پایگاه خبری خانه فوتبال:

بالاخره شورای رقابت پس از کش و قوس‌های بسیار زیاد موافقت خود را با عرضه خودرو در بورس کالا اعلام کرد اما این عرضه قرار است مشروط باشد و دولت نیز سهمی در عرضه خودرو داشته باشد.

شورای رقابت در دو هفته اخیر رسما با عرضه خودرو دربورس کالا مخالفت کرد و به دنبال سود خود از این عرضه بود.

این شورا در دستورالعملی عرضه خودرو در بورس کالا را لغو کرد اما پس از آن با برگزاری جلسات متعدد توسط شورای رقابت و شورای عالی بورس عرضه خودرو در بورس کالا مشروط شد.

در حال حاضر قرار است عرضه خودرو در بورس کالا انجام شود اما 85 درصد از مابه‌التفاوت این عرضه به جیب دولت می‌رود.

برخی عقیده دارند که این عرضه تفاوت چندانی با قیمت‌گذاری دستوری ندارد و تنها مزیت آن شفافیت است که دولت دست در شفافیت برده است.

ریسپکت را با چه قیمتی از بورس بخریم؟

بر اساس اعلام بورس کالا روز سه‌شنبه 25 بهمن ماه 300 دستگاه ریسپکت سفید و 200 دستگاه ریسپکت مشکی روی تابلوی معاملات خواهد رفت.

قیمت پایه این خودرو در بورس کالا 643 میلیون تومان است و فرد متقاضی باید تمام این مبلغ را به عنوان پیش‌پرداخت در حساب وکالتی خود داشته باشد.

بر اساس محاسبات انجام شده اگر متفاضی ریسپکت را با قیمت پایه بخرد با هزینه‌های جانبی و مالیات باید 738 میلیون و 724 هزار تومان پرداخت کند. البته با توجه به زمان تحویل باید زمان خواب را نیز محاسبه کرد و هزینه خواب این محصول بیش از 38 میلیون تومان است؛ اما با وجود این هزینه‌ها این خودرو حدود 570 میلیون تومان از بازار آزاد ارزان‌تر است.

با توجه به هزینه‌ها و اختلاف قیمت بازار، بالاترین قیمت برای خرید ریسپکت از بازار یک میلیارد و 28 میلیون تومان است و اگر خریدار قیمتی بیش از این عدد تعیین کند ممکن است با زیان مواجه شود. هزینه خواب این خودرو با قیمت یک میلیارد و 28 میلیون حدود 60 میلیون تومان است و با بازار آزاد نیز اختلاف 128 میلیون تومانی دارد.

یعنی متقاضیان خرید ریسپکت از بورس کالا باید میانگین قیمت 643 میلیون تا یک میلیارد و 28 میلیون تومان را ثبت کنند تا از خرید خود نسبت به بازار آزاد سود ببرند.

به این ترتیب می‌توان گفت خرید ریسپکت از بورس کالا برای متقاضی سود 570 میلیونی تا 128 میلیون تومانی خواهد داشت./ تجارت نیوز

آغاز حراج خودرو بدون قرعه کشی امروز ۲۴ بهمن

بورس کالا امروز میزبان انواع مختلف کامیون در تالار خودرو است.

امروز (دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۱) تالار خودرو بورس کالا میزبان کامیون کشنده EM POWER متعلق به بهمن دیزل، کامیونت FORCE متعلق به بهمن دیزل و کامیون کشنده FAW CA۴۱۸۰ متعلق به سیباموتور است.

در جدول زیر جزئیات عرضه این خودرو‌ها را در تالار خودرو بورس کالا مشاهده می‌کنید.

جزییات عرضه کامیون کشنده فاو

۶۰ دستگاه کامیون کشنده FAW متعلق به سیباموتور با قیمت پایه ۲ میلیارد و ۳۷۰ میلیون تومان ۲۴ بهمن در بورس عرضه می‌شود.

درصد پیش پرداخت این خودرو ۳۰ درصد بوده و مدل خودرو‌ها ۱۴۰۱ می‌باشد. فاو تک محوره در رنگ سفید قرار است ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ به مشتریان تحویل شود.صدور سند و شماره گذاری خودرو فقط به اسم شخص خریدار خواهد بود.

خریداران جهت تکمیل مراحل خرید، همزمان با تسویه اصل مبلغ معامله در بورس و در مدت زمان مقرر تعیین شده در اطلاعیه عرضه تکمیلی و حداکثر طی ۷ روز تقویمی با مراجعه به پورتال فروش شرکت به آدرس اینجا baman.iranecar.com نسبت به ایجاد و تکمیل پروفایل خود اقدام و نسبت به پرداخت هزینه‌های جانبی و انتخاب عاملیت مورد نظر خود جهت تحویل خودرو اقدام کنند.

هزینه‌های جانبی شامل هزینه ۹ درصد مالیات ارزش افزوده بر مبنای قیمت نهایی فروش و سایر هزینه‌ها جمعا به مبلغ ۱۰ میلیون و ۲۸۵ هزار و ۶۰۱ تومان شامل ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بابت مالیات و عوارض شماره گذاری، ۲۵۰ هزار تومان بابت هزینه شماره گذاری، ۱۲۶ هزار و ۲۰۰ تومان بابت هزینه پست، صدور کارت و هوشمندسازی کارت خودرو و ۷ میلیون و ۷۰۹ هزار و ۴۰۱ تومان بابت هزینه بیمه شخص ثالث است.

جزییات عرضه کامیون کشنده امپاور

بهمن دیزل کامیون کشنده امپاور را به قیمت پایه ۳ میلیارد و ۱۳۰ میلیون تومان عرضه خواهد کرد. درصد پیش پرداخت سفارش خرید کامیون کشنده امپاور ۳۰ درصد است.

هزینه‌های جانبی قانونی که قرار است بعد از معامله به کامیون کشنده امپاور افزوده می‌شود ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده و علی الحساب ۱۱ میلیون و ۲۳۰ هزار و ۶۰۱ تومان بابت هزینه مالیات و عوارض شماره گذاری، هزینه پلاک و شماره گذاری، هزینه پست، صدور کارت و هوشمندسازی کارت خودرو و هزینه بیمه شخص ثالث می‌باشد. مابه التفاوت این هزینه‌های جانبی پس از نهایی شدن مبالغ مذکور در سال ۱۴۰۲ توسط مراجع ذیربط مشخص و اخذ خواهد شد.

جزییات عرضه کامیونت فورس

بهمن دیزل کامیونت فورس ۸.۵ تن خوابدار را به قیمت ۹۸۳ میلیون تومان، کامیونت فورس ۶ تن کابین خوابدار را به قیمت ۹۳۰ میلیون تومان و کامیونت فورس ۶ تن (کابین بدون خواب) را به قیمت پایه ۸۹۳ میلیون تومان عرضه خواهد کرد. درصد پیش کامیونت فورس ۳۰ درصد است.

هزینه‌های جانبی که قرار است بعد از معامله به کامیونت فورس افزوده می‌شود ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده و علی الحساب ۶ میلیون و ۵۲۲ هزار و ۶۹۴ تومان بابت هزینه مالیات و عوارض شماره گذاری، هزینه پلاک و شماره گذاری، هزینه پست، صدور کارت و هوشمندسازی کارت خودرو و هزینه بیمه شخص ثالث می‌باشد. مابه التفاوت این هزینه‌های جانبی پس از نهایی شدن مبالغ مذکور در سال ۱۴۰۲ توسط مراجع ذیربط مشخص و اخذ خواهد شد.

تجارت نیوز

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: