پایگاه خبری خانه فوتبال:

فیلترینگ اینترنت تبدیل به هزینه ای اضافه در سبد مردم شده است.اینترنت دنیای زندگی مردم را عوض کرده است.اینترنت هزینه بسیاری دارد.تقریبا برای بیشتر کارهای امروزی نیاز به اینترنت هست.اینترنت فرصت ها و درآمد های بیشتری فراهم کرده است.

خبر مهم درباره فیلترینگ اینترنت

حجت الاسلام نیک بین گفت: طبق گزارش‌هایی که داده شده احتمال زیاد اینستاگرام و واتس اپ به ایران می‌آیند.
حجت الاسلام جواد نیک بین عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درباره فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی گفت: با دستن دهان‌ها افکار بسته نمی‌شود و انسان‌ها آرام نمی‌‌گیرند. ما باید مغز‌ها، فکرها، دیدگاه‌ها و نگاه‌ها را تغییر دهیم لذا فیلتر کردن قطعا نتیجه مثبتی نداشته و ندارد.

وی اظهار کرد: فیلتر کردن باعث نمی‌شود مردم کمتر فضای مجازی ببینند اتفاقا درصد خیلی کمی کاهش پیدا کرده آن هم به جهت اینکه هجمه بسیار زیادی در حوزه فیلترینگ است.

نماینده مردم بردسکن و کاشمر در مجلس بیان کرد: فیلترینگ باعث شده تا فروش VPN در فضای غیررسمی آنقدر زیاد شود که بخش زیادی از هزینه‌های مردم و پول این کشور خرج VPN شود. این VPN را چه کسی تولید می‌کند همان که ما با آن ارتباط خوبی ندارد.

نیک بین تصریح کرد: خرید VPN یعنی فروش اطلاعات شخصی ما به یک کشور واسطه و بعد به آن کشور مبدا؛ مثلا اگر بخواهیم از واتس اپ استفاده کنیم و مبدا کشور الف باشد ما به صورت مستقیم نمی‌توانیم به آن کشور مرتبط شویم لذا می‌رویم به کشور ب اطلاعات خود را می‌دهیم و بعد می‌آییم از کشور الف اطلاعاتمان را می‌گیریم.

وی اضافه کرد: این امر یک زحمت برای مردم، خروج ارز از کشور، پایین آمدن خرید و فروش‌های اینترنتی و درست کردن بازار سیاه برای VPN فروش‌ها است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس بیان کرد: تصمیم جدی برای جلوگیری از فروش VPN بعد از اغتشاشات گرفته خواهد شد و جلوی شرکت‌های VPN فروش گرفته می‌شود.

نیک بین با بیان اینکه فیلتر باقی نمی‌ماند، اظهار کرد: طبق گزارش‌هایی که داده شده احتمال زیاد اینستاگرام و واتس اپ به ایران می‌آیند و تا جایی که مطلع هستم به اجمال شرایط ایران را قبول کردند.

اینترنت

اینستاگرام و واتس اپ که هر دو متعلق به شرکت آمریکایی متا هستند تا کنون زیر بار درخواست‌های ایران برای داشتن نمایندگی در کشورمان نرفته بودند، اما از آنجا که این دو پلتفرم در کشورهای دیگر طبق قوانین آن کشورها کار می‌کنند لذا نمی‌توانند بهانه‌‌ای برای فعالیت نکردن طبق قوانین ایران داشته باشند.منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

راهکارهای بی اثر کردن فیلترینگ اینترنت در اینستاگرام

در ادامه یه سری راهکار معرفی می کنم تا بتونین این تهدید رو به فرصت تبدیل کنین. و حداقل از ضرر جلوگیری کنین و بتونین کسب و کارتون رو از طرق روش های دیگه ادامه بدین. این راهکارها غالبا تجربه هایی از کسب و کارهای اینترنتی است که طی این چند سال از اونها برای گروه های مختلف استفاده کرده ام:

تغییر استراتژی کسب و کار از B2C به B2B

ایجاد مکانی برای حضور و خرید فیزیکی

حضور در شبکه های مشابه با بیشترین تعداد مخاطب هدف

استفاده از بازاریابی موتور های جستجو (SEM)

دریافت سرنخ از مخاطبان فعلی برای روز مبادا

ایمیل مارکتینگ و sms مارکتینگ

ایجاد وبسایت فروشگاه اینترنتی

تغییر استراتژی کسب و کار و ارایه محصولات به سایر فروشگاه ها

احتمالا بخش عمده ای از فروش محصولاتتان به مشتریان جزء اختصاص می یابد. در صورتی که ارتباط مستقیم با مخاطبان را از دست بدهید می توانید برای ادامه حیات کسب و کارتان بصورت عمده محصولات را به فروشگاه ها عرضه کنید. روش های مختلفی برای نمایش محصولاتتان در سایر فروشگاهها وجود خواهد داشت که از بحث این نوشتار خارج است. در عین حال شما می توانید محصولاتتان را به فروشگاههای فیزیکی و یا فروشگاه های مجازی (مثل دیجیکالا) ارایه نمایید.

تاسیس محل فروش فیزیکی محصولات

اگر امکان ایجاد مکانی برای فروش حضوری محصولاتتان دارید از همین حالا به فکر تاسیس آن باشید. و سعی کنید مشتریان را ترغیب به حضور در فروشگاه تان نمایید. تا در صورت از دسترس خارج شدن شبکه اجتماعی که در آن فعالیت می کنید بتوانید فروشگاه فعالتری داشته باشید. و از طریق فروش حضوری رونق کسب و کارتان را حفظ نمایید. البته که این امر نیازمند سرمایه گذاری زیاد برای خرید یا اجاره فضا می باشد.

حضور در شبکه های اجتماعی دیگر

به احتمال زیاد در صورت فیلتر شدن اینستاگرام، شبکه های اجتماعی دیگری فرصت بروز پیدا خواهند کرد. سعی کنید در تمامی این شبکه ها کانال و صفحه ی برند خود را بسازید. پس از گذشت چند ماه می توانید رشد هر یک از این شبکه ها را بسنجید. و سپس تصمیم بگیرید که با توجه به حضور اغلب مخاطبان کسب و کار شما، در کدام یک از این شبکه ها فعالیت بیشتری داشته باشید. ناگفته نماند که بهتر است تمام تمرکز و بودجه ی خود را بر روی یک شبکه خاص صرف نکنید. چرا که با توجه به ریسک بالای سرمایه گذاری روی شبکه های اجتماعی در ایران، ممکن است بار دیگر دچار ضرر مالی شوید.

بازاریابی موتورهای جستجو SEM

با وجود گسترش شبکه های اجتماعی، همچنان موتور های جستجو مرجع بسیاری از افراد برای یافتن نیازهایشان می باشد. بازاریابی موتورهای جستجو (Search Engine Marketing) یکی از بهترین راهکارها برای معرفی محصولات و فروش می باشد. در واقع در این نوع بازاریابی تلاش برای دیده شدن در صفحه اول گوگل می باشد. و در کل 2 راه برای حضور در صفحه اول وجود دارد:

راه اندازی تبلیغ مستقیم در گوگل Google Ads

بهینه سازی برای موتور های جستجو SEO

دریافت سرنخ از مخاطبان شبکه های اجتماعی

اگر در حال حاضر فالورهای زیادی دارید و هیچ اطلاعاتی برای برقراری ارتباط دوطرفه ندارید، بهتر است از همین امروز روش هایی را برای ایجاد ارتباط دوطرفه با آنها در نظر بگیرید. بعنوان مثال می توانید از فالورهایتان بخواهید که ایمیل و یا شماره همراه شان را برای شما ارسال کنند. و در صورت نیاز می توانید با آنها در تماس باشید و محصولات جدید و یا پیشنهادات ویژه را مطرح کنید.

بازاریابی ایمیلی و پیامکی

در صورتی که بانک اطلاعاتی از دنبال کنندگان تان در شبکه های اجتماعی داشته باشید، می توانید در صورت بسته شدن اینستاگرام، همچنان با آنها در ارتباط باشید. با توجه به تجربه قطع شدن اینترنت در آبان ماه 98 صرفا کسب و کارهایی که شماره همراه مشتریان خود را از قبل دریافت کرده بودند می توانستند از طریق ارسال پیامک با آنها در تماس باشند.

بازاریابی با استفاده از ایمیل نیز در حال گسترش می باشد. و با توجه به رونق این نوع بازاریابی در خارج از ایران، در سالهای آتی در ایران نیز اغلب بازاریابی ها به این سمت گرایش پیدا خواهد کرد. و داشتن عضویت های خبرنامه ایمیلی می تواند به یکی از نقاط عطف کسب و کار شما در بازاریابی آنلاین تبدیل شود.

راه اندازی وبسایت اختصاصی فروشگاه اینترنتی

بسیاری از پیج وهای اینستاگرامی در حال حاضر دارای وبسایت فروشگاهی نیز می باشند. بر اساس تجربه ای که از فیلتر شدن شبکه های اجتماعی بزرگی مثل فیسبوک، اورکات و تلگرام و تیک تاک وجود دارد، بهترین استراتژی بازاریابی آنلاین، تمرکز بر وبسایت فروشگاه اینترنتی می باشد. و برای افزایش ورودی می توان از شبکه های اجتماعی و سایر روش ها استفاده کرد.

علاوه بر آن در صورتی که حتی فیلترینگ اینستاگرام انجام نشود، داشتن وبسایت می تواند به فرایند ثبت سفارش و همچنین پرداخت آنلاین نیز کمک زیادی کند. قطعا پروسه اعلام قیمت، تغییرات محصول، ارسال شماره کارت و بررسی وضعیت پرداخت و هچنین دریافت آدرس و … زمان زیادی می برد و احتمال بروز خطا نیز زیاد است. با استفاده از ثبت سفارش از طریق سایت، می توان تمامی اطلاعات مورد نیاز را دریافت کرد و همچنین فرایند پرداخت را بصورت اتوماتیک به درگاههای بانکی متصل کرد. به این ترتیب صرفا زمانی که سفارش کامل می گردد و پرداخت با موفقیت انجام می شود، شما دست به کار می شوید و فقط برای ارسال اقدام می کنید.

برنامه دولت برای محدود کردن فروش وی پی ان اینترنت در بازار؟

اینترنت

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با استناد به اظهارات کارشناسان مبنی بر اینکه استفاده از وی پی ان آسیب پذیری دستگاه های کاربران را به دنبال خواهد داشت و راه رخنه هکرها به گوشی مردم را تسهیل می‌کند، گفت: توصیه کارشناسانه این است که مردم تا جایی که می‌توانند از وی پی ان استفاده نکنند.

عیسی زارع‌پور در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه حمایت از کسب و کار فضای مجازی اولویت دولت است، اظهار کرد: خبر خوب امروز مربوط به توسعه اقتصاد دیجیتال و حمایت از کسب و کارهای فضای مجازی است که یکی از اولویت های دولت سیزدهم است. کارگروه مربوطه دیروز مصوبه بسیار خوبی را برای کسب و کارهای مجازی صادر کرد.

وی افزود: معافیت های مالیاتی برای کسب و کارهای فضای مجازی و تسهیلات بانکی و غیره در قالب ۱۵ ماده به تصویب رسید و پس از نهایی شدن برای اطلاع رسانی آن برنامه خبری خواهیم داشت.

زارع پور یادآور شد: به موجب این مصوبه جان تازه ای در کسب و کارهای مجازی دمیده خواهد شد و بسیاری از نگرانی های موجود در این زمینه از بین خواهد رفت.

وزیر ارتباطات در پاسخ به پرسشی درباره فروش وی پی ان در بازار و برنامه دولت برای محدود کردن فروش آنها گفت: همانطور ه بارها کارشناسان اعلام کردند استفاده از وی پی ان آسیب پذیری دستگاه های کاربران را به دنبال خواهد داشت، زیرا راه رخنه هکرها به گوشی مردم را تسهیل می‌کند. توصیه کارشناسانه این است که مردم تا جایی که می‌توانند از وی پی ان استفاده نکنند.

ترفند دور زدن فیلتر واتساپ | با این روش واتساپ خود را فعال کنید

« هیچ کس دنبال محدودسازی دسترسی به اینترنت نیست اما وقتی هیچ پلتفرمی به شما پاسخگو نیست و پلتفرم‌ها به بستری برای طراحی آشوب‌ها و اغتشاشات تبدیل می‌شوند، این امنیت کشور شما را به مخاطره می‌اندازد.» این جمله را احمد راستینه سخنگوی کمیسیون فرهنگی گفته است. او البته در این مصاحبه یک بار دیگر پیامی روشن به واتساپ و اینستاگرام برای تداوم فعالیت به ایران داده است.

مدت هاست که بسیاری از مقامات کشور به فضای باز مجازی انتقاد دارند و اعتقاد دارند این عدم نظارت بر فضای مجازی بحران های امنیتی را به همراه دارد. طراحان طرح صیانت اصلا با همین منطق از چند سال قبل به دنبال ایجاد محدودیت های جدی بر شبکه های اجتماعی هستند.

آنها دو رویکرد را در دستور کار دارند. اول اینکه سطح زیرساخت و پهنای باند متعلق به اینترنت بین الملل دچار محدودیت های جدی شود و دوم اینکه سرورهای پلتفرم های خارجی فعال در ایران به ایران آورده شوند.

خواسته ای که 4 سال قبل و در زمان فیلترینگ موقت تلگرام خیلی جدی پیگیری شد و حتی وزیر وقت ارتباطات جلساتی را در آلمان با مدیران و مالکان این اپلیکیشن روسی انجام داد اما به دلایل مختلف چون امنیت شبکه و آنچه از سوی مدیران این پلتفرم حفظ اطلاعات شخصی کاربران اعلام شد ، این مذاکرات به توافق نرسید.

همچنین خواسته دایر شدن دفاتر این پلتفرم در ایران هم به دلیل محدودیت های ناشی از تحریم های آمریکایی و نسبت میزان بیزنس این پلتفرم یا پلتفرم های مشابه در ایران و سایر نقاط دنیا یکی از عواملی بود که چنین اتفاقی را میسر نکرد اما همچنان به دلیل همان تهدید های امنیتی ، راهکار مدیران ارشد دولتی و نمایندگان حامی طرح صیانت برای فعالیت پلتفرم های خارجی همان مسیر است. مسیری که تلگرام انجامش نداد و فیلتر ماند.راستینه در این باره به ایسنا گفته است:«در زمینه پتلفرم‌های خارجی باید سریعاً با دعوت نمایندگان آنها برای ایجاد دفاترشان در کشور و پاسخگو بودن آنها نسبت به عملکردشان گام برداریم؛ هر پلتفرم خارجی که آمادگی پاسخگویی نسبت به عملکردش را دارد طبق قوانین نظام جمهوری اسلامی نباید بستر توسعه فعالیت‌های غیر قانونی را برای شبکه‌های معاندین در بستر فضای مجازی فراهم کند.»

اتفاقی که اقلا در شرایط فعلی از سوی بسیاری از تحلیل گران بین الملل و همچنین حوزه دانش و فناوری سخت به نظر می رسد ولی این نماینده مجلس هم می گوید:« هیچ کس دنبال محدود سازی(دسترسی به اینترنت) نیست اما وقتی هیچ پلتفرمی به شما پاسخگو نیست و پلتفرم‌ها به بستری برای طراحی آشوب‌ها و اغتشاشات تبدیل می‌شوند، این امنیت کشور شما را به مخاطره می‌اندازد.» سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه «من هم موافق محدود سازی و فیلترینگ نیستم ولی با نظام‌مند و قانون‌مند کردن فضای مجازی موافقم»، گفت:« بهتر است که این خلأ قانونی را توسط شورای عالی فضای مجازی برطرف و به سمت ارتقای سواد رسانه‌ای حرکت کنیم و چنانچه که پلتفرم خارجی این ظرفیت را دارد که در اینترنت جهانی بیاید و پاسخگو باشد، این ظرفیت را برای او فراهم کنیم.»

گفته های راستینه به عنوان سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ، کمیسیونی که موافقان جدی طرح صیانت در آنجا دور هم جمع شده اند یک پیام روشن دارد برای پلتفرم های خارجی. اینکه شرط تداوم فعالیت شان ، داشتن نمایندگی فعال و پاسخگویی در ایران است. اگرچه دو مقام دولتی یعنی وزیر ارتباطات و فناوری و علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت پیش از این در مصاحبه های شان شرط تداوم فعالیت این پلتفرم ها در ایران را پایبندی به پالیسی های اخلاقی خود در محدودسازی انتشار محتواهای خشن ، مستهجن ، حامی تروریسم و آموزش خشونت دانسته بودند . خواسته هایی که از سوی وزیر ارتباطات اعلام شده بود برایش باید تفاهم نامه ای در این زمینه امضاء و خود را مسئول به انجامش بدانند.

اگرچه این پلتفرم ها بخصوص اینستاگرام به زندگی بخش زیادی از مردم گره خورده است اما به دلیل مسائل امنیتی به نظر می رسد اگر این توافق صورت نگیرد ، اینستاگرام هم به سرنوشت تلگرام بدل خواهد شد. اگرچه تلگرام حتی پس از فیلترینگ و در اوج محدودیت های اعمالی بر اینترنت در روزهای اخیر با قابلیت های دور زدن فیلترینگ توانست تعداد کاربرانش در ایران را بیش از قبل کند اما اینستاگرام با محدودیت های اعمال شده فعلی تقریبا از دسترس خارج شده است و در زمان هایی که اینترنت به حالت ملی در می آید تقریبا دسترسی به آن ناممکن می شود.

ترفند های واتساپ (WhatsApp):

مچ گیری از افرادی که پروفایل شما را پنهانی چک کرده اند

قابلیت مچ گیری از افرادی که به صورت نامحسوس و پنهان در صدد نگاه کردن به پروفایل شما هستند در برنامه واتساپ وجود ندارد اما شما برای مچگیری میتوانید از ترفند دیگری استفاده کنید، البته این عمل فقط بر روی دستگاه های صورت میگیرد که اندروید باشد.

همانطور که اشاره شد برای مچ گیری از افرادی که بطور پنهانی پروفایل شمارو چک میکنند میتوانید از برنامه Whatsapp Viewer پس از دانلود استفاده کنید. با بهره گیری از این نرم افزار میتوانید تمام کسانی که پروفایل و اکانت شما را دیده اند را بشناسید که بصورت لیست به شما نشان داده میشود

 ارسال همزمان یک پیام برای چند کاربر

ترفند اولی که آن را معرفی می‌کنیم مربوط به ارسال همزمان یک پیام برای چند کاربر می‌شود. انجام این عمل در نسخه اندرویدی و آی او اس اپلیکیشن واتساپ به شیوه مختلفی صورت می‌پذیرد. اگر از نسخه آی او اسی واتساپ استفاده می‌کنید، با مراجعه به تب Chats دو گزینه با عناوین Broadcast Lists و New Group را در بخش فوقانی صفحه مشاهده خواهید کرد. با انتخاب گزینه Broadcast List قادر خواهید بود که به طور همزمان یک پیام را برای چند کاربر در پنجره‌های چت مستقل خود ارسال کنید. بدیهی است که با انتخاب گزینه New Group هم قادر به ساخت یک گروه و چت گروهی خواهید بود.

11 ترفند واتساپ برای حرفه ای شدناما نحوه ارسال همزمان یک پیام برای چند کاربر در نسخه اندرویدی واتساپ به شیوه کاملا متفاوتی صورت می‌پذیرد. برای انجام این عمل در نسخه اندرویدی واتساپ به تب Chats مراجعه کنید. آیکون ارسال پیام جدید که در منوی سمت راست و بالای صفحه واقع شده است را انتخاب کنید. انگشت خود را بر روی نام یکی از مخاطبین مد نظرتان قرار داده و کمی نگه دارید تا یک علامت تیک در کنار آن ظاهر شود. سپس سایر کاربران مد نظرتان که قصد داریم یک پیام به طور همزمان برای آن‌ها ارسال شود را انتخاب کنید. آیکون تیک موجود در گوشه پایین و سمت راست صفحه را لمس کنید. پیام مورد نظرتان را تایپ و ارسال نمایید.

استفاده از واتساپ در کامپیوتر یا لپ‌تاپ

شما می‌توانید اپلیکیشن واتساپ را بر روی کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود هم اجرا کنید. برای انجام این عمل کافیست که مرورگر کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود را اجرا کرده و به سایت https://web.whatsapp.com مراجعه کنید. در این شرایط یک صفحه حاوی کد QR پیش رویتان قرار می‌گیرد. حال اگر از نسخه آی او اسی واتساپ استفاده می‌کنید، به شرح زیر عمل نمایید:

ترفند واتساپ برای حرفه ای شدن

وارد منوی تنظیمات یا همان Settings شوید.

گزینه WhatsApp Web/Desktop را انتخاب کنید.

در این شرایط دوربین دستگاه فعال می‌شود. آن را در مقابل کد QR موجود در نمایشگر کامپیوترتان قرار دهید. پس از اسکن بارکد و تایید آن، می‌توانید از واتساپ در کامپیوتر خود استفاده کنید.

اما بدین منظور در نسخه اندرویدی اپلیکیشن واتساپ به شرح زیر عمل کنید:

آیکون سه نقطه موجود در گوشه سمت راست و بالای صفحه را لمس کنید.

گزینه WhatsApp Web را انتخاب کنید.

گزینه Ok, GOT IT را لمس کنید.

در این شرایط دوربین دستگاه فعال می‌شود. آن را در مقابل کد QR موجود در نمایشگر کامپیوترتان قرار دهید. پس از اسکن بارکد و تایید آن، می‌توانید از واتساپ در کامپیوتر خود استفاده کنید.

پنهان کردن آخرین زمان بازدید

اپلیکیشن واتساپ هم مانند مسنجر تلگرام کاربران را قادر به پنهان کردن آخرین زمان بازدید می‌کند. نحوه انجام این عمل در نسخه‌ اندرویدی و آی او اسی برنامه واتساپ به صورت یکسان صورت می‌پذیرد. برای انجام این کار مراحل زیر را طی کنید:

وارد منوی Settings شوید.

گزینه Account را انتخاب کنید.

گزینه Privacy را انتخاب نمایید.

بخش Last Seen را انتخاب و در گزینه‌های نمایش داده شده، گزینه Nobody را انتخاب کنید.

شما همچنین با انتخاب گزینه Nobody برای دو گزینه Profile Photo و Status هم به ترتیب عکس پروفایل و نوشته وضعیت یا استتوس خود را هم پنهان نمایید.

نوشتن متن برجسته، ایتالیک یا خط‌دار

واتساپ چند سال پیش این قابلیت را معرفی کرد اما هنوز بسیاری از کاربران از وجود آن خبر ندارند. این ترفند واتس اپ بدین شرح است که با گذاشتن علامت‌های مخصوص در ابتدا و انتهای متن‌های موردنظر، می‌توانید شکل و شمایل آن‌ها را تغییر دهید. به‌عنوان مثال اگر می‌خواهید پیام موردنظر «برجسته» (Bold) باشد، باید در ابتدا و انتهای آن نشان ستاره تایپ کنید؛ مثلا بنویسید *سلام*. برای ایتالیک کردن بنویسید _سلام_ و برای خط‌دار کردن هم متن را موردنظر را به صورت ~سلام~ تایپ کنید. اگر می‌خواهید متن‌ها از فونت «تک‌فاصله» (monospace) بهره ببرند، قبل و بعد از متن سه بار علامت ‘ را تایپ کنید که در نهایت بدین‌صورت می‌شود: ‘’’سلام’’’.

نقل‌قول کردن

در هنگام چت‌های پرسرعت یا گروهی، برای این‌که رشته‌ی کلام از دست نرود، بهتر است که این قابلیت مورد استفاده قرار بگیرد. برای استفاده از این ترفند واتس اپ، پیام موردنظر را انتخاب کنید و بعد از ضربه بر فلشی که رو به سمت چپ قرار دارد (اولین فلش از سمت چپ) می‌توانید مستقیما جواب پیام مذکور را تایپ کنید.

حذف مشروط فیلترینگ؛فیلترینگ قانونی می شود؟

این عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: زمانی‌که صحبت از دهکده جهانی می‌شود و جهان را در حد یک دهکده به هم فشرده و مرتبط می‌بینیم، نمی‌توانیم بگوییم سیاست ما بر این است که ارتباطات را در درون مرزهای‌مان محدود کنیم. چون امکان‌پذیر نیست و این جز آسیب به اقتصاد و خراب کردن رابطه مردم با حاکمیت و همچنین رواج فیلترشکن و شیوه‌های غیرمجاز ارتباطات هیچ حاصلی ندارد. اگر تاکنون محدود‌سازی تلگرام و ماهواره حاصل داشته این راه را ادامه دهند، اما اگر این‌چنین نیست پس ادامه سیاست‌های نادرست، اشتباه است.

 مهسا امینی ۲۲ شهریور ماه فوت کرد و بعد از فوت او اعتراضات در کشور آغاز شد. اعتراضات باعث محدودیت اینترنت و همین محدودیت‌ها موجب صدماتی به کسب‌و‌کارهای اینترنتی شد. اگر چه ضربه به کسب‌وکارهای اینترنتی بیش از سایر کسب‌وکارها بود، اما این آسیب تنها به کسب‌وکارهای اینترنتی ختم نشد و سایر کسب‌وکارها را نیز تحت تاثیر قرار داد. آسیبی که محدودیت اینترنت به کسب‌وکارها و اقتصاد کشور وارد کرده است، محور گفت‌وگوی «دنیای اقتصاد» با ۵ نماینده مجلس است.

گزارش هایی از رفع فیلتر واتس‌اپ در برخی اپراتورها

سایت دیجیاتو که اخبار مربوط به فناوری را پوشش می دهد نوشته است که بررسی‌های این سایت نشان می‌دهد  واتس‌اپ برای برخی کاربران رفع فیلتر شده است. اما همچنان ارسال تصویر، ویدئو و صوت میسر نیست و با اختلال همراه است.

به گزارش «انتخاب»، این سایت نوشته است که بررسی‌ها نشان می‌دهد برخی مشترکین اپراتورهای همراه اول، ایرانسل، مخابرات، شاتل موبایل و زیتل می‌توانند بدون استفاده از ابزارهای تغییر آی‌پی، در واتس‌اپ پیام ارسال و دریافت کنند. البته اختلال در این پیام‌رسان به حدی است که امکان ارسال تصویر، ویدئو و صوت وجود ندارد.

نکته قابل تامل آنجاست که رفع فیلتر برای همه کاربران یک سرویس‌دهنده اینترنت اتفاق نیفتاده است و به طور مثال برخی مشترکین ایرانسل یا مخابرات از عدم اتصال واتس‌اپ بدون ابزارهای تغییر آی‌پی خبر می‌دهند.

بررسی‌های بیشتر نشان می‌دهد اختلال روی سرویس واتس‌اپ در ایران هنوز در سطح بالایی است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: