پایگاه خبری خانه فوتبال:

قیمت گوشت کمی بالا رفته است.قیمت گوشت آن را از سفره های مردم دور کرده است. قیمت گوشت عجیب است. قیمت گوشت باورنکردنی تر می شود؟ قیمت گوشت قرمز امروز  را در ادامه می خوانیم.

قیمت گوشت امروز 3 خرداد 1402 در بازار

در بازار گوشت قرمز گوسفندی قیمت ران گوسفندی مهیار پروتئین بسته 2 کیلویی مبلغ ۷۸۰,۰۰۰ تومان است این درحالی است که قیمت فیله گوسفندی دالاگ مبلغ ۷۱۹,۰۰۰ تومان تعیین شده است.

قیمت انواع گوشت گوسفندی بسته بندی

نام محصول
وزن
قیمت / تومان
ران گوسفندی داخلی مهیا پروتئین مقدار
۲ کیلوگرم
۷۸۰,۰۰۰
آبگوشتی گوسفند مهیا پروتئین -
۱ کیلوگرم
۲۶۵,۰۰۰
سردست گوسفندی تنظیم بازار پویا پروتئین وزن
۱ کیلوگرم
۳۹۰,۰۰۰
گردن گوسفندی پویا پروتئین -
۱ کیلوگرم
۲۶۵,۰۰۰
فیله گوسفندی دالاگ
۱ کیلوگرم
۷۱۹,۰۰۰
گوشت چرخ کرده هایپراستار
۵۰۰ گرم
۱۱۹,۴۵۰
سردست گوسفندی پویا پروتئین
۱ کیلوگرم
۱۶۳,۰۰۰

منبع: فرتاک نیوز

قیمت انواع گوشت قرمز در سوم خرداد ۱۴۰۲ به شرح زیر است:

نام محصول

قیمت واحد کیلوگرم (تومان)

راسته با استخوان گوسفندی

۳۲۰,۰۰۰

ران کامل ممتاز گوسفندی

۴۱۰,۰۰۰

کف دست گوسفندی با ماهیچه

۳۵۵,۰۰۰

ران پاک کرده گوساله

۳۷۵,۰۰۰

سر دست پاک کرده گوساله

۲۹۰,۰۰۰

گردن گوسفندی

۲۸۰,۰۰۰

قلوگاه گوساله

۱۹۵,۰۰۰

گردن گوساله

۱۹۰,۰۰۰

قلم گوساله

۱۱۵,۰۰۰

سردست گوسفندی

۳۸۰,۰۰۰

ماهیچه گوساله

۳۷۰.۰۰۰

دمبالیچه گوسفندی

۲۵۰.۰۰۰

نیم شقه سردست گوسفند

۳۶۵.۰۰۰

شقه لاشه گوسفندی

۳۷۰,۰۰۰

نیم شقه ران گوسفندی

۳۹۰,۰۰۰

علت گرانی قیمت گوشت و مرغ چیست؟

«سید احمدرضا سیدعلیان» در حاشیه حضور در غرفه مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری در نمایشگاه کتاب تهران درباره دلایل افزایش قیمت گوشت و مرغ گفت: افزایش قیمت سال گذشته از دی ماه آغاز شد که با تغییر نرخ شدید ارز در بازار مواجه شدیم. در آن مقطع قیمت ارز حاصل از صادرات یا ارز آزاد تقریباً ۳۰، ۳۵ هزار تومان بود اما با یک جهش به ۵۰ هزار تومان رسید و فاصله ارز نیمایی و ارز آزاد تقریباً دو برابر شد.

وی افزود: شرکت پشتیبانی امور دام کشور با ذخایر راهبردی که دارد، در شرایط خاص و برای تنظیم بازار وارد بازار می‌شود؛ یعنی دو وظیفه عمده شرکت این است که در شرایط گرانی نهاده در کشور با سقف حداکثری ۳۰ درصد وارد بازار شود و نهاده‌ها را تنظیم کند و قیمت آنها را کاهش دهد.

قیمت گوشت و مرغ چه‌طور گران شد؟

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه دام وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه بازار باید با شرایط اقتصادی دنیا تطبیق داشته باشد، توضیح داد: بازرگانان بخش خصوصی به‌خاطر عدم دریافت ارز نیمایی با قیمت مصوب قبلی از بانک مرکزی از عرضه نهاده‌ها به بازار خودداری کردند و این موضوع باعث شوک به بازار و افزایش ناگهانی قیمت مرغ، تخم‌ مرغ و گوشت قرمز شد که بازگشت این افزایش قمت به نرخ گذشته امکان‌پذیر نشد.

سیدعلیان افزود: شرایطی به وجود آمد که ارز با همان قیمت گذشته عرضه و مابه‌التفاوت دو هزار و ۷۰۰ تومانی هم به بازرگانان پرداخت شد تا بخش خصوصی که ۷۰ تا ۸۵ درصد بازار نهاده‌ها را تأمین می‌کند بتواند همچنان در بازار بماند اما تلاش‌های انجام شده برای واردات نهادهای دامی با قیمت ارز نیمایی چندان موفق نبود؛ چرا که شرایط کشور به‌گونه‌ای است که هر وقت قیمت کالایی افزایش می‌یابد، به‌رغم برگشت قیمت عرضه، قیمت محصول در بازار بالا می‌ماند.

وی ادامه داد: به اعتقاد من دلیل جهش قیمت گوشت قرمز و مرغ در سال ۱۴۰۱ و در آستانه تحویل سال، نبود ارز در یک مقطع بسیار کم یا شارژ نشدن حساب بازرگانان و خودداری آنها از عرضه نهاده در بازار بود و بخشی هم این بود که جوجه شرایط خوبی پیدا کرد و نتوانست به اندازه کافی تأمین شود و این سبب شد که جوجه‌ریزی کاهش پیدا کند.

سیدعلیان با بیان اینکه در سال گذشته به‌طور معمول ماهانه ۱۲۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی داشتیم، گفت: ما باید در یک‌ سال یک‌ میلیارد و ۴۴۰ هزار تُن جوجه‌ریزی می‌کردیم اما در اسفند ۱۴۰۱ متأسفانه به دلایلی از جمله افزایش ناگهانی قیمت ارز و خودداری بازرگان از عرضه نهاده، میزان جوجه‌ریزی به حدود ۸۵ میلیون قطعه کاهش پیدا کرد و این کاهش باعث شد در ایام نوروز و اواخر ماه رمضان نتوانیم به اندازه کافی مرغ به بازار بدهیم و به‌رغم برخورداری از ذخایر مرغ بسیار خوب در سردخانه‌ها، مرغ فریزری یا منجمد به بازار عرضه شد که نتوانست بازار را تصرف کند.

قیمت گوشت / جوجه‌ریزی به شرایط طبیعی رسیده

وی خاطرنشان کرد: گرچه شرایط شب عید سال گذشته مناسب نبود و ساماندهی آن کار بسیار پُر انرژی بود اما بحمدالله اکنون جوجه‌ریزی به وضعیت طبیعی رسیده و شرایط بسیار خوبی دارد و امیدواریم ۱۲۰ میلیون قطعه را که معمولاً میانگین هر ماه است داشته باشیم که در سال یک میلیارد و ۴۴۰ هزار قطعه خواهد شد.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه دام وزارت جهاد کشاورزی درباره راهکارهای جلوگیری از تکرار نشدن موضوع افزایش قیمت گوشت و مرغ اظهار داشت: میزان ارز سالانه عدد مشخصی است؛ ما سالانه برای حمایت از تولیدات‌مان در دام و طیور و برای اینکه این چهار محصول استراتژیک شیر، گوشت قرمز، گوشت مرغ و تخم‌مرغ در بازار باشد، تقریباً ۹ میلیون تُن ذرت، ۴.۵ میلیون تُن کنجاله سویا و حدود چهار میلیون تُن جو نیاز داریم که برای نمونه، در زمینه ذرت فقط یک میلیون تُنِ آن در داخل تولید می‌شود.

سیدعلیان ادامه داد: این میزان نیاز سالانه ما در بخش کشاورزی که البته گندم و سایر محصولات هم باید به آن اضافه شود، به تبع محاسبات ارزی حدود ۱۵ تا ۱۸ میلیارد دلار نیاز دارد که دولت باید با نرخ ثابت تأمین کند؛ چون اینها وارداتی است و ما در صنعت طیور ۸۵ تا ۹۰ درصد به نهادهای وارداتی نیازمندیم.

وی خاطرنشان کرد: ما حرکتی را در وزارت جهاد کشاورزی آغاز کرده‌ایم که به‌جای کشت ذرت که جزو گیاهان پُرآب‌بر است، به سمت گیاهان کم‌آب‌بر مانند سورگوم یا ذرت خوشه‌ای که یک‌سوم آب لازم برای تولید ذرت را می‌خواهد، پیش می‌رویم. ما به دلیل کم آبی نمی‌توانیم کشت میوه‌ها، صیفی‌جات و گیاهانی مانند ذرت را توسعه دهیم؛ چون سطح آب زیرزمینی ما امروز به‌خاطر برداشت‌های بی‌رویه در سالیان زیاد در پایین‌ترین سطح قرار دارد.

قیمت گوشت / ابهام در تأمین صددرصدی ارز واردات نهاده‌ها

این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه بیش از ۲۰۰ میلیارد مترمکعب در طی ۵۰ سال گذشته از آب‌های زیرزمینی کشیده شده، افزود: برنامه معاونت زراعت و معاونت امور طیور و دامی توسعه گیاهان کم‌آب‌بر به شکل دانه‌ای و علوفه‌ای است که فرایند آن از ۱۴۰۰ شروع شده و از طرفی دنبال جایگزین‌هایی برای سویا هم هستیم که شامل گیاهانی چون باقالای مصری می‌شود که پروتئین بالا تا حد ۴۲ تا ۴۴ درصد دارند.

سیدعلیان ادامه داد: راهکار این مسأله این است که تولید داخلی انجام دهیم؛ زیرا وقتی ما به تولید خارجی وابسته هستیم باید تأمین ارز شود که در شرایط تحریمی کار بسیار دشواری است؛ کمااینکه ممکن است امسال نتوانیم ارز را صددرصد تأمین کنیم. در نتیجه وزارت جهاد کشاورزی مصمم است با الگوی کشت، گیاهان کم‌آب‌بر مقاوم به خشکی و شوری را به‌شدت در کشور توسعه بدهد.

وی اضافه کرد: این موضوع در سطح بیش از ۵۶ میلیون هکتار اراضی کم‌بازده و اراضی مرتعی و زراعی شور امکان‌پذیر است؛ هر دو نوع سورگوم دانه‌ای و علوفه‌ای گیاهی مقاوم نسبت به شوری و خشکی است و تریتیکاله، چغندر علوفه‌ای، نخود علوفه‌ای و ماشک هم در برنامه کشت وزارتخانه قرار گرفته و مقرر شده آن را با تولید قراردادی با تولیدکنندگان‌مان در تشکل‌های دامی قرار دهیم که رخداد مهمی است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: