پایگاه خبری خانه فوتبال:

قیمت سکه در چندماه گذشته به شدت بالا رفت.قیمت سکه از سال گذشته صعودی بود. قیمت سکه در کانال بالاتر.قیمت سکه باورنکردنی و با حباب قیمتی شدید است جدیدترین قیمت سکه را در سایت خانه فوتبال با هم می خوانیم.

قیمت ربع سکه بورسی چقدر است؟

بانک مرکزی اعلام کرده است که برای نخستین بار، روز شنبه 500 هزار قطعه ربع سکه در بورس کالا عرضه خواهد کرد. اما قرار است این سکه‎‌ها با چه قیمتی عرضه شوند و چگونه باید از بورس کالا سکه خرید؟

به گزارش تجارت‌نیوز، قرار است بانک مرکزی از روز شنبه بیست و چهارم دی ماه به مدت سه روز، 500 هزار ربع سکه را در بورس کالا عرضه کند. آن طور که اعلام شده خریداران سکه از بورس کالا پنج روز کاری بعد از خرید، می‌توانند به خزانه بانک‌های عامل مراجعه کرده و با ارائه اسناد و مدارک مربوط به بورس، ربع سکه خریداری شده را دریافت کنند.

قیمت سکه؛ شرایط خرید سکه از بورس کالا

برای خرید هر نوع کالا از بورس کالای ایران، متقاضی باید در ابتدا کد بورسی دریافت کند. بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی، تمامی اشخاص حقیقی بالای 18 سال دارای کد ملی می‌توانند حداقل یک قطعه و حداکثر پنج قطعه سکه طلای ربع بهار آزادی را خریداری کنند.

قرار است جزئیات بیشتر درباره این عرضه به زودی از سوی شرکت بورس کالای ایران اعلام شود.

قیمت سکه ربع در بورس

مانند تمامی عرضه‌های دیگر در بورس کالا، قیمت ربع سکه هم بر اساس عرضه و تقاضا کشف خواهد شد. بر همین اساس خریداران ربع سکه بورسی باید در عملیات حراج ناپیوسته شرکت کنند تا در نهایت، قیمت ربع سکه بر اساس این مکانیزم تعیین شود.

با این حال اما از آنجا که بانک مرکزی تلاش می‌کند روند قیمت‌ها در بازار سکه را کنترل کند، ممکن است در فرآیند کشف قیمت ربع سکه نیز دخالت‌هایی از سوی این بانک صورت گیرد و قیمت تا حدی تحت تاثیر کنترل دستوری بانک مرکزی قرار داشته باشد.

قیمت سکه

امروز و تا لحظه تنظیم این گزارش قیمت ربع سکه در بازار تهران به رقم 8 میلیون و 250 هزار تومان رسیده و روندی نزولی را طی می‌کند.

با این حال اما باید اشاره داشت که ربع سکه همچنان دچار حبابی بالاست و از سوی کارشناسان بازار ارز به عنوان حبابی‌ترین نوع سکه شناخته می‌شود.

البته آن طور که بانک مرکزی اعلام کرده است، این بانک تصمیم دارد در ادامه عرضه بورسی سکه، پس از ربع سکه، دیگر انواع این کالای پرطرفدار را نیز عرضه کند. بدین ترتیب در صورتی که بانک مرکزی زمینه را برای عرضه مناسب بداند، طی مراحل بعدی، سکه‌های طلای تمام، نیم و ربع بهار آزادی را نیز در بورس خواهد فروخت.

پیش‌بینی یک اقتصاددان از ریزش شدید قیمت سکه ربع

بانک مرکزی با اعمال سیاستی جدید، سعی در شکاندن قیمت سکه در بازار دارد.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر حباب سکه امامی در حال حاضر به ۲ میلیون و ۹۱۵ هزار تومان رسیده است. این عدد در رابطه با سکه بهارآزادی یک میلیون و ۸۱۶ هزار تومان تومان و نیم‌سکه ۳ میلیون و ۱۰۶ هزار تومان است.

اما نکته مهم در مشاهده حباب انواع سکه، بزرگ بودن حباب ربع‌سکه است که رقمی در حدود ۳ میلیون و ۸۵۱ هزار تومان گزارش شده است.

خبرگزاری خبرآنلاین در گزارشی که در روزهای گذشته منتشر کرده بود، از شرایط عجیب در بازار سکه پرده‌برداری کرده بود.

به اعتقاد کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی، این حباب به حدی زیاد است که نباید خریداران به سمت خرید ربع‌سکه بروند.

محمد صادق‌الحسینی، کارشناس اقتصادی در یادداشتی در این خصوص در فضای مجازی نوشت: حباب قیمتی شدید حباب سکه باعث شده که حتی نسبت قیمت تمام سکه به ربع‌سکه به پایین‌ترین حد خود برسد.

وی تاکید کرد: اگر خواستید طلا بخرید، هر چه می‌خرید، ربع‌سکه نخرید.

با توجه به چنین شرایط، حال بانک مرکزی از عرضه ربع سکه در بورس کالا خبر داده است. طبق اعلام بانک مرکزی، عرضه گسترده ربع سکه بهار آزادی از روز شنبه ۲۴ دی ماه به مدت سه روز کاری در قالب فروش سکه در بورس کالای ایران انجام می شود.

خریداران می توانند پنج روز کاری بعد از خرید سکه در بورس، به خزانه بانک‌های عامل مراجعه کرده و با ارائه اسناد مربوط به بورس، به صورت فیزیکی، معادل سکه‌های خریداری شده را تحویل بگیرند.

کارشناسان اعتقاد دارند با این سیاست، احتمالا باید شاهد ریزش قیمت سکه در بازار باشیم. محمد صادق‌الحسینی در یادداشت جدیدی در فضای مجازی پیش‌بینی کرد: با این اقدام، قیمت ربع‌سکه یک افت جدی خواهد داشت.

به باور او، با توجه به این‌که قیمت سکه به قیمت بازار عرضه می‌شود، در آن رانتی وجود نخواهد داشت، اما شاهد افت جدی قیمت ربع‌سکه در بازار خواهیم بود.

بنا به این گزارش، در حال حاضر هر قطعه سکه امامی در بازار ۲۰ میلیون و ۹۲۴ هزار تومان، سکه بهار آزادی ۱۹ میلیون و ۸۳۵ میلیون تومان، نیم‌سکه ۱۲ میلیون و ۱۳۰ هزار تومان، ربع‌سکه ۸ میلیون و ۳۷۰ هزار تومان و سکه گرمی ۴ میلیون و ۴۱۰ هزار تومان قیمت دارد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: