پایگاه خبری خانه فوتبال:

واردات خودرو با تغییر همراه شد. واردات خودرو قوانین جدیدی دارد. واردات خودرو مشمول برخی از خودروها می شود. واردات خودرو با متقاضیان زیادی همراه است. جزئیات جدید واردات خودرو را بخوانید.

سخنگوی وزارت صمت با بیان این که واردات کالاهایی که تولید بالا دارند و رقابت پذیر هستند، مثل لوازم خانگی، باید آزاد شود و این موضوع در دست بررسی است، گفت: بر اساس آیین نامه واردات خودرو که جزئیات آن به زودی اعلام می‌شود، سقف قیمت خودروهای وارداتی ۲۰ هزار دلار است.

امید قالیباف اظهار کرد: جزئیات آیین‌نامه اجرایی واردات خودرو رسانه‌ای شد. وی گفت: هدف‌گذاری واردات خودرو برای دهک‌های پایین است و تا ۲۰ هزار دلار برنامه‌ریزی شده است. به‌ گفته قالیباف، برای واردات با خودروسازهایی همچون تویوتای ژاپن و همچنین شرکت‌های خودروساز آلمانی، چینی و هندی مذاکراتی شده است.

جزئیات آئین نامه واردات خودرو

در نهایت روز چهارشنبه  (۲ شهریورماه) وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: آیین‌نامه واردات خودرو نهایی شد و به جای خوبی رسیده است. چند قید در این آیین‌نامه لحاظ شده است و طی روزهای آتی ابلاغ می‌شود. اینکه واردات خودروها از چه کشورهایی انجام می‌شود، توسط بازرگانان مشخص می‌شود و قیدی در این خصوص وجود ندارد، قرار نیست خودروهای لوکس وارد شوند و واردات خودروهای دست دوم هم طبق قانون ممنوع خواهد بود.

حال پس از حدودا چهار ماه از آغاز صحبت‌ها پیرامون بحث واردات خودرو، در سومین روز از شهریور ماه آیین‌نامه واردات خودرو نهایی پس از تصویب هیات وزیران توسط معاون اول رئییس جمهور ابلاغ شد.

جزئیات دقیق آیین نامه واردات خودرو

چهارچوب آئین نامه واردات خودرو اعلام شد

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت از تعیین چارچوب آئین نامه واردات خودرو خبر داد.

"منوچهر منطقی" با اعلام این خبر گفت: واردات خودرو در راستای تنظیم بازار بوده که آئین نامه آن توسط هیئت دولت تصویب شد.

منطقی با بیان اینکه برمبنای قانون ساماندهی صنعت خودرو مصوب مجلس، واردات خودرو باید همراه با انتقال فناوری باشد، افزود: اجرایی شدن آئین نامه واردات خودرو حائز شرایطی است که باید احراز شود.

معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت طی اطلاعیه ای شرایط ذیل را برای اجرایی شدن آیین نامه واردات خودرو اعلام کرد:

- ایجاد و یا استفاده از شبکه خدمات پس از فروش موجود با شرایط زیر:

- به ازای واردات هر یک‌هزار خودرو یک نمایندگی پس از فروش (برای واردات زیر هزار خودرو یک نمایندگی الزامی است.)

- تامین قطعات یدکی ضروری قبل از واردات که فهرست آن به تائید مراجع ذیصلاح می رسد.

- تامین تجهیزات، اسناد و آموزش نفرات خدمات پس از فروش

- اعلام فناوری های انتقال یافته در خدمات پس از فروش

- داشتن مجوز رسمی از تولیدکننده محصول جهت تضمین ارائه خدمات پس از فروش و یا انتقال فناوری

- داشتن تجربه در واردات خودرو و یا به کارگیری شرکت‌های دارای تجربه در این زمینه

- ارائه سطح انتقال فناوری در خودروهای اقتصادی برای تولید در کشور

- اعلام مشخصات فنی خودرو و قیمت آن

با توجه به اولویت داشتن واردات خودروی اقتصادی متقاضیان تا ۱۹/۰۶/۱۴۰۱ اسناد و مدارک بند ۳ را به مدیرکل خودرویی وزرات صمت تحویل و تا آخر شهریور ماه در کارگروه تخصصی اسناد بررسی و الویت ها جهت سیر مراحل اجرایی معرفی می شوند.

- جهت سرمایه گذاری در صنعت خودرو، سرمایه گذاران می توانند اقدام به واردات خودرو کرده و از محل فروش آن نحوه سرمایه گذاری در صنعت خودرو را مشخص کنند. پیشنهادهای در این بخش تا ۱۹/۰۶/۱۴۰۱ به مدیرکل خودرویی وزارت صمت داده می شود.

به موازات این امر جهت سرمایه گذاری مراحل لازم در سازمان سرمایه گذاری خارجی ایران توسط متقاضی طی خواهد شد.

- برای مناطق آزاد پیشنهادهای برای واردات خودروی برقی و نحوه اجرای زیرساخت ها تا ۱۹/۰۶/۱۴۰۱ مدیرکل خودرویی وزارت صمت تحویل داده شود.

شرایط واردات سایر خودروها در بیستم شهریورماه اعلام می‌شود.

منبع: وزارت صمت

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: