پایگاه خبری خانه فوتبال:

تغییر در واریز سودسهام عدالت.سهام عدالت جهت کمک به معیشت مردم طراحی شد. سهام عدالت دارای سود است برای سهامداران.سود جذاب سهام عدالت به حساب مردم واریز می شود.خبرهای سهام عدالت را با ما دنبال کنید .

قرار بود سود سهام عدالت تا پایان آذرماه واریز شود؛ اما پرداخت این سود به دی‌ماه موکول شده است. علت عدم پرداخت سود سهام عدالت چیست؟

 سال ۹۹ بود که فرآیند آزادسازی سهام عدالت انجام شد و تا به امروز همچنان سهامداران عدالت در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

چند هفته پیش بود که وزیر اقتصاد و رئیس سازمان خصوصی‌سازی وعده دادند که اولین مرحله سود سهام عدالت تا پایان آذرماه واریز می‌شود، اما به یکباره وضعیت تغییر کرد و قرار شد تا نیمه دی‌ماه قسط اول سود پرداخت شود.

داستان از این قرار است که ۳۶ شرکت در پرتفوی بورسی سهام عدالت قرار دارند که ۳۴ شرکت مجامع خود را برگزار کرده‌اند و ۲۹ شرکت سود نقدی واریزی را اختصاص دادند، ولی همچنان زمان پرداخت سود مشخص نیست.

بر اساس اطلاعات منتشر شده ۵ شرکت هنوز سودی برای توزیع میان سهامداران در نظر نگرفته‌اند و همچنین ۸ شرکت تا چند روز پیش سود خود را واریز نکرده بودند. هفته گذشته بود که اعلام شد که بانک‌های تجارت، صادرات، ملت و پست‌بانک در فرصت فوری سود خود را واریز کردند، اما هنوز این پرداخت قطعی نشده است. از سوی دیگر خبری از زمان پرداخت سود شرکت‌های پتروشیمی تندگویان، پارس سوئیچ، نیروترانس و حمل و نقل پتروشیمی نیست.

سازمان خصوصی‌سازی مسئول پیگیری وصول سود شرکت‌های موجود در پرتفوی سهام عدالت است. قرار بود تا پایان آذر سود سهام عدالت واریز شود، اما برخلاف تهدید‌های انجام شده و انتشار اسامی شرکت‌ها تمایلی به پرداخت سود ندارند.

از سویی دولت نیز فشاری به این شرکت‌ها برای پرداخت سود نمی‌آورد و به واسطه همین موضوع برخی از فعالان بازار می‌گویند که دولت نیز تمایلی به پرداخت سود ندارد.

چقدر سود سهام عدالت پرداخت می‌شود؟

بر اساس اظهارات وزیر اقتصاد، سود پرداختی امسال بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان است یعنی دو برابر سال گذشته و همین موضوع باعث شده که پرداخت سود سهام عدالت دو مرحله‌ای شود. البته زمان دقیق پرداخت این سود مشخص نیست چرا که چند شرکت هنوز مجمع خود را برگزار نکرده‌اند.

گفته می‌شود فرادی که پرتفوی ۵۳۲ هزار تومانی دارند حدود یک میلیون تومان سود دریافت می‌کنند. دارندگان سهام یک میلیونی نیز بیش از دو میلیون سود خواهند گرفت.

بر همین اساس یک خانوار چهار نفره که سهام ۵۳۲ هزار تومانی دارند تا نیمه دی‌ماه، چهار میلیون تومان سود دریافت خواهند کرد. خانوار چهار نفره دارای سهام عدالت یک میلیون تومانی هم تا پایان دی‌ماه ۸ میلیون تومان سود دریافت می‌کنند. آن‌گونه که مسئولان وعده داده‌اند این سود شامل همه دارندگان سهام عدالت می‌شود.

سهام عدالت

تکلیف جاماندگان سهام عدالت مشخص شد؟

حسین قربان‌زاده، رئیس سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به تصویب‌نامه هیات وزیران در مورد جاماندگان سهام عدالت اظهار کرد: این تصویب‌نامه به تازگی ابلاغ شده و کار‌های اجرایی آن در حال انجام است.

تصویب‌نامه هیات وزیران تکلیف جاماندگان سهام عدالت را تقریبا روشن کرده و به گفته رئیس سازمان خصوصی‌سازی، طبق قانون بودجه سال جاری، سهام عدالت جاماندگان امسال باید حتما پرداخت شود.

وی به این سوال که سهام عدالت چه زمانی به جاماندگان تخصیص خواهد یافت، پاسخ داد: تخصیص سهام عدالت به جاماندگان در قانون بودجه سال جاری پیش‌بینی شده است و بنابراین فرایند آن امسال باید انجام شود.

البته پرتفوی این سهام به اصلاحیه نیاز دارد که متن اصلاحیه به دولت ارسال شده و بررسی آن در نوبت است. رئیس سازمان خصوصی‌سازی ادامه داد: این اصلاحیه در مورد تغییر برخی شرکت‌ها در پرتفو است که باید در هیات دولت بررسی و تصویب شود.

بر اساس این گزارش، افراد مشمول توسط نهاد‌های ذی‌ربط شناسایی و معرفی خواهند شد و مبلغ سهام مورد واگذاری به هر یک از مشمولان معادل حداکثر ۱۰ میلیون تومان با اعمال ۵۰ درصد تخفیف به صورت اقساط سالانه و به مدت ۱۰ سال است.

پیشنهاد تشکیل کارگروه ویژه برای تسریع وصول سود سهام عدالت

وی در مورد شرایط پرداخت دو مرحله‌ای سود سهام عدالت و الزامات تحقق آن گفت: این موضوع مستلزم مسئولیت‌پذیری و همکاری شرکت‌های سرمایه‌پذیر است. شرکت‌های سرمایه‌پذیر از چرخه سهام عدالت و چرخه خدمت به مردم جدا نیستند. انتظار این بود که پس از تصمیم شورای عالی بورس، شرکت‌های سرمایه‌پذیر متعهدانه برای جابجایی سود به حساب متمرکز اعلامی برنامه‌ریزی کنند.

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی با اشاره به اینکه وقتی شرکت‌ها در مجمع سود قابل توزیع شناسایی می‌کنند پیش‌فرض این است که منابع این سود نزد شرکت‌ها موجود است، گفت: طبعا نباید مشکلی جهت انتقال آن وجود داشته باشد در نتیجه پس از کسر هزینه‌ها و یا افزایش سرمایه سود قابل توزیع باید در حساب شرکت‌ها موجود باشد و تنها یک کارسازی باید انجام شود. لذا تعلل در انتقال حق‌السهم شرکت‌های سرمایه‌پذیر از سود سهام عدالت به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی توجیهی ندارد اما متاسفانه تا هفته گذشته علیرغم اعلام رسمی مصوبه شورای عالی بورس از سوی  وزیر محترم  مبنی بر برنامه‌ریزی برای پرداخت یک مرحله از سود زودتر از موعد معمول و پیگیری‌هایی که از سوی کانون  و البته سازمان بورس انجام شده است، شرکت‌های کمی سود تعیین شده را واریز کردند.

حیدری گفت: در حال حاضر پیگیری‌های موثری از سوی سازمان بورس آغاز شده است و ضمن اینکه بنا به تاکید هیات مدیره در کانون سهام‌ عدالت نیز مقرر شد به شرکت‌های سرمایه‌پذیر تاکید و پیگیری گردد که در پرداخت سود تسریع کنند، پیشنهاد تشکیل یک کمیته ویژه‌ در سازمان بورس نیز ارائه شده تا هر چه سریع‌تر انتظار مردمی که برای پرداخت سود وجود دارد، محقق شود.

 

وی تاکید کرد: امیدوار هستیم که با همت جمعی و همکاری مسئولانه ی سرمایه‌پذیرها در همان بازه زمانی تعیین شده(پایان پاییز) یا نهایتا با تاخیر اندکی مرحله اول  سود سهام عدالت پرداخت شود. سازوکارهای پرداخت آماده است و تنها بحث وصول سود از سوی شرکت‌های سرمایه‌پذیر مطرح است. این موضوع نیز به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفته است.

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در پاسخ به سوالی در مورد رقم سودی که تا کنون وصول شده است، گفت: مسئولیت وصول و جمع‌آوری سود سهام عدالت، به عنوان کارگزار توزیع سود، با شرکت سپرده‌گذاری مرکزی است و اطلاعات و آمار مربوط را این شرکت در اختیار دارد. پیشنهاد ما این است که اسامی شرکت‌هایی که به موقع سود مردم را پرداخت کردند اعلام شود تا به نوعی از مسئولیت پذیری آنها تقدیر شود.

با توجه به اینکه پرداخت این سود می‌تواند کمکی حداقلی برای رفع اضطرار معیشتی مردم باشد و رقم آن نیز نسبت به سال گذشته دوبرابر شده است، لازم است مدیران سرمایه‌پذیرها متعهدانه با مسئولان امر برای پرداخت سود در موعد اعلامی همکاری کنند.

 

شرایط ویژه سهام‌داران عدالت

وی در پاسخ به سوالی در مورد مهلت هشت ماهه شرکت‌ها برای پرداخت سود گفت: در قانون ذکر شده که شرکت‌ها می‌توانند تا بازه زمانی هشت ماهه نسبت به پرداخت سود اقدام کنند. به این معنا که زمان پرداخت سود می‌تواند یک روز پس از مجمع باشد و یا روز آخر ماه هشتم. طبیعتا سهام عدالت شرایط متفاوت و منحصر به فردی داشته و جامعه هدف سود سهام عدالت شرایط ویژه‌ای را نسبت سایر سهام‌داران بازار سرمایه دارند که باید مدنظر مدیران شرکت‌های بورسی باشد.

ضمن اینکه شورای عالی بورس مصوبه صادر کرده است و شرکت‌های سرمایه‌پذیر باید از آن تمکین کنند. اقداماتی نیز که در این خصوص انجام می‌شود یک همکاری متعهدانه و ناظر بر رضایت عمومی است. در نتیجه فارغ از این موضوع که این کار تکلیف قانونی هست یا نیست، شرکت‌ها باید تلاش کنند تا این امر محقق شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: