پایگاه خبری خانه فوتبال:

مرحله دوم فروش فوق العاده ایران خودرو در مرداد ماه انجام شد.فروش فوری ایران خودرو دارای شرایط خاصی بود.فروش فوری ایران خودرو از طریق سامانه فروش یکپارچه صورت گرفت. فروش فوری ایران خودرو در مدت معین انجام شد.قرعه کشی این مرحله در شرکت ایران خودرو انجام شد.

مرحله جدید فروش ایران خودرو و سایر خودروها در سامانه

مدیرکل دفتر صنایع خودرویی گفت: زمان سومین مرحله ثبت‌نام و عرضه خودرو از طریق سامانه یکپارچه تخصیص خودرو قرار بود در نیمه اول شهریور باشد، اما زمان دقیق آن در هفته آینده اعلام می‌شود.
توکلی لاهیجانی مدیرکل صنایع خودرویی وزارت صمت درباره تعداد عرضه در دور جدید فروش از مسیر سامانه یکپارچه گفت در دور جدید عرضه خودرو در سامانه یاد شده مانند دو دوره قبل، تعداد محصولات عرضه شده شرکت های خودروساز قابل توجه خواهد بود، البته این مساله بستگی به برنامه های خودروسازان برای عرضه در دور جدید فروش خودرو نیز دارد.

  تاکید کرد در مجموع الان نمی‌توان تعداد عرضه را به طور دقیق اعلام کرد.

این مقام مسئول با اشاره به وضعیت تولید در شرکت های خودروساز  می گوید تولید خودرو در ماه‌های اخیر افزایش زیادی داشته است و یکی از خودروسازی‌های بزرگ کشور نه تنها در سال جاری خودروی کامل بیشتری تولید کرده است، بلکه از تولید سال گذشته پیشی گرفته است.

توکلی لاهیجانی معتقد است با این روند افزایش تولید، در نیمه دوم سال جاری شاهد افزایش عرضه به بازار خواهیم بود.

مدیرکل صنایع خودرویی صمت تاکید می کند همه تلاش خود را انجام می‌دهیم تا به هدف‌گذاری تولید یک میلیون و ششصد هزار دستگاه خودرو در سال جاری دست یابیم.

بررسی آمار شرکت کنندگان برای خرید خودرو به قیمت کارخانه از مسیر سامانه یاد شده نشان می دهد در مجموع بیش از ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر برای در اختیار گرفتن محصولات تولیدی شرکت های خودروساز ثبت نام کردند. شرکت های خودروساز اعم از نیمه دولتی و خصوصی در مجموع حول و حوش ۲۶۸ هزار و ۳۰۰ دستگاه از محصولات تولیدی خود را در قالب طرح های متنوع فروش از مسیر سامانه صمت در به مشتریان واگذار کردند. دو دور پیشین فروش از مسیر سامانه یکپارچه تخصیص خودرو برخی از محصولات تولیید شرکت های خودروساز به دلیل تکمیل نشدن ظرفیت تقاضا از چرخه قرعه کشی خارج شدند و متقاضیان این خودروها می توانند بی دغدغه برای خرید آنها اقدام کنند.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌ خودرو با اشاره به رنج قیمتی ۱۸۰ تا ۳۰۰ میلیونی خودرو اقتصادی این مجموعه گفت: افزایش تولید ۵۰ درصدی دنا در سال آینده و صادرات این خودرو به کشور آذربایجان در دستور کار است و نوید تولید ۳۰۰ هزار خودرو مشترک با سایپا را داد.

مهدی خطیبی مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌ خودرو در حاشیه نمایشگاه تحول صنعت خودرو درباره خودرو اقتصادی ایران‌ خودرو، زمان عرضه و مشخصات کیفیتی و قیمتی آن به خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع‌رسانی دانا؛ گفت: برنامه‌ریزی‌ شده و در نظر داریم تا خودرو اقتصادی مدنظر گروه صنعتی ایران‌خودرو را در ۵ متغیر قیمتی بسته به امکانات خودرو که باتوجه‌به قیمت‌ های کنونی موجود در بازار یک خودرو اقتصادی به‌حساب می‌آید در رنج قیمتی بین ۱۸۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان را به مردم عرضه نماییم.

محصول مشترک ایران‌ خودرو با سایپا

وی گفت: نمونه‌هایی از این خودرو اکنون در مرکز تحقیق و توسعه ما ساخته شد و در حال تست است و ما امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و هماهنگی‌های به‌عمل‌آمده در کنار این طرح، پروژه محصول مشترک با سایپا را نیز به نتیجه برسانیم.

وی در خصوص این طرح مشترک اظهار کرد: این خودرو اقتصادی با پیگیری‌های شرکت جت رو درحال‌ توسعه است و امید داریم به‌ زودی این طرح اجرایی شود.

وی توضیح داد: در مبحث تحقیقات و بر اساس سیاست جدید وزارت صمت بنا شد تا مستندات و فعالیت‌ های تحقیق و توسعه دو شرکت (ایران‌ خودرو و سایپا) به اشتراک گذاشته شود تا هر دو خودروساز در ادامه مسیر، خودرویی باکیفیت و قیمت مناسب را در اختیار مردم قرار دهند.  

وی در زمینه تعداد تولید گفت: برنامه‌ریزی‌های انجام شده فعلاً بر اساس تولید ۳۰۰ هزار خودرو اقتصادی در این پروژه در نظر گرفته شده تا هزینه‌ های تولید آن کاهش یابد و به صورت اقتصادی و با قیمت کمتری در اختیار مردم قرار گیرد.

وی در پاسخ به سؤال افزایش تولید، گفت: ایران‌ خودرو برنامه‌های ویژه‌ای برای افزایش تولید دنا به‌ خصوص در آذربایجان دارد و تلاش می‌ کنیم تا در زمینه تولید این خودرو، امسال حدود ۵۰ درصد افزایش تولید را داشته باشد.

وی گفت: یکی از اهداف افزایش تولید دنا در استان آذربایجان، افزایش صادرات این خودرو به کشور آذربایجان است تا در مرحله بعد این برنامه پایلوتی برای افزایش تولید و صادرات به سایر کشورها باشد.

به گزارش راه دانا؛ کراس‌لوک پروتوتایپ به عنوان محصول مشترک دو خودروساز داخلی، به عنوان یک خودرو اقتصادی مشترک، دارای جعبه دنده پنج سرعته دستی که جعبه دنده اتوماتیک نیز برای آن پیش بینی شده، سه روز پیش در نمایشگاه تحول صنعت خودرو با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت رونمایی شد. این خودرو دارای پیشرانه یک لیتری سه سیلندر ۷۵ اسب بخاری و گشتاور ۱۰۰ نیوتن متر را دارد، پیشرانه تولیدی گروه صنعتی ایران خودرو در این محصول مصرف سوخت کم‌تر از پنج لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش خواهد داشت.

براساس طرح حمایت از خانواده و طرح جوانی جمعیت؛ تکلیف وزارت صمت تخصیص یک خودروی ساخت داخل به قیمت کارخانه و بدون نوبت به مادران دارای دو فرزند و بیشتر بود که براین اساس وزارت صنعت معدن و تجارت با اهتمام نسبت به اجرای طرح مذکور در دو مرحله تخصیص یکپارچه خودرو ظرفیتی را برای این منظور ایجاد کرد. 

بنابراین در اولین مرحله قرعه‌کشی خودرو از طریق سامانه یکپارچه تخصیص خودرو؛ ظرفیت تخصیصی به این طرح ۸۸ هزار و ۴۵۵ خودرو بود، اما  تعداد متقاضی واجد شرایط (طرح جوانی جمعیت) ۱۴ هزار و ۱۵۲ خودرو بود .

منتخبان طرح جوانی جمعیت در اولین دوره تخصیص خودرو از طریق سامانه یکپارچه تخصیص خودرو ۳۸ هزار و ۴۵۷ نفر بودند و در این دوره ظرفیت آزاد بدون متقاضی ۴۹ هزار و ۹۹۸ دستگاه خودرو بود. 

 براساس این گزارش در دومین مرحله قرعه‌کشی خودرو از طریق سامانه یکپارچه تخصیص خودرو تعداد متقاضی واجد شرایط (طرح جوانی جمعیت) ۲۰۰ هزار و ۳۳۹ نفر بود که ظرفیت تخصیص خودرو از طریق سامانه یکپارچه تخصیص خودرو ۳۷ هزار و ۴۶ نفر بود.

منتخبان طرح جوانی جمعیت در دومین دوره تخصیص خودرو از طریق سامانه یکپارچه تخصیص خودرو ۱۴ هزار و ۵۳۶ نفر بود و در این دوره ظرفیت آزاد بدون متقاضی ۲۲ هزار و ۵۱۰ دستگاه خودرو بود. 

جمع تعداد متقاضیان واجد شرایط (طرح جوانی جمعیت) در مراحل اول و دوم قرعه‌کشی خودرو از طریق سامانه یکپارچه تخصیص خودرو ۳۴۵ هزار و ۴۹۱ نفر بود که جمع ظرفیت تخصیصی خودرو از طریق سامانه یکپارچه تخصیص خودرو به این افراد ۱۲۵ هزار و ۵۰۱ دستگاه خودرو بوده است. 

جمع منتخبین طرح جوانی جمعیت در دو دوره تخصیص خودرو از طریق سامانه یکپارچه ۵۲ هزار و ۹۹۳ دستگاه خودرو و جمع ظرفیت آزاد بدون متقاضی در این دوره ۷۲ هزار و ۵۰۸ دستگاه خودرو بوده است. 

در آخرین مرحله فروش ایران خودرو فروش فوری انواع هایما با قیمت قطعی از ۹ صبح ۲۹ مرداد در سامانه یکپارچه خودرو آغاز شد.

سند خودروهای واگذار شده از طریق این بخشنامه در رهن نیست.

متقاضی نباید پلاک انتظامی فعال داشته باشد.

ارائه گواهینامه رانندگی پایه سوم (حداقل) معتبر الزامی است.

ثبت نام ویژه مادران لغو و به زمان دیگری موکول شد.

نوع خودرو

موعد تحویل

قیمت (تومان)

هایما S7 پلاس توربوشارژ اتوماتیک

۳۰ روز کاری ۸۴۳.۰۰۰.۰۰۰
هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک با گیربکس AT6 ۳۰ روز کاری

۷۹۴.۰۰۰.۰۰۰

طرح تبدیل ایران خودرو تا زمان تکمیل ظرفیت

جدیدترین طرح تبدیل ایران خودرو ویژه مرداد آغاز شده و تا زمان تکمیل ظرفیت ادامه دارد.

 

خودرو ثبت نامی

خودرو قابل ارائه

موعد تحویل

پژو ۲۰۶ تیپ ۲

پژو ۲۰۶ تیپ ۲ مطابق موعد تحویل برنامه فروش در سیستم
پژو پارس سال بنزینی

پارس سال سفارشی XU7 P

پارس TUF

پارس سال سفارشی XU7 P
سمند EF7 دوگانه سوز

سورن پلاس یا پارس TU5

سمند LX

سورن پلاس
تارا دستی

تارا دستی

تارا اتوماتیک

تارا اتوماتیک
سورن EF7 بنزینی پلاس

سورن EF7 بنزینی پلاس

پژو ۲۰۷ دستی

پژو ۲۰۷ دستی سقف فلزی فرمان هیدرولیک یا پژو ۲۰۷ هاچ بک دستی پانوراما
پژو ۲۰۷ دستی پانوراما

پژو ۲۰۷ دستی پانوراما

رانا معمولی و پلاس

رانا پلاس
دنا پلاس

پارس سفارشی ELX موتور TU5

دنا پلاس توربوشارژ دستی

دنا پلاس توربوشارژ دستی
دنا پلاس توربوشارژ دستی اتوماتیک

دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک یا رانا پلاس

فروش فوری ایران خودرو بدون قرعه کشی

شرکت ایران خودرو طرح فروش نقدی فوری خود را از روز شنبه 1401/05/29 آغاز خواهد کرد.

به گزارش تحریریه، بدینوسیله به اطلاع عموم متقاضیان محترم و نمایندگیهای مجاز می رساند، شرکت ایران خودرو طرح فروش نقدی فوری خانواده هایما (بدون قرعه کشی) باموعد تحویل 30 روزه را با شرایط جدول ذیل ارائه مینماید:

نکته1:در این طرح قیمت خودرو قطعی می باشد ولیکن در صورت افزایش بیمه، مالیات و سایرالزامات قانونی، مشتری متعهد به پرداخدت مابه التفاوت می باشد.

نکته2: نمایندگان محترم می بایست این بخشنامه را برای اطلاع بیشتر در محل رویت مشتریان قرار دهند.

تاریخ شروع و مهلت ثبت نام:

زمان شروع این طرح ازساعت 9 صبح روز شنبه مورخ 1401/05/29 بوده و تا تکمیل ظرفیت و حداکثر تا مورخ 1401/05/31 ادامه خواهد داشت.

ایران خودرو

فروش فوق العاده ایران خودرو

امید قالیباف از برگزاری سومین مرحله فروش خودروها در نیمه نخست سال شهریور ماه خبر داد و اظهار کرد: تاکنون ۱۱ خودرو از شمول قرعه‌کشی خارج شده‌اند. در گروه صنعتی سایپا جز کوییک S و ساینا S که همچنان به روش قرعه‌کشی عرضه خواهند شد، سایر محصولات این شرکت از چرخه قرعه‌کشی خارج شده‌اند. 

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: حذف قرعه‌کشی‌ها برای خودروها به‌تدریج در حال انجام است. در گروه صنعتی ایران خودرو نیز چهار خودرو تارا در دو مدل دستی و اتوماتیک و دناپلاس توربوشارژر در دو مدل دستی و اتوماتیک خارج از فرآیند قرعه‌کشی عرضه می‌شوند.  وی ادامه داد: با اجرای طرح فروش و قرعه‌کشی یکپارچه، ثبات در بازار برقرار شد و از رفتارهای هیجانی و تقاضاهای کاذب کاسته شد. عرضه پژو ۲۰۶ و پژو پارس در بورس کالا، پیشنهاد ایران‌خودرو است  قالیباف خاطر نشان کرد: گروه صنعتی ایران‌خودرو پیشنهاد کرده است که در گام بعدی، دو محصول پژو ۲۰۶ تیپ ۲ و پژو پارس وارد بورس شوند. این موضوع باید مورد بررسی و موافقت وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گیرد؛ بنابراین این موضوع فعلاً تنها پیشنهاد گروه صنعتی ایران‌خودرو است.  به گزارش ایمنا، مرحله دوم فروش محصولات خودروسازان از طریق سامانه یکپارچه فروش خودرو و به روش قرعه‌کشی در آستانه عید سعید غدیر خم، از ۲۵ تیرماه آغاز اجرایی شد و سه روز ادامه داشت. طی سه روز مهلت ثبت‌نام دومین مرحله از فروش خودرو به صورت یکپارچه، بالغ بر شش میلیون و ۵۷ هزار نفر ثبت‌نام کردند که نسبت به مرحله اول ۵۰ درصد رشد ثبت‌نام دیده شد؛ در نهایت قرعه‌کشی اولین روز از مرداد ماه انجام و نتایج دوم مردادماه اعلام شد.

زمان قرعه کشی فروش فوق العاده ایران خودرو

بر اساس شنیده‌ها احتمالا برگزاری مرحله سوم قرعه کشی خودرو در سامانه یکپارچه هفته دوم شهریورماه برگزار خواهد شد.  تاریخ دقیق بر اساس عرضه محصول از سوی خودروسازان تعیین و توسط سامانه یکپارچه تخصیص خودرو انجام خواهد شد.  شرایط ثبت‌نام در سومین مرحله تخصیص یکپارچه خودرو، همانند دو مرحله قبل سهمیه خودروی طرح جوانی جمعیت نیز اعمال می‌شود. 

در مرحله سوم ثبت نام در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو خودروهایی که تقاضای بالاتر از عرضه دارند با مکانیزم قرعه‌کشی عرضه خواند شد.  شایان ذکر است، در مرحله دوم فروش خودرو در سامانه یکپارچه نظیر جک S۵ ، کوییک معمولی، کوییک S، کوییک R، ساینا S، شاهین و محصولات مدیران‌خودرو وکرمان‌موتور در قالب فروش فوق‌العاده، پیش‌فروش یکساله، مشارکت در تولید و طرح‌های جوانی جمعیت بدون قرعه‌کشی عرضه شده‌اند.

فروش خودرو کارکرده و دریافت وجه نقد به صورت آنی، راهکار مناسبی برای تبدیل ماشین دست دوم به خودرو صفر داخلی و خارجی است. بدین گونه که متقاضی خرید خودرو صفر می‌تواند با فروش فوری و نقدی ماشین دست دوم خود سریعا و به راحتی به وجه نقد مورد نیاز و یا پیش پرداخت خودروهای موجود در طرح‌های پیش فروش ایران خودرو و یا طرح ثبت‌نام سایپا دست یابد.  به نظر می‌رسد در بازار پر نوسان خودرو، این روش فروش ماشین کارکرده، مناسب افرادی باشد که قصد تبدیل خودرو کارکرده به صفر را دارند، اما در مقابل از فروش خودرویشان در بازار دلالی و سنتی گریزانند.  در همین راستا، خودرو45 بستر امن و آسانی برای فروش سریع خودروهای کارکرده بازار فراهم کرده است تا متقاضیان فروش خودروهای دست دوم بتوانند خودرویشان را به صورت رایگان کارشناسی کرده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن وجه نقد خودرو را دریافت کنند.  در روش فروش فوری خودرو کارکرده توسط خودرو45 و حضور فعالان معتبر بازار، می‌توان به راحتی نسبت به خرید خودرو در طرح‌های پیش فروش شرکت کرد و نگرانی بابت پرداخت به موقع وجه نقد پس از برنده شدن در قرعه کشی نداشت. 

شرایط پیش فروش ایران خودرو

شماره تلفن همراه باید به نام متقاضی باشد     

لزوم نداشتن پلاک انتظامی فعال     

عدم امکان ثبت نام برای مشتریان حقوقی     

لزوم گذشت حداقل ۴۸ ماه از آخرین خرید     

عدم امکان صلح، نقل و انتقال خودرو     

لزوم داشتن شماره شبا هنگام ثبت نام     

هر کد ملی، یک دستگاه خودرو     

ارائه اصل و تصویر گواهینامه رانندگی     

عدم امکان ثبت‌نام همزمان در دو قرعه کشی     

ابطال گارانتی خودرو پس از ۵ ماه از زمان تحویل     

لزوم داشتن حساب بانکی معتبر و فعال جهت واریز وجه     

ممنوعیت انتقال حقوق ناشی از انتخاب شدن در قرعه کشی به اشخاص ثالث     

لزوم انطباق کد نمایندگی در مرحله دوم و در زمان واریز وجه با آدرس و کد پستی    

مدارک مورد نیاز        

تصویر گواهینامه رانندگی     

شماره شبا متقاضی     

مدارک شناسایی خریدار

تولید خودروی اقتصادی در ایران خودرو

دنیای اقتصاد : خروج خودروهای تیبا، ساینا، سمند و ۴۰۵ از خطوط تولیدی خودروسازان پس از کش و قوس‌های فراوان در شرایطی کلید خورد که معرفی محصولات جایگزین از سوی شرکت‌های خودروساز با حرف و حدیث‌های زیادی همراه است. آنچه مشخص است خودروهای متوقف مانده در خطوط تولید، در کف قیمتی محصولات خودروسازان قرار داشتند و حالا با معرفی محصولات جایگزین که فاصله قیمتی زیادی با خودروهای جایگزین دارند، باید در انتظار حذف بخش بزرگی از هرم تقاضای خودرو در بازار باشیم. با سهراب برفروشان معاون کیفیت ایران‌خودرو پیرامون روند خروج خودروهای قدیمی از خطوط تولیدی این شرکت و محصولات جایگزین به گفت‌وگو نشستیم.

آقای بر‌فروشان خروج برخی خودروها از خطوط تولیدی خودروسازان آن هم در شرایط کنونی، بنا بر ضرورت است یا مصلحت؟

همانطور که مطلع هستید کیفیت خودرو از حساسیت‌های ویژه‌ای در جامعه برخوردار است و مسوولین نظام نیز در این زمینه تاکیداتی داشتند . بر این اساس از بهمن ماه سال گذشته، ایران خودرو برنامه جامع و مشخصی را در جهت ارتقاء کیفیت محصولات و خدمات خود طرح‌ریزی و به اجرا گذاشته است. از سوی دیگر وزارت صمت نیز به عنوان نهاد حاکمیتی و نظارتی در مساله خودرو مطالباتی داشت که مجموع این عوامل منجر به آن شد که مدیریت جدید ایران خودرو طرح تحول و  برنامه راهبردی در راستای ارتقای کیفیت محصولات و کسب رضایت مشتریان را در دستور کار قرار دهد.

محورهای این برنامه راهبردی چیست‌؟

در اصل ما به این نتیجه رسیدیم که رضایت مشتریان از محصولات ایران‌خودرو در سه محور حاصل خواهد شد. یکی اینکه محصولات جدیدی تولید شود، که علتش هم این است که سلیقه مشتریان با ورود برخی از محصولات خارجی و مقایسه مدام خودروهای تولید داخل توقعاتی ایجاد کرده و با محصولات کنونی، رضایت مردم جلب نخواهد شد. این محور اولی است که ما را به سمت تولید محصولات جدید با امکانات جدید همراه با سلیقه مشتری ایرانی هدایت کرد. اما محور دوم نیز در راستای کسب رضایت مشتریان بر اساس بازخوردهایی است که بر اساس نظرسنجی‌ها داشتیم و به این جمع‌بندی رسیدیم که برخی از محصولات قدیمی را که حتی ایرادات کیفی نداشته باشند از رده خارج کنیم. به عنوان مثال ۴۰۵ یا سمند که از رده خارج کردیم به دلیل پلتفرم قدیمی و امکانات و ظرفیت‌های پایین کیفی بود که قادر به کسب رضایت مشتریان نبود.  در نتیجه محور دوم طبق برنامه راهبردی ایران‌خودرو، خروج محصولات قدیمی است به جای اینکه این محصولات را ارتقا دهیم.

محور سوم هم این است که محصولاتی را که قرار نیست به زودی از رده خارج بشوند ارتقای کیفی بدهیم. کیفی‌سازی و ارتقا را درباره محصولاتی که قرار نیست حداقل در سه تا چهار سال آینده از خط تولید خارج شود در دستور کار قرار دادیم. بنابراین خروج محصولات قدیمی در برنامه راهبردی ایران‌خودرو قرار دارد. در کنار این برنامه، موضوع استانداردهایی است که خودروسازان ملزم به رعایت آنها هستند یعنی استانداردهای ۸۵گانه. بنابراین یکی دیگر از دلایل خروج این محصولات در ذیل استانداردهای ۸۵ گانه بوده است.

شما اشاره به قدیمی بودن پلتفرم‌های ۴۰۵ و سمند کردید و اینکه قدیمی بودن این پلتفرم‌ها مسیر خروج این خودروها از خطوط تولید را فراهم کرده، این در شرایطی است که یکسری محصولات با پلتفرم همین خودروها همچنان در خطوط تولید فعال هستند، آیا قرار است تولید این محصولات هم متوقف بماند؟

اشاره شما به محصول سورن است که  روی پلتفرم سمند در حال تولید است. واقعیت این است که این سوال به محور سومی برمی‌گردد که به آن اشاره کردم. ما با ارتقا‌سازی سورن را تبدیل به سورن پلاس کردیم که از لحاظ قوای محرکه و فیچرهای داخلی تقویت شده است. این نکته را باید مورد تاکید قرار دهم که خروج سمند و ۴۰۵ نقطه شروع ما است به‌طوری‌که ایران‌خودرو برای عرضه ۷ محصول جدید برنامه دارد و تا دو تا سه سال آینده این محصولات وارد بازار خواهد شد. درست است که برخی از محصولات ما بعضا روی پلتفرم سمند یا ۴۰۵ تولید می‌شود یا پارس که روی پلتفرم ۴۰۵ است اما پارسی که در حال حاضر تولید می‌کنیم پارس دو سال پیش نیست و از لحاظ کیفی بسیار ارتقا یافته است.

پس تاکید شما بر این است که خودروهای کنونی که بر پلتفرم‌های قدیمی تولید می‌شوند از لحاظ کیفی ارتقا یافته‌اند و با محصولات از رده خارج، فاصله زیادی از لحاظ کیفیت دارند؟

بله، در اصل تغییراتی روی این خودروها انجام دادیم، این در شرایطی است که این محصولات ظرفیت و استعداد تغییرات و ارتقای کیفی را داشتند؛ البته روی پلتفرم‌های ۴۰۵ و سمند نیز تغییرات کیفی انجام می‌شد اما رضایت صددرصدی مردم را به دست نمی‌آوردیم برای همین این محصولات از رده خارج شد.

آقای برفروشان خروج این خودروها یک اتفاق مثبت در صنعت خودروی کشور تلقی می‌شود چرا که به دلیل کیفیت پایین انتقادات زیادی به این محصولات می‌شد، اما الان بحثی که مطرح می‌شود این است در شرایطی که سبد محصولاتی خودروسازان به دلیل خروج شرکای خودروسازی از ایران خالی‌تر از همیشه است و از سوی دیگر خودروسازان جوابگوی تقاضای بازار نیستند آیا خروج این خودروها در شرایط کنونی به صلاح بود؟ در حال حاضر بازار نابسامانی داریم که تشنه خودرو است، اگر فشاری روی خودروساز نبود که ‌این خودروها را از رده خارج کند آیا این اتفاق رخ می‌داد‌؟

این یک واقعیت است که بحث خروج این خودروها یک امر خودخواسته از سوی ایران‌خودرو بوده، قبل از اینکه نهادهای نظارتی و حاکمیتی در این زمینه ورود کنند. در بهمن ماه سال گذشته موضوع خروج این خودروها مطرح شد قبل از اینکه فشاری متوجه شرکت خودروساز از سوی نهادهای نظارتی باشد. ایران خودرو به‌صورت پیشتاز وارد این عرصه شد البته که رئیس‌جمهور هم با حضور در ایران‌خودرو دستور دادند که محصولات قدیمی از رده خارج شود و هر سال حداقل دو محصول جدید تولید شود. در حوزه استاندارد هم سازمان ملی استاندارد نظرش بر این بود که خودروهایی که در بازه کوتاه‌مدت امکان پاس کردن استانداردهای ۸۵ گانه را ندارند هم از رده خارج شوند. ما وادار به خروج این خودروها نشدیم بلکه به جهت کسب رضایت مشتری وادار به خروج این محصولات شدیم.

در میانه اظهاراتتان یک پرانتز باز کنم، اینکه محصولات از رده خارج از جمله خودروهای زیان‌ده ایران خودرو بودند.

بله دقیقا. رضایت مشتریان و جامعه از صنعت خودرو تنها کیفیت نیست. بلکه رضایت مشتری در زمانی حاصل می‌شود که بتواند خودروی با کیفیت و قیمت مناسب دریافت کند. در واقع هزینه و تحویل و کیفیت به‌صورت توامان می‌تواند رضایت مشتری را حاصل کند. منظورم این است که ما اگر تنها به دلیل کیفیت این محصولات را خارج کنیم و تیراژ کم شود و مردم نتوانند خودرو بخرند آن رضایت را نخواهیم داشت، از همین جهت است که به واسطه برنامه‌های راهبردی و نیز فرامین ریاست‌جمهوری که دستور به رشد ۵۰ درصدی تولید دادند این محصولات از سبد خارج شد. این تصمیم در شرایطی گرفته شد که یکسری محصولات آن هم در شرایط تحریمی قرار بود از سبد ما خارج شود و از طرفی نسبت به سال گذشته حداقل ۵۰ درصد افزایش تولید دهیم.

آقای برفروشان چطور با خروج دو محصول پرتیراژتان قرار است رشد ۵۰ درصدی در تولید داشته باشید؟

واقعیت این است که ما طبق یک برنامه از قبل تعیین شده کسری و خلأ عدم تولید محصولات از رده خارج را در افزایش تیراژ یکسری محصولات که از قبل زمینه تامین قطعه آنها مهیا شده، جبران می‌کنیم. به عنوان مثال ما برنامه رشد تولید تارا دناپلاس اتومات و آریسان ۲ را به برنامه راهبردی اضافه کردیم که با افزایش تیراژ این خودروها خلأ خودروهای از رده خارج جبران خواهد شد و نگرانی از این بابت نیست.

البته آقای برفروشان این نگرانی به‌طور حتم وجود دارد. با حذف خودروهایی که رده قیمتی کمتری دارند، بخش بزرگی از هرم تقاضای خودرو در ایران نادیده گرفته شده است و اقشاری که متوسط درآمد کمتری دارند از این هرم حذف شدند. به‌طور حتم از مشتری که بودجه خودروی پراید یا ۴۰۵ را داشته نمی‌توان توقع کرد که حالا سراغ تارا یا دنا پلاس برود، چرا که این خودروها هیچ سنخیت قیمتی با هم ندارند.

شما خودتان در جریان قیمت‌گذاری دستوری و فریز شدن قیمت خودرو هستید. از سوی دیگر ما محصولاتی مثل پارس و ۲۰۶ داریم که تفاوت قیمتی با محصولاتی که از رده خارج شدند ندارند. ما در این محصولات نیز رشد تیراژ داریم در کنار خودروهای جایگزین. البته یک نکته دیگر هم دارد اینکه این خلأ هم پیش‌بینی می‌شد. واقعیت این است که بخشی از بازار با خروج این خودروها از دست خواهد رفت که باز هم نارضایتی ایجاد می‌کند. ما تولید هفت محصول جدید را در دستور کار داریم که یکی از آن ری‌را است که در سگمنت قیمتی بالا است و همزمان در فاصله کوتاه‌مدتی تولید محصولی را در دستور کار داریم به نام تی اف ۲۱ که یک محصول اقتصادی است که این خودرو می‌تواند خلأ خودروهای مشابه سمند و ۴۰۵ را پر کند. پس ما برای جبران خلأ خودروهای متوقف شده دو اقدام انجام دادیم؛ یکی افزایش تیراژ باقی محصولات و دوم در تلاش هستیم که محصول جدید اقتصادی تولید کنیم که در سگمنت قیمتی خودروهای متوقف شده قرار بگیرد.

بنابراین باید بپذیریم که خلأ قیمتی که درباره آن صحبت شد، تا زمان رشد تیراژ باقی محصولات یا تولید اقتصادی همچنان در بازار تداوم خواهد داشت؟

ما به لحاظ دسته‌بندی در صنعت خودرو محصولاتمان در سگمنت قیمتی ۴ قرار دارد یعنی محصولاتی که در رنج قیمتی مشخصی هستند. ما همین الان نزدیک به ۵ هزار و ۳۰۰ خودروی سمند و ۲ هزار خودروی ۴۰۵ تعهد داریم و در سال جدید ایجاد تعهد نکردیم و محصولاتمان را برای جبران این خلأ، بیشتر به سمت رشد تولید پارس و ۲۰۶ بردیم بنابراین من از این لحاظ نگرانی نمی‌بینم.

به نظر می‌رسد که خودروسازان روی دور خروج محصولات قدیمی خود افتاده‌اند، این در شرایطی است که تولید این خودروها همراه با زیان برای خودروساز است. سوالم این است که آیا خودروهای دیگری هم در نوبت خروج از خطوط تولید هستند؟

ما یک بنگاه اقتصادی هستیم و با رویکرد مدیریت جدید که هر اقدامی باید جنبه تجاری و اقتصادی داشته باشد فعالیت می‌کنیم. ما برای جبران زیان ناشی از قیمت‌گذاری دستوری در تلاش هستیم که تیراژ را به سمت تولید خودروهایی که کمتر زیان‌ده هستند، ببریم. حذف ۴۰۵ و سمند برای رضایت مشتری شروع یک پروسه است. طبق یک نقشه راهبری پلتفرم‌های تولیدی ایران خودرو تا سال ۱۴۰۴ سال به سال برنامه داریم که چه محصولی اضافه و چه محصولی از رده خارج می‌شود و به نوعی سهم قابل توجهی از محصولات جاری در سال ۱۴۰۴ نخواهیم داشت. ما در برنامه زمان‌بندی شده، هر سال یکسری محصولات قدیمی را خارج و محصولات جدیدی تولید خواهیم کرد.

به عنوان آخرین سوال الگوی جهانی خروج محصولات از خطوط تولید خودروسازان چیست و خودروسازی ما در این زمینه چه فرقی با برندهای جهانی دارد‌؟

در دنیا بازار رقابتی است. هر بنگاهی که محصولی تولید می‌کند دنبال سود و افزایش سهم بازار است. این شرکت‌ها برای دستیابی به سود حداکثری دست به تغییراتی می‌زنند و ممکن است محصول پرطرفداری را به دلیل همین رویکرد از خط خارج کنند یا تغییراتی در آن دهند و محصول جدیدی جایگزین تولید کنند. خودروساز به عنوان یک بنگاه اقتصادی نگاهش به بازار است و بازار سمت و سوی این شرکت‌ها را تعیین می‌کند. اما این تغییرات یک نکته دارد و اینکه قبل از خروج یک محصول، خودروی جایگزین تعیین شده است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: