، بیان کرد: مقرر شده نانوایی‌ها به کارتخوان‌هایی مجهز شوند که به لحاظ تجربه کاربری برای مشتریان بسیار ساده خواهد بود و ساده‌تر از گذشته افراد می‌توانند انواع نان خود را انتخاب و پرداخت کنند. ساز و کار تسویه با نانوایان هم مشابه امروز خواهد بود و هیچ تاخیری در پرداخت آن وجود ندارد.

وی گفت: این طرح به دنبال این است که بیش از آنکه الگوی مصرفی مردم اصلاح شود، از حجم گسترده انحراف در زنجیره و قاچاق جلوگیری کند که حدود ۳۰ درصد مصرف آرد فعلی کشور خواهد بود.

منبع: ایرنا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: