پایگاه خبری خانه فوتبال:

با مشخص شدن 6 تیمی که کمیته صدور مجوز حرفه‌ای مدارک آنها را تایید کرده تکلیف سهمیه‌های آسیایی نیز مشخص شده، مگر اینکه اتفاق جدیدی رخ بدهد.

به گزارش "ورزش سه"، بحث دریافت مجوز حرفه‌ای توسط تیم‌های لیگ برتری فوتبال یکی از مواردی بود که مهدی تاج حتی قبل از بازگشت به صندلی ریاست فدراسیون روی آن تاکید زیادی داشت. او در برنامه‌های خود قبل از انتخابات ریاست فدراسیون چندین بار با اشاره به حذف استقلال و پرسپولیس از آسیا قصد داشت برنامه‌ای مدون را پیاده کند که طبق آن همه باشگاه‌های لیگ برتر بتوانند مجوز حرفه‌ای کنفدراسیون فوتبال آسیا را دریافت کنند و در نهایت مشکلی برای حضور هیچ باشگاهی برای حضور در لیگ قهرمانان وجود نداشته باشد.

از اولین روزهای حضور تاج در فدراسیون فوتبال هم او وهمکارانش به 16 باشگاه لیگ برتری رسما اعلام کردند که باید مراحل لازم برای دریافت پروانه حرفه‌ای سپری کنند. موضوع مهم در این خصوص سخت‌گیری‌های بسیار AFC برای استانداردسازی باشگاه‌ها بود که از سال گذشته صورت گرفت. به واسطه همان سخت‌گیری‌ها در سال گذشته به غیر از سپاهان و فولاد هیچ باشگاهی از ایران نتوانست مجوز حرفه‌ای دریافت کند و از این رو تاج که نایب رییس AFC هم هست، برای رفع مشکلات گام برداشت.

کنفدراسیون فوتبال آسیا برای صدور مجوز در آیتم‌های مختلف باشگاه‌ها را ملزم کرده که حتی کوچک‌ترین مسائل را هم در نظر بگیرند و مسابقات فوتبال در فضایی کاملا استاندارد و ایمن برگزار شود. برای اینکه به میزان سخت‌گیری AFC‌ پی ببرید، شاید جالب باشد که بدانید مثلا کنفدراسیون فوتبال آسیا به نداشتن تهویه در سالن ورودی از رختکن به زمین ورزشگاه‌ها نیز ایراد می‌گیرد و خواهان آن شده تا باشگاه‌ها در این خصوص هم عکس و فیلم‌های لازم را ارسال کنند. حتی مدارک تحصیلی اعضای کادرفنی باشگاه‌ها نیز از آنها خواسته شده و به عبارت بهتر کنفدراسیون آسیا در این دوره برای صدور مجوز حرفه‌ای کاملا مو را از ماست می‌کشد و با توجه به برخی جعل‌های صورت‌گرفته توسط باشگاه‌های ایران در سال‌های گذشته این سخت‌گیری‌ها برای فوتبال کشور ما بیشتر هم می‌شود.

*14 باشگاه اقدام کردند، 6 باشگاه تایید شدند

از میان 16 باشگاه لیگ برتری 14 باشگاه فعالیت‌های خود را برای دریافت مجوز حرفه‌ای شروع کردند و طی یک پروسه چند ماهه مدارک را در حد توان روی سامانه مربوط بارگذاری کردند. نفت آبادان و نفت مسجدسلیمان دو باشگاهی بودند که هیچ درخواستی در این خصوص نداشتند. 14 باشگاه دیگر کارهای خود را جلو بردند و حالا بر اساس اعلام زارعی رییس کمیته صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال با بررسی مدارک فقط 6 باشگاه توانسته‌اند همه مراحل لازم را برای دریافت مجوز طی کنند و تایید شده‌اند.

پرسپولیس، سپاهان اصفهان، فولاد خوزستان، تراکتور تبریز، گل‌گهر سیرجان و نساجی مازندران 6 باشگاهی هستند که از سوی کمیته صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال تایید شده‌اند و مدارک آنها به کنفدراسیون آسیا ارسال خواهد شد. از سوی دیگر درباره پرسپولیس هنوز بحث‌هایی وجود دارد که فدراسیون فوتبال در تلاش است آنها را رفع کند و این تیم هم مجوز حرفه‌ای بگیرد.

همچنین برخی باشگاه‌هایی که مدارک شان تایید نشده مدعی‌اند که فقط به خاطر اینکه در زمان معین شده مدارک مربوط به برخی بخش‌ها را آپلود نکرده‌اند، نامشان در بین 6 تیم اعلام شده نیست.

در این شرایط زارعی به باشگاه‌هایی که مدارکشان نقص داشته اعلام کرده که 5 روز برای اعتراض به استیناف زمان دارند و بعد از آن مدارک به AFC دوباره ارسال خواهد شد. هرچند که بعید است با توجه به تاخیر پیش آمده و ایرادی که AFC‌ به فدراسیون می‌گیرد آنها ترتیب اثری در این خصوص بدهند.

*4 سهمیه ایران در لیگ قهرمانان مشخص شد

مهم‌ترین موضوعی که زارعی درباره آن توضیح هم داده، مربوط به حذف استقلال از لیگ قهرمانان است. او گفته که این باشگاه به دلیل بدهی به استراماچونی و عدم تسویه حساب در زمان مقرر نتوانسته مجوز حرفه‌ای بگیرد.

با این تفاسیر و با وجود اینکه استقلالی‌ها به استیناف اعتراض می‌برند،‌ این تیم را باید طبق پیش‌بینی‌های از قبل انجام شده از لیگ قهرمانان آسیا حذف‌شده بدانیم. از سوی دیگر طبق اعلام رییس کمیته صدور مجوز حرفه‌ای فقط 6 تیم فولاد، سپاهان،‌ پرسپولیس، گل‌گهر، تراکتور و نساجی مجوز حرفه‌ای دریافت خواهند کرد و حق حضور در لیگ قهرمانان را خواهند داشت. 

در این شرایط با فرض اینکه مشکل پرسپولیس برای دریافت مجوز حرفه‌ای هم قطعا حل شود، می‌توان گفت با وجود اینکه هنوز قهرمان جام حذفی امسال مشخص نشده، اما سهمیه‌های ایران مشخص است. نساجی مازندران به عنوان قهرمان جام‌حذفی سال گذشته یکی از سهمیه‌های مستقیم ایران در آسیاست و پرسپولیس به عنوان قهرمان و سپاهان به عنوان نایب قهرمان لیگ، دیگر سهمیه‌های مستقیم را تشکیل می‌دهند.

سهمیه چهارم که حضور در پلی‌آف است،‌ با توجه به قهرمان جام‌حذفی امسال مشخص می‌شود. تیم‌های هوادار، استقلال، پرسپولیس و نساجی در نیمه نهایی جام حذفی هستند و یکی از آنها جام را بالای سر می‌برد. از بین سه تیم استقلال، پرسپولیس و نساجی هرکدام قهرمان شوند، در سهمیه‌های آسیایی تفاوتی ندارد. استقلال که از آسیا حذف شده و پرسپولیس و نساجی نیز سهمیه‌شان از حذفی پارسال و لیگ امسال حتمی شده است.

از طرف دیگر بر اساس اعلام کمیته صدور مجوز حرفه‌ای باشگاه هوادار هم نقص مدرک داشته و تایید نشده که در این صورت حتی با قهرمانی در حذفی هم این باشگاه حق حضور در آسیا را نخواهد داشت و تراکتور تبریز به عنوان تیم چهارم لیگ برتر شانس حضور در لیگ قهرمانان را دارد.

در این باره اما مسئولان باشگاه هوادار مدعی‌اند که آنها به خاطر آپلود دیرهنگام چند سند و نور ورزشگاه اعلامی خود رد شده‌اند و با اعتراض به استیناف چون این موارد رفع شده، تایید خواهند شد و مشکلی برای حضور در لیگ قهرمانان در صورت قهرمانی در جام حذفی ندارند. البته که بعید است موضوع به همین سادگی باشد.

*رؤیای مس به باد رفت، گل‌گهر امید زیادی ندارد

از مدت‌ها قبل که شایعاتی درباره احتمال حذف پرسپولیس به خاطر مسائل مالکیتی و برخی موضوعات دیگر وجود داشت، یک امید ویژه برای تیم پنجم یا ششم لیگ برتر ایجاد شد که شاید آنها بتوانند سهمیه آسیایی بگیرند. حالا اما این امید برای مس رفسنجان به طور کامل از بین رفته و گل‌گهر هم چندان امیدوار نیست.

مس رفسنجان، تیم پنجم جدول، که اصلا به خاطر مسائل مالکیتی مجوز حرفه‌ای دریافت نکرده، اما برای گل‌گهر سیرجان که مدارک آن تایید شده هم در صورتی که پرسپولیس را تایید شده بدانیم، شانسی وجود نخواهد داشت؛ چراکه آنوقت سرخ‌پوشان با استفاده از سهمیه خود به لیگ قهرمانان می‌روند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: