پایگاه خبری خانه فوتبال:

مسکن ملی دولت تغییر رویه داد. متقاضیان مسکن ملی صاحب زمین می شوند.متقاضیان مسکن ملی باید بخشی از آورده خود را در ابتدا واریز کنند.متقاضیان مسکن ملی نباید هیچ خانه ای داشته باشند. جزئیات جدید برای متقاضیان مسکن ملی را بخوانید.

مسکن ملی ویلایی شد|جزییات

معاون مسکن و ساختمان با اعلام اینکه واحدهای مسکونی نهضت ملی در شهرهای کوچک به شکل یک طبقه حیاط دار ساخته می‌شود از واگذاری زمین به ۳۰ هزار متقاضی با این شرایط خبر داد.
به گزارش تجارت‌نیوز، هادی عباسی‌اصل معاون مسکن و ساختمان گزارشی از روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن در شهرها را اعلام کرد و گفت: نهضت ملی مسکن در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در حال انجام است که گزارش پیشرفت آن به شکل هفتگی در ستاد وزارتخانه در همکاری با بنیاد مسکن در خصوص تأمین زمین، واگذاری زمین و عملیات آماده سازی، پیگیری می‌شود.
معاون مسکن و ساختمان با تاکید بر اینکه در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت زمین به شکل یک طبقه حیاط‌دار به خانواده‌های واجد شرایط تخصیص می‌یابد، افزود: تاکنون به ۳۰ هزار متقاضی در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت زمین واگذار شده است. 

مسکن ملی نیاز به حمایت دارد

مسکن ملی

هر میزان و به هر مبلغی که به ساخت و ساز توجه و کمک شود انبوه سازان از آن استقبال می کنند و باید آن را به فال نیک گرفت. ساخت مسکن نیاز به حمایت دارد. بخش خصوصی توان خوبی برای تولید مسکن دارد اما باید به نیازهای این بخش پاسخ داده شود. راهکارهایی که می تواند تولید را افزایش دهد باید اتخاذ شود. در شرایط فعلی عرضه با تقاضا متناسب نیست و تولید واحدهای مسکونی باید سرعت بگیرد. هر اندازه به انباشت تقاضا اضافه شود شرایط بازار سخت تر خواهد شد.
افزایش وام ساخت مسکن هم مورد استقبال سازندگان و انبوه سازان قرار دارد. اما باید شرایط اعطا و نرخ سود آن تسهیل شود. تا دسترسی به آن سخت نباشد. بانک ها موظف هستند ۲۰ درصد از میزان تسهیلات خود را به بخش مسکن اختصاص دهند. تاکنون هیچ یک از بانک ها به جز بانک مسکن با پرداخت این میزان تسهیلات موافقت نکرده و یا پرداخت نکرده اند و در این زمینه بانک ها عملکرد قابل قبولی نداشته اند.
ساخت و ساز در رکود قرار دارد. در سال‌های اخیر ساخت و ساز بخش خصوصی حدود ۴۰۰ هزار واحد مسکونی است که هم‌اکنون نیز با مقداری شدت و ضعف، همین مقدار تولید می‌شود. آن‌چه دولت باید انجام می‌داد اضافه کردن ۶۰۰ هزار واحد به این عدد بود تا تولید سالانه‌ مسکن به یک میلیون برسد اما در ۱.۵ سال گذشته، بستر و شرایط افزایش ساخت و ساز فراهم نشد.
این در حالی است که نهاده‌های ساختمانی وقتی افزایش می‌یابد، قیمت مسکن بیشتر می‌شود. ولی قدرت خرید خانوارها مرتباً کاهش می‌یابد. بنابراین انبوه ساز امکان فروش محصول خود را ندارد. به خصوص که خود انبوه ساز هم مجبور است مصالح و زمین را گران‌تر خریداری کند و باید نقدینگی بیشتری تأمین کند. اما در مقابل با ناکامی در فروش واحدهایی که ساخته است مواجه می‌شود.
به نظر می رسد راهکار ایجاد آرامش در بازار مسکن را کنترل تورم است. به دلیل رشد قیمت مسکن از حدود ۱۰ سال قبل تقاضای واقعی امکان ورود به بازار نداشته و هم‌اکنون نیز ندارد. عموما تقاضاهایی که در هر مقطعی ایجاد شده سرمایه‌ای بوده است. این سرمایه کاذب به هر حال وجود دارد و تعیین‌کننده قیمت است. اگر تقاضای واقعی هم به بازار بیاید افزایش قیمت تشدید می‌شود.

قسط وام نهضت ملی مسکن چقدر است؟

اقساط نهضت ملی مسکن در شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر با توجه به شیوه قسط‌بندی پلکانی در سال اول ماهانه ۴.۳ میلیون تومان است.
خریداران نهضت ملی مسکن نسبت به مبلغ زیاد اقساط وام مسکن ملی اعتراض داشتند و خواستار پیگیری از سوی مسئولان مربوطه شدند.

یک نوع متداول پرداخت اقساط بازگشتی تسهیلات بلند مدت، استفاده از شیوه پلکانی است که با نرخ سودهای پلکانی متفاوت ۳ درصد، ۵ درصد و ۹ درصد قسط بندی می‌شود.

در شیوه پرداخت اقساط ساده، میزان رقم بازگشت اقساط در طول دوره بازپرداخت ثابت در نظر گرفته می‌شود، اما در شیوه بازگشت اقساط پلکانی، تسهیلات به صورت متفاوت در هر سال و از رقم کم به زیاد قسط‌بندی می‌شود.

بر همین اساس در شرایطی که یک متقاضی شیوه پرداخت پلکانی ۹ درصد را به شیوه پرداخت ساده ترجیح دهد، در سال اول پرداخت تسهیلات ۴۵۰ میلیون تومانی تنها باید ۴.۳ میلیون تومان را به صورت ماهانه پرداخت کند. این رقم پرداخت در سال دوم به ۴.۷ میلیون تومان افزایش می‌یابد و در سال سوم متقاضی دریافت وام ۴۵۰ میلیون تومانی تنها باید مبلغ ۵.۱ میلیون تومان را بپردازد.

بر این اساس در شیوه پلکانی پرداخت تسهیلات متقاضی در اقساط سال هفتم به رقم پرداخت تسهیلات معادل ماهانه ۷ میلیون تومان می‌رسد.

علاوه بر این اکبر نیکزاد، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به عنوان متولی اصلی مسکن روستایی در کشور معتقد، است، رقم اقساط بازگشتی تسهیلات مسکن روستایی با نرخ سود ۵ درصد مطابق مصوبه هیئت وزیران تنها ۱.۴ میلیون تومان است.

با توجه به اطلاعات یاده شده به نظر می‌رسد، ضعف اطلاع‌رسانی دولت در مورد بیان شیوه‌های پرداخت اقساط به شیوه پلکانی سبب شده تا متقاضیان نهضت ملی مسکن تصو کنند، این تسهیلات نیز مشابه سایر تسهیلات قسط‌بندی می‌شود، اما تعیین شیوه پلکانی سبب کاهش قسط اقساط در سال‌های ابتدایی خواهد شد./ایسنا

متقاضیان طرح مسکن ملی بخوانند

فرماندار شهرستان فریدن گفت: ابتدای سال آینده عملیات اجرایی ۳۰ پلاکی که واگذار گردید، شروع خواهد شد.

همزمان با عید مبعث ۱۹۲ خانواده فریدنی صاحب زمین از طرح نهضت ملی مسکن شدند؛ در آیین قرعه‌کشی ۶۴ پلاک زمین از طرح نهضت ملی مسکن عزیزالله عباسی فرماندار شهرستان فریدن، اظهار کرد: طبق آمار رئیس بنیاد مسکن شهرستان تاکنون ۳۰ قطعه در ۳ طبقه به تعداد ۹۰ واحد با عنوان اقدام ملی تحویل متقاضیان شده است.

وی ادامه داد: ۷۲ واحد نقشه در دفاتر نظام‌مهندسی انجام شده و همچنین برای تعدادی نیز پروانه صادر شده است.

عباسی با اشاره به آغاز عملیات اجرای طرح نهضت ملی مسکن عنوان کرد: ابتدای سال آینده عملیات اجرایی ۳۰ پلاکی که واگذار گردید، شروع خواهد شد.

فرماندار فریدن تأکید کرد: امروز قرعه‌کشی برای ۶۴ گروه در ۶۴ قطعه به تعداد ۱۹۲ نفر انجام شد که کارهای معرفی آن طبق اعلام مسئولان مربوط به شهرداری از هفته‌های آتی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: زمین‌های قرعه‌کشی شده به شهرک زاگرس واقع در شمال شهر داران منطقه ۲۷۰ پلاک تعلق دارد که در قالب ۷۷ قطعه زمین بوده که ۶۴ قطعه از بین آنها انتخاب و تحویل متقاضیان گردید.

عباسی ضمن اشاره به روند افتتاح حساب توضیح داد: متقاضیان در ابتدا مبلغ ۴۰ میلیون تومان به حسابی که از سوی بنیاد مسکن به اسم آنها در بانک مسکن افتتاح شده و بنام خودشان است واریز می‌کنند.

فرماندار فریدن تأکید کرد: در طرح ملی مسکن، ۳۰۰ میلیون تومان به هر متقاضی تسهیلات داده می‌شود که ۳ سال تنفس به آن تعلق می‌گیرد و طی ۱۷ سال بازپرداخت این تسهیلات انجام خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: امروز اگر مشکلات و گرفتاری و سختی‌هایی در بحث مسکن داریم دستاورد دولت سابق بود که در این زمینه کاری نکرد.

عباسی با بیان اینکه دغدغه این دولت تأمین رفاه و آسایش مردم است، گفت: از زمانی که خدمتگزاری مردم فریدن را برعهده داشتیم با توجه به دغدغه جوانان و مردم این منطقه در خصوص مسکن سعی کردیم در این راستا قدم برداریم و زمین را برای تمام متقاضیان در شهرستان تأمین کنیم.فرماندار فریدن ادامه داد: سعی کردیم برای متقاضیان پلاکی مجزا تأمین کنیم اما به‌واسطه زیاد بودن متقاضی و وجود محدودیت‌ها، تصمیم بر این شد که هر پلاک به‌صورت سه‌طبقه اما ویلایی تهیه شود.

عباسی گفت: خوب می‌دانیم علاوه بر کمبود زمین، هزینه‌های ساخت مسکن نیز بالاست بنابراین بر اساس نظریات کارشناسان و جلسات متعدد به این نتیجه رسیدیم که یک پلاک در ۳ طبقه ساخته شود و هر پلاک در اختیار ۳ متقاضی که با اختیار خود یک گروه تشکیل داده‌اند، قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، آیین قرعه‌کشی طرح ملی مسکن با حضور رئیس حراست اداره بنیاد مسکن استان اصفهان، معاونت مسکن شهری بنیاد مسکن استان، فرماندار، امام جمعه شهر داران و جمعی از مسئولان کاملاً شفاف در مقابل متقاضیان انجام شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: