پایگاه خبری خانه فوتبال:

قیمت بنزین طی سالهای اخیر افزایش یافت. قیمت بنزین با تغییر همراه است. قیمت بنزین در اقتصاد بسیار تاثیر گذار است. قیمت بنزین در نرخ کرایه موثر است.  جزئیات جدید قیمت بنزین را در ادامه بخوانید.

قیمت بنزین در بودجه ۱۴۰۲ افزایش می یابد؟

در لایحه بودجه ۱۴۰۲، درآمد دولت از محل منابع حاصل از فروش نفت و فرآورده‌های نفتی تغییر چندانی نکرده است؛ بنابراین به نظر می‌رسد دولت تصمیمی برای افزایش قیمت بنزین ندارد.

یکی از نشانه‌های اصلی برای تغییر قیمت بنزین، درآمد دولت حاصل از فروش نفت و فرآورده‌های نفتی است که پیگیری‌ها از لایحه تصویب شده دولت برای سال آینده نشان می‌دهد این عدد در سال آینده تغییر محسوسی نداشته است.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت، دولت قصدی برای افزایش قیمت بنزین در سال ۱۴۰۲ ندارد.

گفتنی است؛ لایحه بودجه ۱۴۰۲ که در دولت تصویب شده است، پنجم دی ماه طی نامه‌ای رسمی به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده است که بر اساس آن در صورت تصویب مجلس، قیمت بنزین ثابت می‌ماند.

لازم به ذکر است در جزئیات منابع بودجه دولت در لایحه ۱۴۰۱ نیز واگذاری‌ دارایی‌های سرمایه‌ای حدود ۴۰۸ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود که نسبت به ۳۹۵ هزار میلیارد تومان بودجه سال گذشته حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان افزایش دارد.

این در حالی است که در بخش واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای ۳۸۱ هزار میلیارد تومان مربوط به منابع حاصل از فروش نفت و فرآورده‌های نفتی است./ایسنا

سه نرخی شدن یا کاهش سهمیه؛ قرار است اتفاقی برای بنزین بیفتد؟

به گزارش خبر فوری، اتفاقاتی که در مورد بنزین در حال رخ دادن است نگران کننده به نظر می رسد. همه می دانند که قیمت بنزین در ایران نسبت به کشورهای دیگر نسبتا پایین است و هر بار که کشور با کمبود بودجه مواجه می شود، دولت سعی می کند با تغییر نرخ بنزین درآمدزایی کند. با این حال، این تغییر نرخ و سیاست توسط دولت و مجلس آنقدر بد انجام می شود که هر بار کشور را با یک بحران مواجه می کند.

کسی فراموش نمی کند که رویکرد اشتباه دولت قبل در قبال تغییر نرخ بنزین باعث اعتراضات آبان 98 و تعطیلی چند هفته ای کشور و هزینه های فراوان گردید. در آن زمان دولت سعی کرد از تاکتیک غافلگیری استفاده کند. به همین دلیل، یک شبه نرخ بنزین را تغییر داد و قیمت هر لیتر بنزین آزاد را به 3 هزار تومان رساند. این عمل غافلگیرانه نتیجه عکس داد و باعث یک انفجار در کشور شد و به اعتراضات و اغتشاشاتی بدل گشت. بعد از این، دولت مجبور شد برای آرام کردن مردم از یارانه بنزین استفاده کند اما حتی این سیاست هم جواب نداد و مردم نارضایتی خود را از این اقدام اعلام کردند.

به نظر می رسد دولت جدید نیز قصد دارد تغییراتی را در قیمت بنزین ایجاد کند اما روش درستی را در این سیاست پیش نگرفته است. گویا دولت جدید نه سیاست غافلگیری بلکه سیاست لاپوشانی را پیش گرفته است. اقداماتی در سطح دولت و مجلس درحال وقوع است اما این اقدامات همه مخفیانه بوده و اعلام عمومی نمی شوند. این سیاست می تواند مخرب باشد و دولت باید به نحو شفاف و صادقانه با مردم صحبت کرده و سیاست های جدید سوخت خود را اعلام کند.

تغییراتی که مرموز اما نگران کننده اند

هم اکنون نرخ بنزین با کارت سوخت یکهزار و 500 تومان و نرخ بنزین آزاد 3 هزار تومان است. این نرخ هنوز تغییری نکرده اما اتفاقاتی در حال وقوع است که این ظن را که ممکن است این نرخ تغییر کند، تقویت می کند. طبق مشاهدات، میزان استفاده از کارت سوخت در بسیاری از شهرها محدود شده و هر فرد با یک کارت سوخت و به صورت روزانه تنها می تواند 30 لیتر بنزین بزند. این سیاست ابتدا در استان گیلان اجرا شد و حالا در بیشتر مناطق کشور (به جز شهرهای بزرگ و پرجمعیت) به اجرا درآمده است.

همچنین، طبق اخبار رسیده در شهرهایی که در آنها سیاست محدودیت بنزین روزانه در حال اجراست، یک سیاست دیگر هم اجرا می شود. طبق اخبار رسیده، کارت های مخصوص بنزین آزاد از جایگاه های سوخت برداشته می شود. البته این مساله توسط برخی مسئولین رد شده اما برخی شهروندان شهرهای کوچک می گویند این سیاست همین حالا هم در شهرهایشان اجرا شده است.

همچنین، برخی اخبار در مورد کاهش سهمیه مخصوص برخی خودروها شنیده شده که صحت و سقم آن مشخص نیست اما نشان می دهد که تغییراتی در حال رخ دادن است.

قرار است چه اتفاقی برای بنزین بیفتد؟

شایعات مختلفی در رابطه با تغییر نرخ بنزین و شرایط آن شنیده می شود. برخی در شبکه های اجتماعی از این نوشته اند که ممکن است نرخ بنزین آزاد افزایش یابد. برخی دیگر شایعه کرده اند که سهمیه یکهزار و 500 تومانی قطع شده و بنزین تک نرخی می شود. برخی دیگر هم از سه نرخی شدن قیمت بنزین سخن گفته اند. این ادعای اخیر توسط برخی نمایندگان مجلس نیز شنیده می شود. فریدون عباسی عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با پایگاه «بازار حالا» به صورت تلویحی احتمال ۳ نرخی شدن بنزین را تایید کرد. او با بیان اینکه ذخایر بنزینی دولت منفی شده، تاکید کرد: «به نظر می رسد که دولت می خواهد واردات بنزین توسط بخش خصوصی را آزاد کند تا از این محل تقاضای مازاد بر سهمیه موجود را پاسخ دهد.»

واردات بنزین توسط بخش خصوصی که در اظهارات عباسی نیز دیده می شود، یکی دیگر از سیاست های احتمالی دولت برای جبران کسری سوخت است. البته این اقدام (یعنی واردات بنزین توسط بخش خصوصی) بر خلاف واردات دولتی بنزین که به تایید مجلس احتیاج ندارد و دولت می تواند مستقیما و مستقلا آن را اجرا کند، احتیاج به تصویب و تایید مجلس شورای اسلامی دارد و به همین دلیل، در صورت اجرایی شدن علنی بوده و اخبارش به گوش همه خواهد رسید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: