پایگاه خبری خانه فوتبال:

کارلوس کی روش سر مربی تیم ملی فوتبال ایران است. کارلوس کی روش اهل کشور پرتغال و اصالتی آفریقایی دارد. کارلوس کی روش از مربیان مشهور و گرانقیمت جهان است.کارلوس کی روش سابقه طولانی در هدایت تیم ملی ایران دارد.از کارلوس کی روش به عنوان کاشف کریس رونالدو نام برده می شود.

هشدار قلبی کارلوس کی روش

اعلان وضعیت اضطراری اپل واچ کی‌روش پس از گل چشمی به ولز نشان می‌دهد سرمربی تیم ایران هیجان خطرناک و بالایی را پشت سر می‌گذاشت.

خدا کی‌روش را دوست داشت وگرنه ...

هشدار اپل واچ: چیکار می‌کنی کارلوس؟

در لحظه گل اول ایران به ولز، ضربان قلب کارلوس کی‌روش به طرز نگران‌کننده‌ای بالا رفت.

به گزارش "ورزش سه"، آیا این مهمترین پیروزی دوران فوتبال کارلوس کی‌روش بود؟ با گذر از قهرمانی جوانان جهان با پرتغال و برتری‌ با منچستریونایتد، شاید بتوان به این سوال پاسخ مثبت داد اما تردیدی نیست که این مهمترین برد کارلوس کی‌روش در جام جهانی بوده است.

کارلوس کی روش

این اهمیت چند وجه مشخص دارد:

۱) پس از ناکامی با تیم‌ملی کلمبیا و مصر، بسیاری تصور می‌کردند کی‌روش در سراشیبی سقوط قرار گرفته و به پایان مربیگری نزدیک می‌شود. حتی برخی از طرفداران او هم ناامید شده و چنین تصوری داشتند اما برتری مقابل ولز، یک فرصت دیگر به کی‌روش داد و یک دستاورد دیگر برای او ساخت.

۲) شکست ۶-۲ به انگلیس جایگاه سرمربی تیم ملی در ایران را هم متزلزل کرده بود و همه با دیده تردید، در مورد این سرمربی باتجربه صحبت می‌کردند و اغراق نیست اگر بگوییم ناامیدی، فضای هواداری تیم‌ملی را فرا گرفته بود تا اینکه یک نمایش زیبا با دو گل دیدنی همراه شد تا همه چیز دوباره به موقعیت قبلی بازگردد.

۳) کی‌روش همیشه به عنوان یک سرمربی تدافعی شناخته می‌شود. کسی که می‌آید تا بازی حریف را تخریب کند و از این تخریب سود ببرد. اما او دیروز به دنبال تخریب نبود، آمده بود که بسازد و تیمش موقعیت‌های زیادی را هم ساخت و چه بسا خالق بهترین نمایش جام جهانی هم بود.

۴) سرمربی پرتغالی با این برد حالا تنها یک گام تا تاریخ‌سازی برای ایران فاصله دارد. او اگر در بازی آمریکا هم موفق بشود، معمار اولین صعود تاریخ ایران به مرحله حذفی جام جهانی خواهد بود.

همه این چهار وجه در کنار سایر نکاتی که این پیروزی به دنبال داشت، باعث شد تا کارلوس در لحظه گل روزبه چشمی سر از پا نشناسد و مثل یک هوادار نوجوان در آغوش کاپیتان تیمش خوشحالی کند.

کارلوس کی روش

لحظه‌ای که شوت چشمی در گوشه دروازه ولز آرام گرفت، کی‌روش، انصاری‌فرد را در چند سانتیمتری خود دید که سرش را گرفته و محکم به سر خود فشار می‌دهد و احتمالا جملاتی را به زبان می‌آورد که قبلاً در قالب چیزی شبیه قول و قرار بینشان رد و بدل شده بود.

کی‌روش با همین چهره مصمم شانه کریم را گرفته و بعد دست در موی او می‌برد و جشن را به شکلی کاملا متفاوت ادامه می‌دهد.

در همین لحظات که دست کی‌روش روی بازو و شانه کاپیتان تیمش قرار دارد چشمی تیزبین میتواند نکته دیگری را هم ببیند: ساعت هوشمند سرمربی ایران مدام ارور سلامتی می‌دهد.

این امکانی است که روی ساعت‌های هوشمند برای افزایش ضربان قلب تنظیم می‌شود تا در لحظاتی که سلامتی فرد به خطر افتاده، هشدار بدهد. این هشدار معمولا در زمانی صادر می‌شود که فرد بدون ورزش یا کاری خاص، ناگهان ضربان قلبش بالا می‌رود و به حد نگران‌کننده می‌رسد.

گزارش‌های زیادی از نجات جان افراد از سکته قلبی با این هشدار در فضای مجازی منتشر شده اما کی‌روش بی‌توجه به افزایش ضربان قلب خوشحالی را ادامه می‌دهد و چند دقیقه بعد جشن بعدی فرا می‌رسد و سپس او روی دستان شاگردانش به آسمان پرتاب می‌شود.

پس می‌توان گفت که با این اوصاف کی‌روش خوش شانس بود که اتفاق بدی از نظر سلامتی برایش رخ نداد و همه چیز به خیر گذشت.

کارلوس که جاده پر پیچ و خم سرمربیگری را گذرانده و به آخرین سال‌های این شغل رسیده، احتمالا بعد از بازنشستگی از ۲۵ نوامبر ۲۰۲۲ به عنوان یک روز تاریخی یاد خواهد کرد؛ روزی که با صورت قرمز و تپش قلب بالا، پیروزی مقابل ولز را جشن گرفت.

ویدیویی از لحظه باورنکردنی که سرمربی تیم‌ملی شکست در مقابل انگلیس را پذیرفت

تصویری خاص از محمد رضا گلزار در کنار کارلوس کی روش

کارلوس کی روش

کارلوس کی روش کیست؟

کارلوس کی‌روش در دهه ۹۰ هدایت تیم امید و تیم ملی پرتغال را بر عهده داشت و چند فصلی نیز در کشورهای آمریکا و ژاپن به مربیگری پرداخت.

 وی در گذشته به عنوان مربی در تیم‌هایی چون رئال مادرید، تیم‌های ملی آفریقای جنوبی و امارات متحده عربی فعالیت کرده و اولین بار در تابستان سال ۲۰۰۲ به منچستریونایتد پیوست.

 کی‌روش از سال ۱۹۹۰ مربی تیم زیر ۲۰ ساله‌های پرتغال بود و سال ۱۹۹۱ سرمربی تیم بزرگسالان شد و در سال ۱۹۹۴ به تیم اسپورتینگ پیوست و ۲ سال انجا فعالیت کرد.

 کی‌روش مربی موفق در رده سنی پایه

 وی سال ۱۹۹۶ به ژاپن رفت و به مدت یک سال با تیم ناگویا تجربه کسب کرد و سال ۱۹۹۹ با فدراسیون امارات قرارداد بست و یک سال نیز با این تیم کار کرد.

 کِی‌روش در سال ۲۰۰۲ با تیم ملی آفریقای جنوبی قرارداد بست و ۲ سال آنجا بود سپس به منچستر یونایتد پیوست و بعد از یک سال با رئال مادرید قرارداد بست.

 او سالی ناموفق را در رئال مادرید گذراند و بار دیگر در سال ۲۰۰۴ به منچستر یونایتد بازگشت و به عنوان کمک الکس فرگوسن تا سال ۲۰۰۸ به تجربه اندوزی پرداخت.

کِی‌روش در سال ۲۰۰۸ با قراردادی چهار ساله جانشین لوئیس فیلیپه اسکولاری، مربی پیشین پرتغال شد. تیم ملی پرتغال در جام جهانی ۲۰۱۰ در گروه (جی) با تیم‌های برزیل، کره‌شمالی، ساحل‌عاج همگروه بود.

 کارلوس کی‌روش ۱۵ فروردین سال ۱۳۹۰ با عقد قرارداد ۳ ساله و توافق کامل با فدراسیون فوتبال هدایت تیم ملی ایران را بر عهده گرفت.

کارلوس کی روش از زمان شروع مربی گری خود تا کنون، به دلیل مشکلات موجود و اختلاف نظرها، چندین بار نامه استعفای خود را به فدراسیون فوتبال داده که البته با هیچ‌یک از آن‌ها موافقت نشده‌است.

کی‌روش در دوران مربیگری خود، برخی بازیکنان ثابت را از تیم کنار گذاشت و دیگر آن‌ها را دعوت نکرد. بازیکنانی مانند سید مهدی رحمتی، هادی عقیلی و محمدرضا خلعتبری، که گفته می‌شود در فهرست سیاه کیروش هستند. برخی از بازیکنان تیم نیز پس از دعوت او از تیم کناره گرفتند که فرهاد مجیدی، فریدون زندی و محرم نویدکیا از آن جمله‌اند. کیروش برای اولین بار در ایران، به صورت گسترده از بازیکنانی که از ایرانیان مهاجر و دارای تابعیت دوگانه بودند در تیم ملی استفاده کرد. اشکان دژاگه و رضا قوچان‌نژاد و سامان قدوس از مطرح‌ترین این بازیکنان هستند.

انتقادها به کی روش

پس از جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۵، کیروش به خاطر «نتیجه‌گرایی»، «محافظه‌کاری»، «نداشتن تاکتیک جایگزین»، «گلزنی از ضربات ایستگاهی»، «زیبا بازی نکردن» و «دفاعی بازی کردن» تیم ایران مورد انتقاد قرار گرفت. با این حال کارشناسان دیگری، از روش بازی کردن تیم کیروش دفاع می‌کنند و موارد انتقاد را نقاط قوت و حرفه‌ای می‌دانند. کیروش در پاسخ گفته‌است که تیم او با روشی که «توانایی آن را داشته‌باشد» بازی می‌کند.

مسئله داشتن دستیار ایرانی، همواره یکی از خواسته‌های فدراسیون فوتبال ایران از کیروش بوده‌است که در مفاد قرارداد دوم نیز گنجانده شد. با این وجود منتقدان او به این نکته اشاره می‌کنند که او به مربیان ایرانی اعتقادی ندارد و برخی از مربیانی که در کادر فنی خود استفاده کرده، مناسب نبوده‌اند یا حضورشان لازم نبوده‌است. برخی از منتقدان، دستمزد و مبالغ پاداش او را بسیار بالا می‌دانند.

یکی از اختلافات دیگر فدراسیون با کیروش، نحوه نظارت او بر تیم‌های ملی پایه مانند تیم امید است که یکی از مفاد قرارداد است و گفته می‌شود او این وظایف خود را به‌خوبی انجام نمی‌دهد. مرخصی‌های زیاد و طولانی‌مدت نیز از موضوعات مورد انتقاد است.

تصویر کارلوس کی روش و همسر دومش

کارلوس کی روش

کیفیت زندگی در تهران

سرمربی تیم ملی که در بدو ورود به تهران در هتل المپیک ساکن شده بود، تمایل به داشتن خانه شخصی در محلی داشت که از امکانات بسیار خوبی بهره ببرد و به راحتی خدمات مورد نیاز خود را فراهم کند؛ به طوری که نیازی به خروج از ساختمان نداشته باشد. با درخواست مرد پرتغالی، فدراسیون فوتبال واحدی در برج ایران‌زمین برای سرمربی تیم ملی در نظر گرفت.

واحد ۲۸۰ متری کی‌روش در طبقه ۲۳ این برج ایران قرار دارد و تمام وسایل مورد نیاز یک زندگی که نیاز به استفاده از خدمات بیرونی را رفع کند هم در آن فراهم شد. موقعیت مناسب آپارتمان او به گونه‌ای است که به راحتی تهران را از این طبقه زیر پای خود دارد. سرمربی تیم ملی در گذشته سه تن از دستیاران خارجی و سابق خود یعنی دن گاسپار، میک مک درموت و سیموئز را هم در همسایگی خود داشت، اما بعد از گذشت مدتی دستیارانش به هتل المپیک منتقل شدند

کی‌روش که در بدو ورود به تهران تحت تاثیر بزرگی و شلوغی آن قرار گرفته بود و به گفته نزدیکانش از نحوه رانندگی ایرانی‌ها در خیابان‌های شلوغ پایتخت متعجب بود، درخواست راننده شخصی را در بند قرارداد خود گنجاند و خودروی نیسان مورانوی مسی‌رنگ از نخستین روز‌ها زیر پای او و راننده‌اش قرار گرفت. با گذشت چند سال از استفاده این خودروی ژاپنی، از اسفند ماه ۹۵ فدراسیون فوتبال خودروی آقای سرمربی را نو کرد و یک دستگاه سانتافه سفید را در اختیارش گذاشت. راننده او هم چند بار تغییر کرد.

با وجود علاقه کی‌روش به زندگی در واحد مسکونی خود و ترک هتل، اما او در اکثر موارد غذای خود را از رستوران‌های اطراف برج تهیه می‌کند و کمتر پیش می‌آید که کی‌روش سفارشی از رستوران‌های مختلف نداشته باشد. بدون شک زندگی مجردی و نبود خانواده در کنار کی‌روش او را مجاب به تهیه غذا از رستوران‌ها می‌کند.

سرمربی تیم ملی با وجود اجتناب از حضور در خیابان‌های تهران و گذراندن ساعات زیادی از روز در داخل منزل، در موارد اندکی که خانواده‌اش یعنی همسر و پسرش به ایران آمده‌اند، همراه آن‌ها به گشت و گذار پرداخته است. چند سال پیش که همسر کی‌روش به ایران آمده بود، او و همسرش در تهران از کاخ گلستان بازدید کردند و به شهر‌های اصفهان و شیراز هم رفتند. پسر او هم چند سال قبل به ایران آمده بود.

خداحافظی با تیم ملی ایران

کارلوس کیروش در جام ملت های 2018 عملکرد پر فراز و نشیبی را برای تیم ملی ایران رقم زد. او که در بازی های مقدماتی و دو بازی بعد برابر عمان و چین موفق شد با تیم ملی عملکرد قابل قبولی داشته باشد، در بازی نیمه نهایی در برابر ژاپن متحمل شکست سنگینی شد و پس از پایان این بازی و حذف تیم ملی ایران از جام ملت ها خداحافظی کرد. 

بخشی از پیام خداحافظی کیروش به شرح زیر است: 

اکنون که پایان اینجاست، عمیق‌ترین کلمات خود را تقدیم به بازیکنان همیشه بی نظیر ایرانی می‌کنم، بابت سخاوتمندی‌شان، کاراکترشان، پایبندی حرفه‌ای و یک اشتیاق بسیار منحصر فرد برای پیشرفت و خدمت به تیم ملی. از شما بابت فداکاری‌ها و وفاداری‌تان ممنونم. بابت دوستی که با شما دارم از شما تشکر می‌کنم و همین طور هیچ‌گاه فراموش نمی‌کنم که شما تبدیل به یکی از بهترین خانواده‌های فوتبالی در دوران زندگی من شده‌اید. خاطرات این سالیان بی شک تا آخر عمر در ذهن ما خواهد ماند.

همین طور می‌خواهم این کلمات خود را به کادر خود تقدیم کنم، این سفر هشت ساله بدون تلاش و حمایت‌های شما ممکن نبود. از شما بابت وفاداری و زحماتتان ممنونم.

بازتاب مصاحبه جنجالی کی‌روش با خبرنگار انگلیسی

کنفرانس مطبوعاتی روز گذشته کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در قطر با حاشیه‌هایی ازسوی او و خبرنگار انگلیسی همراه شد.

به گزارش تابناک، در نخستین کنفرانس مطبوعاتی کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی ایران در قطر که در حاشیه نخستین تمرین تیم ملی برگزار شد، اتفاقی حاشیه‌ای رخ داد.

خبرنگار شبکه «اسکای‌اسپورتس» تلاش کرد تا درباره وضعیت فعلی اعتراضات در ایران و حقوق زنان از کی‌روش سؤال بپرسد، اما سرمربی پرتغالی به شکلی طفره رفت و پاسخی داد که جواب سؤال را نداده باشد.اما نکته جالب این که صحبت‌های کی‌روش روی جلد نشریه تلگراف به شکلی متفاوت بازتاب داشته. این نشریه به جای پرداختن به پاسخ سرمربی پرتغالی درباره ایران، طعنه او درباره بریتانیا را روی جلد برده. کی‌روش به آن خبرنگار گفته بود به فکر این باشد که در کشورش با مهاجران چه برخوردی صورت می‌گیرد.

مشکلات مهاجران در انگلیس باعث شده تا همواره با دولت بریتانیا درگیر باشد و این مسئله تبدیل به یک معضل شده است. از اتفاق نشریه تلگراف هم تصمیم گرفته همین بخش کوچک ضدبریتانیایی در حرف‌های کی‌روش که خودش سال‌ها در این کشور کار کرده را تیتریک کند و به سراغ مسائل ایران نرود. اگرچه در مطلبی که کار شده درباره وضعیت فعلی ایران توضیحاتی داده شده، ولی تیتریک درباره بریتانیاست.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: